Corona Virüs Ortamında Yapılabilecek 5 İş Fikri – BekçiAlımı

Corona Virüs Ortamında Yapılabilecek 5 İş Fikri

İnsanlık tarihinde hiç aklımıza gelmeyen ve tecrübe etmediğimiz bir süreçle karşı karşıya kaldık. Geçen senelerde biri bize evde kalacaksın çıkmayacaksın deseydi hiç inanmazdık. İnanması güç bir süreç olan corona bizi âdeta eve haps etti ve dolayısıyla birçoğumuz işsiz kaldık. Memur veya kamu gibi yerlerde çalışanlar evde internetle işlerini yürütmeye çalışsa da diğer sektörlerden ekmek parası kazanmaya çalışan işçilerimiz işsiz kaldı. Biraz birikimi olanlarımız bir süre onunla idare etse de sanatçı kesimimizden bile “ hazıra dağ dayanmaz” gibi söylemler duyuldu. Corona virüs; zengini fakiri her kesimin zorlukla mücadele etmesi gereken bir durum haline geldi. Hâlâ da tam olarak normal sürece geçmediğimiz bu dönemde gün geçtikçe vaka sayıları artmakta ve ileride tekrar evlere kapanmak kaçınılmaz olabilmektedir. Bu nedenle ek iş olarak evde çalışma fırsatlarını iyi değerlendirmeli yarınımızı güvence altına almalıyız. Burada evde nasıl iş yapabileceğini bilmeyen insanlarımız için 5 iş fikrini sizlere sunmaya karar verdik.

  • Online Müşteri Temsilciliği

Evinizde iyi bir internet bağlantısı ve bilgisayarınız varsa bu aralar çok fazla şirket müşteri temsilcisine ihtiyaç duyuyor. Sadece bilgisayarla değil, iyi bir cep telefonu ve yüksek kalitede internet bağlantınız var ise bu işi cep telefonunuzla da yapmanız mümkün olacaktır. Çok fazla şirket ve firmalar gelen yoğun aramalara cevap verememekte ve telefonlara bakabilecek müşteri temsilciliklerine ihtiyaç duymaktadır.

Corona virüs süreci içinde çok fazla şirket ve kurumlar iş istihdamı sağlayabiliyorlar. Özellikle bankalar bu aralar evinden çalışabilecek personel aramaktadır. Evinizden online müşteri temsilciliği olmak için kariyer. Net gibi yerlerde bankaların veya diğer kurumların müşteri temsilciliği için iş ilanlarına başvurabilirsiniz.

  • Online Öğretmenlik

“Ben öğretmen değilim” diyebilirsiniz. Sadece öğretmenlik için değil. Mesela siz üniversite öğrencisiyseniz lise tabanlı öğrencilere ders verebilirsiniz. Diğer yandan bir hobiniz var ve bunda oldukça uzmansanız bu hobiyi anlatmak içinde internetten ders niteliğinden anlatım sağlayabilirsiniz. Özellikle ygs, yks gibi sınavlarına çalışmakta güçlük çeken öğrenciler için siz üniversiteli biri olarak onlara yardımcı olarak aynı zamanda para kazanabilirsiniz. Bazı iş başvurusu yapılabilen platformlarda sizde ders verebilirim diye ilan vererek reklamınızı yapabilirsiniz. Corona virüs sebebiyle derslerinizi Zoom veya Skype programlarıyla yapmanız mümkün olacaktır.

  • Makale Yazarlığı

Evden makale yazarak ek para kazanmak mümkün. Corona sebebiyle evlerine kapanan insanlar yoğun bir şekilde internette vakit geçirmeye başladı. Bunu fırsata çevirmek sizin elinizde olacaktır. Çünkü corona sebebiyle internet siteleri yoğun olarak makale yazarları aramaktadır. İnternet siteleri daha çok özgün yazabilen, kendi fikirleri olan veya bir konuyu yazıya dökebilen kişilere iş imkânı sunuyorlar. Yani makale başına para kazanabiliyorsunuz. Hatta kelime başına bile para kazanmanız mümkün.

Siteler ziyaretçi çekmek adına makale yazarlarına ihtiyaç duyuyorlar. Bu alanda kendini geliştiren insanlar iyi bir ek gelire sahip olabiliyor. Makale yazarlığına başvurmak için arama butonunda yazı yaz para kazan gibi arama yaparak yazarlık yapabileceğiniz siteleri bulabilirsiniz. Makale yazarlığı için gereken şart özgün yazı yazabiliyor olmanızdır.

  • Tercümanlık

Özellikle yabancı bir diliniz varsa evde freelance çalışabilirsiniz. Çok fazla iş yerleri corona sebebiyle iş yerlerini kapatmak zorunda kaldı. Yalnız yabancı dil ağırlıklı şirketler ve yurt dışı çalışan firmalar internetten tercümanlık yapabilecek elemanlara ihtiyaç duydu. Bunun yanında yine pek çok siteler yurt dışına hitap ettiği için bir makaleyi yabancı dile çevirmek için çevirmen ihtiyacına gerek duydu.

Sitelerde tercümanlığa başladığınızda sayfa başına para kazanabilmeniz mümkün. Özellikle İngilizce yanında Almanca, Çince ve Felemenkçe dil bilgisi olanlar için istihdam açığı çok fazladır. Bu iş sektöründe asgari ücretten daha fazla kazanabiliyorsunuz. Yine iş arama sitelerinde şirketlerin başvurularına yanıt vererek işe başlayabilirsiniz. Özellikle üniversite sin sınıf olup İngilizce üzerine bir eğitim aldıysanız bu iş tam size göre olacaktır.

  • Nikah ve Bebek Şekeri, Kına Paketleme

Son olarak önerebileceğimiz iş en eğlenceli ve en çok para kazandıran işlerdendir. Birçok kişi bu işi yaparak kendi işlerini kurdu veya işlerinde iyi bir ilerleme kaydettiler. Özellikle bayanların tercih ettiği bu işte çok fazla para dönüyor. İyi bir birikim yapmak isteyenlerimiz için bu iş bulunmaz bir fırsat olacaktır. Pek çok firma hem corona sebebiyle hem de daha az maliyeti olduğu için evlere iş imkânı sunuyor. Aslına bakılırsa coronadan öncede evlere iş verip kolu komşu bir araya gelerek bu işi yapıyorlardı. Yalnız corona da artık evlerde de toplanamayacağı için kendi ev ahalinizle de bu işi yapmanız oldukça kârlı olacaktır.

Hem firmalarda yok, Sgk gibi maliyeti olmadan paketleme yaptırabilecekleri için ev de iş imkânına daha sıcak bakıyor. Ayrıca el işlerine yatkınsanız başka bir iş imkânı olarak ta kendi nikâh şekeri işinizi yapabilir ve kına paketleme organizasyonları düzenleyebilirsiniz. Bunu için yapmanız gereken sadece internet ortamında ve çevrenizde isminizi duyurmak olacaktır.

Yazar: Sevgi KILIÇ

Mardin'de 1994 yılında doğdum. Üniversite hariç eğitimimi orada tamamladım. Üniversiteyi Aksaray Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde okudum. 2018 yılında evlendim ve 2019 yılında Alya adında dünyalar tatlısı kızım dünyaya gözlerini açtı. Artık hayata başka bir pencereden bakıyorum, hayatım çok değişti, daha mutlu, daha huzurlu bir insan oldum. Artık kızım için yaşıyor, onun için nefes alıyorum, yazdığım yazılarla mutlu oluyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir