16 Temmuz Pazartesi 2018
Ana Sayfa / Bekçi Haberleri / Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği Değişiklik Yapıldı

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği Değişiklik Yapıldı

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Bu değişikli Çarşı ve Mahalle Bekçiliği adaylarını da etkiledi. Bu durumda bazı sağlık konuları esnetildi. Bu şekilde bir değişikliğin böyle kritik bir zaman diliminde yapılmasının nedeni nedir bilmiyorum. Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alımları devam ederken böyle bir değişiklik yapıldı.

Henüz devam eden alımlar varken böyle bir değişiklik bazı adayların işine yaradı fakat bazı adaylar dövme gibi sebepler yüzünden ilk etapta elendi veya dövmesi olduğu için hiç sözlü sınava bile katılmadı. Bu şekilde olan adaylar için sanırım pişmanlık gösterecekleri bir durum oldu. Dövme gibi unsurların esnetildiği söyleniyor fakat ben yönetmelik içerisinde bu konuyla alakalı bir bilgiye ulaşamadım. Bilgisi olan arkadaşlarımız yorum atarak bilgi verebilirlerse seviniriz.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri ve adaylarını ilgilendiren yönetmelik içerisindeki bölüm aşağıdaki gibidir.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi

MADDE 24 – (1) Çarşı ve mahalle bekçisi adayları; Emniyet Hizmetleri Sınıfı personelin okullara girişlerinde olduğu gibi A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır ve bu adayların giriş raporlarında A dilimi sağlık şartlarına uygunluk aranır.

(2) Çarşı ve mahalle bekçilerinin Devlet memuru olarak atamaları yapıldıktan sonra, sağlık yönünden çalışma koşullarının belirlenmesinde, malullüklerinde ve sağlıkla ilgili diğer durumlarında bu Yönetmeliğin polis memurları için belirlediği hükümler uygulanır.

(3) Sağlık kurulu raporuna göre;

a) A, B ve C dilimi sağlık şartlarını taşıdıkları tespit edilenler, çarşı ve mahalle bekçisi olarak çalışmaya devam ederler.

b) D dilimi sağlık şartlarını taşıdıkları tespit edilenler Emniyet Hizmetleri Sınıfında çalışamazlar. Bu durumda olanların sağlık kurulu raporları ve sağlık dosyaları, sağlık komisyonunun görüşü ile birlikte, maluliyet veya hizmet sınıfı değişikliği yönünden gerekli işlemler yapılmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilir.

c) E dilimi sağlık şartlarını taşıdıkları tespit edilenler hiçbir hizmet sınıfında çalışamazlar. Bu durumda olanların sağlık kurulu raporları ve sağlık dosyaları, sağlık komisyonunun görüşü ile birlikte maluliyet yönünden gerekli işlemler yapılmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilir.

Yönetmelikten diğer bir bölüm ise tam teşekküllü hastanelerde yapılacak işlemler ve danışman hastaneler hakkında bilgiler içeriyor.

Tam teşekküllü hastanelerde yapılacak işlemler

MADDE 18 – (1) Öğrenci adayları, öğrenciler, atamaları yapılacak memur adayları ve Emniyet Teşkilatında çalışan bütün hizmet sınıflarına ait personel, giriş raporu ve EK-3’e göre son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporu almak üzere tam teşekküllü hastanelere, öğrenim gördükleri okul veya atandıkları birimlerin düzenleyeceği resmi yazı ile müracaat ederler.

(2) Aday öğrencilerden ve istihdam edileceklerden istenen giriş raporları EK-1’de tanımlanmıştır. Bu rapordaki bütün bölümler tam teşekküllü hastaneler tarafından açıklayıcı şekilde doldurulur, boş bırakılamaz.

(3) Tam teşekküllü hastaneler tarafından düzenlenen, EK-3’e göre son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporlarında;

a) Kişinin kimlik bilgileri, raporun tarih ve sayısı, muayene bulgu ve sonuçları, yapılan laboratuvar tetkiklerinin sonuçları, radyolojik inceleme ve görüntüleme yöntemlerinin sonuçları, organ ve sistem fonksiyonlarının tespitinde kullanılan fonksiyon tespit yöntemlerinin sonuçları açıkça belirtilir.

b) Şayet bir hastalık varsa; EK-3’teki hastalık branşlarının sınıflandırılmasına göre hangi sağlık diliminde olduğu belirtilir. EK-3’teki hastalık branşlarının sınıflandırılmasında karşılığı bulunan durumlar için uygun olan dilim yazılır, birebir karşılığı olmayan durumlar için bu Yönetmeliğin 21 inci maddesi hükümleri uygulanır.

c) Laboratuvar ve diğer test yöntemlerinin sonuçları, muayene bulgu ve sonuçları ile teşhis, dilim ve karar arasında çelişki olamaz. Hastalığın tanısı, seyri, muhtemel akıbeti, yapılan ve tavsiye edilen tedavisi, her ihtisas dalına ait bulguları, kişiyi sevk eden kurum tarafından talep edilen bilgiler doğrultusunda kişinin sağlık durumunu tanımlayan açıklamaları, sağlık kurulu raporu üzerine detaylıca yazılır.

ç) Resmi yazı ile istenen sağlık kurulu raporlarının sonuçları, talepte bulunan birime tam teşekküllü hastane tarafından gönderilir.

Danışman hastane

MADDE 19 – (1) Tam teşekküllü hastaneler (özel hastaneler ile özel veya vakıf üniversitelerine bağlı hastaneler hariç) danışman hastane olarak kabul edilir. Ancak kişinin daha önce rapor almış olduğu hastane danışman hastane olarak belirlenemez.

(2) Sağlık komisyonu, gerektiğinde kişileri danışman hastaneye sevk ederek sağlık durumlarının yeniden veya daha detaylı incelenmesini sağlayabilir. Danışman hastaneler incelemelerini bu Yönetmelik hükümlerine göre yapar.

Tam teşekküllü hastanelerde neler yapılacak hangi branşlarda işlemler yapılacak, yönetmelik içerisinde geçen ve ek olarak yönetmelik sonunda belirtilen bilgiye göre Emniyet Teşkilatına alınacak öğrencilerin girecekleri muayeneler

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğini Detaylı Olarak İncelemek isterseniz aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği Ekleri

Bekçi adayları; Mahalle Bekçisi olup olmayacağınızı belirleyecek olan yazılı ve sözlü sınava, hazır ve donanımlı olarak göğüs germek için aşağıdaki sınav ve test uygulamalarını satın alabilirsiniz. Üstelik bu uygulama ile ilinizdeki Bekçi Alım ilanlarını kaçırmayacak, ilan geldiği an bilgi alacaksınız. 40-50 TL fiyatlarla satılan kitapların yerine sadece 22.99 TL. Bir kez ödeyin, sürekli güncel ve hızlı bir çalışma imkanına sahip olun. 2018'de alınacak 17 bin bekçi arasında siz de yer alın. Üstelik bekçilik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Bu uygulamalar bekcialimi.com sitemizin resmi ve desteklediği uygulamalardır.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 190 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

İlginizi Çekebilir!

En Az Lise Mezunu Ne Demek

2018 Bekçi Alımı süreci, Polis Akademisi’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuru ile başlamış bulunuyor. Önümüzdeki günlerde, …

190 Soru Cevaplandı

 1. Sedef hastaligi engelmidir diz kapaklarinda yada elenen oldumu tskler

 2. bel fitigi engel mıdır 2 yıl önce fizik tedavi gördüm bi sıkıntım yok

 3. Hepatit bliler eleniyormu

 4. Aydın öztürk

  El bileğimde sikofoit kemigi diye atlandirilan kemik kırıldı ve ve vida takikdi 2 sen önce her hangi bir hareket kisitligi yok sorun olurmu ameliyat izi bile 3 cm

 5. Benim kolumda dirsek uzerinde faça var admin ama dirsek uzerinde yani tisort giydigimde gorunmuyor bu elenme sebebi oluyormu

 6. 1 hafta önce mide ameliyatı oldum engel olurmu ?

 7. kısaca diyim 1 hafta önce midem delindi apar topar ameliyat oldum görüşmeye yarın gidecem elenirmiyim sizce teşekkürler simdiden

 8. Kaşimin uzerinde ben lekesi var . 3 metreden rahtlikla görulebilir . Elemelerde skinti olurmu ?

 9. 1 sene once pulmoner tromboemboli gecirdim. Ancak simdi doktorlar ilacimi kesmeyi dusunuyorlar iyi oldugum icin . bir sorun cikarmi.

 10. Kasık fıtığı olduğu halde komando uzman erbaş olur raporu aldım. Kasık fıtığı komando olmaya engel değilken emniyet yönetmeliğine göre bekçilige engel olduğu söyleniyor bu doğru mudur

 11. Basvuruda istenen belgeler kisminda yazili olan 7 maddenin kendi ve esinin engel halinin bulunmamasi ne anlama geliyor ve istenen belgeyi nerden temin edebiliriz.

 12. tip diyabetim insülin kullanıyorum ve kulak için cihaz kullanıyorum ama cihazı takmadığım zaman duymamda çok zorluk olmuyor ve şekerlerim gayet iyi durumda bekçi olabilirmiyim ?

