Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği Değişiklik Yapıldı

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Bu değişikli Çarşı ve Mahalle Bekçiliği adaylarını da etkiledi. Bu durumda bazı sağlık konuları esnetildi. Bu şekilde bir değişikliğin böyle kritik bir zaman diliminde yapılmasının nedeni nedir bilmiyorum. Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alımları devam ederken böyle bir değişiklik yapıldı.

Henüz devam eden alımlar varken böyle bir değişiklik bazı adayların işine yaradı fakat bazı adaylar dövme gibi sebepler yüzünden ilk etapta elendi veya dövmesi olduğu için hiç sözlü sınava bile katılmadı. Bu şekilde olan adaylar için sanırım pişmanlık gösterecekleri bir durum oldu. Dövme gibi unsurların esnetildiği söyleniyor fakat ben yönetmelik içerisinde bu konuyla alakalı bir bilgiye ulaşamadım. Bilgisi olan arkadaşlarımız yorum atarak bilgi verebilirlerse seviniriz.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri ve adaylarını ilgilendiren yönetmelik içerisindeki bölüm aşağıdaki gibidir.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi

MADDE 24 – (1) Çarşı ve mahalle bekçisi adayları; Emniyet Hizmetleri Sınıfı personelin okullara girişlerinde olduğu gibi A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır ve bu adayların giriş raporlarında A dilimi sağlık şartlarına uygunluk aranır.

(2) Çarşı ve mahalle bekçilerinin Devlet memuru olarak atamaları yapıldıktan sonra, sağlık yönünden çalışma koşullarının belirlenmesinde, malullüklerinde ve sağlıkla ilgili diğer durumlarında bu Yönetmeliğin polis memurları için belirlediği hükümler uygulanır.

(3) Sağlık kurulu raporuna göre;

a) A, B ve C dilimi sağlık şartlarını taşıdıkları tespit edilenler, çarşı ve mahalle bekçisi olarak çalışmaya devam ederler.

b) D dilimi sağlık şartlarını taşıdıkları tespit edilenler Emniyet Hizmetleri Sınıfında çalışamazlar. Bu durumda olanların sağlık kurulu raporları ve sağlık dosyaları, sağlık komisyonunun görüşü ile birlikte, maluliyet veya hizmet sınıfı değişikliği yönünden gerekli işlemler yapılmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilir.

c) E dilimi sağlık şartlarını taşıdıkları tespit edilenler hiçbir hizmet sınıfında çalışamazlar. Bu durumda olanların sağlık kurulu raporları ve sağlık dosyaları, sağlık komisyonunun görüşü ile birlikte maluliyet yönünden gerekli işlemler yapılmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilir.

Yönetmelikten diğer bir bölüm ise tam teşekküllü hastanelerde yapılacak işlemler ve danışman hastaneler hakkında bilgiler içeriyor.

Tam teşekküllü hastanelerde yapılacak işlemler

MADDE 18 – (1) Öğrenci adayları, öğrenciler, atamaları yapılacak memur adayları ve Emniyet Teşkilatında çalışan bütün hizmet sınıflarına ait personel, giriş raporu ve EK-3’e göre son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporu almak üzere tam teşekküllü hastanelere, öğrenim gördükleri okul veya atandıkları birimlerin düzenleyeceği resmi yazı ile müracaat ederler.

(2) Aday öğrencilerden ve istihdam edileceklerden istenen giriş raporları EK-1’de tanımlanmıştır. Bu rapordaki bütün bölümler tam teşekküllü hastaneler tarafından açıklayıcı şekilde doldurulur, boş bırakılamaz.

(3) Tam teşekküllü hastaneler tarafından düzenlenen, EK-3’e göre son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporlarında;

a) Kişinin kimlik bilgileri, raporun tarih ve sayısı, muayene bulgu ve sonuçları, yapılan laboratuvar tetkiklerinin sonuçları, radyolojik inceleme ve görüntüleme yöntemlerinin sonuçları, organ ve sistem fonksiyonlarının tespitinde kullanılan fonksiyon tespit yöntemlerinin sonuçları açıkça belirtilir.

b) Şayet bir hastalık varsa; EK-3’teki hastalık branşlarının sınıflandırılmasına göre hangi sağlık diliminde olduğu belirtilir. EK-3’teki hastalık branşlarının sınıflandırılmasında karşılığı bulunan durumlar için uygun olan dilim yazılır, birebir karşılığı olmayan durumlar için bu Yönetmeliğin 21 inci maddesi hükümleri uygulanır.

c) Laboratuvar ve diğer test yöntemlerinin sonuçları, muayene bulgu ve sonuçları ile teşhis, dilim ve karar arasında çelişki olamaz. Hastalığın tanısı, seyri, muhtemel akıbeti, yapılan ve tavsiye edilen tedavisi, her ihtisas dalına ait bulguları, kişiyi sevk eden kurum tarafından talep edilen bilgiler doğrultusunda kişinin sağlık durumunu tanımlayan açıklamaları, sağlık kurulu raporu üzerine detaylıca yazılır.

ç) Resmi yazı ile istenen sağlık kurulu raporlarının sonuçları, talepte bulunan birime tam teşekküllü hastane tarafından gönderilir.

Danışman hastane

MADDE 19 – (1) Tam teşekküllü hastaneler (özel hastaneler ile özel veya vakıf üniversitelerine bağlı hastaneler hariç) danışman hastane olarak kabul edilir. Ancak kişinin daha önce rapor almış olduğu hastane danışman hastane olarak belirlenemez.

(2) Sağlık komisyonu, gerektiğinde kişileri danışman hastaneye sevk ederek sağlık durumlarının yeniden veya daha detaylı incelenmesini sağlayabilir. Danışman hastaneler incelemelerini bu Yönetmelik hükümlerine göre yapar.

Tam teşekküllü hastanelerde neler yapılacak hangi branşlarda işlemler yapılacak, yönetmelik içerisinde geçen ve ek olarak yönetmelik sonunda belirtilen bilgiye göre Emniyet Teşkilatına alınacak öğrencilerin girecekleri muayeneler

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğini Detaylı Olarak İncelemek isterseniz aşağıdan ulaşabilirsiniz.

TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
518 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
CELAL
CELAL
10 Haziran 2020 21:17

gözümde miyop var sağ 0.75 sol 1.50 geçermiyim admin?

İlyas Demir
İlyas Demir
10 Şubat 2020 10:38

Akş 102 çıktı ve doktor olumsuz dedi ankaradan olumlu olma ihtimali var mı

Doğan Güneş Akmeşe
Doğan Güneş Akmeşe
29 Ocak 2020 18:38

İyi günler akş 102 sorun olurmu dosya ankaraya gıttı tekrar kan isterler mi

Hakan
Hakan
18 Şubat 2020 04:04
Cevaplandı:   Doğan Güneş Akmeşe

Dosyanın ankara’ya gittiğini nasıl öğrendin

Hamdi
Hamdi
17 Ocak 2020 13:54

Nöroloji de hafiften ellerde hafif titreme var dedi heyecandan oldu sanırsam ancak doktor sonuca A1 ile uyumlu yazdı ne demek acaba bilgin varsa cevaplayabilir misin

Hamdi
Hamdi
22 Ocak 2020 16:34
Cevaplandı:   admin

Ancak tüm tremorlar yani titremeler engeldir yazıyor yönetmelikte o yüzden sordum teşekkür ederim bu arada

Onur
Onur
17 Ocak 2020 13:40

Benimde bir sorum olacaktı Akş değerim 106 çıktı doktor sağlam yazdı herhangi bir sorun oluştururmu

İlker
İlker
13 Ocak 2020 23:14

Merhaba sağ ve sol kulakta çok hafir işitme kaybı odyometri 30 sorun olurmu

Mehmet
Mehmet
6 Ocak 2020 23:20

Vucudumun bel kısmında doğum lekesi var sıkıntı olurmu

Sergen
Sergen
17 Aralık 2019 23:17

Heyetten önce kan tahlili verip duruma bakmak istedim bilirubin yani sarılık yüksek cikti ultrason emar derken cesitli tahliller sonucu doktor gilbert sendromu oldugumu söyledi bekçiliğe engelmi ? Kalırmıyım.

Burak
Burak
22 Ekim 2019 16:27

Göz doktoru rapora
Sağ tam (+0.50,-1.0~170)
Sol 0,9 (-2.0~180)
7-A-4 tanısı koydu sizce geçermiyim
Lütfen yardımcı olum

Berk
Berk
18 Ekim 2019 17:56

Sol gözümde -3 astigmat var sorun olurmu

Bekçi
Bekçi
17 Ekim 2019 22:57

Dalağını aldıran bekçi olabilir mi

Bekçi
Bekçi
24 Ekim 2019 04:27
Cevaplandı:   Bekçi

Olur

Bekçi
Bekçi
29 Ekim 2019 15:41
Cevaplandı:   Bekçi

Yönetmelikte organ eksikliği engeldir diyor fakat benim sağlıkla alakalı hiçbir problemim yok

Bekçi
Bekçi
29 Ekim 2019 15:42
Cevaplandı:   Bekçi

Yani dalaksız olsamda sağlığım yerinde engel olmaz mı

Mustafa
Mustafa
13 Ekim 2019 21:34

Hepatit d bekçiliğe engel midir lütfen yardım edermisiniz çok merak ediyorum

Mürsel
Mürsel
20 Eylül 2019 18:04

Merhaba krdeşim ses dalgalarıyla böbrek taşı kırdırmak bekçiliğe engellidir

Mürsel
Mürsel
20 Eylül 2019 18:03

Ses dalgasıyla böbrek taşı kırdırmak bekçiliğe engellidir

muhsin
muhsin
31 Ağustos 2019 22:45

bende böbrekte kum var ve reflu ilacları kullanıyorum bu bekçi olmaya sorun teşkil eder mı

Cihazınızda internet yok...