Bekçilik Sınav Komisyonları

Çarşı ve mahalle bekçisi alımında bir dizi aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamaların sağlıklı işlemesi için komisyonlar kurulmaktadır. Çarşı ve mahalle bekçilerini seçme ve değerlendirme komisyonlarının oluşumunda bekçiliğe giriş sınav yönetmeliği hükümleri çerçevesinde uygulamalar yapılmaktadır. Bekçi adaylarının değerlendirilmesi ve seçiminde aşağıdaki komisyonlar kurulmaktadır:

Ön Müracaat Komisyonu

Biri en az emniyet müdürü düzeyinde, en az üç amir sınıfı personelden oluşur. Bekçi adayları evrak tesliminde bu komisyonun onayından geçer.

Ön Sağlık Kontrolü Komisyonu

En az iki amir sınıfı personel ile bir doktordan oluşur. Ön sağlık taraması aşamasında bekçi adayları bu komisyondan bekçi olur onayı almalıdırlar.

Soru Hazırlama Komisyonu

En az emniyet müdürü rütbesindeki bir personel ve sınav konularına göre yeterli sayıda öğretim elemanından oluşur. Bekçilik yazılı sınavı uygulamasının işleyişinde görevlidirler.

Soru denetleme ve soru bankası oluşturma komisyonu

Üç rütbeli personel ve yeterli sayıda öğretim elemanından oluşur.

Soru basım komisyonu

İki rütbeli personel ve bir öğretim elemanından oluşur.

Yazılı Sınav Komisyonu

Birisi en az emniyet müdürü rütbesinde olmak üzere üç amir sınıfı personel ile Bakanın belirleyeceği bir personelden oluşur. Bakan tarafından üyeler arasından biri başkan olarak belirlenir.

Yazılı sınav değerlendirme komisyonu

Üç rütbeli personel, iki öğretim elemanı, Bakanın belirleyeceği bir personel ile yeteri kadar memurdan oluşur. Bakan tarafından üyeler arasından biri başkan olarak belirlenir.

Merkezi sınav komisyonu

Üç emniyet müdürü rütbesinde personel ile iki öğretim elemanı ve Bakanın belirleyeceği bir personelden oluşur. Bakan tarafından üyeler arasından biri başkan olarak belirlenir. Bu komisyon, sınav takvimi süresince yürütülecek iş ve işlemleri takip, koordine ve denetleme ile yetkilidir. Bekçilik yazılı sınavının tüm işleyişinin sağlıklı sürdürülmesi için gerekli planlama ve çalışmaları yapar.

Fiziki yeterlilik sınav komisyonu

En az iki amir sınıfı personel ile Başkanlıkta görevli veya kurum dışından en az bir beden eğitimi öğretim elemanı/öğretmeninden ve Bakanın belirleyeceği bir personelden oluşur. Bakan tarafından üyeler arasından biri başkan olarak belirlenir. Bekçi adaylarının fiziki parkurdan geçme kalma gibi durumlarını ve puanlarını belirleme işlemi bu komisyon tarafından yapılır.

Sözlü sınav komisyonu

Birisi en az emniyet müdürü rütbesinde olmak üzere üç amir sınıfı personel ile psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu olan bir kişi ve Bakanın belirleyeceği bir personelden oluşur. Bakan tarafından üyeler arasından biri başkan olarak belirlenir.

Bekçi adayları bu komisyonlardan ön müracaat, ön sağlık kontrolü, fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü sınav komisyonu karşısına çıkarlar.

Bu makale ile alakalı toplam 12 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

12
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
ali
Ziyaretçi
ali

sınavı ne zaman çıkacak ona gore bn ise gırecem kımden bılgı alırız kıme soralımmmm

Emrah
Ziyaretçi
Emrah

Admin ben daha önce ki bekçilik alımında ilk 20 yedeğe kaldım bize her sağlık raporu filan aldırdılar ilk 19 kişi giitti bana geldi kontenjan doldu dediler bu alımda bu durumu beyan etsem artı puanım olurmu

bekçi
Ziyaretçi
bekçi

ön sağlık ve evrak teslım sonuç bekçi bı abımız 2hafta sonra acıklanır dedı doğru mu

bekçi
Ziyaretçi
bekçi

bekçiler gündüz calışır mı kımin isteğiyle gündüz çalışabılır

Serkan
Ziyaretçi
Serkan

On sagliktan gecip gecmedigimiz nasil anlasilir birsey demediler

Ömer
Ziyaretçi
Ömer

Admin yazılı sınav nezman açıklanır