Bekçilik Yazılısı Bitti Sırada Parkur ve Sözlü Mülakat Var – BekçiAlımı

Bekçilik Yazılısı Bitti Sırada Parkur ve Sözlü Mülakat Var

Mahalle bekçisi olmak isteyen yüz binler 2019 yazılı sınavına girdiler. Yazılı sınav geçen eneye nazaran daha zor yapıldı. Bunda aday sayısının fazlalığı en büyük etken oldu. Tüm sınav aşamalarının amacı aday elemek olduğu için çok kişinin olduğu yerde sınavların zor olması da olağandır. Bu konuda biz daha önce adayları uyarmış, en erken zamanda çalışmalara başalamalarını tavsiye etmiştik.

2019 yazılı kitapçıkları 16 Temmuz günü açıklanacak olup yazılının resmi sonuçları Ağustos ayında paylaşılacak. Sonuçlar geçen yıl gibi erken açıklanabilir. 50 puanı geçen herkes başarılı sayılacak ve parkur sınavı ile sözlü mülakata alınacaktır. Örnek parkur videosu:

Bizim adaylara tavsiyemiz yazılıdan 50 puanı geçeceklerini düşünüyorlarsa bir an önce fiziki parkur için kondisyon ve etap çalışmalarına başlamaları, sözlü mülakat için genel bir hazırlık yapmalarıdır.  Ne kadar yüksek puan alırsanız başarı puanınız o kadar yüksek olacaktır. Bekçi adayları, yazılı sınavda 100 soru üzerinden bir değerlendirmeye tabi tutulacaklar ve her doğruları için 1 puan alacaklar. 50 puan alamayan elenecek, aldığınız bu yazılı puanının %25’i başarı puanınıza eklenecek.

Bekçilik fiziki parkur sınavına girecek olan adaylar, yaptıkları dereceye göre 100 puan üzerinden değerlendirilecekler ve bu sınavdan aldıkları puanın %25’i başarı puanlarına eklenecek. Adayların bu aşamayı geçmek için en az 60 puan almaları gerekiyor.

Sözlü mülakat aşamasında ise adaylar 100 puan üzerinden değerlendirilecekler ve bu sınavdan aldıkları puanın %50’si başarı puanlarına eklenecek. Sözlü sınavdan başarılı olmanız için en az 70 puan almalısınız. Aşağıdaki araç ile bekçilik adayı başarı  ve giriş puanınızı hesaplayabilirsiniz:

Tüm bu üç sınavdan aldığınız puanların yüzdeleri toplanıp sizin kişisel bekçilik başarı puanınızı oluşturacaktır. Bu puanınıza göre en yüksekten başlanarak listeleneceksiniz ve başvuru yaptığınız ilin kontenjanına göre en başarılıdan başlanmak üzere asil kazanan ve yedek kazanan şeklinde sıralanacaksınız.  Başarı sıralama puanında eşitlik olması halinde sırasıyla

 1. yazılı sınav puanı,
 2. mülakat puanı
 3. fiziki yeterlilik puanının yüksekliği

esas alınacaktır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilecektir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

43 Soru Cevaplandı

 1. Fatih Şahin Öztürk

  Admin kardeş, parkur ve sözlünün aynı günde olması muhtemel, yazılarınızdan okuduğum kadarı ile. Sorum şu olacak: acaba bulunduğumuz ilde mi gireceğiz bunlara, yoksa ihtimal dahilinde başka iller de çıkabiliyor mu? Şimdiden teşk. eder, kolay gelsin diliyorum.

 2. Admin parkur ve mülakat tahmini ne zaman olur?

 3. Admin sınav sonucu nezaman açıklanır

 4. Parkur ve Sözlü Mülakat Aynı Gün mü olur Adminim?

 5. Admin ortalama 80 puanla atanirmiyiz acaba

 6. Bekci adayi😁

  Admin sinav ve parkurlrin toplami 70 olsa asilleremi gireriz yoksa yedekleremi bide 65 olsa durum ne olur

 7. Bekci adayi😁

  Sozlu ve spor mulakati eylul ayinda olsa guvenlik sorusturmasi hepsi sonucu ekim ayini bulurmu yoksa eylul ayinda egitim baslarmi

 8. Daha önceki sınavda parkur ve mülakat aynı andamı yapıldı. Şimdikinde de aynımı olacak aynı olacağına dair resmi açıklama yapılıyormu?

 9. 50 puan altı alanlarda açıklanacak mı acaba sayfa gösterecek mi

 10. Admın sunav soru ve cevapları henüz açıklanmadı açıklanır mı bugun

 11. Merhaba admin kardeşim. Sizce Bekçi alımı 2020 de ve hatta 2021 de de olur mu? Tahminen belirttigim yıllarda ne kadar daha alınabilir? Lütfen cevabı veriniz çok önemli ⚠

  • 2020 de köy bekçisi alımı bekliyoruz.

  • Birde bu çıktı kardeşim. Zaten Üniv. Mezunları için bekçilikte askerlik şartını kaldırmazlar yaş şartını adam gibi düzenleyip esnetmezler milletin hayali ile oynarlar hep zaten… Sehirlerde Alım Artık Yok mu yani kardeşim ❔

  • Kesin değil o konular. Beklenti..

 12. admin geçen sefer anket açmıştın puanlarla ilgili. Tekrar bekliyoruz.

 13. Soru kitapçığı ne zamn yayınlanacak

 14. Sınav soru kitapçığı ne zamn yayınlanacak

 15. ben şunu merak ediyorum fiziki parkur aynı 2018 de ki gibi mi olacak yoksa farklı zorluklar eklenecek mi ?

 16. Admin tokatlı biri mülakata nerde giriyor

 17. Parkura girmeden önce boy kilo endeksine bakılıyor mu

 18. ADAYLAR SOZLU SINAVA NASIL HAZIRLANMALI ACABA

 19. Admin sağlık işlemlerine spor ve sözlü mülakattan sonra mu giriyoruz ikinci sorum burun eti sıkıntı çıkarır mi ?

 20. Adanalı olarak sınav parkuru Adana dışı olur mu

 21. Merhaba admin kardeşim.. Ben şuan uzmanlık eğitimindeyim fakat bekçiliğin yazılı sınavını geçtim parkura ve sözlüyede girmeyi düşünüyorum başarılı olmam halinde uzmanlıktan istifa edersem bekçi olabilirmiyim (2 haftadır eğitimdeyim 5 aya kadar istifa etme hakkımız var )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir