E Vitamini Kaynağı Olan Besinler Nelerdir? – BekçiAlımı

E Vitamini Kaynağı Olan Besinler Nelerdir?

Muhteşem tatlarıyla E vitamini takviyesi sağlayan gıdaları sizler için paylaştık! Yeterli oranda E vitamini almanın en kolay yolu, antioksidan açısından zengin olan gıdalar tüketmekten geçer. Takviyeler yerine sağlıklı beslenerek de E vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Çeşitli hastalıklara karşı bağışıklık sisteminizi korumak ve sağlığınızı iyileştirmek için E vitamini kaynağı olan besinler yemelisiniz. Peki, bu besinler hangileridir?

E Vitamini Kaynağı Olan Besinler

E vitamini takviyesi almak, bu vitamini karşılamanın kolay bir yolu gibi gözükebilir. Ancak birçok uzman buna karşı uyarır. Çünkü E vitamini gıdalardan karşılandığı zaman gerçek anlamda fayda sunar. E vitamini seviyenizi artırmak için aşağıdaki yiyecekleri deneyebilirsiniz.

Keten Tohumu

Çeşitli bitkisel tohumlar en iyi E vitamini kaynağı besinler arasında yer alır. Bunlar arasında keten tohumu öne çıkar. Bir yemek kaşığı keten tohumu günlük E vitamini ihtiyacınızın yüzde yirmi sekizini karşılar.

Salata

Ispanak, brokoli ve hatta kivi içeren bir salata tüketerek sağlığınızı en iyi şekilde destekleyebilirsiniz. Bu besinler, yüksek oranda E vitamini barındırır. Antioksidan bakımından yüksek olan ıspanak, brokoli ve kiviyi ayrı ayrı da tüketebilirsiniz.

Yumurta

Kahvaltıdan yemeklere ve tatlılara kadar pek çok yiyecekte kullanılan yumurta, harika bir E vitamini kaynağıdır. Yumurtanın sarısında E vitamini daha fazladır, beyazı ise protein içerir. Çiğ karışık sebze ile birlikte yumurta tüketirseniz; yüksek miktarda E vitamini almış olursunuz.

Fındık

E vitamini kaynağı olan besinler listesi fındık ile devam ediyor. Fındık ve badem gibi kuruyemişler hem kolesterol seviyenizi düzenler hem de E vitamini desteği sağlar. Günlük 10-15 adet fındık tüketimi yeterli olacaktır.

Tahıllar

Birçok tahıl grubu gıda E vitamini sunar. Özellikle sabahları tüketilen mısır gevrekleri, yulaf ezmesi gibi yiyecekler, güne harika bir şekilde başlamanızı sağlarken E vitamini almanızı da kolaylaştırır.

Avokado

Avokado popüler bir meyvedir ve sağlık açısından inanılmaz faydalar sunar. Tek başına veya atıştırmalıklarla da tüketilebilen, her türlü yiyecekle uyum içinde olan avokado, harika bir E vitamini kaynağıdır. Günün istediğiniz saatlerinde avokado tüketebilir, E vitamini almaya devam edebilirsiniz.

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir