Diş Ayrıklığı Bekçi Olmaya Engel midir? – BekçiAlımı
Diş Ayrıklığı Bekçi Olmaya Engel midir?
Diş Ayrıklığı Bekçi Olmaya Engel midir?

Diş Ayrıklığı Bekçi Olmaya Engel midir?

Diş ayrıklığı bekçi olmaya engel midir? Bekçi olmak için öncelik gerekli sağlık şartlarını karşılamaktır. Vatandaşlarla sürekli iç içe olması ve yapılan işin sağlığı ön planda tutuyor olması bekçilik mesleğinde kusursuz bir duruşa sahip olmayı gerekli kılmaktadır. Bu makalemizde de yine bir estetik problemi olarak görülen ancak bazı durumlarda sağlığı da etkileyecek olan ayrık dişlere sahip olan kişilerin bekçi olup olmayacakları konusuna değinelim istedik.

Ayrık Diş Nedir?

Ayrık diş diastema olarak bilinir. Bu durum iki diş arasında olması gerekenden daha fazla boşluğun olmasına denir. Ayrık diş doğuştan meydana gelebildiği gibi sonradan da herhangi bir nedenden dolayı meydana gelebilir. Ayrık dişlerin oluşturmuş olduğu boşluklar ağız içerisindeki dişlerin herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Ön dişlerde oluştuğunda ise daha görünür olduğundan dolayı hem kişi de estetik bir duruş bozukluğuna hem de konuşma esnasında rahatsız olunmasına neden olacaktır.

Ayrık diş problemi çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşlılarda meydana gelebilen genel bir sorundur, ancak genelde çocuklarda süt dişleri döküldükten sonra ortaya çıkar.

Diş Ayrıklığı Bekçi Olmaya Engel midir?
Diş Ayrıklığı Bekçi Olmaya Engel midir?

Diş Seyrekliği Bekçi Olmaya Engel mi?

Diş ayrıklığı bekçi olmaya engel midir? Bekçi alımlarında sağlık raporu oldukça önemlidir. Sağlık raporunda olması gereken şartlar Sağlık Yönetmeliğine göre belirlenmiştir. Bunun içinde sağlık raporunda konuya ilişkin tüm işlemler yönetmeliğe göre yapılmaktadır.  

 Sağlık Yönetmeliğindeki Diş Maddesi;

Bekçi olmak isteyenlerin aşağıdaki sağlık yönetmeliğinin diş maddesinde geçerli olacak durumları karşılıyor olması gerekir.

Öndeki dişlerde eksik olmaması şartıyla toplam 5’ten daha az dişe sahip olmak bekçi olabilmek için engeldir.

Protez ve implant gibi uygulamalar bekçi olmaya engel değildir.

Yukarıda diş ayrıklığı bekçi olmaya engel midir? Sorusunun yanıtı açık bir şekilde belirtilmiştir. Toparlarsak kısaca dişlerde eksiklik olması seyreklik bekçi olmaya engel değildir.

[wp-faq-schema]

Yazar: İhsan Arslan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir