Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği Değişiklik Yapıldı

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Bu değişikli Çarşı ve Mahalle Bekçiliği adaylarını da etkiledi. Bu durumda bazı sağlık konuları esnetildi. Bu şekilde bir değişikliğin böyle kritik bir zaman diliminde yapılmasının nedeni nedir bilmiyorum. Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alımları devam ederken böyle bir değişiklik yapıldı.

Henüz devam eden alımlar varken böyle bir değişiklik bazı adayların işine yaradı fakat bazı adaylar dövme gibi sebepler yüzünden ilk etapta elendi veya dövmesi olduğu için hiç sözlü sınava bile katılmadı. Bu şekilde olan adaylar için sanırım pişmanlık gösterecekleri bir durum oldu. Dövme gibi unsurların esnetildiği söyleniyor fakat ben yönetmelik içerisinde bu konuyla alakalı bir bilgiye ulaşamadım. Bilgisi olan arkadaşlarımız yorum atarak bilgi verebilirlerse seviniriz.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri ve adaylarını ilgilendiren yönetmelik içerisindeki bölüm aşağıdaki gibidir.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi

MADDE 24 – (1) Çarşı ve mahalle bekçisi adayları; Emniyet Hizmetleri Sınıfı personelin okullara girişlerinde olduğu gibi A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır ve bu adayların giriş raporlarında A dilimi sağlık şartlarına uygunluk aranır.

(2) Çarşı ve mahalle bekçilerinin Devlet memuru olarak atamaları yapıldıktan sonra, sağlık yönünden çalışma koşullarının belirlenmesinde, malullüklerinde ve sağlıkla ilgili diğer durumlarında bu Yönetmeliğin polis memurları için belirlediği hükümler uygulanır.

(3) Sağlık kurulu raporuna göre;

a) A, B ve C dilimi sağlık şartlarını taşıdıkları tespit edilenler, çarşı ve mahalle bekçisi olarak çalışmaya devam ederler.

b) D dilimi sağlık şartlarını taşıdıkları tespit edilenler Emniyet Hizmetleri Sınıfında çalışamazlar. Bu durumda olanların sağlık kurulu raporları ve sağlık dosyaları, sağlık komisyonunun görüşü ile birlikte, maluliyet veya hizmet sınıfı değişikliği yönünden gerekli işlemler yapılmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilir.

c) E dilimi sağlık şartlarını taşıdıkları tespit edilenler hiçbir hizmet sınıfında çalışamazlar. Bu durumda olanların sağlık kurulu raporları ve sağlık dosyaları, sağlık komisyonunun görüşü ile birlikte maluliyet yönünden gerekli işlemler yapılmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilir.

Yönetmelikten diğer bir bölüm ise tam teşekküllü hastanelerde yapılacak işlemler ve danışman hastaneler hakkında bilgiler içeriyor.

Tam teşekküllü hastanelerde yapılacak işlemler

MADDE 18 – (1) Öğrenci adayları, öğrenciler, atamaları yapılacak memur adayları ve Emniyet Teşkilatında çalışan bütün hizmet sınıflarına ait personel, giriş raporu ve EK-3’e göre son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporu almak üzere tam teşekküllü hastanelere, öğrenim gördükleri okul veya atandıkları birimlerin düzenleyeceği resmi yazı ile müracaat ederler.

(2) Aday öğrencilerden ve istihdam edileceklerden istenen giriş raporları EK-1’de tanımlanmıştır. Bu rapordaki bütün bölümler tam teşekküllü hastaneler tarafından açıklayıcı şekilde doldurulur, boş bırakılamaz.

(3) Tam teşekküllü hastaneler tarafından düzenlenen, EK-3’e göre son durum ve dilim belirtir sağlık kurulu raporlarında;

a) Kişinin kimlik bilgileri, raporun tarih ve sayısı, muayene bulgu ve sonuçları, yapılan laboratuvar tetkiklerinin sonuçları, radyolojik inceleme ve görüntüleme yöntemlerinin sonuçları, organ ve sistem fonksiyonlarının tespitinde kullanılan fonksiyon tespit yöntemlerinin sonuçları açıkça belirtilir.

b) Şayet bir hastalık varsa; EK-3’teki hastalık branşlarının sınıflandırılmasına göre hangi sağlık diliminde olduğu belirtilir. EK-3’teki hastalık branşlarının sınıflandırılmasında karşılığı bulunan durumlar için uygun olan dilim yazılır, birebir karşılığı olmayan durumlar için bu Yönetmeliğin 21 inci maddesi hükümleri uygulanır.

c) Laboratuvar ve diğer test yöntemlerinin sonuçları, muayene bulgu ve sonuçları ile teşhis, dilim ve karar arasında çelişki olamaz. Hastalığın tanısı, seyri, muhtemel akıbeti, yapılan ve tavsiye edilen tedavisi, her ihtisas dalına ait bulguları, kişiyi sevk eden kurum tarafından talep edilen bilgiler doğrultusunda kişinin sağlık durumunu tanımlayan açıklamaları, sağlık kurulu raporu üzerine detaylıca yazılır.

ç) Resmi yazı ile istenen sağlık kurulu raporlarının sonuçları, talepte bulunan birime tam teşekküllü hastane tarafından gönderilir.

Danışman hastane

MADDE 19 – (1) Tam teşekküllü hastaneler (özel hastaneler ile özel veya vakıf üniversitelerine bağlı hastaneler hariç) danışman hastane olarak kabul edilir. Ancak kişinin daha önce rapor almış olduğu hastane danışman hastane olarak belirlenemez.

(2) Sağlık komisyonu, gerektiğinde kişileri danışman hastaneye sevk ederek sağlık durumlarının yeniden veya daha detaylı incelenmesini sağlayabilir. Danışman hastaneler incelemelerini bu Yönetmelik hükümlerine göre yapar.

Tam teşekküllü hastanelerde neler yapılacak hangi branşlarda işlemler yapılacak, yönetmelik içerisinde geçen ve ek olarak yönetmelik sonunda belirtilen bilgiye göre Emniyet Teşkilatına alınacak öğrencilerin girecekleri muayeneler

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğini Detaylı Olarak İncelemek isterseniz aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği Ekleri

Bekçi adayları; 2019'da yapılacak 10 bin bekçi alımını kaçırmamak, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Bu sayede on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 380 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

380
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Cuneyd
Ziyaretçi
Cuneyd

Kolumda YAZLIK ÜNIFORMA altnda kalan dövme mevcut bu dovmeden bu girşte eledıler ama yasa cıktı emnyt teşkilatnda saglık yönetmenligi degşti diye bir duyum aldım bunun gerceklik payı varmıdır? 10 bin alım oldugunda hakkımı savunabilcegim bir yasa varmı gercekten boyle bi degişklik oldu mu.?

Yılmaz
Ziyaretçi
Yılmaz

Kardeşim ben Bekçilik sağlık şartlarında hepsi tamam oldu ama kurul cildiye bölümündeki eşkali belli olmayan kelimesini 5 MT de değil dibinden bakarak uyguladı başka hastanelerde öyle olmamış ben nasıl yol izlemeliyim acil yazim

Arif
Ziyaretçi
Arif

Admin eritrosit 6 yüksek bekcilige engelmidir

Faik
Ziyaretçi
Faik

Admin merhaba,

Bundan 2 yıl önce belim ağrıyordu hemde rapor lazımdı 10 gün.
Özel hastaneye Doktora gittim bana koyduğu tanı disk bozukluğu, röntgen emar vs. Bir tetkik yok ayaktan koydu tanıyı
Bu bekçiliğe engelmiş. 5 ay önce 3 gün rapor lazımdı aynı doktordan rapor aldım yine aynı tanı konmuş.
Saglik raporları devlet Hastanesinden raporlar sağlam Ankara eledi öyle bir hastalık yok şuan.Bel agriyor arada her insan gibi ama koydugu tani bende yok.İtiraz verilir mi emar çekil baktır onaylat sağlam diye sevk verirler mi bildirim yapilmadi şuanlik yoksa kesin eleme mi yapılır.

sinan
Ziyaretçi
sinan

MERHABA AKÇİĞER SÖNMESİ Pnömotoraks YAŞADIM 19.08.2018 TARİHİNDE FAKAT AMELİYAT OLMADIM DREN TAKILDI YANİ TÜP Torakostomi DENİLEN YÖNTEM UYGULANDI 8 GÜN HASTANEDE YATTIM FAKAT ŞUAN ESKİSİ GİBİYİM KOŞUYORUM TOP OYNUYORUM HİÇBİR DEĞİŞİMİM YOK BEKÇİLİK İÇİN ENGELMİDİR.NE YAPMAM GEREK

Metin
Ziyaretçi
Metin

Çölyak hastasıyım bu yüzden askerliğe gitme gibi bir olasılığım yok yinede başvuru yapabilir miyim yapsam bunu sıkıntı ederler mi ?

ozan
Ziyaretçi
ozan

hepatit b için nasıl karar veriliyor ?

Gökhan Eryiğit
Ziyaretçi
Gökhan Eryiğit

Safra kesesinde 2 mm polip çıktı bekçiliğe engel olur mu

Nuri
Ziyaretçi
Nuri

Admin 1.50 0.75 hipermetrop sıkıntı olur mu

Adsız
Ziyaretçi
Adsız

Iyi günler esim tüm bölümleri gecti ama cildiyede kolda yazlik formadan gorunmeyecek sekilde 10 cm yanık izi vardi doktor rapora isledi madde 29 A yazmis heyet bunu sorun eder mi yada gorunmedigi icin itiraz dilekcesi yazabilir miyiz

Hüseyin hasan
Ziyaretçi
Hüseyin hasan

Merhaba bir kulağım 30 DB den aşağıda diğer kulağım 35 DB bu yüzden elenir miyim?

Sinan
Ziyaretçi
Sinan

Gogus hastaliklari “Vasküler belirtiler mevcut” yazdi fakat sonuc kismina saglam yazdi sikinti olurmu

cem
Ziyaretçi
cem

merhabalar admin benin sol böbrekte idrar yolu genişleme var doktorlar onay verdi ama içimde bi kurt var ankara sorun çıkarıŕ mı?

İsmet
Ziyaretçi
İsmet

Merhaba ağız ve diş sağlığı hakkın da önemli olan durum nedir bilgi verir misiniz

Öner
Ziyaretçi
Öner

Yaklaşık 1 yıl önce bel fıtığı başlangıcım oldugu söylendi ama Egzersiz ve spor yaparsam düzelebileceği söylendi doktor tarafından ve o gundem beri spor yapıyorum ve hiç bir şikayetim yok kuruldan onay aldım Ankara dan elenme sansım nedir onceki sonucları görürler mi ve ona göre mi işlem yaparlar yoksa kişinin anlık saglıkına baktıkları için onaylarlarmı yoksa tekrardan mr mi isterler?