 13. Seker cıktı bende ama herhangi bsy kullanmıyorum iyiyim Bi anda cıkmıştır diyorlar engel olurmu olursa hıc sınava gitmicem

 14. Askerlikten düz tabandan dokayı muaf oldum bekçi olmama engel olurmu

 15. Admin sedef hastasıyım. Bacak kismimda var. Sorun olur mu

 16. mrb admin. ben 3 sene once askerde belimde ameliyat oldum belimde catlak vardi platin takildi ameliyat olduktan sonra 5 ay askerlik yaptim bu bekcilikte engel olurmu? %10 raporum var.

 17. Kolumda dirseğimin üst kısmında dövme bulunuyor çarşı ve mahalle bekçiliğine olumsuz unsurmudur ?

 18. İbrahim olcay DEMİRCAN

  Merhaba
  Bekci alimi ile ilgili saglik mevzuatinda ki dovme ile ilgili son durum nedir. Yapilan yorumlardan anlayamadim.
  Tesekkurler

 19. Koldaki faça yada yüzdeki ben sıkıntı yaratiyormu

 20. Sinav tarihi nezmn beli olacak

 21. Kürşat özkahraman

  Boy kilo endeksi aranıyo mu ?

  Aranıyosa 178 cm boy için en az kaç kilo olmak gerekir ?

  Yardımcı olursanız çok sevinirim .

 22. Yüzümde trafik kazasından kalma izler mevcut. Birde askerligim tecilli Bugun üniversite sınavlarına girdim yaşım 23 bunların bir sıkıntısı olurmu

 23. Ben askerdeyken. Bana epilepsi hastalığın var diye rapor vermişlerdi ama askerden önce ben bu hastalığım geçmişti askerde sözleşmeli er olarak kalacaktım ama çürük raporu verdiler memlekete geldikten sonra kendi doktoruma gittim muayene oldum ve bana doktorum geçtiğini söyledi böyle bir hastalığın yok dede şimdi size sormak istediğim soru ben lise birden terk ve çürük raporum var bekçi olabilirmiyim????

 24. A63 f1 skolyoz bekçi olmaya engelmidir ?

 25. Kardesim Bileteral milimetrik bobrek tasları var askeriyede elemislerdi . Bazi haberlederden duydum bobrek tasi gecebiliyormus diye sorun olurmu ?

 26. admin:sedef hastasıyım lakın vucudumda yok suanda elenme ıhtımalım varmı sızce

 27. Gozluk kullaniyorum en fazla goz derecesi kac oluyor

 28. Cilt hastalığım var cilt kuruluğu sorun olur mu

 29. Hocam gözlerim ayrı ayrı 4 derece miyop sınırı nedir acaba olma ihtimalim varmı acaba

 30. SAG SERCE PARMAGIM KOPUK BEKÇİLIKDE SIKINTI OLUR MU..SUAN SILAHLI OZEK GUVENLIGIM

 31. sağ gözümde göz tembelliği var ince yazıları net göremiyorum solda problem yok elenirmiyim

 32. Kalbimde hafif derecede mitralyöz yetmezlik var bu sorun oluyor mu?

 33. Renk körlüğü olanlar başvuru yapabilirmi

 34. 10 sene önce safra kesesi ameliyatı ile organımi aldılar. Allah a şükür hiç bir dezavantajı ile karşılaşmadım. Bu organın olmaması elenme sebebi midir

 35. Sag ayakta saatlik var kosmamda sikinti yok saglikta gecebilirmiyim

 36. Sag ayakta bi nevi sakatlik var yanma ve kisalik var %56 askeri raporumda var yani sivil engeli raporum yok kosmamda bi sikinti yok sizce saglikta ön saglikta elenir miyim acaba bilginiz var mi

 37. Renk körü tüm sorun olurmu fakat 200mt den kırmızı yeşil ışığı görebiliyorum

 38. Gözlük kullanıyorum sorun olur mu çizdirip kurtulabilirim

 39. Dalak olmaması sorun olur mu

 40. Dirsekte ameliyat izi var sıkıntı mu?

 41. Admin onceden anti deprasyan ilaci kullanmak saglik sartlarinda mani olur mu

 42. Sol kolumda jilet yaralari var engel mi

 43. Boy kilo endeksi kesinlikle 27 nin altında mı olmalı

 44. Tİp 1 diyabet engel olur mu

 45. Hepatit B engel oluyormu .

 46. Benim sağ gözüm de hiç bozukluk yok ama sol gözüm astigmat 3 derece sıkıntı olur mu

 47. İşitme cihazı kullanıyorum sadece inçe sesleri duymadığım için. bu sorun olur mu Hocam ?cihazı kullanıyorum inçe sesleri de duyabiliyorum şimdi engel midir hocam ?

 48. Slm hocam 6 ay once kasik fitigi ameliyati oldum sorun olurmu

 49. Diş eksikliği arka tarafta 1 sağ ve 1 sol olmak üzere iki tane sorun olur mu ? Bir de diş eğriliği sorun olur mu acaba

 50. Çapraz bağlarım kopuk ama parkuru kaldırır direk elerlermi

 51. Bel fıtığı ameliyatı sorun olurmu.

 52. merhaba admın daha onceden TSK uzman cavus olarak gorev yaptım saglık sebeplerınden dolayı sozlemem fes edıldı dalagımı alındıgı ıcın bu bekcılık ıcın engel tasırmı

 53. Merhaba ;

  Parmaklarımın tırnak bitimlerinde sedef denilen hafif lekeler mevcut bekçiliğe engel olur mu acaba

 54. meraba mülakat kendi yaşadğımız illerde mi olacak?

 55. Diz ön çapraz bağ kopuğu engel mi

 56. Doğuştan tek böbrekli olmam engel midir

 57. Hayırlı aksamlar göz derecem 3 e 2 elenirmiyim gözden hocam

 58. Meraba hocam yüzümde dudağımın sağ altında 2 cm yakın iz var sorun olur mu

 59. Bende brons bulguları cıktı . Aerasyon artışı filan diyo . Bu engel olurmu ?

 60. Mahkemeye başvurmadım daha sonra vuracam

 61. Renk körlüğü neden döküntü oluyo bekçiliğe

 62. Ms (mutılp skreloz) hastası olup hiçbir engeli olmayan kisi olabilir mi

 63. selamun aleyküm hayırlı ramazanlar hocam renk körlüğü engelmidir.elenme sebebimidir

 64. Merhaba benim sag kulagimda isitme kaybi var kac desibel oldugunu bilmiyorum ama yonetmelikte 25 desibele kadar yaziyor ama sesleri duyuyorum ama cok kısık sesle konusulanlari anlamiyorum acaba engel olurmu

 65. Hocam kolumda sol.pozu dirsek ustunde silinmis bir dovmem.var engelmi

 66. BEN iç böbreğimi abime verdim2014 de askerden de muaf oldum 5 ay yaptıktan sonra benim bi hastalığım yok ama engel midir

 67. Görme kusurları kaç dereceye kadar kabul ediliyor?

 68. Göz bozuklukları kaç dereceye kadar kabul ediliyor

 69. Renk körü olanlar katılabilirmi

 70. Merhaba geçen ay mide fıtığı (reflü) ameliyatı oldum. Sağlık açısından sorun olur mu acaba?

 71. Sağ kolumda pazu bölgesinde ameliyat izi var sizce sağlık raporundan geçermi? ??

 72. Mehmet Emin Taş

  Merhabalar tek testisim var ameliyat ile tekini aldırdım diğerinde sorun yok evliyim ve 1 çocuk babasıyım bekçi olmaya engelmidir ve üst ağız damağım dar buda engel midir daha önceden jandarma uzman erbaş sağlığında bu sebeplerden dolayı elendim emniyet sağlık yönetmeliğinde engel değildir diyor ama sormak istedim şimdiden teşekkür ederim

 73. Merhaba bende safra kesemde çoklu polip çıktı en büyüğü 5.5 mm genel cerrah sağlam dedi ama gastronoloji b dilimine uygun yazdı ancak polipli olup atanan arkadaşlar var heyet olamaz dedi rapor ankaraya gönderildi direk elerlermi yoksa sevkmi verirler. Bilgisi olan yardımcı olurmu

 74. Selam
  Benim karaciğer enzimin ast 56 cıktı alt 22 cıktı glikoz 110 cıktı sizce geçebilir miyim

 75. İyi günler bende kunduracı gögsü mevcut bu saglık yönetmeliğine göre bekçi olmama engelmi acaba ?

 76. Kismi renk koru olanlar katilabiliyormu

 77. İyi günler daha önce ürtiker tedavisi gördüm kasıntıdan dolayı ama 9 aydır yok sistemde gözüküyo cildiyede sıkıntı olur mu bide eczaneden son nir seneye air ilac dökümanı cıkarılıyormus sıkıntısı olur mu

 78. Tib 2 diyabet hastası bekçi olabiliyormu

 79. Isıtme cihazına girdim sol kulak 30 desibel sağ kulak 25 desibel çıktı bekçilik için sıkıntı çıkar mi ?

  • admin

   Her iki kulakta ayrı ayrı olmak üzere, 20dB’e kadar olan (20dB dahil) işitme kayıpları sağlam kabul edilir. Öğrenciliğe kabul edilir. 21 dB ve üzeri bekçiliğe kabul edilmez.

 80. merhaba gözlük kullananlar bekçi olabiliyor mu? gözlerimin dereceleri 3.25 tir. Başka bir sağlık problemim yoktur. Bilgilendirirseniz sevinirim.

 81. Dalak 15 cm çıktı kan değerleri normal. Dahiliye ve Genel Cerrahi Sağlam A yazdı. Heyette Ç.M.B olur sağlam A yazdı Ankara onaylar mı raporu, atamam gelir mi ?

 82. Karaciğer büyümesi 17 cm olarak ölçüldü bı sıkıntı çıkarmı?

 83. Sağlık raporunda kolestrol 230 çıktı sorun olurmu.

  • admin

   Karaciğerde ileri derecede yağlanma yoksa karaciğer enzimleri normalse kolestrol yuksekliği tek basına sıkıntı değil.

 84. 2.5 büyüklüğünde taş var bu bekci olmama engel olurmu acaba???

 85. Son yönetmelikte bobrek taşı sorunları nelerdir ? 4mm taş sorun olurmu ?

  • admin

   Üriner sistemdeki her türlü taş mevcudiyeti ve taş nedeniyle yapılmış operasyonlar (açık, kapalı) öğrenciliğe engeldir.

 86. Gözden b dilimine giren kişi bekçi olamıyor mu sağ göz tam sol 10 da 4

 87. Burun etinden dolayı eleme yapıyorlar mı ?

 88. Ertugrul erdogmus

  Daha önceden askerde iken depresyon ilacı kullandım bu durum sorun teşkil eder mi son 2 sene içerisinde

 89. İsminizbekçi

  kendi kendine düşen böbrek taşını sorun etmeyeceklerini duydum varmı doğruluğu direkt eliyorlarmı kaç olursa olaun

  • admin

   Hocam bu şekilde sağlık sorunlarınızı söylemeyin eğer doktor kendisi tespit ederse zaten yazar. Bazı arkadaşlar hemen balıklama atlıyorlar, söylemeyin lütfen kendileri bulursa yazar bulamazsa sağlam yazıp geçecektir zaten.

   • İsminizbekçi

    direkt eliyorlarmı peki böbrekleri normal sağlam sadece küçük taş yani kendiliğinden düşecek boyutta

    • admin

     Yok hocam direk elemiyorlar düşen taşın sınırı var 5mm yi geçmeyecek sanırım ve böbreğe zarar vermemişse sorun olmaz.

    • admin aynı durum bende de var ama yönetmelikte 5mm yazmıyor. bunu neye dayanarak söylediniz salı günü kurulum var elinizde yazı var mı ?

    • admin

     Tüm taşlar boyutu ne olursa olsun engeldir. kendi halinize düşürürseniz sorun kalmaz.

 90. Sağ kulak R 23 Sol kulak L 15 İşitme bilateral normal ancak sol kulakta A4-6KHZ ile sağ kulakta 2-4-6KHZ lerde düşüş tespit edildi tek sorunum bu gerisi sağlam heyet raporunda

 91. Slm 5 mm böbrek taşı çıktı ankara elermi 2018 yönetmeliğine göre yardım lütfen

 92. Arkadaşlar merhaba

  Ben bugün itibariyle sağlık raporunu tamamladım. Bütün branşlarda sağlam yazıyor ancak dermatoloji (cilt hastalıkları) bölümünde doktor saç deresinde 5*0.5 boyutlarında yarı izi vardır yazmış. Bu durum bekçiliğe engel olur mu? Doktora da bunu sordum, herhangi bir sorun olmaz dedi ama kafama takıldı. Sizin bir bilginiz var mı bu konuyla ilgili? Bu arada iz, başımın arka tarafında üst tarafta

 93. sağlıklı hipatit b taşıyıcısı bekçiliğe alınmaz mı

  • admin

   Son yapılan değişiklikte taşıyıcıların olamayacağı söylenmişti fakat bu alımları etkiliyor mu bilmiyorum.

 94. Nihat kardeşim çene altındaki bene takılma birşey olmaz ondan 5 metreden eşgal teşkil etmiyorsa sorun yapmıyorlar bu polislikte bile böyle ki senin ki çene altı hic sıkıntı yapma

 95. Çene altında ben var onu aldırıp tam iyileşmeden yara varken sağlığa girsem bir sorun olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir