Bekçilikte İkamet Şartı
bekcilik ikamet sarti

Bekçilikte İkamet Şartı

2018 yılında yapılan bekçi alımınında adaylarda aranılan şartlardan biri de ikamet şartıydı. İkamet şartı nedeniyle on binler bekçi alımına başvuramadı. 2019 yılında yapılacak olan 8 bin bekçi alımında da adayların aklındaki sorulardan biri ikamet konusu. Bekçi alımlarında ikamet şartı ve bu konudaki yasal hükümleri makalemizde anlatacağız. Bekçi adayı alımlarında ve seçimlerindeÇarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği hükümleri uygulanmaktadır. Bu yönetmelikte ikamet ile ilgili bir hüküm bulunmamaktadır. Yani ikamet konusu tamamen İçişleri Bakanlığı’nın takdiri ile uygulanan bir şarttır.

Bundan önce yapılan alımlarda ikamet konusu şu şekilde belirtildi:

  • 2016 yılı bekçi alımı: İkamet şartı bulunmuyordu!
  • 2017 yılı bekçi alımı: “Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak
  • 2018 yılı bekçi alımı: “Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak”

Yukarıda da anlattığımız gibi ikamet konusu tamamen bakanlığımızın takdirindeki bir konudur. Bekçi alımı için yapılacak uygulamaların Polis Akademisi bünyesine alınması ile bakanlık dilerse polis alımlarındaki gibi ülke genelinde alım yapabilir, dilerse 2018 yılındaki gibi il bazlı kontenjan ve alım sürecine devam edebilir. Eğer il bazlı alım yapılacak olursa yine ikamet şartı aranacaktır fakat ikamet süresi ve bu süreyi etkileyen askerlik-eğitim gibi kesilmelerin nasıl bir uygulamaya tabii olacağı ancak 2019 yılı bekçi alımı başvuru kılavuzunun yayınlanması ile netleşecektir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
34 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Erdem
Erdem

Orta okul mezunuyum evliyim 27 yaşındayım sicilim temiz ikametkahım var ama kolumun üst kısmında kesikler var az derecede olmama engelmidir

Erdem
Erdem

Sol kolumun omuz kısmına yakın beş altı kesik var engelmidir bana bekçi olmama

Sedat
Sedat

Merhabalar,Bu ikâmetgah konusunu hiç anlamadım.Şu anda Kırıkkale’de ikamet etmekteyim.Durum şöyle ben Kırıkkale’de doğdum.1997 doğumluyum,2011 yılında Ankara’ya taşındık.Ankara’da 8 sene ikâmet ettim.Bu süre zarfında askerede gittim geldim.Askerden gelince Aralık 2018’de tekrar Kırıkkale’ye aynı adresimize taşındık.Kirikkale’ye tasinali şimdi ise 3.5 ay oldu.Bu durumda başvurabilir mıyım?

ahmet
ahmet

yaş sınırı nedir ne olaması bekleniyor

Fırat TATAR
Fırat TATAR

Merhaba 3 ay önce evlendim 27 senedir ikametgahım aynı yerdeydi şimdi ikametgahımı yine aynı ilçe de olan kendi evime taşısam sıkıntı yaşar mıyım?

Ümit çıtak
Ümit çıtak

Ortaokul mezunu alıyorlar mi admin

ibrahim
ibrahim

Kardeşim ben 3 sene profesyonel orduda görev yaptım askerliğim.bu süre zarfı içinde sayıldı zorunlu ikametimi aldılar kahramanmarasliyim profesyonel ordudan ayrıldım ikametimi aldirali 3 ay oldu bu konu hakkında met bi bilgilendirme yapablrmsn .

ibrahim
ibrahim
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Varmı benim gbi olan kardeşim cevren de

ibrahim
ibrahim
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Çevren de benim durumum da olan tanidigin var mı kardeşim.

Abdulkadir
Abdulkadir

Admin ben 7 ay önce ikametgahi iş icin istanbula aldim fakat calisamadan geri geldim tekrar adiyamana alsam adiyaman için bekcilik sinavina girebiliyor muyum?? İstanbul icin sanirsam tutmuyor çünkü 7 ay oldu ama ben 27 yil da adiyamanda ikametgah ettim sadece 7 ay kaldirdim

Abdulkadir
Abdulkadir
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Bir yerde okumuştum eger ikameti aldigin yerden 1 yılı geçmemek kaydıyla tekrar sinava girecegin yere alirsan sıkıntı olmuyor mus bu konuda bilgin var mi kardesim
Teşekkürler.
Veya benim 7 aydir istanbulda orada girebilir miyim

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...