Ana Sayfa / Bekçi Alımları / Bekçilik Yazılı Sınavı Baraj Geçme Puanı

Bekçilik Yazılı Sınavı Baraj Geçme Puanı

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen bekçi adayları bir dizi sınava tabii tutulurlar. Bu sınavlar aşağıdaki gibidir ve sırayla başarıyla geçen adaylara uygulanır:

  1. Evrak teslimi
  2. Ön sağlık taraması
  3. bekçilik yazılı sınavı
  4. bekçilik fiziki parkur ve yeterlilik sınavı
  5. bekçilik sözlü mülakat sınavı

Bekçi adayları bu sınavlardan ve aşamalardan başarılı oldukça bir sonraki aşamaya geçer. En sonunda yazılı, parkur ve sözlü mülakattan aldıkları puanların ağırlıklı ortalaması ile aday başarı puanına göre sıralanır ve kazanan yedek ve kazanamayan olarak listelenirler.  Yazılı ve parkur sınavı %25, sözlü mülakat ise %50 ağırlığa sahiptir.

Bekçilik yazılı sınavı giriş sınav yönetmeliğine göre uygulanmaktadır.  Madde 14 yazılı sınav konusunu düzenlemektedir. Bu maddenin 5. bendi aşağıdaki gibidir.

Yazılı sınavda yüz puan üzerinden en az elli puan alanlar başarılı sayılırlar. Bakanlık ihtiyaçlar çerçevesinde başarı puanını değiştirebilir: Normal olarak yazılıdan başarı 50 alan kişi yani 50 doğru yapan baraj puanını geçmiş olur ve bir sonraki aşama olan fiziki parkur sınavına girmeye hak kazanır. Fakat  2019 senesinde sınava giren aday sayısı fazla olduğu için bakanlık aynı mezuniyet şartında olduğu gibi baraj puanını 60 ya da 70 bandına çekebilir. 2018 senesinde adayların %85 civarı baraj puanı geçmişti. Sınav kolaydı ve çok eleyici değildi. 2019 bekçilik yazılı sınavı daha zor ve baraj geçme puanı yüksek şekilde belirlenebilir. Her iki ihtimal de olasılık dahilindedir.

ÖNEMLİ:   2018 1. Dönem 7 Bin Bekçi Alım Yazılı Sınav Duyurusu Yapıldı

İşin kötü tarafı baraj geçme puanı ve yazılı sınavın nasıl olacağı ile ilgili duyuru sınava yok yakın bir zamanada çarşı ve mahalle bekçiliği 2019 yazılı sınav uygulama kılavuzunda yayınlanacağı için çoğu adayın bu işlemlerden haberi çok geç olacaktır. Bu nedenle ön sağlık taraması konusunda herhangi bir endişeniz yoksa yazılı sınava ve parkura bir an önce düzenli olarak çalışmanız faydanıza olacaktır.

39
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Sadri
Ziyaretçi
Sadri

diğer burun patolojileri nelerdir

Sadri
Ziyaretçi
Sadri

Sözlü mülakatta soruları zarf tan mı çekiyoruz yoksa soruyu onlar mı soruyor.

sadri
Ziyaretçi
sadri

Parkuru 36 sn. Yede tamamlasak 50 puanda sözlüden alsak bekçi olam olasılığı kaç olur sınavda 55 50 olsun.

sadri
Ziyaretçi
sadri

55 puan ve ya 50 puanla bekçi olmak zor ozaman

Bekci adayi😁
Ziyaretçi
Bekci adayi😁

Admin haberde baktigimda net tarih belli degil sadece daha hizli bir sekilde olacagi yaziyo. Yakin tarihte olurmu sinav sence

Bekci adayi😁
Ziyaretçi
Bekci adayi😁

Admin sinav tahminen nezaman olacak

Bekçiadayi
Ziyaretçi
Bekçiadayi

Admin geçen sene kaç puan aldı istanbulda kazananlar ortalama yani Ona gore belki düşünebiliriz

Harun
Ziyaretçi
Harun

29 nisanda girdim ben bay kilo yanlış ölçülüyor 1.68 boy 65 kiloyum 1.65 59 kilo çıktım elendik sağlık ocağında tartıldım yanlış ölçülmüy dikkat edin böyle bir durumla karşılaşırsanız dilekçe ile itiraz hakkınız var ben bimer e şikayet etmeyi düşünüyorum dilekçe ile de itiraz hakkınız bulunuyor muş

akar
Ziyaretçi
akar

admin yazılı sınavla fiziki parkurun aynı gün içinde olma durumu nedir ? yada parkur ile mülakatın aynı gün olma durumu nedir ?

Mersinlibekçi
Ziyaretçi
Mersinlibekçi

Yazılı sınav ve fiziki parkur aynı gün mü oluyor? Geçen dönem böyl3 olmuştu demiştiniz yazılı ve fiziki parkur farklı günlerde olmuştu diyw hatırlıyorum ben. Yanlış mıyım acaba

Yasin
Ziyaretçi
Yasin

Kardeşim bekçi alım süreci ön sağlık, sınav,mülakat eğitim hepsi toplam göreve başlama süreci tahmini ne zamana kadar olur yani şimdi ön sağlık sınav mülakatı geçip eğitimi bitirenler ne zaman göreve başlar.

Zeki
Ziyaretçi
Zeki

Admin herhangi bir yayın ve soru bankası kitabi öneriniz varmı?

Furkan
Ziyaretçi
Furkan

Merhaba. Beden kitle indeksine bir kez daha bakılacak mı? Yazılı, parkur ve mülakattan sonra ortaya çıkacak olan aynı puantajda adaylar ne şekilde sıralanacak? Yaşı küçük olanın yukarı sıraya çıkacağı söyleniyor. Böyle bir durum söz konusu mu?

Ömer
Ziyaretçi
Ömer

Yazılı sınav fiziki parkur mülakat bunlar aynı günmü oluyor admin

çmb
Ziyaretçi
çmb

Merhaba Tahmini Ne zama biter Sınavlar da Eğitim başlar kardeşm

Cihazınızda internet yok...