Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği Değişiklik Yapıldı

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Bu değişikli Çarşı ve Mahalle Bekçiliği adaylarını da etkiledi. Bu durumda bazı sağlık konuları esnetildi. Bu şekilde bir değişikliğin böyle kritik bir zaman diliminde yapılmasının nedeni nedir bilmiyorum. Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alımları devam ederken böyle bir değişiklik yapıldı.

Henüz devam eden alımlar varken böyle bir değişiklik bazı adayların işine yaradı fakat bazı adaylar dövme gibi sebepler yüzünden ilk etapta elendi veya dövmesi olduğu için hiç sözlü sınava bile katılmadı. Bu şekilde olan adaylar için sanırım pişmanlık gösterecekleri bir durum oldu. Dövme gibi unsurların esnetildiği söyleniyor fakat ben yönetmelik içerisinde bu konuyla alakalı bir bilgiye ulaşamadım. Bilgisi olan arkadaşlarımız yorum atarak bilgi verebilirlerse seviniriz.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri ve adaylarını ilgilendiren yönetmelik içerisindeki bölüm aşağıdaki gibidir.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi

MADDE 24 – (1) Çarşı ve mahalle bekçisi adayları; Emniyet Hizmetleri Sınıfı personelin okullara girişlerinde olduğu gibi A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır ve bu adayların giriş raporlarında A dilimi sağlık şartlarına uygunluk aranır.

(2) Çarşı ve mahalle bekçilerinin Devlet memuru olarak atamaları yapıldıktan sonra, sağlık yönünden çalışma koşullarının belirlenmesinde, malullüklerinde ve sağlıkla ilgili diğer durumlarında bu Yönetmeliğin polis memurları için belirlediği hükümler uygulanır.

(3) Sağlık kurulu raporuna göre;

a) A, B ve C dilimi sağlık şartlarını taşıdıkları tespit edilenler, çarşı ve mahalle bekçisi olarak çalışmaya devam ederler.

b) D dilimi sağlık şartlarını taşıdıkları tespit edilenler Emniyet Hizmetleri Sınıfında çalışamazlar. Bu durumda olanların sağlık kurulu raporları ve sağlık dosyaları, sağlık komisyonunun görüşü ile birlikte, maluliyet veya hizmet sınıfı değişikliği yönünden gerekli işlemler yapılmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilir.

c) E dilimi sağlık şartlarını taşıdıkları tespit edilenler hiçbir hizmet sınıfında çalışamazlar. Bu durumda olanların sağlık kurulu raporları ve sağlık dosyaları, sağlık komisyonunun görüşü ile birlikte maluliyet yönünden gerekli işlemler yapılmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilir.

Yönetmelikten diğer bir bölüm ise tam teşekküllü hastanelerde yapılacak işlemler ve danışman hastaneler hakkında bilgiler içeriyor.

Tam teşekküllü hastanelerde yapılacak işlemler

MADDE 18 – (1) Öğrenci adayları, öğrenciler, atamaları yapılacak memur adayları ve Emniyet Teşkilatında çalışan bütün hizmet sınıflarına ait personel, giriş raporu ve EK-3’e göre son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporu almak üzere tam teşekküllü hastanelere, öğrenim gördükleri okul veya atandıkları birimlerin düzenleyeceği resmi yazı ile müracaat ederler.

(2) Aday öğrencilerden ve istihdam edileceklerden istenen giriş raporları EK-1’de tanımlanmıştır. Bu rapordaki bütün bölümler tam teşekküllü hastaneler tarafından açıklayıcı şekilde doldurulur, boş bırakılamaz.

(3) Tam teşekküllü hastaneler tarafından düzenlenen, EK-3’e göre son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporlarında;

a) Kişinin kimlik bilgileri, raporun tarih ve sayısı, muayene bulgu ve sonuçları, yapılan laboratuvar tetkiklerinin sonuçları, radyolojik inceleme ve görüntüleme yöntemlerinin sonuçları, organ ve sistem fonksiyonlarının tespitinde kullanılan fonksiyon tespit yöntemlerinin sonuçları açıkça belirtilir.

b) Şayet bir hastalık varsa; EK-3’teki hastalık branşlarının sınıflandırılmasına göre hangi sağlık diliminde olduğu belirtilir. EK-3’teki hastalık branşlarının sınıflandırılmasında karşılığı bulunan durumlar için uygun olan dilim yazılır, birebir karşılığı olmayan durumlar için bu Yönetmeliğin 21 inci maddesi hükümleri uygulanır.

c) Laboratuvar ve diğer test yöntemlerinin sonuçları, muayene bulgu ve sonuçları ile teşhis, dilim ve karar arasında çelişki olamaz. Hastalığın tanısı, seyri, muhtemel akıbeti, yapılan ve tavsiye edilen tedavisi, her ihtisas dalına ait bulguları, kişiyi sevk eden kurum tarafından talep edilen bilgiler doğrultusunda kişinin sağlık durumunu tanımlayan açıklamaları, sağlık kurulu raporu üzerine detaylıca yazılır.

ç) Resmi yazı ile istenen sağlık kurulu raporlarının sonuçları, talepte bulunan birime tam teşekküllü hastane tarafından gönderilir.

Danışman hastane

MADDE 19 – (1) Tam teşekküllü hastaneler (özel hastaneler ile özel veya vakıf üniversitelerine bağlı hastaneler hariç) danışman hastane olarak kabul edilir. Ancak kişinin daha önce rapor almış olduğu hastane danışman hastane olarak belirlenemez.

(2) Sağlık komisyonu, gerektiğinde kişileri danışman hastaneye sevk ederek sağlık durumlarının yeniden veya daha detaylı incelenmesini sağlayabilir. Danışman hastaneler incelemelerini bu Yönetmelik hükümlerine göre yapar.

Tam teşekküllü hastanelerde neler yapılacak hangi branşlarda işlemler yapılacak, yönetmelik içerisinde geçen ve ek olarak yönetmelik sonunda belirtilen bilgiye göre Emniyet Teşkilatına alınacak öğrencilerin girecekleri muayeneler

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğini Detaylı Olarak İncelemek isterseniz aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği Ekleri

Bu makale ile alakalı toplam 511 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

511
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Hamdi
Ziyaretçi
Hamdi

Nöroloji de hafiften ellerde hafif titreme var dedi heyecandan oldu sanırsam ancak doktor sonuca A1 ile uyumlu yazdı ne demek acaba bilgin varsa cevaplayabilir misin

Onur
Ziyaretçi
Onur

Benimde bir sorum olacaktı Akş değerim 106 çıktı doktor sağlam yazdı herhangi bir sorun oluştururmu

İlker
Ziyaretçi
İlker

Merhaba sağ ve sol kulakta çok hafir işitme kaybı odyometri 30 sorun olurmu

Sergen
Ziyaretçi
Sergen

Heyetten önce kan tahlili verip duruma bakmak istedim bilirubin yani sarılık yüksek cikti ultrason emar derken cesitli tahliller sonucu doktor gilbert sendromu oldugumu söyledi bekçiliğe engelmi ? Kalırmıyım.

Burak
Ziyaretçi
Burak

Göz doktoru rapora
Sağ tam (+0.50,-1.0~170)
Sol 0,9 (-2.0~180)
7-A-4 tanısı koydu sizce geçermiyim
Lütfen yardımcı olum

Berk
Ziyaretçi
Berk

Sol gözümde -3 astigmat var sorun olurmu

Bekçi
Ziyaretçi
Bekçi

Dalağını aldıran bekçi olabilir mi

Bekçi
Ziyaretçi
Bekçi

Olur

Bekçi
Ziyaretçi
Bekçi

Yönetmelikte organ eksikliği engeldir diyor fakat benim sağlıkla alakalı hiçbir problemim yok

Bekçi
Ziyaretçi
Bekçi

Yani dalaksız olsamda sağlığım yerinde engel olmaz mı

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Hepatit d bekçiliğe engel midir lütfen yardım edermisiniz çok merak ediyorum

Mürsel
Ziyaretçi
Mürsel

Merhaba krdeşim ses dalgalarıyla böbrek taşı kırdırmak bekçiliğe engellidir

Mürsel
Ziyaretçi
Mürsel

Ses dalgasıyla böbrek taşı kırdırmak bekçiliğe engellidir

muhsin
Ziyaretçi
muhsin

bende böbrekte kum var ve reflu ilacları kullanıyorum bu bekçi olmaya sorun teşkil eder mı

cafer
Ziyaretçi
cafer

merhaba kolumda ve bacaklarım da ufak çizikler var ama jilet değil çalışırken oldu sorun olurmu

Gokhan
Ziyaretçi
Gokhan

Admadmin iki yil önce panik atak ilaci kullanmıştım. Sagliktan gecer miyim

Hakan
Ziyaretçi
Hakan

Bende gögüs kefes arasında keloid diye bi iz var her hangi bir saglik rahatsızlıgı deyil sizce sorun yaratırmı

Cüneyt
Ziyaretçi
Cüneyt

Merhaba:
2 dişim kaplama ve 20’lik 2 dişimi çektirmişim genel sağlıkta diş eksikliği olarak sayılır mı lütfen cevap veriniz ne kadar araştirdiysam bi cevap bulamadım ??