Bekçilikte Şark Görevi
bekcilik sark gorevi

Bekçilikte Şark Görevi

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen yüz binlerce aday bekçilik ilanına başvurduktan sonra sınav aşamalarına alınmaktadır. Tüm bu sınavlardan başarı ile geçen adaylar arasından kendi ilinde alım ilan kontenjan sayısına giren başarılı adaylar ise ÇMB olarak EGM bünyesinde çalışmaya başlamaktadır. Bekçi adaylarından ve mesleğe başlayan bekçilerden bize gelen soruların biri de bekçilikte şark görevi olup olmadı konusudur.

Bekçilikte Şart Görevi Var mı?

Çarşı ve mahalle bekçileri mesleğe kabul edilirken ikamet şartına göre başvuru yapmaktadırlar. Yani bekçi adayları son bir yıldır ikamet ettikleri il-ilçe sınırlaması ile başvuruda bulunmaktadır. Samsun’da ikamet eden bir kişi İstanbul ili için bekçilik başvurusu yapamaz.

Bu ikamet şartının nedeni kişilerin kendi yaşadıkları çevrede mahalde görev yapmalarıdır. Çünkü bekçilik aslen kendi çevresinde gece asayişini sağlaması konseptinde bir projedir. Bekçi adayları atamaları yapıldıktan sonra eğitim alım kendi ikamet ettikleri mahalle başta olmak üzere kendi illerinde ihtiyaç duyulan yerde göreve başlamaktadırlar.

Yukarıdaki açıklamamızdan anlaşılacağı üzere bekçilikte şark görevi ya da doğu hizmeti gibi bir durum yoktur. Bunun sonucu olarak iller arası tayin gibi bir imkan da henüz bulunmamaktadır.(Becayiş hariç)Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
26 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Bekci adayi😁
Bekci adayi😁

Admin merhaba mesela farkli bir il yada ilceye gorev yerimizi degistirebiliyomuyuz bosluk varsa ve uygun gorurlerse.

Mehmet
Mehmet

Genel sağlık taraması sonda olması insanlar için vakit kaybı yazılı sözlü sporu geçsem bile genel sağlıktan elensem 4-5 ayım boşa gitmiş olacak yazık günahtır

ßekçi Adayı
ßekçi Adayı

Admin geçen 2018 de uygulamanizi indirdim fakat tabletim çalındı tekrar indirmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Bekçi Adayı
Bekçi Adayı

Selamın aleyküm hayırlı ramazanlar.benim bir sorum olacaktı.önsağlıkta göz tetini geçtikten sonra 3. Sınıf emniyet müdürü ne iş yaptığımı sordu bende belirttim tekrar yan tarafta doktora geçtim. Esas duruşta beklerken bana iyimisin dedi.bende iyiyim efendim dedim.tamam dosyayı masaya bırak çıkabilirsin dedi.çok merak ediyorum.geçebildim mi.beni çünkü hiç incelemedi.
Saygılar.

Bekci adayi😁
Bekci adayi😁

Admin bekcilerde polsandan faydalanabiliyormu.

Bekçi
Bekçi

Admin bu yıpranma ile ilgili bir calişma varmi tarim bakanliginda gardiyanlarda yıpranma var ama her gece calişan bekcinin yok bu nasil olacak

Bekci adayi😁
Bekci adayi😁

Sinav artik aciklansin arkadaslar mayis ayinda duyuru ciksa haziranda olacak gibi

Ferhat
Ferhat

Admin selamın aleyküm, şuanki bekçilik başvurusunun okulda ki eğitim tarihi tahminen ne zaman olur?

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...