Bekçilikte Şark Görevi – BekçiAlımı

Bekçilikte Şark Görevi

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen yüz binlerce aday bekçilik ilanına başvurduktan sonra sınav aşamalarına alınmaktadır. Tüm bu sınavlardan başarı ile geçen adaylar arasından kendi ilinde alım ilan kontenjan sayısına giren başarılı adaylar ise ÇMB olarak EGM bünyesinde çalışmaya başlamaktadır. Bekçi adaylarından ve mesleğe başlayan bekçilerden bize gelen soruların biri de bekçilikte şark görevi olup olmadı konusudur.

Bekçilikte Şart Görevi Var mı?

Çarşı ve mahalle bekçileri mesleğe kabul edilirken ikamet şartına göre başvuru yapmaktadırlar. Yani bekçi adayları son bir yıldır ikamet ettikleri il-ilçe sınırlaması ile başvuruda bulunmaktadır. Samsun’da ikamet eden bir kişi İstanbul ili için bekçilik başvurusu yapamaz.

Bu ikamet şartının nedeni kişilerin kendi yaşadıkları çevrede mahalde görev yapmalarıdır. Çünkü bekçilik aslen kendi çevresinde gece asayişini sağlaması konseptinde bir projedir. Bekçi adayları atamaları yapıldıktan sonra eğitim alım kendi ikamet ettikleri mahalle başta olmak üzere kendi illerinde ihtiyaç duyulan yerde göreve başlamaktadırlar.

Yukarıdaki açıklamamızdan anlaşılacağı üzere bekçilikte şark görevi ya da doğu hizmeti gibi bir durum yoktur. Bunun sonucu olarak iller arası tayin gibi bir imkan da henüz bulunmamaktadır.(Becayiş hariç)Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

26 Soru Cevaplandı

 1. Bekci adayi😁

  Admin merhaba mesela farkli bir il yada ilceye gorev yerimizi degistirebiliyomuyuz bosluk varsa ve uygun gorurlerse.

 2. Genel sağlık taraması sonda olması insanlar için vakit kaybı yazılı sözlü sporu geçsem bile genel sağlıktan elensem 4-5 ayım boşa gitmiş olacak yazık günahtır

 3. ßekçi Adayı

  Admin geçen 2018 de uygulamanizi indirdim fakat tabletim çalındı tekrar indirmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 4. Selamın aleyküm hayırlı ramazanlar.benim bir sorum olacaktı.önsağlıkta göz tetini geçtikten sonra 3. Sınıf emniyet müdürü ne iş yaptığımı sordu bende belirttim tekrar yan tarafta doktora geçtim. Esas duruşta beklerken bana iyimisin dedi.bende iyiyim efendim dedim.tamam dosyayı masaya bırak çıkabilirsin dedi.çok merak ediyorum.geçebildim mi.beni çünkü hiç incelemedi.
  Saygılar.

 5. Bekci adayi😁

  Admin bekcilerde polsandan faydalanabiliyormu.

 6. Admin bu yıpranma ile ilgili bir calişma varmi tarim bakanliginda gardiyanlarda yıpranma var ama her gece calişan bekcinin yok bu nasil olacak

 7. Bekci adayi😁

  Sinav artik aciklansin arkadaslar mayis ayinda duyuru ciksa haziranda olacak gibi

 8. Admin selamın aleyküm, şuanki bekçilik başvurusunun okulda ki eğitim tarihi tahminen ne zaman olur?

 9. Admin istanbulda bekçiliği kazanan bir aday memleketine tayin isyetebilir mi bu mümkünmüdür? Yada yolları nelerdir?

 10. Admin bekciler İcin henüz tayin yok ama becayis ve mazeret ile tayin olabiliyor benim sorum göreve yeni baslayan bir bekci 1 yılı dolmadan veya ilk görev ayında dilekçe ile tayin isteyebilirimi yani asaleti gelmeden?

 11. Admin benim ikametgah adresim ankarada ama nufusa kayıtlı oldugum il TRABZON Trabzona tayin olabilirmiyim bu suretle acaba?

 12. Admin benim ikamet adresim ilçedeydi beni il le verdiler ve değiştirmek istiyorum. kendi ilçeme bu sene bekçi almadılar geçen seneki bekçilerden biri var oda ili istiyo karşılıklı dilekçe yazdık olumsuz aldık .personel şubeyle konuştum beni başından saldılar nasıl bir yol izlememiz gerek yardımcı olursanız

 13. Ikametgah şırnak aslen denizliliyim Iller arası tayin yok Peki zururi gitme halleri varmıdır varsa örnek verebilirmisin teşekkürler…

 14. Sehit cocuklari ailesinin ikamet ettigi yere tayin isteyebilirmi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir