Bekçilik Yazılı Sınavı Baraj Geçme Puanı
2019 bekcilik sinavi baraj puani

Bekçilik Yazılı Sınavı Baraj Geçme Puanı

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen bekçi adayları bir dizi sınava tabii tutulurlar. Bu sınavlar aşağıdaki gibidir ve sırayla başarıyla geçen adaylara uygulanır:

  1. Evrak teslimi
  2. Ön sağlık taraması
  3. bekçilik yazılı sınavı
  4. bekçilik fiziki parkur ve yeterlilik sınavı
  5. bekçilik sözlü mülakat sınavı

Bekçi adayları bu sınavlardan ve aşamalardan başarılı oldukça bir sonraki aşamaya geçer. En sonunda yazılı, parkur ve sözlü mülakattan aldıkları puanların ağırlıklı ortalaması ile aday başarı puanına göre sıralanır ve kazanan yedek ve kazanamayan olarak listelenirler.  Yazılı ve parkur sınavı %25, sözlü mülakat ise %50 ağırlığa sahiptir.

Bekçilik yazılı sınavı giriş sınav yönetmeliğine göre uygulanmaktadır.  Madde 14 yazılı sınav konusunu düzenlemektedir. Bu maddenin 5. bendi aşağıdaki gibidir.

bekci yazili madde

Yazılı sınavda yüz puan üzerinden en az elli puan alanlar başarılı sayılırlar. Bakanlık ihtiyaçlar çerçevesinde başarı puanını değiştirebilir: Normal olarak yazılıdan başarı 50 alan kişi yani 50 doğru yapan baraj puanını geçmiş olur ve bir sonraki aşama olan fiziki parkur sınavına girmeye hak kazanır. Fakat  2019 senesinde sınava giren aday sayısı fazla olduğu için bakanlık aynı mezuniyet şartında olduğu gibi baraj puanını 60 ya da 70 bandına çekebilir. 2018 senesinde adayların %85 civarı baraj puanı geçmişti. Sınav kolaydı ve çok eleyici değildi. 2019 bekçilik yazılı sınavı daha zor ve baraj geçme puanı yüksek şekilde belirlenebilir. Her iki ihtimal de olasılık dahilindedir.

İşin kötü tarafı baraj geçme puanı ve yazılı sınavın nasıl olacağı ile ilgili duyuru sınava yok yakın bir zamanada çarşı ve mahalle bekçiliği 2019 yazılı sınav uygulama kılavuzunda yayınlanacağı için çoğu adayın bu işlemlerden haberi çok geç olacaktır. Bu nedenle ön sağlık taraması konusunda herhangi bir endişeniz yoksa yazılı sınava ve parkura bir an önce düzenli olarak çalışmanız faydanıza olacaktır.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
39 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
erdem
erdem

bekçilere ehliyet nasıl veriliyo polis gibi mi

Muslum surer
Muslum surer

Heyet raporu nezaman isteniykr admin

Emin
Emin

Admin bu yazılı sınavda sence kaç almalıyızki en kötü iyi diğelim

çmb
çmb

Merhaba Tahmini Ne zama biter Sınavlar da Eğitim başlar kardeşm

çmb
çmb
Cevaplandı:   Utku DEMİR

abi çok geç ya sözde çabucak bitirecekler 6 ay var şuna bak şaka gibi

Ömer
Ömer

Yazılı sınav fiziki parkur mülakat bunlar aynı günmü oluyor admin

Furkan
Furkan

Merhaba. Beden kitle indeksine bir kez daha bakılacak mı? Yazılı, parkur ve mülakattan sonra ortaya çıkacak olan aynı puantajda adaylar ne şekilde sıralanacak? Yaşı küçük olanın yukarı sıraya çıkacağı söyleniyor. Böyle bir durum söz konusu mu?

Furkan
Furkan
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Heyet raporu mülakattan da sonraki aşama sanırım, doğru mu? Yani genel sağlık kontrolü olacağı zaman buna bakılıyor herhalde. Öncelik var derken, yaşı küçük olana öncelik var yani. Teşekkürler.

Zeki
Zeki

Admin herhangi bir yayın ve soru bankası kitabi öneriniz varmı?

Yasin
Yasin

Kardeşim bekçi alım süreci ön sağlık, sınav,mülakat eğitim hepsi toplam göreve başlama süreci tahmini ne zamana kadar olur yani şimdi ön sağlık sınav mülakatı geçip eğitimi bitirenler ne zaman göreve başlar.

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...