Dövme Polisliğe (POMEM-PMYO-PÖH) Engel mi? – BekçiAlımı

Dövme Polisliğe (POMEM-PMYO-PÖH) Engel mi?

Dövme günümüzde birçok gençte olan bir unsur. Bu gençler polis olmak için de başvuruda bulunuyorlar. Fakat bazı durumlarda dövme polislik başvurularına engeldir. POMEM ya da PMYO okuyup polis adayı öğrenci olmak isteyen öğrencilerde bazı sağlık şartları aranır. Dövme konusu da POMEM, PAEM, PÖH ya da PMYO farketmeksizin bu makalede açıklayacağımız hükümlere göre değerlendirilir. Polis olmak isteyen ama dövmesi olan gençlerin kontrolünde, tüm adaylarda olduğu gibi EGM sağlık şartları hükümlerine bakılır.

EGM sağlık şartları hükümlerinden öğrencileri değerlendirme kıstası olarak A dilimine bakılır. A dilimindeyseniz sorun olmaz, B-C-D ise öğrenciliğe engel kısımları aktarır. Dövme konusunda cilt hastalıkları A diliminde aşağıdaki hüküm mevcuttur:

Yazlık üniforma(tişört) giydiğinizde, vücudunuzun açık olan boyun, yüzü, kol, bilek ve el gibi kısımlarında kalıcı dövme varsa elenirsiniz. Polislik okuyamazsınız. Bu saydığım yerler dışında dövmeniz varsa sorun yaşamaz ve polis adayı öğrenci olabilirsiniz. Konu hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

153 Soru Cevaplandı

 1. Sol kolumda 9cm uznlugunda 4m genişliginde kesik izi var bir engeli olurmu?

  • Merhabalar,
   Yazlık üniforma giyildiginde vücudun görünen yerlerinde kalan telafisi olmayan her türlü eskal belirleyici iz engeldir. Bu tur izlerde en az 5 metre mesafeden ize bakılır ve bu mesafeden fark ediliyorsa aday elenir.
   Tarifinize göre iz engel olacak gibi görünüyor. Ancak komisyondaki kişilerin insiyatifi ne olur bilemeyiz.

 2. Merhabalar, bileğimde 5cm genişliğinde 5 cm uzunluğunda dövme var yarısını sildirdim diğer yarısını da sildiricem bu sorundan dolayı elenir miyim?

 3. Bir sürü yazlık polis üniforması var peki biz dışarı taştığını hangi üniformadan anlayacağız yunus çevik kuvvet vs…

 4. Merhaba koluma 3 adet dövme var bunları sildirsem başvura bilirmiyim

 5. Merhaba sol göğüsümün üstünde 10 cm lik dövme var sorun olmaz dimi yazlık tişort giydiğimde görünmüyor

 6. Merhabalar boyum 1.60 sol köprücük kemiği altında ufak bir dövmem var sorun teşkil eder mi

 7. Kolumda yazi dovmesi var polislikde tesetturlu olunabildigi icin yazlik kiyafette tisort yerine uzun kollu giyilse de elenebiliyormu

 8. Kapalı bayanlar uzun kol giyebiliyor açık bayanlarda isteğe göre giyebilir sonuçta mesleği yaparken görünmeyecek bi dövme neden bu kadar sorun. Ve dövme silindikten sonra da iz kalıyor oda sorun mu

 9. Merhaba boynumda bir dövme var 4 cm kadar ama uniforma giyildiginde gozukmuyir sorun olur mu poh alimi icin

 10. Kpss şartsız ilk pöh alımına başvurmuştum. Şartlarda aynen dediğiniz gibiydi dövme unsuru. Benimde göğsümde isim dövmesi vardı ve elediler. Şartları hatırtlatmamla bana muhtemelen egm sağlık şartlarını gösterdi. “Vücudun hiç bir yerinde dövme ve yara izi olmayacaktır.” Gibi. Elendim yani.. Her şey orda kilere bağlı.

 11. omzumda dovme var fakat yazlık tişortte gorunmuyor . omuz kol bölgesi oldugu ıcın sormak istedim sıkıntı olur mu

 12. Ejderhadövmelikız

  Merhaba ayak bileğimde dövme var bi engel mi üniforma giymediğim için bilemiyorum gözüküp gözükmediğini 😀

 13. kolumda dirseğimin iki parmak üstünde gazi mustafa kemal imzası var engel olur mu

 14. Ayak bileğimde dövme var sorun olur diyorlar ama emin olamiyorum ?

 15. Iki kolumun diresek kısmın ustune yazi var bide kulak altinda var onlar sıkıntı olur bence onlari sildiricem de ensemde de var yakali üniforma giyildiginde gozukmez ama bisiklet yaka tarzinda gozukur üniforma hakkinda biraz bilgi verirmisiniz?

 16. yazlık üniforma giyildiğinde görünmeyecek yer falan yalan ben 24.donem pomeme mersinde girdim dövmesi olan çıksın dediler heryerine bakıyorlar dövme kabul edildiğini sanıyor herkes görünmiycek yerde olunca

 17. Polis meslek yüksek okuluna bu sene gitmek istiyorum şuan dövmelerim dışında hiç bir engelim bulunmuyor dövmelerimi sindireceğim fakat tek korkum dövmeler silindikten sonra bir takım o bölgede kabarıklık ve kızarıklık gibi sorunlar meydana geliyor bu durum ön sağlıkta problem teşkil eder mı?
  Cevaplarsanız çok sevinirim.🙏

 18. Merhaba ensemde dövme var kısa kollu yakalı üniforma ile gözükmüyor, herhangi bir şekilde engel olabilir mi?

 19. Merhaba diz kapagimin 6 cm yukarisinda yanik izi var vede boyum 1.58 basvuru yapabilirmiyim

 20. Merhaba sağ el bileğimde 1cm kadar küçük bir dövme mevcut ama yan tarafında kalıyor çok gozukmuyor.sizce bu polislik için engel midir ? Küçük diye geçirebilirler mi sagliktan ?

 21. Merhaba burnumda Piercing izi dikkat edilince belli polisliğe engelmi

 22. Yara izi olarak, vücudum da ki yağdan dolayı çıkan o izler sıkıntı çıkarır mı belimde var.

 23. Belimde oturma şeklinden kaynaklı izler çıktı beyaz beyaz onlar sıkıntı çıkarmaz değil mi

 24. En fazla kaç cm olmalı dövme

 25. Merhabalar sol bileğimde 1 kuruş para boyutunda ay yıldız dövmesi var sıkıntı yaratır mı?

 26. kolumda pek büyük değil ama içinde yazı var sildirdim desem diyelim ki az iz kaldı sildirme işleminden sonra fondötenle kapatsam farkeder mi bide polis kızıyım

 27. meraba seneye pomem sınavına gırmeyı dusunuyorum bırsey sorucaktım ensemde ASAGI DOGRU dovme yaptırmıstım yazlık forma gıyınce bellı olmaz sanırım normal gomlek gıydıgımde bellı olmuyor sızce sorun olurmu kucuk bır dovme

 28. Polis kızıyım çok polis olmak istiyorum kolumuzda mesela küçük yara izi var eleniyor muyum ?

 29. yazlık üniforma tam kol kasımızın yarısında bitiyor .benim omuz kaslarının bttiği kol kasının başladığı kısımda bir halka dövmem var bu sorun teşkil edermi

 30. Merhaba benim göbeğimde piercing var ve yüzümde belli belirsiz küçüklükten kalma tırnak izleri var bunlar sorun teşkil eder mi? şimdiden cevapladığınız için teşekkür ederim.

 31. Sağ omzumda 10cm boyunda dövmem var yazlık tişörtte belli olmuyor sikinti olurmu

 32. Dirseğimde 4 parmak yukarıda halka dövmem var sorun olurmu?

 33. sol kolumun ön kısmında 14 cm büyüklüğünde atatürk imzası var sıkıntı olur mu ?????

 34. Merhaba sağ bacağımın baldırında 20 cm lik dövme var sorun olurmu?

 35. merhaba köprücük kemiğimde dövme var engel diyorlar engel mi

 36. Kulağımın arkasında Küçük ay yıldız dövmesi var engel mi acaba

 37. Meraba boynumda kanat dövmesi var bu engel mi?

 38. Ben polislik okumak istiyorum tyt de 270 puan veyahut 300 puan aldığımda polisliği seçeceğim. Fakat sol göğsümde kobra yılanı dövmesi var ve omzuma doğru uzanıyor fakat yazlık üniforma giydiğimde asla görünmüyor dışarıda kolu kısa ile dolaştığımda dövmede hiçbir şekilde görünme falan olmuyor. Anca atlet giyersem belli oluyor başka türlü dövmenin varlığı bile belli değil dövmenin boyutu büyük ama görünmüyor hiçbir şekilde. Tanıdığım bir akrabam da polis ona sorduğumda o görünmüyorsa polisliği okursun rahatça dedi. Fakat ben size de sormak istiyorum ben Muay Thai bölge şampiyonuyum ve derslere çok çalışıyorum eminim ki polislik puanını da alacam. Kendimi tamamen savaşçı olarak eğitiyorum ve çok üstün derecede kondisyona sahibim hatta bu yıllar içinde Türkiye ve Dünya şampiyonluğuna çıkacağım. Dövüşçüyüm ve tek hayalim vatan uğruna savaşmak vatanımı korumak. Her şeyi geride bırakabilirim ailemi bile yok sayabilirim tek istediğim gidip savaşmak benim dövmem bana sorun olur mu görünmüyor yazlık üniformada ve eğer beni eleme gibi bi durum olursa tekrar tekrar başvuru yapacağım tekrar tekrar deneyeceğim bana bu konuda bir şey söyleyebilir misiniz. Herhangi bir sorun teşkil eder mi bu dövmem?

  • Sorun yaşamazsınız.

  • Emin misiniz? Şahsen ben sorun olsa bile peşini bırakmam ya olacam ya olacam başka seçeneğim yok ben savaşmak için doğdum. Geleceğim bu olmalı ve burda tek güvenebileceğim şey de sizin verdiğiniz cevaptır. Beni geleceğimden etmemeli ve bu konudan emin olmak istiyorum eğer ben istediğime kavuşursam sayenizde rahat rahat aklımda bi soru olmadan kazanırsam size çok dua ederim gerçekten.

  • Yeni yönetmelikteayzlık kıyafet giyince görünmeyen dövme sorun olmaz yazmakta.

  • Peki çok teşekkür ederim her bir ağızdan ses çıkıyor ve bu beni çok endişelendiriyordu artık rahat rahat dersime çalışıp daha çok hırs yapabilirim. Çünkü tek güveneceğim yer sizin gibi bilgisi olan kişilerin yanıydı. Tekrardan teşekkür ederim hayırlı ramazanlar dilerim.

 39. Merhaba kolumda dirseğimin altı parmak yukarısında dövme var. Yazlık üniforma giydiğimde kapanıyor yüksek ihtimalle. Elenir miyim.

 40. Sırtım ve göğsümde çok sayıda dövmelerim var ama tshirtle belli olmuyor, sorun teşkil eder mi?

 41. Basvurular ne zaman

 42. Omzumda 3 kelimelik bir yazı var yatay şekilde peoblem olurmu

 43. Ayak bileğimde var sorun olur mu

 44. AboKadir Akarsu

  Merhaba iyi günler bi sorum olacaktı kolumda bilek ve dirsek arasında iç ve dış tarafta ameliyat izleri var bu benim polisliğe girişimde herhangi bir sorun teşkil eder mi ?

 45. Benim kolumda var dövme direğin altında ama ben tesettürlüyüm sizce engelmi

 46. Göğüdümde dövme var isim yazıyor polislikte sıkıntı olur öu

 47. Sağ bileğimde gazi m kemal dövmesi var sorun olurmu

 48. Merhabalar okudum anladım yinede emin olayım bacağımda dövme sorun olur mu ?

 49. Merhaba sol kolumun iç kısmında 18santim renksiz dövmem var sorun mu

 50. Mrb boynum da ismimin baş harfi soyadim yazıyor sorun olurmu

 51. Merhaba bacağımda 25 cm lik dövme var polislik için sorun olurmu

 52. Benm göğsümde babamın doğum tarihi var sıkıntı cıkmaz inşallah

 53. Merhabalar ben besyo lisans mezunuyum yani bu sene mezun oldum 27. Dönem polisliğe başvuru yapmak istiyorum sadece küçük bi dövmem var oda omzumun ön taraftan olan kısmında küçük bir barış işareti dövmem var ama tşört giydiğimde hiç bir şekilde gözükmeyen bir dövme sıkıntı olucağını düşünmüyorum fakat genel sağlık taramasında tşört giyince görünmeyen kısımlar da incelenir mi o zaman sıkıntı çıkarırlar mı cevaplarsınız çok sevinirim sevgilerimle..

 54. Merhaba yanıtlar mısınız lütfen 🙏 genelgeye anladım ama yine de emin olmam lazım fikir alabilceğim de kimse yok göğsümde dövme var fakat polo tişörtleri var ya yakalı düğmeli(polis tişörtü gibi) ondan dövmeler açıkça hafif görülebiliyor boyun dedikler için insan muallakta kalıyor kapalı giyince sonuçta belli olmuyor sıkıntı olur mu? Birde ayak parmaklarımdab biri kısa kalmış diğerlerine göre birazcım şekil olarak dolayısıyla düzgün durmuyor bu problem mi protezkilerş bile alıyorlar artık diyor biliyorum lütfen yanıtlayın

 55. yüzümde benler var sorun olurmu acaba orta büyüklükte

 56. dövme sildirdikten sonra kalan izler polislik için enge mi

 57. Göbeğimle göğüs arasında 10 cmlik dövme var sorun olur mu

 58. Merhaba,
  Myö mezunuyum. 2021 pomem sınavına gitmek istiyorum, boynumda kulak altında her iki tarafta 2.5 cmlik dövme var sorun olur mu?

 59. Sağ kolumda 8cm dövme var kısa kollu t-Shirt giydimmi gözükmüyor polis olmama engelmidir ?

 60. Merhabalar. Sağ bilegimin altında 4cm bir dövme ve sol kolumun üstünde düşme sonucu oluşan kalıcı küçük bir yara izi var. Bunlar engel olur mu?

 61. sol elimde yüzük parmağımın sol alt köşesinde yazı var 2 cm kadar engel olurmu?

 62. Ensemde 5 cm lik dovme var seoun olur mu

 63. Sol kolumda ufak ufak kesik izleri var 5 tane fazla belirgin değil ama dikkatli bakınca belli oluyor pmyo okumaya engel midir ?

 64. Hocam sağ ve sol göğsümde olmak üzere iki dövmem var. Görülmeyen yerlerdeki dövmeler hakkında herhangi bir şart söz konusu mu? Birden fazla olmaması yada 20 cm şartı gibi bir şart var mı

 65. Hocam kolumda çocukluktan kalma 4 cm kesik izi var tişört giyince belli olmuyor sorun teşkil edermi?

 66. Merhaba göğüsüme dövme yaptırmak istiyorum bir sıkıntı olur mu

 67. sağ kol arkası dirseğimin 2 parmak üzerinde dövme var yazlık üniformadan görür mü emin değilim elenir miyim?

 68. Hocam konu ile alakasız ama ben 2 yıllık üniversite mezunuyum kpss ye mi girmem gerek yoksa tyt mi teşekkürler

 69. Mesleğe girdikten sonra dövme yaptırılabilir mi? Herhangi bir sorun teşkil eder mi? Şimdiden teşekkür ederim.

 70. Benim tam sol omuzumda yanda ay yıldız dövmesi var tişört giyince gözükmüyor ama 0 kollu da gözükür sorun olur mu

 71. burak yıldırım

  sag kolumda bilegimin arka kısmında 5 cm lik dövme var sorun olurmu

 72. Kolumda yazlık üniforma giyildiğinde görünün yerde dövme var, onu sildirsem olabimir miyim

 73. Kaşımın kenarına 2. 5 cm falan yara izi var ama geri kalan vücudum full temiz hastalığım yok boyum 183 vücudum iyi dövme filanda yok fakat o yara izinin eliceğine korkuyorum

 74. Baş parmağımın üstünde s harfi var polislikte sorun olurmu

 75. Benim sol göğsümde bir dövme var yazlık üniforma giydiğimde görünmüyor hiçbir şekilde. Sorduğumda bana elenme olmaz çok rahat girersin dediler fakat aklıma bir soru takıldı. Diyelim ki gittim ön sağlıkta izlere vs baktılar dövmem uygun olmasına rağmen beni adam elemeye kalktı, dövme konusunu sorduğum kişi elinde yönetmeliğin çıktısını al ve göster yine geçersin dedi. Ben yönetmeliği gösterdiğim halde adam beni bırakırsa ne olacak? Dövmem uygun olduğu halde yönetmeliği gösterdiğim halde beni bırakmaya çalışırsa ne yapmam gerek?

 76. kasık bölgemde kasık ameliyatı olduğum için 3 adet enine dikiş izi var her hangi bir sıkıntı olur mu?

 77. Cevher serhat dağ

  Sol bileğimde annem sağ kolumda da kardeşim ve baş herifleri yazıyor yazlık üniforma giyince belli olacak şekilde yani engel olurum yanii

 78. Dövmem var sildirmeyi düşünüyorum sildirincede iz kalacaktır engel olur mu?

 79. Merhaba, bacağımın yan tarafında aşağısına doğru bir dövme var. Yazlık kıyafette pantolon dışında kısa/şort vs.. giyilmediğini biliyorum. Yine de sorun olur mu ?

  Saygılarımla,

  Alper

 80. Merhaba, sol kolumda 5 cm lik bir dövme var fakat sonrasında tesettüre geçtim. Bu problem teşkil eder mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir