Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar – BekçiAlımı

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Dosya masrafı uzun yıllar boyunca bankaların kişilere kredi tanımlamak için aldıkları ücret olarak her kredi başvurusunda tahsil edilmektedir. Krediler için başvuru aşamasında dosya masrafının yasaklanması üzerine bankalar bu ücretleri azaltarak izin verilen tutarları kredi tahsis ücreti adı altında almaya başlamışlardı. Kredi tahsis ücreti genel olarak hemen her kredi türünde ve tüm bankalar tarafından alınsa da bazı bankalar hiçbir ücret talep etmeden kredi vermektedirler. Bu durumlar için bazı bankalar özel kampanyalar çıkarmaktadırlar.

Dosya Masrafı Nedir?

Dosya masrafı eski dönemlerden beri neredeyse tüm kredi başvurularında tahsil edilmektedir. Bu durum devlet tarafından yasaklanmıştır ve bu yasağın üzerine daha önce müşterilerinden dosya masrafı alan bankaların bu masrafları iade etmesi zorunlu koşulmuştur. Bunun üzerinde bankalar dosya masrafı uygulamasını kaldırmak zorunda kalmışlardır.

Dosya masrafı uygulamasının kalkması ile kredi çekerken ödenen tutar da önemli miktarda azalmıştır. Bunun yanında bankaların kredi çekme sırasında müşterilerden kredi tahsis ücreti talep etme hakları bulunmaktadır. Bu ücreti pek çok banka talep etse de bazı durumlarda kredi tahsis ücreti talep etmeyen bankalar da bulunmaktadır. Bu kampanyalar genellikle bankaların belirli dönemlerde kredi kullanımlarını arttırmak için yaptığı uygulamalardır.

Hangi Bankalara Dosya Masrafı Ödemem?

Kredi kullanımında günümüzde talep edilen tutar kredi tahsis ücreti olsa da genel olarak hala halk arasında dosya masrafı olarak bilinmektedir. Dosya masrafı genellikle kredi tutarının binde 5’i oranında talep edilmektedir. Yani tahsis ücreti kredi tutarının artması ile birlikte artmaktadır.

Kredi tahsis ücretini hiçbir koşulda almayan banka bulunmamaktadır. Yani tüm bankalar normal şartlarda tahsis ücreti kesmektedirler. Buna rağmen birçok banka yıl içinde sık sık “dosya masrafı ödemeden kredi çekme” kampanyaları düzenlemektedir. Bu kampanyaları takip ederek daha düşük maliyetlerle krediden yararlanmak mümkündür. Kredi tahsis ücreti ödemek istemeyen müşteriler bazı bankaların kampanyalarını takip edebilirler. Sık sık benzer kampanyalar düzenleyen bu bankalar:

  • Ziraat Bankası
  • Denizbank
  • TEB
  • QNB Finansbank
  • Halk Bankası

şeklinde sıralanabilir. Banklardan dosya masrafsız kredi çekmek isteyenlerin kampanyaları sık sık takip etmeleri çok önemlidir.

 

Yazar: Sevgi KILIÇ

Mardin'de 1994 yılında doğdum. Üniversite hariç eğitimimi orada tamamladım. Üniversiteyi Aksaray Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde okudum. 2018 yılında evlendim ve 2019 yılında Alya adında dünyalar tatlısı kızım dünyaya gözlerini açtı. Artık hayata başka bir pencereden bakıyorum, hayatım çok değişti, daha mutlu, daha huzurlu bir insan oldum. Artık kızım için yaşıyor, onun için nefes alıyorum, yazdığım yazılarla mutlu oluyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir