Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği Değişiklik Yapıldı

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Bu değişikli Çarşı ve Mahalle Bekçiliği adaylarını da etkiledi. Bu durumda bazı sağlık konuları esnetildi. Bu şekilde bir değişikliğin böyle kritik bir zaman diliminde yapılmasının nedeni nedir bilmiyorum. Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alımları devam ederken böyle bir değişiklik yapıldı.

Henüz devam eden alımlar varken böyle bir değişiklik bazı adayların işine yaradı fakat bazı adaylar dövme gibi sebepler yüzünden ilk etapta elendi veya dövmesi olduğu için hiç sözlü sınava bile katılmadı. Bu şekilde olan adaylar için sanırım pişmanlık gösterecekleri bir durum oldu. Dövme gibi unsurların esnetildiği söyleniyor fakat ben yönetmelik içerisinde bu konuyla alakalı bir bilgiye ulaşamadım. Bilgisi olan arkadaşlarımız yorum atarak bilgi verebilirlerse seviniriz.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri ve adaylarını ilgilendiren yönetmelik içerisindeki bölüm aşağıdaki gibidir.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi

MADDE 24 – (1) Çarşı ve mahalle bekçisi adayları; Emniyet Hizmetleri Sınıfı personelin okullara girişlerinde olduğu gibi A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır ve bu adayların giriş raporlarında A dilimi sağlık şartlarına uygunluk aranır.

(2) Çarşı ve mahalle bekçilerinin Devlet memuru olarak atamaları yapıldıktan sonra, sağlık yönünden çalışma koşullarının belirlenmesinde, malullüklerinde ve sağlıkla ilgili diğer durumlarında bu Yönetmeliğin polis memurları için belirlediği hükümler uygulanır.

(3) Sağlık kurulu raporuna göre;

a) A, B ve C dilimi sağlık şartlarını taşıdıkları tespit edilenler, çarşı ve mahalle bekçisi olarak çalışmaya devam ederler.

b) D dilimi sağlık şartlarını taşıdıkları tespit edilenler Emniyet Hizmetleri Sınıfında çalışamazlar. Bu durumda olanların sağlık kurulu raporları ve sağlık dosyaları, sağlık komisyonunun görüşü ile birlikte, maluliyet veya hizmet sınıfı değişikliği yönünden gerekli işlemler yapılmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilir.

c) E dilimi sağlık şartlarını taşıdıkları tespit edilenler hiçbir hizmet sınıfında çalışamazlar. Bu durumda olanların sağlık kurulu raporları ve sağlık dosyaları, sağlık komisyonunun görüşü ile birlikte maluliyet yönünden gerekli işlemler yapılmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilir.

Yönetmelikten diğer bir bölüm ise tam teşekküllü hastanelerde yapılacak işlemler ve danışman hastaneler hakkında bilgiler içeriyor.

Tam teşekküllü hastanelerde yapılacak işlemler

MADDE 18 – (1) Öğrenci adayları, öğrenciler, atamaları yapılacak memur adayları ve Emniyet Teşkilatında çalışan bütün hizmet sınıflarına ait personel, giriş raporu ve EK-3’e göre son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporu almak üzere tam teşekküllü hastanelere, öğrenim gördükleri okul veya atandıkları birimlerin düzenleyeceği resmi yazı ile müracaat ederler.

(2) Aday öğrencilerden ve istihdam edileceklerden istenen giriş raporları EK-1’de tanımlanmıştır. Bu rapordaki bütün bölümler tam teşekküllü hastaneler tarafından açıklayıcı şekilde doldurulur, boş bırakılamaz.

(3) Tam teşekküllü hastaneler tarafından düzenlenen, EK-3’e göre son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporlarında;

a) Kişinin kimlik bilgileri, raporun tarih ve sayısı, muayene bulgu ve sonuçları, yapılan laboratuvar tetkiklerinin sonuçları, radyolojik inceleme ve görüntüleme yöntemlerinin sonuçları, organ ve sistem fonksiyonlarının tespitinde kullanılan fonksiyon tespit yöntemlerinin sonuçları açıkça belirtilir.

b) Şayet bir hastalık varsa; EK-3’teki hastalık branşlarının sınıflandırılmasına göre hangi sağlık diliminde olduğu belirtilir. EK-3’teki hastalık branşlarının sınıflandırılmasında karşılığı bulunan durumlar için uygun olan dilim yazılır, birebir karşılığı olmayan durumlar için bu Yönetmeliğin 21 inci maddesi hükümleri uygulanır.

c) Laboratuvar ve diğer test yöntemlerinin sonuçları, muayene bulgu ve sonuçları ile teşhis, dilim ve karar arasında çelişki olamaz. Hastalığın tanısı, seyri, muhtemel akıbeti, yapılan ve tavsiye edilen tedavisi, her ihtisas dalına ait bulguları, kişiyi sevk eden kurum tarafından talep edilen bilgiler doğrultusunda kişinin sağlık durumunu tanımlayan açıklamaları, sağlık kurulu raporu üzerine detaylıca yazılır.

ç) Resmi yazı ile istenen sağlık kurulu raporlarının sonuçları, talepte bulunan birime tam teşekküllü hastane tarafından gönderilir.

Danışman hastane

MADDE 19 – (1) Tam teşekküllü hastaneler (özel hastaneler ile özel veya vakıf üniversitelerine bağlı hastaneler hariç) danışman hastane olarak kabul edilir. Ancak kişinin daha önce rapor almış olduğu hastane danışman hastane olarak belirlenemez.

(2) Sağlık komisyonu, gerektiğinde kişileri danışman hastaneye sevk ederek sağlık durumlarının yeniden veya daha detaylı incelenmesini sağlayabilir. Danışman hastaneler incelemelerini bu Yönetmelik hükümlerine göre yapar.

Tam teşekküllü hastanelerde neler yapılacak hangi branşlarda işlemler yapılacak, yönetmelik içerisinde geçen ve ek olarak yönetmelik sonunda belirtilen bilgiye göre Emniyet Teşkilatına alınacak öğrencilerin girecekleri muayeneler

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğini Detaylı Olarak İncelemek isterseniz aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği Ekleri

Bekçi adayları; Mahalle Bekçisi olup olmayacağınızı belirleyecek olan yazılı ve sözlü sınava, hazır ve donanımlı olarak göğüs germek için aşağıdaki sınav ve test uygulamalarını mutlaka satın alın. Binlerce çözümlü test ve sözlü mülakat soru-cevabı ile yazılıya ve sözlüye hazırlanın.40-50 TL fiyatlarla satılan kitapların yerine sadece 22.99 TL. Bir kez ödeyin, sürekli güncel ve hızlı bir çalışma imkanına sahip olun. Sürekli güncellenen içeriklerle yüz bine yaklaşan rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Bu uygulamalar bekcialimi.com sitemizin resmi ve desteklediği uygulamalardır.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN

210 yorum

 1. Boyum 1,64. Bunu her hastanede belgeleyebilirim. İstenen sınır 1,67. Yaklaşık 19 yıldır dövüş sporlarıyla uğraşıyorum ciddi düzeyde. Ve Kick Boks Antrenörüyüm. Boy konusunda sıkıntı çıkar mı ?

 2. Merhaba iyi günler adım Özkan İzmir den yazıyorum ben çarşı mahalle bekçiliğini kazandım ilk hastaneden sağlam bekçi olur raporu aldım ankara ikinci hastaneye sevk etti olumsuz verdi elediler anında idare mahkemesine itiraz davası açtım sorun şuydu kalp kapakciginda hafif çökme varmış yani mvp bu rahatsızlık doğuştan gelen ilaç gerekmeyen basit biseymiş ne yapmam gerekiyor bi tavsiye verirmisiniz

 3. Selamın aleyküm bekçiliği kazandım ilk hastaneden bekçi olur sağlam raporu aldım ama Ankara kalp kapakçığı çökmesi mvp sen beni ikinci hastaneye sevk etti elendim kalp kapakçığı çökmesi hafif ilaç tedavisi gerekmeyen basit bisey doktor engel olmaz sağlansın demişti bende idare mahkemesine dava açtım bir bilgi verebilirmisiniz? Basit bsyden nasıl elediler hakkımı yediler 1 ci hastane bekçi olur sağlam verdi bir kere olsun yan etkisi olmadı habersiz yaşayıp yaşlanınca ölenler varmış o derece önemsiz

 4. El bileğimde sikofoit kemigi diye atlandirilan kemik kırıldı ve ve vida takikdi 2 sen önce her hangi bir hareket kisitligi yok sorun olurmu ameliyat izi bile 3 cm

 5. Kasık fıtığı olduğu halde komando uzman erbaş olur raporu aldım. Kasık fıtığı komando olmaya engel değilken emniyet yönetmeliğine göre bekçilige engel olduğu söyleniyor bu doğru mudur

 6. tip diyabetim insülin kullanıyorum ve kulak için cihaz kullanıyorum ama cihazı takmadığım zaman duymamda çok zorluk olmuyor ve şekerlerim gayet iyi durumda bekçi olabilirmiyim ?

 7. mrb admin. ben 3 sene once askerde belimde ameliyat oldum belimde catlak vardi platin takildi ameliyat olduktan sonra 5 ay askerlik yaptim bu bekcilikte engel olurmu? %10 raporum var.

 8. Ben askerdeyken. Bana epilepsi hastalığın var diye rapor vermişlerdi ama askerden önce ben bu hastalığım geçmişti askerde sözleşmeli er olarak kalacaktım ama çürük raporu verdiler memlekete geldikten sonra kendi doktoruma gittim muayene oldum ve bana doktorum geçtiğini söyledi böyle bir hastalığın yok dede şimdi size sormak istediğim soru ben lise birden terk ve çürük raporum var bekçi olabilirmiyim????

 9. Sag ayakta bi nevi sakatlik var yanma ve kisalik var %56 askeri raporumda var yani sivil engeli raporum yok kosmamda bi sikinti yok sizce saglikta ön saglikta elenir miyim acaba bilginiz var mi

 10. merhaba admın daha onceden TSK uzman cavus olarak gorev yaptım saglık sebeplerınden dolayı sozlemem fes edıldı dalagımı alındıgı ıcın bu bekcılık ıcın engel tasırmı

 11. Merhaba benim sag kulagimda isitme kaybi var kac desibel oldugunu bilmiyorum ama yonetmelikte 25 desibele kadar yaziyor ama sesleri duyuyorum ama cok kısık sesle konusulanlari anlamiyorum acaba engel olurmu

 12. Merhabalar tek testisim var ameliyat ile tekini aldırdım diğerinde sorun yok evliyim ve 1 çocuk babasıyım bekçi olmaya engelmidir ve üst ağız damağım dar buda engel midir daha önceden jandarma uzman erbaş sağlığında bu sebeplerden dolayı elendim emniyet sağlık yönetmeliğinde engel değildir diyor ama sormak istedim şimdiden teşekkür ederim

 13. Merhaba bende safra kesemde çoklu polip çıktı en büyüğü 5.5 mm genel cerrah sağlam dedi ama gastronoloji b dilimine uygun yazdı ancak polipli olup atanan arkadaşlar var heyet olamaz dedi rapor ankaraya gönderildi direk elerlermi yoksa sevkmi verirler. Bilgisi olan yardımcı olurmu

 14. İyi günler daha önce ürtiker tedavisi gördüm kasıntıdan dolayı ama 9 aydır yok sistemde gözüküyo cildiyede sıkıntı olur mu bide eczaneden son nir seneye air ilac dökümanı cıkarılıyormus sıkıntısı olur mu

  • Her iki kulakta ayrı ayrı olmak üzere, 20dB’e kadar olan (20dB dahil) işitme kayıpları sağlam kabul edilir. Öğrenciliğe kabul edilir. 21 dB ve üzeri bekçiliğe kabul edilmez.

 15. Sağ kulak R 23 Sol kulak L 15 İşitme bilateral normal ancak sol kulakta A4-6KHZ ile sağ kulakta 2-4-6KHZ lerde düşüş tespit edildi tek sorunum bu gerisi sağlam heyet raporunda

 16. Arkadaşlar merhaba

  Ben bugün itibariyle sağlık raporunu tamamladım. Bütün branşlarda sağlam yazıyor ancak dermatoloji (cilt hastalıkları) bölümünde doktor saç deresinde 5*0.5 boyutlarında yarı izi vardır yazmış. Bu durum bekçiliğe engel olur mu? Doktora da bunu sordum, herhangi bir sorun olmaz dedi ama kafama takıldı. Sizin bir bilginiz var mı bu konuyla ilgili? Bu arada iz, başımın arka tarafında üst tarafta

 17. Nihat kardeşim çene altındaki bene takılma birşey olmaz ondan 5 metreden eşgal teşkil etmiyorsa sorun yapmıyorlar bu polislikte bile böyle ki senin ki çene altı hic sıkıntı yapma

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*