Borsa Karanlık Oda Ne Demektir?
karanlık oda borsa

Borsa Karanlık Oda Ne Demektir?

Borsalar, günümüz dünya finansal sisteminin en önemli kilit taşlarından biri olan kuruluşlardır. Birbirinden farklı uygulamaların yer aldığı borsalarda, karanlık oda kavramı ve işlemi de uygulanmaktadır. Borsada yatırım yapıyorsanız ve diğer insanların sözlerini dinliyor-okuyorsanız karanlık oda tabirini mutlaka duyarsınız. Karanlık oda olarak tabir edilen süreç borsa kapandıktan sonra alış ve satış emirleri arasındaki dengeye göre kurulmaktadır.

Borsaİstanbul örneğinden yola çıkarak karanlık oda tabirini daha net açıklayabiliriz. Borsaistanbul hafta içi 18:00’de kapanır. 18:00 ve 18:01 arasında kapanış ve marj yayını yapılır. 18:01 ve 18:05 arasında ise karanlık oda dediğimiz alış ve satış emirleri toplanır. Bu bölge bilinmediği için karanlık oda tabiri ile ifade edilir. Hisseler karanlık odaya girer ve alım-satım emirleri işlenir. 18:05’de son fiyat açıklanır hisse karanlık odadan çıkar.  Karanlık odadaki işlemleri görmek için Borsaİstanbul için lisans satın almanız gerekir.  Bu işlemler 7-8 dakika kadar sürebilir.

Karanlık oda borsa işlemleri açısından en riskli ve hareketli hamlelerin yapıldığı zamandır. Yatırımcıların çok dikkat etmesi ve süreci iyi takip etmesi gerekir. Sean boyunca doldurulan ya da bekletilen tüm alım satımlar ve emirler bu dönemde gerçekleştirilebilir.

Kullanıcılar Bunları da Sordu

BORSADA Karanlık oda nedir?

Karanlık oda borsa işlemleri açısından en riskli ve hareketli hamlelerin yapıldığı zamandır. Yatırımcıların çok dikkat etmesi ve süreci iyi takip etmesi gerekir.

Karanlık oda saatleri nedir?

Borsaİstanbul örneğinden yola çıkarak karanlık oda tabirini daha net açıklayabiliriz. Borsaistanbul hafta içi 18:00'de kapanır. 18:00 ve 18:01 arasında kapanış ve marj yayını yapılır. 18:01 ve 18:05 arasında ise karanlık oda dediğimiz alış ve satış emirleri toplanır. Bu bölge bilinmediği için karanlık oda tabiri ile ifade edilir. Hisseler karanlık odaya girer ve alım-satım emirleri işlenir. 18:05'de son fiyat açıklanır hisse karanlık odadan çıkar.  Karanlık odadaki işlemleri görmek için Borsaİstanbul için lisans satın almanız gerekir.  Bu işlemler 7-8 dakika kadar sürebilir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...