En Risksiz Yatırım Araçları – BekçiAlımı

En Risksiz Yatırım Araçları

Türk Lirası’nın diğer para birimlerine ve değerli madenlere karşı oynaklığı pek çok insanımızı farklı yatırımlara yöneltti. İnsanlar en risksiz yatırım araçları hangisidir derken kimimiz en karlı olanı merak ediyor. Belirli bir seviyede birikime sahip olup ana parasından kaybetmeyerek üzerine de az biraz kazanç katmanın peşindeki yatırımcılar riskin az olduğu alanlara yönelmekte. Pek tabii ki risk oranında kar sağlanabilecek ekonomide getiri de aynı seviyededir. Özellikle tasarruf etmek isteyenler bu yöntemi çok seviyor.

Zamanla artan paraları değerlendirip karlı şekilde işlem gerçekleştirmek isteyenler çeşitli yatırım araçları üzerinden hareket edebilmekte. Türkiye’nin de modern ekonomik ve finans sistemi döngüsüne neredeyse tamamen yerleşmesinden sonra küçük yatırımcıların dahi önü oldukça açık. Böylece birim birim birçok farklı şekilde dağıtarak sepet dahi oluşturmak mümkün. Aralarından en risksiz yatırım aracı şeklinde ifade edilenler rağbet görüyor. Mevduat üzerine yoğunlaşmış kişiler faiz veya kar payı gelirinden pay almakta.

En Risksiz Yatırım Araçları

Karlılığın diğer yöntemlere göre bariz şekilde düştüğü seçenekler arasında sizin bakış açınıza bağlı. Düşük riskli yatırım araçları hemen aşağıda açıklıyoruz.

  1. Mevduat

Hemen hemen herkesin bildiği ve en risksiz yatırım dendiğinde aklına geldiği araçtır. Enflasyona göre yapacağız hesap sonrasında mevduat için ayrılan faiz oranı daha fazla kazanç sağlıyorsa mevduatlar denenebilir. Türk Lirası’nın yanında yabancı paralar için de mevduat hesabı açma imkanı tanıyan bankalar mevcut. Güven konusunda sıkıntı duyuyorsanız 150 bin liraya kadar olan mevduatların devlet güvencesinde olduğunu belirtelim. Böylece başınızı yastığa rahatlıkla koyup vade sonunda alacağınız parayı hesap edebilirsiniz.

  1. Sabit Getiri Sunan Menkul Kıymetler

Bolca tercih imkanınızın bulunduğu sabit getirili menkul kıymetler arasından aklınıza yatana yönelebilirsiniz. Söz gelimi paranızla kısa vade üzerinden kazanç sağlamak amacındaysanız repo işlemlerine bakabilirsiniz. Yine orta ve uzun vadecilerdenseniz değişik itfa tarihli bono ve tahvillerden faydalanabilirsiniz.

  1. Sabit Getirili Yatırım Fonları

Menkul kıymetlerin yanından yatırım fonları da ayrıca denenebilir. Profesyoneller tarafından yön verilen bu yatırım aracında maksimum kazanca odaklanmak esas meseledir. Yatırımcı olarak siz en risksiz yatırım araçları içinden fonları tercih ettiğinizde düşük risk alırken maksimum getiri almak adına finans piyasasını takip etmek ve doğru kararlar almak profesyonellerin görevidir.

Risksiz Yatırımlarda Yüksek Kazanç Sağlamak

Mantık çerçevesinde riskin ederinde bir kazanç söz konusundur. Ancak bazı durumlarda en risksiz yatırımlar seçilirken kar marjını yükseltmek de mümkündür. Burada yatırımı örneğin hisse senedi gibi şeylerle şekillendirmek yüksek getirilere bir kapı açar.

Finans piyasalarında biraz zaman geçiren kişiler bilir ki riski azaltmanın en iyi yolu tek bir yatırım aracına yönelmemektir. Böylece elinizdeki yumurtaları tek bir sepete koymamış olursunuz. Aksi taktirde kötü bir dalgalanma ile elinizdeki para ciddi değer kaybedebilir. En basitinden elinizdeki Türk Lirası cinsinden paranızı dolar, euro ve gram altın biçiminde dağıtırsanız olası krizlerden minimum riskle çıkarsınız.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Adem Kaya

"Webmaster olarak başladığım web sektörü içerisinde 2014 yılından bu yana içerik üreticiliği yapmaktayım. İlgilendiğim alanlar arasında finans, ekonomi ve teknoloji bulunmaktadır. Bu alanlarda düzenli araştırmalar, okumalar yaparken çeşitli içerikler de hazırlamaktayım."

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir