EGM ve Jandarma Bekçi Alımı Yapacak! – BekçiAlımı
EGM ve Jandarma Bekçi Alımı Yapacak!
EGM ve Jandarma Bekçi Alımı Yapacak!

EGM ve Jandarma Bekçi Alımı Yapacak!

Jandarma bekçi alımı başvurusunu merakla bekleyenler için müjdeli haber sonunda geldi. 2023‘ün haziran ayında yapılması beklenen seçimler öncesinde kamuya yönelik personel alımları yoğunlaştı. Daha önce Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı personel temini için kolları sıvamıştı. Bir yeni hamle de İçişleri Bakanlığı’na bağlı EGM ve Jandarma’dan geldi.

EGM ve Jandarma Bekçi Alımı Yapacak!
EGM ve Jandarma Bekçi Alımı Yapacak!

2023 Jandarma bekçi alımı için başvuru şartları belli oldu. Ayrıca 2 bin kişinin istihdam edileceği ifade edildi. Son gelişmelerin ardından pek çok aday dört gözle başvuruları araştırmaya başladı. Seçimler her geçen gün yaklaşırken kamuya istihdam edilecek personel sayısı da artmaya devam ediyor. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı’na 85 bin personel alınacağı vurgulandı. Ek olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ise ortalama 3 bin kişinin alımı gerçekleştirildi.

EGM ve Jandarma Bekçi Alımı Yapıyor! 2 Bin Kişi

Son dönemlerde kamuya yapılan personel yatırımları ciddi oranlara ulaştı. Alımların hız kesmeden İçişleri Bakanlığı’nda da devam edeceği bildirildi. Resmi kurumlar tarafından yapılan son açıklamalara göre Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma’ya 2 bin bekçi alımı yapılması bekleniyor. Fakat bekçi alımına yönelik bu gelişmeleri yalnızca seçimlerin yaklaşmasıyla açıklamak doğru olmaz.

EGM ve Jandarma Bekçi Alımı Yapıyor! 2 Bin Kişi
EGM ve Jandarma Bekçi Alımı Yapıyor! 2 Bin Kişi

Çünkü seçimlerden ziyade 3600 ek gösterge 2023 senesinde devreye girecek. 2023 yılının ilk ayında yürürlüğe girecek olan 3600 ek gösterge, binlerce polisin emekli olmasının önünü açacak. Bu da kadro boşluğu oluşacağı anlamına geliyor. EGM mensupları, 3600 ek gösterge düzenlemesi ile bekledikleri miktardan daha yüksek bir ikramiye alacaklar. Böylece normalde alacakları tutarın ötesinde bir ikramiye ile emekli olacaklar.

Dolayısıyla binlerce polis emeklilik için 15 Ocak 2023 tarihini beklemeye koyuldu. Bu sayede çok sayıda polis emekliliğe ayrılacak. Doğal olarak EGM’de yeni kolluk kuvveti ihtiyacı doğacak. Söz konusu eksikliğin büyük bir kısmı polislerle kapatılacak. Ancak bu boşluğa bekçi alımı ile destek verilecek. Tüm bu sebeplerden dolayı 2023 bekçi alımı için minimum 2 bin alım gerçekleşeceği bildiriliyor.

EGM ve Jandarma bekçi alımı için erkek adaylarda askerlik şartı bulunuyor. Bunun yanında en az lise mezunu olunması gerekiyor. Ayrıca adayların 31 yaşından gün almamış olması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: 2022 Bekçi Alımı Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Yazar: Berat Mert SÖNMEZOĞLU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir