Bergamot Yağının Faydaları Nelerdir? – BekçiAlımı

Bergamot Yağının Faydaları Nelerdir?

Bergamot esansiyel yağı, aromaterapide sıklıkla kullanılan bir yağdır. Bergamot portakalının kabuğundan elde dilen bu yağ, iyileştirici özelliklere sahiptir. Kokusunda hafif çiçek ve narenciye notaları ağır basar. Aromaterapide ruh halini yükseltmek ve stresi hafifletmek için tercih edilen bergamot yağı, sağlık üzerinde olumlu etkiler bırakır. Aynı zamanda gıda tatlandırıcısı olarak da kullanılır. Peki, bergamot yağının faydaları neler?

Bergamot Yağının Faydaları

Uzmanlara göre esansiyel yağların deriye uygulanması veya solunması, beynin duyguları ve hatıraları düzenleyen bölgesini uyarır. Cilde uygulanan ya da solunan esansiyel yağ, kalp atış hızını normal seviyede tutar, kan basıncını dengeler ve ruh halini iyileştirir. Bergamot yağı solunduğu zaman burun tıkanıklığını giderir, cilde uygulandığında ise antibakteriyel bir ajan olarak iş görür. Alternatif tıpta bergamot yağı, genellikle şu rahatsızlıklar için uygulanır:

 • Akne
 • Kaygı
 • Kronik yorgunluk
 • Egzama
 • Depresyon
 • Gıda zehirlenmesi
 • Baş ağrısı
 • Yüksek kolesterol
 • Uykusuzluk
 • Eklem ağrısı
 • Sedef hastalığı
 • Saçkıran

Çeşitli rahatsızlıklarda bergamot yağının faydaları:

Kaygı ve Stres

Bergamot esansiyel yağı, biyokimyasal düzeyde kaygı ve stresi hafifletmeye yardımcı olabilir. Nedeni ise beyin hücrelerini üreten bileşimlere sahip olmasıdır. Bergamotun kendine has kokusu, stres hormonunun salınımını da düşürmektedir. Bu yüzden ruh sağlığı problemi yaşayanlara ve kaygı/stres seviyeleri yüksek olanlara bergamot yağı tavsiye edilir.

Yüksek Kolesterol

Bergamot yağının faydaları listesinde bulunan bir başka konu da yüksek kolesterol seviyesini azaltmasıdır. Statin ilaçlarına benzer bir etkisi bulunan yağ, diyabeti tedavi edecek kadar yüksek bir güce sahip olmasa da kötü kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte bergamot aromalı meyve suları da yaklaşık olarak aynı etkiyi bırakır.

Deri Enfeksiyonları

Bergamot yağı antibakteriyel ve antifungal etkisi nedeniyle uzun zamandır deri enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılıyor. Bir iki damla suyun içine bergamot yağı ilave ettikten sonra bu suyla gargara yapmak, ağız ve diş sağlığını da iyileştirebilir. Cilt enfeksiyonlarını yok ettiği bilinen bergamot yağı, özellikle masaj sırasında uygulanabilir.

Bunları Unutmayın!

Bergamot yağının faydaları olsa da tüketim ve kullanım miktarı çok önemlidir! Yağın aşırı kullanımı midenize zarar verebilir. Bu yüzden içeceklere bir veya iki damla ilave ederek tüketebilirsiniz. Aşırı miktarda bergamot yağı tüketmek mide yanmasına, kas ağrılarına ve mide bulantısına yol açabilir. Miktarı abartmadığınızdan emin olmalısınız. Cilde uygulanacaksa, birkaç seyreltici yağ ile karıştırıldıktan sonra kullanılmalıdır.

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir