Duvar Tasarımları ve Fikirleri – BekçiAlımı

Duvar Tasarımları ve Fikirleri

Modern yaşam içerisinde kaybolup giden zamanlarda evimize geldiğimizde ev dizaynının hem ruhumuza hem de göz zevkimize hitap etmesini isteriz. Bazen devasa şekiller bazen de minik şeritler ile evlerimize hareketlilik ve canlılık katan, huzur veren dekorasyonlar ile süslemekteyiz yaşam alanlarımızı.

Duvar Bordür

Ev dekorasyonumuz için bazen biblolar bazen duvar kağıtları bazen de duvar bordürleri kullanmaktayız. Birbirinden farklı ebatlarda olarak bulabileceğimiz bebek odası bordür çeşitleri, yemek odası bordür çeşitleri gibi duvar bordür çeşitleri ise bizlere yardımcı olan elemanlar arasında yer almaktadır.

Hem dayanıklı olmaları hem modern yaşama uyumlu olması hem uygulamasının kolaylığı sayesinde her geçen gün daha çok tercih edilmektedirler. Boyalar ile elde edemeyeceğimiz ince motifleri duvar bordürleri ile rahatlıkla yaşam alanlarımızda uygulayabilmekteyiz. Tezhip sanatında en zengin kısımları teşkil etmekte olan duvar bordürleri farklı ebatlarda uygulanan, dekore edilmiş dar ve uzun alanlardır. Üzerinde geometrik şekiller, çiçek şekilleri, farklı çizgi film karakterleri veya modern çizgiler ile istediğimiz şekilde yaşam alanlarını süslememize olanak tanırlar. Ara, kenar, kalın, ince bordürler olarak ayırımlara göre veya üzerlerinde bulunan motiflere göre de adlandırılabilmektedir. Aslında bordür bir şeyin kıyısını süslemekte olan veya sınır belirleyen ve o şey kenarı boyunca uzanmakta olan çerçevedir.

Bordür duvar kağıdını kullanabilmek için kullanılacak yerin öncelikle temiz ve de pürüzsüz olması gerekmektedir. Ve yeni boyalı bir yüzeye yapıştırılmak isteniyor ise 15 gün beklenmesi ise en sağlıklı olanıdır.  Ayrıca yazılı, ağır dokulu alanlarda kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Üstelik duvarınızda veya hassas yüzeylerde kullanmadan önce de dışarıdan görünmeyen bir yerde test edilmeleri gerekmektedir. Duvar bordürünü kullanırken kağıdından dikkatli bir şekilde ayırmanız ve yüzeye hava kabarcığı kalmayacak şekilde pürüzsüzce yerleştirmeniz gerekmektedir.

Duvar Kağıtları

Yaşamımızda kullanmakta olduğumuz mekanların dekorasyonları rahat ve keyifli bir hayat sürdürebilmemiz için bizler için oldukça büyük önem taşımaktadır. Son zamanlarda ise şehir yaşamından uzaklaşmadan evlerimizde doğa ile iç içe olmak ve ev yaşantımızı kolaylaştıracak huzurlu ve sakin şekilde tasarlanmaktadırlar. Yaşam alanlarımızdaki duvarlar ise dekorasyona yatkın olan detaylar içermektedirler. Hem göz zevkimize hem de ruhsal açıdan bizleri tatmin etmesi gerekmektedir. Yaşamakta olduğumuz ve yaşatmakta olduğumuz mekanları ise iyi ve güzel gözükebilmesi için bizlere birbirinden farklı modeller sunmaktadır duvar kağıtları. Konforu, sanatı ve güzelliği birleştirerek duvarlara hayat katmaktadır.

Yeni bir yere taşınırken veya yaşamakta olduğumuz mekanlarda değişiklik yapmak istediğimizde duvar kağıtları sayesinde birbirinden farklı çeşitli modeller ve desenlerle kendimizi anlatabilecek şekilde süslemeler yapabilir ve de kendi zevkimize uygun şekilde tasarlayabiliriz. Duvar kağıtları modelleri sayesinde yaşamakta olduğumuz mekanları duvarlarını birer tablo gibi göstererek herkesi hayran bırakabilmekteyiz. Duvar kağıtlarının tercih edilmesindeki en önemli neden ise, malzeme yapısından kaynaklanmakta olan doğallığı ve doğallığından dolayı ise sağlıklı olmasıdır. Çevreye zararlı olmayan duvar kağıtları ayrıca hem ses hem de ısı izolasyonuna katkıda bulunmaktadır. Ve de uygulanan mekanda güçlü noktaları ortaya çıkartmaktadır duvar kağıtları. Ayrıca leke ve kir barındırmayan duvar kağıtları canlılık yaratmakta ve ofislere, evlere hareketlilik katmaktadır.

Günümüzde kullanılmakta olan duvar kağıtları ise farklı üretim teknolojileri sayesinde sahip olduğu malzemeler ile birçok tipi bulunmaktadır. Simplex duvar kağıdı, tek kat hamur üzerine desen ve renk baskısı yapıldıktan sonra yüzeye genel ve hafif gofraj yapılarak üretilmektedir. Emboss duvar kağıdı ise renk ve desen baskısı yapılır ve birinci hamur üst kağıt tabasının alt kağıt ile özel yapıştırıcı ile duble edilmesi ve özel silindirler ile kabartma efekti verilerek üretilmektedir. Anlatılan örnekler dışında da farklı duvar kağıdı çeşitleri bulunmaktadır. Kendinize en uygun olanı seçerek istediğiniz gibi duvarları süsleyebilmektesiniz.

Duvar Posteri

Birçoğumuz belki de çocukluğundan beri sevmektedir duvar posterleri. Önceleri yani çocukluk çağlarında çizgi film karakterleri, gelişim çağlarında sevilen oyuncu veya şarkıcı resimleri derken belki de bütün bir oda duvar posterleri ile kaplanmaktaydı. Duvarlara astığımız her poster aslında biraz da kendimizi ifade edişimizdi. Duvar posterlerimizde olan şarkıcılar dinlemekte olduğumuz müzik türünü, oyuncular ise sevdiğimiz tarzdaki karakterleri ifade etmekteydi. Ayrıca odalarımızın dekorları için kullanmakta olduğumuz bu posterler odalarımıza hareketlilik ve renk katmaktaydılar.

Bizler büyüdükçe değişen zevkler ile birlikte duvar posterleri de değişmeye başladı zaman içerisinde sanatçı ve oyuncu posterlerinin yerlerini belki müzik aletleri, belki modern çizgiler, belki de doğa ve şehir resimleri aldı. Değişen her şey gibi duvar posterlerimizin de boyları, renkleri ve de onlarla birlikte kendimizi ifade ediş biçimlerimizde değişiklik gösterdi.

Duvarlara asılmak için yapılan afiş veya fotoğraflardır duvar posterleri. Ev dekorasyonuna ve posterlere meraklı olan kişilerin evlerini, yaşam alanlarını kendi zevklerine göre dekore etmek için kullanmakta oldukları ve duvarlarını süsledikleri ürünlerdir duvar posterleri. Evlerde dekorasyon olarak kullanılmakta olan duvar posterleri malzemelerinde ve baskı tekniklerine göre farklılıklar göstermektedir.  Fakat gelişen teknoloji ile basım tekniklerinin gelişmeleri sayesinde ebatları ve renkleri açısından daha özgür bir şekil almıştır.

Duvar Sticker

Hepimiz evlerimizin dekorasyonuna büyük ölçüde özen göstermekteyiz. Yaşadığımız mekanları kendi zevkimize göre döşemek, ona göre eşyalar seçip yerleştirmek yaşam alanlarımıza karakter oturtmak bazen renkli bazen ise klasik bir şekilde döşenmekte olan evlerde en büyük dekorasyon alanına sahip olan genelde duvar dekorasyonudur. Duvarlarımızı sıradanlaştırmaktan çıkartmak onlara hareket kat modern yaşamlarımıza uygun hale getirmek ise yaşadığımız ve yaşattığımız alanı süslemek veya dekore etmek ilk önce göz zevkimizi güzelleştirirken sonrada ruhumuzu yansıtıp ona hitap etmektedir.

Duvar süslemelerinde modern çağın en yeni ve en tercih edilen süsleme araçlarından biridir duvar stickerlar. Duvar stickerlar sahip oldukları modeller, renkler ve de çeşitler ile duvar dekorasyonuna, duvar süslemesine farklı ve yeni bir anlayış kazandırmaktadır. Ayrıca kullanımında herhangi bir ekstra malzemeye ihtiyaç duymadan kolay, basit ve hızlı bir şekilde uygulanabilmektedir duvar stickeri. Üstelik evinizin veya ofisinizin; camlarını, kapılarını, zeminini veya beyaz eşyalarınızı aslında aklınıza gelebilecek bütün pürüzsüz yüzeyleri yeniden dekore ederek bulunduğunuz mekana farklı ve hoş bir hava katabilmektesiniz.

Duvar stickerları vinil adı verilmekte olan bir malzemeden üretilmektedir.  Hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilen duvar süsleri stickerların, iç mekanlardaki kullanım süresi sınırsız iken, dış mekanlardaki kullanım süresi ise kullanım şekline bağlı oranla 6 yıla kadar sürebilmektedir. Duvar stickerlar suya, neme ve de toza son derecede dayanıklı ürünlerdir. Vinil malzemenin özel makineler ile kesiliyor olması sayesinde hazırlanmakta olan stickerlar baskı olmadıklarından dolayı uzun süreli renk ömrüne sahiptir. Stickerlar genel olarak hazır halde bulunduklarından dolayı tak bir işlem ile kolaylıkla uygulanabilmektedir. Ancak uygulama yapılacak olan yüzeyin tozdan ve kirden arındırılması gerekmektedir. Yüzeyin mum, silikon ve yağ gibi yapışmayı engelleyecek herhangi bir madde içermemesi gerekmektedir.

Ayrıca duvar sticker uygulaması +10 derecenin altında bulunan hava koşullarında uygulanmaması gerekmektedir. Uygulama sonrasında +10 derecenin altına düşmesi ise herhangi bir önem taşımaktadır. Duvar sticker uygulaması eğer yani boyalı bir yüzeye yapılacaksa işlem yapılmadan önce 10 veya 15 gün boyunca boyanın kuruması için beklenmesi gerekmektedir.

 

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir