Dövme, Bekçi Olmaya Engel mi?
Dövme Bekçi Olmaya Engel mi

Dövme, Bekçi Olmaya Engel mi?

Bugünlerde bekçi olmak isteyen adayların sorduğu dövme konusunu açıklamaya çalışalım. Sadece dövme değil, yara izi, görme bozukluğu, renk körlüğü,… gibi bir çok konuda sorular geldi ve gelmeye devam ediyor. Bizde bu yazımızda sizlere dövme konusunda bilgilendirmeye çalışacağız.

Bekçilik gibi alımları düşünmeden bu şekilde kalıcı dövme yaptıran kişiler oluyor. Bazı şeyleri yaparken birazda olsa ilerde sorun olur mu? diye de düşünmek lazım. Polislik, Bekçilik,… gibi meslekleri düşünüyorsanız dövmeyle işiniz olmaması gerekiyor. Vücudunuza zarar veren şeylerden kaçınmanız lazım. Sadece dövme değildir bu jilet izi, büyük çizikler, cam kesiği,… bu tür şeyleri sizleri afişe edebilecek işaretler olarak da düşünebilirsiniz. Bu sebepten polislik, bekçilik ve askeri meslekler için dövme ve jilet izleri olan adayların başvuruları bazı durumlarda kabul edilmiyor.

Dövme Bekçi Olmaya Engel mi?

Dövme bekçi olmaya engel olan bir durumdur, sadece dövme değil jilet kesikleri de engeldir. (2018 yılı başlarında yapılan sağlık yönetmeliğinde ki değişiklikler ile birlikte dövme kısmen bekçiliğe ve polisliğe engel hale geldi.)

EGM sağlık şartları hükümlerinden öğrencileri değerlendirme kıstası olarak A dilimine bakılır. A dilimindeyseniz sorun olmaz, B-C-D ise öğrenciliğe engel kısımları aktarır. Dövme konusunda cilt hastalıkları A diliminde aşağıdaki hüküm mevcuttur:

polislik dovme

Yazlık üniforma(tişört) giydiğinizde, vücudunuzun açık olan boyun, yüzü, kol, bilek ve el gibi kısımlarında kalıcı dövme varsa elenirsiniz. Polislik okuyamazsınız. Bu saydığım yerler dışında dövmeniz varsa sorun yaşamaz ve polis adayı öğrenci olabilirsiniz. Konu hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yazlık kıyafet giyildiğinde yani tişört tarzı bir kıyafet giyildiğinde gözükmüyorsa bekçilik veya polislik için engel olmaz. Fakat yazlık kıyafet giyildiği zaman dövmeniz görünüyorsa bekçilik veya polislik için engel sayılır ve elenebilirsiniz.

Dövmeli Bekçi Olur mu?

Bekçi olduktan sonra dövme konusu yine sınırlıdır, görünmeyen bir yerde ise sorun olmaz fakat kolunuz gibi görünür bir yerde ise sorun olur.

Dövme Silinirse Bekçi Olunur mu?

Eğer dövme silindiğinde kalıcı ve fark edilir bir iz kalıyorsa sorun teşkil eder.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
185 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Emre
Emre

Sağ kolum yanık küçükken yanmış maddi sıkıntılardan dolayı tedavi edilmemiş kolumda sadece yanık lekesi var ama benim kolumun sağlığında hiç bir sknti yok bunun yüzünden elenmek istemiyorum isteyerek bilerek olan bişey deil bana zararı yok neden sorun ederlerki bunu farzedelimki sagsalim ise.basladim sonra başıma bu hal geldi diyelim görevden mi atilqcagiz kimse atılmıyor bu düzenlemeyi kim ne diye getirmiş sasarim

Asparagas
Asparagas

Peki bu bekçilik alımında ayrıntılı bir şekilde soyup inceleme yapıyorlar mı kesik yanık izlerini falan? Yani polislikteki kadar inceliyorlar mi?

volkan
volkan

sözlü mülakatta hiç kimseyi incelemediler saece sınav yapıldı sözlü. dövme vs bişey bakılmadı. sultangazi

Selçuk
Selçuk

Bursa osmangazi de sözlü mülakattan önce bakıldı kolumda 10 cmlik bir dövme var diyetisyen boy kilo ölçümü yaparken not olarak dövme silinecek yazdı bu dövmeye tekrar devlet hastanesinden rapor alınırken mı bakılacak dövme silinmezse göreve başlatılması sorun olur mu

ikbali
ikbali

evet olur kardeşim bende de istanbulda oldu malesef başlayamadım

Murat
Murat

Omuz ameliyatı ve vida bekçiliğe engel olur mu ve

halil bolat
halil bolat

ist bekvi adayiyim yarin saglik raporu almak icin hastaneye cairdilar sol kolumda omuzumdan biraz asagida 15 cm lik bi dövme var yazlik kısa kollu bi kıyafet giydigim zaman gözükmüyor lakin bana yaklasik bir ay önce izmirde bekci adayi arkadasim her nerede olursa olsun sıkıntı yaratıyolar dedi bende o öyle dedi diye problem çıkmaması icin bir bucuk aydır lazer epilasyon ile tedavi görüyorum özel bi hastanede tedavi gördüğume dair elimde belge de mevcut lakin tedavi gördügum halde dövmem tamamen silinmedi ama ara ara silinmeler mevcut soluk bi hal aldi . simdi ben yarin hastaneye gidecem daha önce girip benim bu durumum hakkinda bilgi veya bi yorum yaparmisiniz gecme ihtimalim var mi ?

Harun
Harun

Jilet izi olursa sıkıntı olurmu bekçilik için

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...