Bekçilik Mesleği Hakkında Merak Edilenler

Türkiye çapında 10 bine yakın çarşı ve mahalle bekçisi görev yapıyor. Bunların hemen hemen hepsi son 1.5 yılda göreve başladılar. Öncesinde ise çok uzun bir süre bekçilik kavramı ülkemize yabancı olarak durdu. Mevcut 2018 1. dönem bekçi alımları ve daha sonrasında yapılacak 2018 2. dönem 10 bin bekçi alımı ile neredeyse 100 bini aşkın insanımız bu mesleğe adım atma umuduyla sınav süreçlerine dahil olacak. Tabi bu noktada bekçilik mesleği ile ilgili akıllara birçok soru geliyor. Eğitimleri, görevleri, yaptıkları… Bu makalemizde, Ankara-Keçiören’de aktif olarak bekçilik yapan bir arkadaşımıza bekçilik mesleği ile ilgili yönelttiğimiz soruları ve kendisinin cevaplarını bulabilirsiniz. Sizin de aklınıza takılan sorular ve konular olursa yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

1)Kaç aydır/yıldır çarşı ve mahalle bekçiliği görevi yapıyorsunuz?

Bekçilik eğitimini saymazsak 1.5 ay oldu göreve başlayalı.

2)Bu mesleği isteyerek mi seçtiniz, yani düşünüyor muydunuz hiç yoksa hayatın getirdiği bir yönelim mi oldu?

Bu mesleğe girmeden önce aslında uzmanlığı düşünüyordum. Uzmanlık için sınava girdim kazandım sağlık aşamalarına kadar herşeyi hallettim. Ama o sırada bekcilik alımı olduğunu gördüm ve biraz araştırdım. Tayin olmamasından dolayı kararımı bekçilikten yana kullandım.

3)Bekçilik eğitimi ne kadar sürdü? Nerede aldınız?

15 gün silah eğitimi 15 gün teori eğitimi aldık. Emniyetin belirlediği eğitim bölgelerinde oldu.

4)Silah eğitiminde neler gördünüz?

Silah tutuş şekillerini, hedef alma yöntemlerini, güvenlik tedbirlerini, seri-double atış şekillerini, silah sök tak, bakım yapmak, silahların teknik özellikleri vs uzmanlar rehberliğinde gördük.

Silahlar ise tabanca, mp5 ve keleşti.

5)Görev saatleriniz nedir? Haftada kaç gün çalışıyorsunuz? Silah var mı?

Görev saatimiz akşam 10 sabah 6. (ANKARA için) Silah var tabiki polisle tüm yetkiler aynı. Şuanda 6 gün çalışıp 1 gün izin yapıyoruz.

6)Özlük haklarınız nasıl? Polis ile aynı mı? Polsan üyeliği vs var mı? Polisevlerinden polisler gibi faydalanıyor musunuz?

Özlük hakları olarak polisler baz alınıyor. Bazı konularda polislerden biraz daha düşük haklar tanınıyor ama geneli aynı gibi. Polsan üyeliği var. Polis evlerini kullanabildiğimiz söyleniyor ama henüz böyle bir deneyimim olmadı..

7)Devriyeler nasıl oluyor? Tek mi takım mı? Yaya mı? Kışın ne yapacaksınız : )

2 kişi halinde yaya olarak geziyoruz. Yoruldukça oturuyoruz. Kışında aynı devam :Q

8)Tayin durumu var mı? Tayin istenebiliyor mu?

Tayin durumu yok. Eğer isterseniz ve valilik izin verirse becayiş sistemi var. Başka ilde görev yapan biriyle yerlerinizi değiştiriyorsunuz.

9)Ne kadarlık bir alanda dolaşıyorsunuz? Mahalle mahalle görev yeri mi var?

Bulunduğumuz karakolun mıntıkası dahilindeki alanlar paylaştırılıyor herkese. Bizim dolaştığımız yer baya büyük. Tamamını 1 kez turlamamız 3 saat sürüyor. Genel olarak karakoldaki herkesin böyle.

10)Mevcut silahınız nedir? Tercih hakkınız var mı? Ne kadar bedel ödediniz silaha? Diğer kılık-kıyafeti teşkilat mı veriyor?

Silahımız Kılınç 2000 mega Sarsılmaz. Tercih hakkı yok emniyet ne verirse o. Fiyat olarak 600 liraya yakın bir ücret ödüyoruz. Kalan ayakkabı, elbisele vs. ücretsiz olarak veriyorlar.

11)Polisliğe geçiş ile ilgili bir havada durum var sanırım. Tam sınırları belli mi?

O konuda sadece söylentiler var henüz net bir şey yok.

12)Bekçilik eğitimi yatılı mı oldu? Her gün servisle mi gittiniz? Günde kaç saatti?

Yatılı değildi. Her gün emniyetin servisleriyle eğitim alanına gittik akşam da aynı şekil döndük. Silah eğitimleri ortalama sabah 8 akşam 4 civarıydı. Teori eğitimleri daha kısa sürüyordu. Haftasonları tatildi.

13)Silah eğitimi dışındaki normal eğitimde hangi dersler vardı? 

Genel olarak anayasal dersler, kanunlar cezalar falan vardı.

14)Bekçilik yeni bir kavram. Halk, mahalleli nasıl karşıladı? Polisle çok karıştırmışlardır sizi… Ya da vay bekçiler geri mi döndü diye şaşıran vb oldu mu?

İlk başlarda herkes şaşırıyodu bizi görünce. Her geçen bize bakıyordu yaşlı amcalar genelde bizi görünce 80li yılları hatırlayıp mutlu oluyolar. O dönemki günleri, bekçileri anlatıyorlar. İlk kez gören insanlar da şaşırıyor yetkileri bilmiyolar. Devamlı meslekle ilgili sorular soruyolar meraklarını gideriyolardı. Şimdi herkes alıştı artık polisten bir farkı olmadığını anladılar. O meraklı bakışlar kalmadı.

15)Hep gece çalışmak zor değil mi? Alışabiliyor musunuz?

Biz 6+1 çalıştığımız için zor. Alışmak da baya zor. Evli özellikle de eşi çalışanlar için daha da zor. Neredeyse birbirlerini göremiyorlar. Bu çalışma saatlerinde biz düzenlenmeye gidilmesini bekliyoruz ki gidilecektir de. Yoksa bu şekilde ilerlemek imkansız olur.

16)Bekçilik eğitimi bitti. Sınav var mı? Nasıl bir sınav oluyor? Mülakat, test, yazılı?

Sınav var test olarak yapılıyor ama formalite gibi birşey. Kalan yok prosedür gereği yapılıyor.

17)Eğitimler sırasında sizin grupta elenen oldu mu?

Yok kimse elenmedi.

18)Sizce bir bekçide olması gereken en önemli özellikler neler?

Bence olaylara karşı mantıklı bir bakış açısıyla yaklaşması lazım ve gerektiğinde insiyatif alabilecek özelliği olması gerekiyor.

19)Sizce bekçilik mesleğinin en zor yönleri neler?

Gece çalışmak ve yaya olmak.

20)Sizin gibi bekçi olmak isteyen şu an süreçleri yaşayan 80 bine yakın insan var. Onlara öneri, tavsiye ya da öğüdünüz var mı?

Mesleğe başladıktan sonra beklediklerinden daha zor şartlarla karşılaşcaklardır bunları bilsinler. Kazanmak isteyenler de bulduğu her fırsatta ders çalışsın ve spor yapsın. Allah yardımcıları olsun.

21)Polislerle ilişkiniz nasıl? Onlar amir konumunda mı? Yani birlikte çalışıyor musunuz? Çalışırsanız nasıl bir emir-komuta oluyor?

Polisler emir komuta zincirinde bizim üstümüzde. Ama bizim emir aldığımız kişi polisler değil karakoldaki ekip amiri komiserler oluyor. Polisler bizle abi kardeş gibi takılıyor öyle bir emir komuıta olayı yok. Komiserler ne derse o.

Katkınız için sitemiz ve bekçi adayı arkadaşlar adına çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim.

Bekçilik mesleği hakkında en çok sorulan soruları sizler için aktif görev yapan bir mahalle bekçisi arkadaşımıza sorduk. Umarız faydası olmuştur. Sizlerin de merak ettiği konular varsa bize iletebilirsiniz.

Bekçi adayları; Mart 2019'da yapılacak 8 BİN bekçi alımını kaçırmamak, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 131 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

131
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Ferhat
Ziyaretçi
Ferhat

Merhaba, eğitim bittikten sonra ilk atamamız ornegin ilcede ikamet ediyorsam ikamet ettiğim ilceye mi yapılıyor yoksa başka il ve veya ilçeye atama yapılıyor mu. Soruyu sorma nedenim ikamet ettiğim ılçede görev yapmak.

Nagihan
Ziyaretçi
Nagihan

Bu dönem bekçilik egitiminde sınavdan elenme olacakmis kagit imzalatmislar gecen döneme göre bu dönem sıkı bir egitim varmis dogruluğu ne kadar kesin eleme olacakmi ?

Esra kara
Ziyaretçi
Esra kara

Eşimin ameliyat izi(gögsünde) ve kolunda çokta belli olmayan ber yanik izi var sorun olur mu

MERYEM DALKILIÇ
Ziyaretçi
MERYEM DALKILIÇ

MERHABA EŞİM İZMİR’DE BEKÇİ.BENDE ÇORUMDA HASTANEDE SAĞLIK MEMURUYUM.EŞ DURUMU TAYİNİ İÇİN BAŞVURU YAPTIM AMA BEKÇİLERİN GÖREV TANIMLAMALARINDA VB. ŞEYLERDE KANUNDA AÇIKLIK OLDUĞU KESİN OLMADIĞI GEREKÇESİYLE TAYİN DİLEKÇEM BEKLETİLİYOR.657 YE BAĞLI DEVLET MEMURU DEĞİLMİ BEKÇİLER EŞ DURUMU TAYİN İSTEĞİME RET GELİR Mİ?

Ozkan
Ziyaretçi
Ozkan

Bekcilik bütün işlemler bitmişti en son aşamada sayılı gün kala tebligat var diye çağırdılar güvenlik soruşturması olumsuz denildi bu aşamada yapılacak bir işlem var mıdır. Adli sicil kaydım yok .Neden dolayı olumsuz diye sorduğumda bilgi verilmiyor.

SILA
Ziyaretçi
SILA

KOLAY GELSİN EŞİM ŞUAN MERZİFONDA EĞİTİM GÖRÜYOR HAFTASONU TATİL Mİ DEĞİL Mİ NET BİLGİSİ OLAN VARMI ?

Asım mutlu
Ziyaretçi
Asım mutlu

Reis atamalarımız oldu ben il merkrzi istiyodum
Arkadaşımla yer değiştirme olayı varmı

Elif
Ziyaretçi
Elif

Merhaba eşim bekçiligi kazandı. Biz ilçe de oturuyoruz ama ili istiyoruz. Bunu dile getirme fırsatı verirler mi bize ya değilse onlar kendileri mi atama yapıyorlar. Birde çalışma tebligatı eğitimden önce belli olr mu

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

Bekçilik yatılı olcak bu yıl dilekçe falan versem yatılı kalmasam böyle bişey olabilir mi ?

kuvan baysal
Ziyaretçi
kuvan baysal

koruculuktan geçiş yapa biliyormuyuz

Tuncay
Ziyaretçi
Tuncay

İKAMETGAH ETTİĞİMİZ İLÇEDE GÖREV VERİLİR Mİ?

tahir
Ziyaretçi
tahir

Slm. Bekçilik eğitiminde jilet izlerine tekrar bakılıyormu ? Üst soyması veya jilet dövme kontrolü ediliyormu ?

omer
Ziyaretçi
omer

yatili egitimlerde haftasonu izin varmi eve gelinebilecekmi admin

omer
Ziyaretçi
omer

egitimler yatilimi olacak ole soyluyorlar kesin mi yatilimi admin

cengiz
Ziyaretçi
cengiz

admin egitim yatilimi oyle soyluyolar kesinlestimi yatilimi olacak