Bekçilik Yazılı Sınavı Baraj Geçme Puanı – BekçiAlımı

Bekçilik Yazılı Sınavı Baraj Geçme Puanı

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen bekçi adayları bir dizi sınava tabii tutulurlar. Bu sınavlar aşağıdaki gibidir ve sırayla başarıyla geçen adaylara uygulanır:

 1. Evrak teslimi
 2. Ön sağlık taraması
 3. bekçilik yazılı sınavı
 4. bekçilik fiziki parkur ve yeterlilik sınavı
 5. bekçilik sözlü mülakat sınavı

Bekçi adayları bu sınavlardan ve aşamalardan başarılı oldukça bir sonraki aşamaya geçer. En sonunda yazılı, parkur ve sözlü mülakattan aldıkları puanların ağırlıklı ortalaması ile aday başarı puanına göre sıralanır ve kazanan yedek ve kazanamayan olarak listelenirler.  Yazılı ve parkur sınavı %25, sözlü mülakat ise %50 ağırlığa sahiptir.

Bekçilik yazılı sınavı giriş sınav yönetmeliğine göre uygulanmaktadır.  Madde 14 yazılı sınav konusunu düzenlemektedir. Bu maddenin 5. bendi aşağıdaki gibidir.

Yazılı sınavda yüz puan üzerinden en az elli puan alanlar başarılı sayılırlar. Bakanlık ihtiyaçlar çerçevesinde başarı puanını değiştirebilir: Normal olarak yazılıdan başarı 50 alan kişi yani 50 doğru yapan baraj puanını geçmiş olur ve bir sonraki aşama olan fiziki parkur sınavına girmeye hak kazanır. Fakat  2019 senesinde sınava giren aday sayısı fazla olduğu için bakanlık aynı mezuniyet şartında olduğu gibi baraj puanını 60 ya da 70 bandına çekebilir. 2018 senesinde adayların %85 civarı baraj puanı geçmişti. Sınav kolaydı ve çok eleyici değildi. 2019 bekçilik yazılı sınavı daha zor ve baraj geçme puanı yüksek şekilde belirlenebilir. Her iki ihtimal de olasılık dahilindedir.

İşin kötü tarafı baraj geçme puanı ve yazılı sınavın nasıl olacağı ile ilgili duyuru sınava yok yakın bir zamanada çarşı ve mahalle bekçiliği 2019 yazılı sınav uygulama kılavuzunda yayınlanacağı için çoğu adayın bu işlemlerden haberi çok geç olacaktır. Bu nedenle ön sağlık taraması konusunda herhangi bir endişeniz yoksa yazılı sınava ve parkura bir an önce düzenli olarak çalışmanız faydanıza olacaktır.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

39 Soru Cevaplandı

 1. bekçilere ehliyet nasıl veriliyo polis gibi mi

 2. Heyet raporu nezaman isteniykr admin

 3. Admin bu yazılı sınavda sence kaç almalıyızki en kötü iyi diğelim

 4. Merhaba Tahmini Ne zama biter Sınavlar da Eğitim başlar kardeşm

 5. Yazılı sınav fiziki parkur mülakat bunlar aynı günmü oluyor admin

 6. Merhaba. Beden kitle indeksine bir kez daha bakılacak mı? Yazılı, parkur ve mülakattan sonra ortaya çıkacak olan aynı puantajda adaylar ne şekilde sıralanacak? Yaşı küçük olanın yukarı sıraya çıkacağı söyleniyor. Böyle bir durum söz konusu mu?

  • Heyet raporu aşaması kazananlara yapılacak. puanlar eşit olursa öncelik var.

  • Heyet raporu mülakattan da sonraki aşama sanırım, doğru mu? Yani genel sağlık kontrolü olacağı zaman buna bakılıyor herhalde. Öncelik var derken, yaşı küçük olana öncelik var yani. Teşekkürler.

  • Heyet raporunu kazananlar alıyorlar. Yani hersey bitmiş olacak.

 7. Admin herhangi bir yayın ve soru bankası kitabi öneriniz varmı?

 8. Kardeşim bekçi alım süreci ön sağlık, sınav,mülakat eğitim hepsi toplam göreve başlama süreci tahmini ne zamana kadar olur yani şimdi ön sağlık sınav mülakatı geçip eğitimi bitirenler ne zaman göreve başlar.

 9. Mersinlibekçi

  Yazılı sınav ve fiziki parkur aynı gün mü oluyor? Geçen dönem böyl3 olmuştu demiştiniz yazılı ve fiziki parkur farklı günlerde olmuştu diyw hatırlıyorum ben. Yanlış mıyım acaba

 10. admin yazılı sınavla fiziki parkurun aynı gün içinde olma durumu nedir ? yada parkur ile mülakatın aynı gün olma durumu nedir ?

  • Yazılı tek gün olur, parkur farklı gün. Parkur ve mülakat aynı gün olur.

 11. 29 nisanda girdim ben bay kilo yanlış ölçülüyor 1.68 boy 65 kiloyum 1.65 59 kilo çıktım elendik sağlık ocağında tartıldım yanlış ölçülmüy dikkat edin böyle bir durumla karşılaşırsanız dilekçe ile itiraz hakkınız var ben bimer e şikayet etmeyi düşünüyorum dilekçe ile de itiraz hakkınız bulunuyor muş

 12. Admin geçen sene kaç puan aldı istanbulda kazananlar ortalama yani Ona gore belki düşünebiliriz

  • Geçen sene ile kıyaslayamazsınız. Alabildiğiniz kadar yüksek puanlar alın.

 13. Bekci adayi😁

  Admin sinav tahminen nezaman olacak

 14. Bekci adayi😁

  Admin haberde baktigimda net tarih belli degil sadece daha hizli bir sekilde olacagi yaziyo. Yakin tarihte olurmu sinav sence

 15. 55 puan ve ya 50 puanla bekçi olmak zor ozaman

 16. Parkuru 36 sn. Yede tamamlasak 50 puanda sözlüden alsak bekçi olam olasılığı kaç olur sınavda 55 50 olsun.

  • Sözlüden en az 70 alman lazım. Altı kalır.

  • Sözlüde 70 alan geçer diyo zaten farz edelim aldık diyelim. Alım sayısı 500 başvuran 250 binden fazla sözlüden de geçtik diyerim asil olma olasılığı kaç olur. Umutsuz vaka ya bu bekçilik dalgası başka bir şeyi yok yani torpillilerde var sırada

  • Yüksek puan alan kazanır tabiki. Yüksek almalısınız.

  • Yüksek puan alan da kazanamaz sözlüden en az 70 puan deniliyor sözlüde de ne sorulacaktır belli değil ki yüksek puan alan olamaz diye düşünüyorum. Müdür sorarsa yüksek puan alan biliyordun madem niye başka mesleği tercih etmedin diyecek ki ben olsam Derim. HeyecaNa çok kapılan olmuş tur. O sınavda bende heyecana kapıldım. Hayırlısı diyelim.

 17. Sözlü mülakatta soruları zarf tan mı çekiyoruz yoksa soruyu onlar mı soruyor.

 18. diğer burun patolojileri nelerdir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir