Egzotik Meyveler Nelerdir? – BekçiAlımı

Egzotik Meyveler Nelerdir?

Birçok egzotik meyve vitamin, mineral ve diğer besin maddeleriyle doludur. Bu nedenle hastalıklarla savaşma ve sağlığı iyileştirme konusunda faydaları oldukça fazladır. En iyi egzotik meyveler listesi sizler için sıralandı.

En İyi Egzotik Meyveler Listesi: İşte en popüler egzotik meyveler;

Durian

Meyvelerin kralı olarak anılan Durian, Güneydoğu Asya’ya özgü bir meyvedir. Kendine has kokusuyla ünlüdür. Potasyum, lif, demir ve B vitamini bakımından zengindir. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde öksürüğe birebir iyi geldiği bilinir. Kalorisinin fazla oluşu nedeniyle diyet yapanların aşırı tüketmemeleri tavsiye edilir.

Rambutan

Kanser hastalığına karşı koruma sağlayan egzotik meyveler arasında yer alan rambutan, Malezya’ya özgü bir meyve. Yapısında yüksek seviyede flavonoidler, polifenoller ve antioksidanlar yer alır. İlk bakışta deniz kestanesini andıran bu meyvenin içi kremsi bir dokudadır. Rambutan meyvesinin kalsiyum, fosfor ve demir bakımından da yüksek olduğu bilinir. Bu nedenle, kemik gelişimini destekler.

Ejderha Meyvesi

Orta Amerika’ya özgü olan pitaya, ejder meyvesi olarak da bilinir. Vietnam’ın en çok satılan meyvelerinden biridir. Ayrıca Tayland, Yeni Zelanda, Avustralya ve Hawaii’de de yetiştirilir. C vitamini, karotenoidler gibi maddeler bakımından zengin olan bu meyve, yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayan egzotik meyveler arasında bulunur. Ejderha meyvesinin kansere karşı koruma sağladığı açıklanmıştır.

Camu

Daha çok Brezilya, Peru, Venezuela ve Kolombiya’da yetişen camu meyvesi, ekşi bir tada sahiptir. Antioksidan ve C vitamini bakımından zengindir. Antienflamatuar özelliğine sahip olan camu, oksidatif stresi azaltır, kalp sağlığını korur. Düzenli tüketildiği zaman etkisini kısa sürede gösteren meyvelerden biridir. Camu, özellikle Peru’da meyve sularına, yoğurda ve çeşitli içeceklere eklenerek tüketilen en popüler meyvelerden biridir.

Goji Berry

Aslında Çin’e özgü olan Goji berry, artık tüm dünyada bulunabilen egzotik meyveler listesindedir. Parlak kırmızımsı bir rengi vardır. Yüksek vitamin ve mineral içeriğine sahiptir. Goji berry yorgunluğa, kilo problemine ve strese iyi gelir. Aynı zamanda odaklanma konusunda da oldukça etkilidir. Genel refah duygularını artıran bu meyve, çiğ, kurutulmuş ya da meyve suyu şeklinde tüketilebilir. Yoğurtla, sütle veya tahıllarla karıştırılabilir.

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir