Dövme, Bekçi Olmaya Engel mi?

Bugünlerde bekçi olmak isteyen adayların sorduğu dövme konusunu açıklamaya çalışalım. Sadece dövme değil, yara izi, görme bozukluğu, renk körlüğü,… gibi bir çok konuda sorular geldi ve gelmeye devam ediyor. Bizde bu yazımızda sizlere dövme konusunda bilgilendirmeye çalışacağız.

Bekçilik gibi alımları düşünmeden bu şekilde kalıcı dövme yaptıran kişiler oluyor. Bazı şeyleri yaparken birazda olsa ilerde sorun olur mu? diye de düşünmek lazım. Polislik, Bekçilik,… gibi meslekleri düşünüyorsanız dövmeyle işiniz olmaması gerekiyor. Vücudunuza zarar veren şeylerden kaçınmanız lazım. Sadece dövme değildir bu jilet izi, büyük çizikler, cam kesiği,… bu tür şeyleri sizleri afişe edebilecek işaretler olarak da düşünebilirsiniz. Bu sebepten polislik, bekçilik ve askeri meslekler için dövme ve jilet izleri olan adayların başvuruları bazı durumlarda kabul edilmiyor.

Dövme Bekçi Olmaya Engel mi?

Dövme bekçi olmaya engel olan bir durumdur, sadece dövme değil jilet kesikleri de engeldir. (2018 yılı başlarında yapılan sağlık yönetmeliğinde ki değişiklikler ile birlikte dövme kısmen bekçiliğe ve polisliğe engel hale geldi.)

EGM sağlık şartları hükümlerinden öğrencileri değerlendirme kıstası olarak A dilimine bakılır. A dilimindeyseniz sorun olmaz, B-C-D ise öğrenciliğe engel kısımları aktarır. Dövme konusunda cilt hastalıkları A diliminde aşağıdaki hüküm mevcuttur:

Yazlık üniforma(tişört) giydiğinizde, vücudunuzun açık olan boyun, yüzü, kol, bilek ve el gibi kısımlarında kalıcı dövme varsa elenirsiniz. Polislik okuyamazsınız. Bu saydığım yerler dışında dövmeniz varsa sorun yaşamaz ve polis adayı öğrenci olabilirsiniz. Konu hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yazlık kıyafet giyildiğinde yani tişört tarzı bir kıyafet giyildiğinde gözükmüyorsa bekçilik veya polislik için engel olmaz. Fakat yazlık kıyafet giyildiği zaman dövmeniz görünüyorsa bekçilik veya polislik için engel sayılır ve elenebilirsiniz.

Dövmeli Bekçi Olur mu?

Bekçi olduktan sonra dövme konusu yine sınırlıdır, görünmeyen bir yerde ise sorun olmaz fakat kolunuz gibi görünür bir yerde ise sorun olur.

Dövme Silinirse Bekçi Olunur mu?

Eğer dövme silindiğinde kalıcı ve fark edilir bir iz kalıyorsa sorun teşkil eder.

Bu makale ile alakalı toplam 179 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

179
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
beratcan taştan
Ziyaretçi
beratcan taştan

merabalar ben yeni askerlik sisitemi ile yedek astsubay olarak askere gitcem omzumun üst kısmında jilet izleri var ama t-shirt giydiğimde belli olmuyor elenirmiyim yada bana askeriyede sende jilet var elendin derlerse bende t-shirt boyunu gecmiyo deme hakkım varmıdır yardımcı olurmusunuz

Rıdvan
Ziyaretçi
Rıdvan

Kolumda kesiklar var ama t-shirt giydigimde görünmüyor çokta belli olmuyor elenirmiyim ?

EKREM
Ziyaretçi
EKREM

merhabalar, sağ kolumda kartal dövmesi var ve Medium beden Bekçi tişörtü denedim ve tişört yaklaşık 2 parmak dövmeden uzun kalıyor yani dövmemi tamamen kapatıyor. Sonuç ne çıkar sizce ?

Engin
Ziyaretçi
Engin

Ön sağlıkta tişört giydim ve dövmem görünmediği için geçerli sayıldı ileriki aşamalarda sorun yaşar mıyım acaba dövmeyle ilgili yoksa dövme konusı kapanmış mıdır acaba

Engin
Ziyaretçi
Engin

Kolumda dövme vardı ön sağlıkta tişört giydim ve görünmediği için geçtim sonraki aşamalarda bi sıkıntı yaşar mıyım acaba

Mücahit
Ziyaretçi
Mücahit

Sol omzumda yanık izi var tişört giyildiği zaman gözükmüyor engel olur mu

Tolga
Ziyaretçi
Tolga

Gögüsümde dövme var elenme sebebi midir acaba

Emir
Ziyaretçi
Emir

Kolumun yan tarafinda yaklasik 10 cm dovme var lazerle sildirdim ama az da olsa fark ediliyo dikkatli bakildiginda sorun olur mu ya da kapatsam mi fondotönle

Aydın
Ziyaretçi
Aydın

Kolumda dövme var ama sildirme işlemi 2 3 ayı alıyo ben söylesem sildiriyorum diye kabul ederler mi ?

Suleyman
Ziyaretçi
Suleyman

Kolumda bebeklikten kalma iz var faça izi gibi duruyor çok dikkatli bakınca görülür halde sorun olur mu ?

Talha
Ziyaretçi
Talha

iki dirseğimin üstünde 5 er cm lik tarih dövmeleri var şuan sildirme aşamasındayım 3. seans bitti izler gitmeye başladı sıkıntı olur mu sence

Neslihan Akbulut
Ziyaretçi
Neslihan Akbulut

Eşimin Omuzumda 3 4 adet jilet izi var ama yazlık üniformada gözükmez kesinlikle bu yüzden elenir miyim ?

Serpil ışıkal
Ziyaretçi
Serpil ışıkal

Gözükmeyen yerdeyken nasıl olurda elenır tanımaz alım çok müracaat incik cıncık araştırılır değilmi omuzda olan dövmeyi kendinden başka kim görür şartlarda gözükmeyen yerde olursa önemli unsur teşkil etmezse iyot oğlum şimdi çıktı hani noldu Arnavutköy de girdi herşeyden geçipte omuzda ki ufak dövme den kalması Allah’tan revamıgünah onca işsiz varken insanların umutları lan oynamayı

Serhat
Ziyaretçi
Serhat

Benim sag pazumn ic kismnda bide ensede gorulmeyen yerde var ikiside yazlik lacoste giydigimde görulmuyo elenirmiyim?

Bahri turhan
Ziyaretçi
Bahri turhan

Kapatici ile dovme kapatılırsa sağlık taramasinda belli olurmu peki