Beyin Egzersizi Yapmanın Yolları – BekçiAlımı

Beyin Egzersizi Yapmanın Yolları

Her yeni veya farklı bir şey yaptığınızda, beyninizdeki sinir yollarını açmış olursunuz. Basit teknikler beyninizin çalışmasını sağlar. Peki, beyin egzersizi için neler yapabilirsiniz?

Hep Aynı Elinizi Kullanmayın

Günü, daha az kullandığınız elinizle bir şeyler yaparak geçirin. Solaksanız, kapıları sağ elinizle açın. Sağ elinizi kullanıyorsanız, anahtarları sol elinizle kullanmayı deneyin. Bu basit görev, beyninizin bazı yeni yollar açmasına ve günlük görevleri yeniden düşünmesine neden olacaktır.

Listeleri Formalite İcabı Hazırlayın

Alışveriş listesi hazırlamak, işinizi görebilir. Alışveriş listenizi manuel olarak yazabilir ve ardından o listeyi kullanmadan alışveriş yapmayı deneyebilirsiniz. Listeyi, aklınıza gelebilecek her ürünü sepete ekledikten sonra kullanın. Aynı şeyi ‘’yapılacaklar’’ listesi için de uygulayın.

Telefon Numaralarını Öğrenin

Telefon numaralarını ezberlemek, iyi bir beyin egzersizi yoludur. Modern telefonlar, arayan her numarayı hatırlar. Artık kimse telefon numarası ezberlemek zorunda değil. Ancak, hafızanızı güçlendirmek için numara ezberleyebilirsiniz.

Her Gün Bir Hikaye Hazırlayın

Her sabah, insanlara anlatmaya hazır olduğunuz bir hikaye düşünün. Hikaye yakın zamandaki bir şey hakkında veya geçmişinizle ilgili olabilir. Bunu anlatmanın en eğlenceli yolunu bulmaya çalışın. Böylece insanlarla konuşacak daha fazla şey bulmuş olabilirsiniz.

Gözlem Yapın

Beyin egzersizi için gözlem yapmak da iyi bir şekilde çalışır. Her gün gözlemlemek için belirli bir konu seçin. Örneğin, gittiğiniz mekanlarda ve TV’de, insanların nasıl giyindiğine dikkat edin. Bazı insanların neden bu şekilde giyindiğini düşünün. Beyninize düşünecek bir şeyler verin. Ertesi gün, gözlemlemek için farklı bir konu seçin.

Rutinden Çıkın

Rutin dışında farklı sırayla yeni bir şeyler yapın. Akşam yemeğinde kahvaltılık yiyecekler tüketin. Sabah ilk işiniz kahve içmekse, bunun yerine taze sıkılmış meyve suyu tüketin. Günlük görevlerinizi yeni bir sıraya göre ayarlayın.

Kitap Okuyun

Beyin egzersizi için en iyi yollardan biri de kitap okumaktır. Tamamen uzak olduğunuz bir konuda kitap okuyun. Örneğin Rus edebiyatından bir eser veya ekonomi üzerine bir kitap okumaya başlayabilirsiniz. Bir konu hakkında yeni şeyler öğrenmek, sizi hem eğlendirir hem de vaktinizi etkili şekilde harcamanıza olanak tanır.

 

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir