E-Devlet Mezuniyet Belgesi Alma-Sorgulama
e devlet mezuniyet belgesi alma

E-Devlet Mezuniyet Belgesi Alma-Sorgulama

2019 yılında alınacak olan 8187 mahalle bekçisi için süreç devam ediyor. Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar sırayla önce para yatırıp, sonra e-devlet bilgileri ile Polis Akademisi sitesinden başvuru işlemlerini yapacak. Daha sonra ise evrak teslimi-ön bireysel başvuru ve ön sağlık taramasını içeren süreç gerçekleştirilecek. Bireysel başvuru dediğimiz bu üç işlem tek günde bir polis okulunda olacak. Bu okulun hangisi olduğu ve ne zaman gitmeniz gerektiği duyuru ile sizlere bildirilecek. Bu duyurunun Nisan ayında olmasını bekliyoruz. Bu işlemler arasında yer alan evrak tesliminde adaylardan istenilen belgelerin biri de mezuniyet gösterir belgedir. Bekçi adayları en az lise ve dengi okul mezunu olmalıdır.  Aşağıdaki durumda olanlar 2019 alımlarına başvurabilir:

 • Lise mezunu
 • Açık lise mezunu
 • Lise dengi kurum mezunu
 • Ön lisans ve lisans mezunu
 • Ön lisans ve lisans okuyan

Lise okuyan, liseden aşağı mezunlar ve açık lise okuyanlar evrak teslimi günü mezun olmazlarsa ve bunu belgeleyemezlerse elenirler. Peki mezuniyeti belgeleyen evraklar nelerdir?

 • Diploma
 • Mezuniyet belgesi
 • E-devlet belgeleri
 • Geçici mezuniyet belgesi

Bu belgelerin geçerli olması için onaylı-imzalı-mühürlü olması gerekir. Fotokopisi aslı kabul edilmez. Aslı ile fotokopisini götürürsünüz, evrak tesliminde yetkili aslına bakar sorun yoksa fotokopiye aslı gibidir mührü atıp size orijinal belgenizi iade eder. Bekcialimi.com olarak adaylara tavsiyemiz onaylı-mühürlü belgelerinizi götürmeniz. Bunlar yoksa temin etmeniz. Bu imkan da yoksa e-devlet üzerinden belgelerinizi almanızdır. E-devlet üzerinden mezuniyet belgesi almak için turkiye.gov.tr ye giriş yapıyoruz. Yine mezuniyet belgesi sorgulama, belge alma, mezuniyet evrakı çıkartma gibi işlemleri buradan yapabiliriz. Mezuniyet yazdığınızda aşağıdaki seçenekler gelir:

e devlet mezuniyet sorgulama

 • Yükseköğretim mezun belgesi
 • Lise mezuniyet belgesi
 • Açık öğretim lise mezuniyet belgesi

Uygun seçeceğe tıklayıp evrakımıza ulaşıyoruz.

mezuniyet belgesi olusturmaBelgeye tıkladığımızda barkodlu, tarihli ve doğruma kodlu orijinal mezuniyet belgemize ulaşıyoruz. Bu belge devlet kademelerinde ve tüm resmi işlemlerde geçerli bir belgedir. Herhangi bir sorun yaşatmayacağını düşünüyoruz.

e devlet mezuniyet

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
62 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ahmet
ahmet

Öncelikle bu makaleniz için teşekkür ederim. Önceki başvurular da bazı okullar e devlet üzerindeki mezun belgesini kabul etmemiş bu başvuruda böyle bir durum olur mu?

Resul Baştürk
Resul Baştürk
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Her ne kadar olmaması gerekse de yer yer kıllık edip ıslak imzalı kağıt isteyen devlet kurumları çıkıyor, bayağı da karşılaştığım bir durum. Olabildiğince aslıyla gitmek lazım dökümanların.

Mustafa kurt
Mustafa kurt
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Merhaba ortaokul mezunu alıyorlarmı internetten yazıyorda

Murat
Murat

İstenilen evraklari tarih aciklandiktan sonra mi hazirlicaz?

Tufan
Tufan

Ben aralik ayinda bedelli askerlik yapicam basvuru yapmama engelmi peki askerlik

Fehmi özdemir
Fehmi özdemir

Merhaba hocam kolay gelsin başvuru bittikten sonra tahmini 15 gün sürermi ön başvuruya çağırma tarihi

Aday
Aday

Admin, ben lisans okuyorum haziran ayında mezun olucam . Başvuruda OKUYORUM diye bi seçenek yok . Şimdi ben lise mezunu kısmını mı seçicem yoksa lisansı seçip okuduğumu bildiren belgeyi mi götürücem . acil bi cevap yazarsan çok makbule geçer

Aday
Aday
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Okuyor belgesini de başvuruda götüreyim mi

Aday
Aday
Cevaplandı:   Utku DEMİR

tşkler. son bişey daha dicem, şimdi lisansı seçip kutucuğa da parantez içinde devam ediyor desek olmaz mı 🙂 maksat ne kadar avantaj sağlarsa o kadar iyi

Mehmet
Mehmet

Bekçilik Başvurusu yaptıktan sonra başvuru numarası oluştu ve daha sonra başvuru sitesine kontrol amaçlı Bi daha giriş yaptım başvuru numaram görünüyordu ama bilgilerim vardı aşagısındada gönder butonu vardı bende Bi daha gönder butonuna bastım galiba bilgileri güncellemek gibi bişey sorun olurmu?? polis akedemisyenini aradım bilgi almak için açan yok size Bi daha detaylı sormak istedim

Hamza
Hamza

Ben gazi cocuguyum evraklarimi FAXLA yoladim beni aradilar başvuru yaptık polis akademisi safyasinda takip edin diyor sayfaya girdimde bankot bulunmuyor diyor ne yapmam gerekiyor yardimci olsanız

GÜLÜMSER
GÜLÜMSER

Merhabalar üniversite diplomanın aslı hala üniversitede almadık. e devletten alınan diploma barkodlu kesin geçerlimidir acaba emin olamıyoruz.

ibrahim
ibrahim
Cevaplandı:   Utku DEMİR

cimere yazdım valla devlet çıksın duyurusunu yapsın diye bazı okullar kabul ediyor bazıları etmiyormuş

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...