Bekçilik Sınav Yeri ve Zamanı Değişir mi? Parkur ve Sözlü Mülakata Ne Götürülmeli?

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen on binlerce kişi için Ekim hızlı bir gündem ile geçti. Öncelikle bekçilik yazılı sınavı yapıldı ve hızlıca soru kitapçıkları ve yazılı sonuçları açıklandı. Adayların %85’i civarı yazılı sınavdan 50 ve üstü puan alarak başarılı oldu. Yazılı sonrası yapılacak olan sınav bekçilik fiziki parkur sınavıydı; parkurun bir aya yayılan bir süreçte yapılması beklenirken hızlıca duyuru yapılarak parkur kuralları açıklandı ve adaylar fiziki sınavlara girmek için polis okullarına davet edildiler. Üstelik eski polis alımlarında yapıldığı gibi fiziki parkur ve sözlü mülakat sınavları aynı gün yapılacak şekilde duyuru geldi. Tüm bu hızlandırma  2018 2. dönem 10 bin bekçi alım süreci için izlenen takvimi işaret ediyor diyebiliriz… Bekçi adayları sitemizi adeta soru yağmurunu tuttular. En çok sorulan sorulardan başlayarak genel bilgiler vermeye çalışacağız:

Soru: Fiziki parkur sınavı ve sözlü mülakat aynı gün olur mu? Ne biçim iş bu?

Evet olur. Geçen seneye kadar pomem, pmyo ve paem alımları aynı gün içinde yapılıyordu. Yani akademi okulları bu konuda gayet deneyimli ve tecrübeli.

Soru: Fiziki parkur ve sözlü mülakata giderken neler götürülecek?

  1. Sınav giriş belgesi: Polis Akademisi sayfasından sorgulayıp çıktısını alın.
  2. Nüfus cüzdanı
  3. Bekçi adaylarının fiziki yeterlilik sınavı parkuruna katılmasına engel sağlık probleminin olmadığına air beyanları. Bu evrak bekçilik parkur sınavı dilekçesidir.

Bekçi adaylarının sınav yerlerine girişte yanlarında cep telefonu, ses ve görüntü kayıt cihazı veya bunlara benzer değişik elektronik eşya bulundurmamaları gerekmektedir.  Bu eşyalarla gelen adayların malzemeleri emanete alınır, yer yoksa etraftaki esnafa bırakmanız için yönlendirilirsiniz.

Soru: Sınava giderken üstümüz başımız nasıl olsun?

Spor ayakkabı ve spor kıyafetleriniz ile takım elbiseniz yanınızda olsun. Sınavlara grup grup alınacaksınız. Parkur bölümü tanıtılacak ve sınava gireceksiniz. Deneme şansınız olmayacak. Size eşlik eden görevliler yardımcı olacak. Önce fiziki parkur sınavına gireceksiniz. Geçerseniz sözlü mülakata alınacaksınız. Bu esnada ara verilecek ve hazırlanmanız için imkan verilecek. Takım elbise giyebilecek ve hazırlanabileceksiniz. Mülakat komisyonu karşısına düzgün çıkmanız önemli. Saç sakal kesin, ciddi olduğunuzu hissettirin.

Soru: Bekçilik Sınav Yeri ve Zamanı Değişir mi?

Başka illere çağrılan adaylardan sıklıkla sınav okulunu değiştirme konusu geliyor. Sınava gireceğiniz kurumu değiştirme şansınız yok. O kuruma gitmeniz gerekiyor. Bu güne kadar bu konuda talep edipte sonuç alan duymadım. Çok çok ciddi bir gerekçeniz varsa Polis Akademisine belgelendirmek şartıyla sınav yerinizi değiştirme ihtimaliniz var.

Bazı adaylar sınav günü ile KPSS sınavlarının çakıştığını söylüyor. Sınavlara gireceğiniz zamanı değiştirebilirsiniz. Bunun için sınava gireceğiniz kuruma gerekçeli dilekçe ile başvurmanız gerekiyor. Mazeretinizi ifade eden belge ile kurum müdürlüğüne başvurur ya da telefon-fax ile iletişime geçerseniz, aynı gün için kolaylıkla sınav zamanını değiştiriyorlar. Farklı güne alma konusunda da insiyatif sağlıyorlar, yeterki gerekçenizi belgeleyin ve ivedi şekilde dilekçe harekete geçin.

Bekçi adayları; 10 bin bekçi alımını kaçırmamak, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Bu sayede on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 28 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

28 yorum

  1. Merhaba;
    Polis Akademisi tarafından yayınlanan duyuruda; ”Not: Fiziki yeterlilik sınavına girecek adaylar spor kıyafetlerini yanlarında getireceklerdir.” diyor. Spor kıyafetlerimizi giyip gitsek takım elbisemizi de yanımıza alsak bir mahsuru var mı? Bilgi alabilir miyim?

    İyi Çalışmalar…

  2. eşimin sınav tarihi hafta içi ve çalıştığı yerden izin alması çok çok zor neden haftasonu yapılmıo sınavlar.kara kara düşünüyoruz nasıl izin alaçak diye.

  3. Öncelikle iyi günler bir sorum olacaktı size sol elimden ameliyat oldum serçe parmagimin orasinda boksör kırığı oluştu kemik kaynasin diye bı cengelle sabitlediler elim bu yüzden bandajla sarılı fiziki parkur yapmama engel değil ellerimi hareket ettiriyorum 1 ay sonra çengel alınacak fiziki parkur yada sözlü mülakatta bir sorun çıkartırlar mi yoksa sağlık muayenesi işe başlamadan oncemi yaparlar ameliyattan sonra bişey yapmazlar diye düşünüyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*