Bekçilikte İkamet Şartı

2018 yılında yapılan bekçi alımınında adaylarda aranılan şartlardan biri de ikamet şartıydı. İkamet şartı nedeniyle on binler bekçi alımına başvuramadı. 2019 yılında yapılacak olan 8 bin bekçi alımında da adayların aklındaki sorulardan biri ikamet konusu. Bekçi alımlarında ikamet şartı ve bu konudaki yasal hükümleri makalemizde anlatacağız. Bekçi adayı alımlarında ve seçimlerindeÇarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği hükümleri uygulanmaktadır. Bu yönetmelikte ikamet ile ilgili bir hüküm bulunmamaktadır. Yani ikamet konusu tamamen İçişleri Bakanlığı’nın takdiri ile uygulanan bir şarttır.

Bundan önce yapılan alımlarda ikamet konusu şu şekilde belirtildi:

  • 2016 yılı bekçi alımı: İkamet şartı bulunmuyordu!
  • 2017 yılı bekçi alımı: “Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak
  • 2018 yılı bekçi alımı: “Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak”

Yukarıda da anlattığımız gibi ikamet konusu tamamen bakanlığımızın takdirindeki bir konudur. Bekçi alımı için yapılacak uygulamaların Polis Akademisi bünyesine alınması ile bakanlık dilerse polis alımlarındaki gibi ülke genelinde alım yapabilir, dilerse 2018 yılındaki gibi il bazlı kontenjan ve alım sürecine devam edebilir. Eğer il bazlı alım yapılacak olursa yine ikamet şartı aranacaktır fakat ikamet süresi ve bu süreyi etkileyen askerlik-eğitim gibi kesilmelerin nasıl bir uygulamaya tabii olacağı ancak 2019 yılı bekçi alımı başvuru kılavuzunun yayınlanması ile netleşecektir.

Bu makale ile alakalı toplam 34 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

34
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Hamit
Ziyaretçi
Hamit

Adamın Bi sorum daha olacak bende 6 yıl önce varikosel 9 yıl öncede kaşık fıtığı amelyati oldum bekçi lige engelimi bu

Ömer Bey
Ziyaretçi
Ömer Bey

Ben iş nedeniyle ikametka gimı aldırmısdım sonra geri aldırdım sorun olurmu

Avcı
Ziyaretçi
Avcı

Kısa dönem askerlik yapmak bir yıl ikamet şartına sıkıntı olur mu?

Hamit
Ziyaretçi
Hamit

Acil cevap verebilirmisiniw arkadaşlar ikamet şartı başvuru yaptığımız tarihimi baz alıyor yoksa on sağlık kontrolü umu bnm 26 nisanda 1 yılım doluyorda

VAN
Ziyaretçi
VAN

Vanlıyım Van da büyüdüm.kısa bir süreliğine 2017 nin 11. ayında iş için Konya ya gittim tekrar 2018 in 5. ayında memleketime geri döndüm yani 6 ay bir süre geçti. ikametgahım mayıs 6 da bir yıl oluyor. durum ne olur. şimdiden teşekkürler.

Murat
Ziyaretçi
Murat

Mrb ikametgahımı 2 hafdalık değiştirdim geri aldım basvuru yapsam sorun olırmu yani son 1 yılımı baz alıyorlar?

Abdulkadir
Ziyaretçi
Abdulkadir

Admin ben 7 ay önce ikametgahi iş icin istanbula aldim fakat calisamadan geri geldim tekrar adiyamana alsam adiyaman için bekcilik sinavina girebiliyor muyum?? İstanbul icin sanirsam tutmuyor çünkü 7 ay oldu ama ben 27 yil da adiyamanda ikametgah ettim sadece 7 ay kaldirdim

ibrahim
Ziyaretçi
ibrahim

Kardeşim ben 3 sene profesyonel orduda görev yaptım askerliğim.bu süre zarfı içinde sayıldı zorunlu ikametimi aldılar kahramanmarasliyim profesyonel ordudan ayrıldım ikametimi aldirali 3 ay oldu bu konu hakkında met bi bilgilendirme yapablrmsn .

Ümit çıtak
Ziyaretçi
Ümit çıtak

Ortaokul mezunu alıyorlar mi admin

Fırat TATAR
Ziyaretçi
Fırat TATAR

Merhaba 3 ay önce evlendim 27 senedir ikametgahım aynı yerdeydi şimdi ikametgahımı yine aynı ilçe de olan kendi evime taşısam sıkıntı yaşar mıyım?

ahmet
Ziyaretçi
ahmet

yaş sınırı nedir ne olaması bekleniyor

Sedat
Ziyaretçi
Sedat

Merhabalar,Bu ikâmetgah konusunu hiç anlamadım.Şu anda Kırıkkale’de ikamet etmekteyim.Durum şöyle ben Kırıkkale’de doğdum.1997 doğumluyum,2011 yılında Ankara’ya taşındık.Ankara’da 8 sene ikâmet ettim.Bu süre zarfında askerede gittim geldim.Askerden gelince Aralık 2018’de tekrar Kırıkkale’ye aynı adresimize taşındık.Kirikkale’ye tasinali şimdi ise 3.5 ay oldu.Bu durumda başvurabilir mıyım?

Erdem
Ziyaretçi
Erdem

Sol kolumun omuz kısmına yakın beş altı kesik var engelmidir bana bekçi olmama

Erdem
Ziyaretçi
Erdem

Orta okul mezunuyum evliyim 27 yaşındayım sicilim temiz ikametkahım var ama kolumun üst kısmında kesikler var az derecede olmama engelmidir