E-Devlet Mezuniyet Belgesi Alma-Sorgulama

2019 yılında alınacak olan 8187 mahalle bekçisi için süreç devam ediyor. Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar sırayla önce para yatırıp, sonra e-devlet bilgileri ile Polis Akademisi sitesinden başvuru işlemlerini yapacak. Daha sonra ise evrak teslimi-ön bireysel başvuru ve ön sağlık taramasını içeren süreç gerçekleştirilecek. Bireysel başvuru dediğimiz bu üç işlem tek günde bir polis okulunda olacak. Bu okulun hangisi olduğu ve ne zaman gitmeniz gerektiği duyuru ile sizlere bildirilecek. Bu duyurunun Nisan ayında olmasını bekliyoruz. Bu işlemler arasında yer alan evrak tesliminde adaylardan istenilen belgelerin biri de mezuniyet gösterir belgedir. Bekçi adayları en az lise ve dengi okul mezunu olmalıdır.  Aşağıdaki durumda olanlar 2019 alımlarına başvurabilir:

 • Lise mezunu
 • Açık lise mezunu
 • Lise dengi kurum mezunu
 • Ön lisans ve lisans mezunu
 • Ön lisans ve lisans okuyan

Lise okuyan, liseden aşağı mezunlar ve açık lise okuyanlar evrak teslimi günü mezun olmazlarsa ve bunu belgeleyemezlerse elenirler. Peki mezuniyeti belgeleyen evraklar nelerdir?

 • Diploma
 • Mezuniyet belgesi
 • E-devlet belgeleri
 • Geçici mezuniyet belgesi

Bu belgelerin geçerli olması için onaylı-imzalı-mühürlü olması gerekir. Fotokopisi aslı kabul edilmez. Aslı ile fotokopisini götürürsünüz, evrak tesliminde yetkili aslına bakar sorun yoksa fotokopiye aslı gibidir mührü atıp size orijinal belgenizi iade eder. Bekcialimi.com olarak adaylara tavsiyemiz onaylı-mühürlü belgelerinizi götürmeniz. Bunlar yoksa temin etmeniz. Bu imkan da yoksa e-devlet üzerinden belgelerinizi almanızdır. E-devlet üzerinden mezuniyet belgesi almak için turkiye.gov.tr ye giriş yapıyoruz. Yine mezuniyet belgesi sorgulama, belge alma, mezuniyet evrakı çıkartma gibi işlemleri buradan yapabiliriz. Mezuniyet yazdığınızda aşağıdaki seçenekler gelir:

 • Yükseköğretim mezun belgesi
 • Lise mezuniyet belgesi
 • Açık öğretim lise mezuniyet belgesi

Uygun seçeceğe tıklayıp evrakımıza ulaşıyoruz.

Belgeye tıkladığımızda barkodlu, tarihli ve doğruma kodlu orijinal mezuniyet belgemize ulaşıyoruz. Bu belge devlet kademelerinde ve tüm resmi işlemlerde geçerli bir belgedir. Herhangi bir sorun yaşatmayacağını düşünüyoruz.

Bekçi adayları; 2019'da yapılacak 8 BİN bekçi alımında 250 bine yakın rakibinizi geçmek, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 52 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

52
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Necmettin koç
Ziyaretçi
Necmettin koç

Ben diplomamı almamıştım şimdiye kadar okul ile irtibata geçtim bana mezun olarak görünmediğimi söylüyorlar bana tasdikname verebiliyorlar ancak ösym sayfasındaki eğitim bilgilerime göre mezun olmuşum ben bu belgelerle gitsem kabul ederlermi acaba beni bilgilendirirseniz sevinirim

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Diplomami bulamıyorum fotokopisi var olmazmi

hasan
Ziyaretçi
hasan

admın bu belgelerın hepsını e devletten alıp gıtsek olurmu yoksa ımzalımı almak gerek guzelce bı cevap alırsam sevınırım teşekkurler ıyı gunller

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

Admin e devletten aldınız mezun belgesi olur mu sadece başka belge de gerekli mi

Ömer Faruk
Ziyaretçi
Ömer Faruk

E-devlet üzerinden aldığım barkodlu belge yeterli olur mu sınava katılmak için illa bir mühür ıslak imza olmasımı lazım olmaz ise bunu nerden temin edebiliriz ? net cevap verirseniz memnun kalırım saçma sapan bir şeyden dolayı o gün geri çevrilmek istemiyorum.

Necmettin koç
Ziyaretçi
Necmettin koç

E devletten diploma görünmüyor 2006 da mezun olmuşum ne yapılabilir

Hüseyin
Ziyaretçi
Hüseyin

E devlet kapisi üzerinden başvuru yaptım ama o formun çıktısını alamadım. Almama mecburi mi nasıl bulurum onu bir daha. Seri numarası bende kayitli

Paşaa
Ziyaretçi
Paşaa

Sadece e devletten aldığım mezuniyet belgesi ile gidersem yeterli olurmu

Sedef bayraktar
Ziyaretçi
Sedef bayraktar

Esımde bugun halk bankasına sınav parası yatırdı e devletten mı sınava cagorcaklar

Akif
Ziyaretçi
Akif

Başvuru yaptım ama daha lise mezunu değilim
Son 5 dersim var 5 ve 6 nisanda açık lise sınavı var ve ayın sonunda açıklanacak sınav kazanırsam mezun olacağım acaba evrak teslimi ne zaman olur ne yapmalıyım

ozan
Ziyaretçi
ozan

peki çağrılma zamanı hafta içi mi oluyor ona göre işten izin alma var bir de parkur ve sözlü mülakat aynı gün mü oluyor sonrasında?

Savaş Elüstü
Ziyaretçi
Savaş Elüstü

Iyi akşamlar bir iki sorum var:
1) Askerliği bitirmiş olmak şartı var. Ben bedelliye başvurdum ama daha askerliğimi yapmadım. 2020 ocak ayında gidecem basvursam sorun olur mu?
2)Seçimlerden dolayı adres değişikliği yaptım. önce şehir merkezinde adresim kayıtlı iken şimdi aynı şehrin bir ilçesinin köyüne adres değişikliği yaptım. Sorun olur mu?
Rica etsem bunları cevaplar misiniz?

bulent
Ziyaretçi
bulent

Liseyi açık öğretim olarak bitirdim onaylı ve mühürlü mezuniyet belgesini nereden almam lazım?

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

Merhaba ben adanada oturuyotum istanbula 2 sene once iş için gittim ikametimi istanbula aldım 1hafta sonra döndüm ve gala ikametim orda basvurumu istanbuldan yapmam lazım fakat hiç bilmedigim bir şehir bekçi oldugumu varsayarsak tekrar adanaya ilerleyen zamanlarda gönderilirmiuim ve birebir evrak teslimi ne zaman oluyor sınavdan önce mi sonramı e devletten kaydı yaptıktan sonraki aşamalar nasıl ilerliyor sınava istanbulda gircez sınavdan sonra mı evrak teslimi olacak şimdiden yardımınız için teşekkür eder iyi çalışmaşar dilerim

GÜLÜMSER
Ziyaretçi
GÜLÜMSER

Merhabalar üniversite diplomanın aslı hala üniversitede almadık. e devletten alınan diploma barkodlu kesin geçerlimidir acaba emin olamıyoruz.