Bekçilik Yazılısı Bitti Sırada Parkur ve Sözlü Mülakat Var
yazılı bitti parkur

Bekçilik Yazılısı Bitti Sırada Parkur ve Sözlü Mülakat Var

Mahalle bekçisi olmak isteyen yüz binler 2019 yazılı sınavına girdiler. Yazılı sınav geçen eneye nazaran daha zor yapıldı. Bunda aday sayısının fazlalığı en büyük etken oldu. Tüm sınav aşamalarının amacı aday elemek olduğu için çok kişinin olduğu yerde sınavların zor olması da olağandır. Bu konuda biz daha önce adayları uyarmış, en erken zamanda çalışmalara başalamalarını tavsiye etmiştik.

2019 yazılı kitapçıkları 16 Temmuz günü açıklanacak olup yazılının resmi sonuçları Ağustos ayında paylaşılacak. Sonuçlar geçen yıl gibi erken açıklanabilir. 50 puanı geçen herkes başarılı sayılacak ve parkur sınavı ile sözlü mülakata alınacaktır. Örnek parkur videosu:

Bizim adaylara tavsiyemiz yazılıdan 50 puanı geçeceklerini düşünüyorlarsa bir an önce fiziki parkur için kondisyon ve etap çalışmalarına başlamaları, sözlü mülakat için genel bir hazırlık yapmalarıdır.  Ne kadar yüksek puan alırsanız başarı puanınız o kadar yüksek olacaktır. Bekçi adayları, yazılı sınavda 100 soru üzerinden bir değerlendirmeye tabi tutulacaklar ve her doğruları için 1 puan alacaklar. 50 puan alamayan elenecek, aldığınız bu yazılı puanının %25’i başarı puanınıza eklenecek.

Bekçilik fiziki parkur sınavına girecek olan adaylar, yaptıkları dereceye göre 100 puan üzerinden değerlendirilecekler ve bu sınavdan aldıkları puanın %25’i başarı puanlarına eklenecek. Adayların bu aşamayı geçmek için en az 60 puan almaları gerekiyor.

Sözlü mülakat aşamasında ise adaylar 100 puan üzerinden değerlendirilecekler ve bu sınavdan aldıkları puanın %50’si başarı puanlarına eklenecek. Sözlü sınavdan başarılı olmanız için en az 70 puan almalısınız. Aşağıdaki araç ile bekçilik adayı başarı  ve giriş puanınızı hesaplayabilirsiniz:

Tüm bu üç sınavdan aldığınız puanların yüzdeleri toplanıp sizin kişisel bekçilik başarı puanınızı oluşturacaktır. Bu puanınıza göre en yüksekten başlanarak listeleneceksiniz ve başvuru yaptığınız ilin kontenjanına göre en başarılıdan başlanmak üzere asil kazanan ve yedek kazanan şeklinde sıralanacaksınız.  Başarı sıralama puanında eşitlik olması halinde sırasıyla

  1. yazılı sınav puanı,
  2. mülakat puanı
  3. fiziki yeterlilik puanının yüksekliği

esas alınacaktır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilecektir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
43 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fatih Şahin Öztürk
Fatih Şahin Öztürk

Admin kardeş, parkur ve sözlünün aynı günde olması muhtemel, yazılarınızdan okuduğum kadarı ile. Sorum şu olacak: acaba bulunduğumuz ilde mi gireceğiz bunlara, yoksa ihtimal dahilinde başka iller de çıkabiliyor mu? Şimdiden teşk. eder, kolay gelsin diliyorum.

Ozan
Ozan

Admin parkur ve mülakat tahmini ne zaman olur?

Ömer
Ömer

Admin sınav sonucu nezaman açıklanır

FakirYazar
FakirYazar

Parkur ve Sözlü Mülakat Aynı Gün mü olur Adminim?

Adanali
Adanali

Admin ortalama 80 puanla atanirmiyiz acaba

Bekci adayi😁
Bekci adayi😁

Admin sinav ve parkurlrin toplami 70 olsa asilleremi gireriz yoksa yedekleremi bide 65 olsa durum ne olur

Bekci adayi😁
Bekci adayi😁

Sozlu ve spor mulakati eylul ayinda olsa guvenlik sorusturmasi hepsi sonucu ekim ayini bulurmu yoksa eylul ayinda egitim baslarmi

Ali
Ali

Daha önceki sınavda parkur ve mülakat aynı andamı yapıldı. Şimdikinde de aynımı olacak aynı olacağına dair resmi açıklama yapılıyormu?

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...