Dövme, Bekçi Olmaya Engel mi?

Bugünlerde bekçi olmak isteyen adayların sorduğu dövme konusunu açıklamaya çalışalım. Sadece dövme değil, yara izi, görme bozukluğu, renk körlüğü,… gibi bir çok konuda sorular geldi ve gelmeye devam ediyor. Bizde bu yazımızda sizlere dövme konusunda bilgilendirmeye çalışacağız.

Bekçilik gibi alımları düşünmeden bu şekilde kalıcı dövme yaptıran kişiler oluyor. Bazı şeyleri yaparken birazda olsa ilerde sorun olur mu? diye de düşünmek lazım. Polislik, Bekçilik,… gibi meslekleri düşünüyorsanız dövmeyle işiniz olmaması gerekiyor. Vücudunuza zarar veren şeylerden kaçınmanız lazım. Sadece dövme değildir bu jilet izi, büyük çizikler, cam kesiği,… bu tür şeyleri sizleri afişe edebilecek işaretler olarak da düşünebilirsiniz. Bu sebepten polislik, bekçilik ve askeri meslekler için dövme ve jilet izleri olan adayların başvuruları bazı durumlarda kabul edilmiyor.

Dövme Bekçi Olmaya Engel mi?

Dövme bekçi olmaya engel olan bir durumdur, sadece dövme değil jilet kesikleri de engeldir. (2018 yılı başlarında yapılan sağlık yönetmeliğinde ki değişiklikler ile birlikte dövme kısmen bekçiliğe ve polisliğe engel hale geldi.)

EGM sağlık şartları hükümlerinden öğrencileri değerlendirme kıstası olarak A dilimine bakılır. A dilimindeyseniz sorun olmaz, B-C-D ise öğrenciliğe engel kısımları aktarır. Dövme konusunda cilt hastalıkları A diliminde aşağıdaki hüküm mevcuttur:

Yazlık üniforma(tişört) giydiğinizde, vücudunuzun açık olan boyun, yüzü, kol, bilek ve el gibi kısımlarında kalıcı dövme varsa elenirsiniz. Polislik okuyamazsınız. Bu saydığım yerler dışında dövmeniz varsa sorun yaşamaz ve polis adayı öğrenci olabilirsiniz. Konu hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yazlık kıyafet giyildiğinde yani tişört tarzı bir kıyafet giyildiğinde gözükmüyorsa bekçilik veya polislik için engel olmaz. Fakat yazlık kıyafet giyildiği zaman dövmeniz görünüyorsa bekçilik veya polislik için engel sayılır ve elenebilirsiniz.

Dövmeli Bekçi Olur mu?

Bekçi olduktan sonra dövme konusu yine sınırlıdır, görünmeyen bir yerde ise sorun olmaz fakat kolunuz gibi görünür bir yerde ise sorun olur.

Dövme Silinirse Bekçi Olunur mu?

Eğer dövme silindiğinde kalıcı ve fark edilir bir iz kalıyorsa sorun teşkil eder.

Bekçi adayları; Mart 2019'da yapılacak 8 BİN bekçi alımını kaçırmamak, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 136 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

136
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
YARDIMCI OLURMUSUZ
Ziyaretçi
YARDIMCI OLURMUSUZ

sol kolumda omuz aşısının hemen altında 7 tane ince ince jilet izleri var. izlerin uzunluğu en kısası 1 cm, en uzunu 4 cm kadar, 2 metreden görünmüyor okadar ince. 15 sene önce yapılmıştı. kısa kollu giyince görünmüyor. ön sağlık veya genel sağlıkta elenirmiyim, hiçmi şansım yok ?

İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim

Kolumda yani dirseğin üst kısmnda 10 cm lik bi dövme var yazı olarak sıkıntı olurmu

kamil
Ziyaretçi
kamil

merhaba hocam bekçiliğe baş vurucam lakin sol kolumda dövme var sorun olur mu kolum düzken görünmüyor yanda kalıyor önden baktıgında hiç görünmüyor sorun olur mu ?

Mert
Ziyaretçi
Mert

Çenemde dikiş izi var acaba sorun olur mu ?

Mehmet akın
Ziyaretçi
Mehmet akın

Merhaba sağ kolumda dövme var biraz büyük ve yüzümde yara izi var sorun olurmu

Aykut
Ziyaretçi
Aykut

Merhabalar omzumun altında kolumda dövme var tsihirt giydiğimde belli olmuyor bir sıkıntı olurmu

Tolga
Ziyaretçi
Tolga

Bacağımda ve gögsümdr dövme var ama tişört giyince belli olmuyor engel midir

Ömer
Ziyaretçi
Ömer

Göğüs bölgemde birkaç kesik izi var engel teşkil edermı

Ömer
Ziyaretçi
Ömer

uyuşturucudan denetim serbestlik yedim simdi bitti ve sag kolunda 10 cm bileğinde ise 1 santimlik yazılar var bu engelmi engel olurmu denetim sicilde herhangi birşey çıkmıyor psikiyatride olduğunu da sanmıyorum e.devlette çıkmıyor sorun olurmu

Mert
Ziyaretçi
Mert

Kolumda faça izi var ama kısa kolluyla gözükmüyor yinede sorun oluyormus aynı şekilde gözükmeyecek halde orayı dövmeyle kapatsam durum düzelirmi

kadir evci
Ziyaretçi
kadir evci

üzerime şirket var başvur esnasında sorun olurmu sınav tarihine kadar devir etmiş olurum başvuruya engel olurmu

Admin
Üye
Admin

Başvuru esnasında sorun olmaz. Sınavları kazandığınız zaman devretmeniz gerekir. Yoksa atama yapılmaz. O zamana kadar sorun olmaz.

MertUzun
Ziyaretçi
MertUzun

Hocam kolumda ufak harflerle dirsekten bilek e 1 parmak mesafeye kadar yazi yaziyor ince bi dovme sorun teskil edermi fondotenle kapatma durumum olur mu? Hic sansim yokmu ?

Admin
Üye
Admin

Gorunen dovmeleri kesin eliyorlar.

Hüseyin
Ziyaretçi
Hüseyin

Merhaba göğsümde dövme var tshirtte belli olmaz asla birde apandisit ameliyatı olmuştum o iz var oda kesinlik le tsihrtte belli olmaz sorun olurmu ?

Tolga
Ziyaretçi
Tolga

Kolunda köpek ısırığı izi var bekcilige engelmi

Kadir
Ziyaretçi
Kadir

Merhabalar boynumun alt kısmında yani iki omuzumun her ikisinde dövme var thisrt giydiğimde gözükmüyor yalnız komisyon elerse ne yapmalıyım orada ki komisyonun isnsifiyatine kalmış sonuçta yönetmeliği söylersem komisyonda ne olur Bilgi verebilrimsisnz

Admin
Üye
Admin

Bu dovmeler yaka kısmından tasabilecek, sekilde ise elenirsiniz. Ancak yazlık üniforma(kısa kollu) giyince kesinlikle görünmüyorsa o an komisyona itiraz ediniz. Ayrıca yine de elenirseniz vakit kaybetmeden bölge idare mahkemesine itiraz dilekçesi sununuz.