Bekçilik Mesleği Hakkında Merak Edilenler

Türkiye çapında 20 bine yakın çarşı ve mahalle bekçisi görev yapıyor. Bunların hemen hemen hepsi son 3 yılda göreve başladılar. Öncesinde ise çok uzun bir süre bekçilik kavramı ülkemize yabancı olarak durdu. Bu yıl yapılacak olan 2019 1. dönem bekçi alımı ile neredeyse 100 bine yakın insanımız bu mesleğe adım atma umuduyla sınav süreçlerine dahil olacak. 2019 kazananları ile birlikte mahalle bekçiliğinde 28 bin memur görev yapıyor olacak. Üstelik bu sene köylere de bekçi verilmesi pilot olarak Ankara’da deneniyor; uygun bulunursa ülkemiz çapına yayılacak. Kısacası mahalle bekçileri güvenlik sistemimizde gittikçe daha aktif ve yaygın görev alanı buluyor. Tabi bu noktada bekçilik mesleği ile ilgili akıllara birçok soru geliyor. Eğitimleri, görevleri, yaptıkları… Bu makalemizde, Ankara-Keçiören’de aktif olarak bekçilik yapan bir arkadaşımıza bekçilik mesleği ile ilgili yönelttiğimiz soruları ve kendisinin cevaplarını bulabilirsiniz. Sizin de aklınıza takılan sorular ve konular olursa yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

1)Kaç aydır/yıldır çarşı ve mahalle bekçiliği görevi yapıyorsunuz?

Bekçilik eğitimini saymazsak 8 ay oldu göreve başlayalı.

2)Bu mesleği isteyerek mi seçtiniz, yani düşünüyor muydunuz hiç yoksa hayatın getirdiği bir yönelim mi oldu?

Bu mesleğe girmeden önce aslında uzmanlığı düşünüyordum. Uzmanlık için sınava girdim kazandım sağlık aşamalarına kadar herşeyi hallettim. Ama o sırada bekcilik alımı olduğunu gördüm ve biraz araştırdım. Tayin olmamasından dolayı kararımı bekçilikten yana kullandım.

3)Bekçilik eğitimi ne kadar sürdü? Nerede aldınız?

40 gün civarı yatılı eğitim oluyor. Polis Okullarında eğitim aldık. Ücret ödeyerek ihtiyaçlarımızı gideriyoruz. (Maaşlı memur olduğumuz için). Bizden önceki bekçiler kendi illerinde eğitim alıyorlardı ve yatılı değildi. Polis Akademisi tarafından bekçi alım süreci üstlenilince sistem değişti.

4)Silah eğitiminde neler gördünüz?

Silah tutuş şekillerini, hedef alma yöntemlerini, güvenlik tedbirlerini, seri-double atış şekillerini, silah sök tak, bakım yapmak, silahların teknik özellikleri vs uzmanlar rehberliğinde gördük.

Silahlar ise tabanca, mp5 ve keleşti.

5)Görev saatleriniz nedir? Haftada kaç gün çalışıyorsunuz? Silah var mı?

Görev saatimiz akşam 10 sabah 6. (ANKARA için) Silah var tabiki polisle tüm yetkiler aynı. Şuanda 6 gün çalışıp 1 gün izin yapıyoruz.

6)Özlük haklarınız nasıl? Polis ile aynı mı? Polsan üyeliği vs var mı? Polisevlerinden polisler gibi faydalanıyor musunuz?

Özlük hakları olarak polisler baz alınıyor. Bazı konularda polislerden biraz daha düşük haklar tanınıyor ama geneli aynı gibi. Polsan üyeliği var. Polis evlerini kullanabildiğimiz söyleniyor ama henüz böyle bir deneyimim olmadı..

7)Devriyeler nasıl oluyor? Tek mi takım mı? Yaya mı? Kışın ne yapacaksınız : )

2 kişi halinde yaya olarak geziyoruz. Yoruldukça oturuyoruz. Kışında aynı devam :Q

8)Tayin durumu var mı? Tayin istenebiliyor mu?

Tayin durumu yok. Eğer isterseniz ve valilik izin verirse becayiş sistemi var. Başka ilde görev yapan biriyle yerlerinizi değiştiriyorsunuz.

9)Ne kadarlık bir alanda dolaşıyorsunuz? Mahalle mahalle görev yeri mi var?

Bulunduğumuz karakolun mıntıkası dahilindeki alanlar paylaştırılıyor herkese. Bizim dolaştığımız yer baya büyük. Tamamını 1 kez turlamamız 3 saat sürüyor. Genel olarak karakoldaki herkesin böyle.

10)Mevcut silahınız nedir? Tercih hakkınız var mı? Ne kadar bedel ödediniz silaha? Diğer kılık-kıyafeti teşkilat mı veriyor?

Silahımız Kılınç 2000 mega Sarsılmaz. Tercih hakkı yok emniyet ne verirse o. Fiyat olarak 600 liraya yakın bir ücret ödüyoruz. Kalan ayakkabı, elbisele vs. ücretsiz olarak veriyorlar.

11)Polisliğe geçiş ile ilgili bir havada durum var sanırım. Tam sınırları belli mi?

O konuda sadece söylentiler var henüz net bir şey yok.

12)Silah eğitimi dışındaki normal eğitimde hangi dersler vardı? 

Genel olarak anayasal dersler, kanunlar cezalar falan vardı.

13)Bekçilik yeni bir kavram. Halk, mahalleli nasıl karşıladı? Polisle çok karıştırmışlardır sizi… Ya da vay bekçiler geri mi döndü diye şaşıran vb oldu mu?

İlk başlarda herkes şaşırıyodu bizi görünce. Her geçen bize bakıyordu yaşlı amcalar genelde bizi görünce 80li yılları hatırlayıp mutlu oluyolar. O dönemki günleri, bekçileri anlatıyorlar. İlk kez gören insanlar da şaşırıyor yetkileri bilmiyolar. Devamlı meslekle ilgili sorular soruyolar meraklarını gideriyolardı. Şimdi herkes alıştı artık polisten bir farkı olmadığını anladılar. O meraklı bakışlar kalmadı.

14)Hep gece çalışmak zor değil mi? Alışabiliyor musunuz?

Biz 6+1 çalıştığımız için zor. Alışmak da baya zor. Evli özellikle de eşi çalışanlar için daha da zor. Neredeyse birbirlerini göremiyorlar. Bu çalışma saatlerinde biz düzenlenmeye gidilmesini bekliyoruz ki gidilecektir de. Yoksa bu şekilde ilerlemek imkansız olur.

15)Bekçilik eğitimi bitince sınav var mı? Nasıl bir sınav oluyor? Mülakat, test, yazılı?

Sınav var test olarak yapılıyor ama formalite gibi birşey. Kalan yok prosedür gereği yapılıyor.

16)Eğitimler sırasında sizin grupta elenen oldu mu?

Yok kimse elenmedi.

17)Sizce bir bekçide olması gereken en önemli özellikler neler?

Bence olaylara karşı mantıklı bir bakış açısıyla yaklaşması lazım ve gerektiğinde insiyatif alabilecek özelliği olması gerekiyor.

18)Sizce bekçilik mesleğinin en zor yönleri neler?

Gece çalışmak ve yaya olmak.

19)Sizin gibi bekçi olmak isteyen şu an süreçleri yaşayan 80 bine yakın insan var. Onlara öneri, tavsiye ya da öğüdünüz var mı?

Mesleğe başladıktan sonra beklediklerinden daha zor şartlarla karşılaşcaklardır bunları bilsinler. Kazanmak isteyenler de bulduğu her fırsatta ders çalışsın ve spor yapsın. Allah yardımcıları olsun.

20)Polislerle ilişkiniz nasıl? Onlar amir konumunda mı? Yani birlikte çalışıyor musunuz? Çalışırsanız nasıl bir emir-komuta oluyor?

Polisler emir komuta zincirinde bizim üstümüzde. Ama bizim emir aldığımız kişi polisler değil karakoldaki ekip amiri komiserler oluyor. Polisler bizle abi kardeş gibi takılıyor öyle bir emir komuıta olayı yok. Komiserler ne derse o.

21) Maaş ne kadar?

4 bin civarı oynuyor maaş. Eş çocuk durumuna göre vs değişiyor.

Katkınız için sitemiz ve bekçi adayı arkadaşlar adına çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim.

Bekçilik mesleği hakkında en çok sorulan soruları sizler için aktif görev yapan bir mahalle bekçisi arkadaşımıza sorduk. Umarız faydası olmuştur. Sizlerin de merak ettiği konular varsa bize iletebilirsiniz.

TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
573 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
fatih yıldız
fatih yıldız
28 Haziran 2020 15:58

Bekçilik eğitimi askerliğe denk gelirse hak kaybına uğrar mıyım ?

Mustafa
Mustafa
11 Haziran 2020 23:18

Kolumda ufak Bi dövme var, bekçi olabiliyor muyum?

Emrullah
Emrullah
8 Mayıs 2020 22:35

600 TL’ye Aldığınız silah sizinmi oluyor

ENGİN
ENGİN
23 Nisan 2020 19:55

Askerden uyum bozukluğu raporu ile muaf oldum.Şuan için hiçbir sıkıntım yok 3 sene oldu raporu alalı bekçilik için sıkıntısı olur mu sağlık muayenesinde psikiyatriden alacağım teşhis önemli oluyor mu?

Mehmet Şahin
Mehmet Şahin
2 Mart 2020 14:42

Bekçi kendi memleketinde görev yapabilir mi?

yunus
yunus
25 Şubat 2020 16:18

Bursada bekçilik çalışma sistemi hankkında bilgin varmı. kaç saat çalışıp nasıl izin yapıyorlar

Mehmet bağcı
Mehmet bağcı
24 Şubat 2020 17:43

Bekçi görev yerleri neye göre belirlenir mesela diyelimki istanbul şişlide oturuyorum aynı yermi çıkar

Eren
Eren
24 Şubat 2020 03:52

Askerlikle ilişiği bulunmaması ne anlama geliyor acaba 18 yaşındaki kişi askerlikle ilişiği bulunmuyor yani başvuruda bulunabilir mi

Eten
Eten
23 Şubat 2020 23:52

Merhaba ben 18 yaşında şu an üniversite okuyorum başvuru kılavuzunda askerlikle ilişiği bulunmayan başvuru yapabilir diyor ben başvuru yapabilir miyim acaba

Ahmet
Ahmet
22 Şubat 2020 11:18

babamın 2010 dan bi olaydan dolayı daha yeni hapis cezasi almasi beni güvenlik soruşturmasında elemeye sebep olur mu

Akilli bir kiz Nur
Akilli bir kiz Nur
18 Şubat 2020 21:48

Bekciler sivil olacakmi? Bence sivil calismalari daha mantikli. Bu memurlar aranan firari kacak torbaci falan yakalamaya calisiyor kimlik sorguluyo. Ew kabak gibi ortadalar bu saygidim kisilerde bunlari farkedince yakalanmamak icin topukluyo. Sadece memurun sansina denk gelirse yakaliyor. Ee bastak komiserlerde bekcilere mobing yapiyodur sahis bulamiosunz diye kesin. Bu cok mantiksiz bir sistem olmus bence. Butun bekciler sivil calismali. Memur kimligini gosterip sorgulama yapmali. Bunu yetkili kisilere iletin

Gurkan
Gurkan
15 Şubat 2020 23:12

Askerlik Muayanesinde duz tabandan dolayi askerlikten muaf olursam bu benim bekcilik yapmama engel olur mu ?

Murat
Murat
9 Şubat 2020 20:23

Bekçilik görevini sadece kendi il ve ilçe sınırları içerisinde mi? Yapıyoruz. Ben Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaşıyorum kütügüm burası burda mı görev yapcam?

Murat
Murat
9 Şubat 2020 20:22

Bekçilik görevini sadece kendi il ve ilçe sınırları içerisinde mi? Yapıyoruz. Ben Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaşıyorum kütügüm burası burda mı görev yapcam?

Hüseyin
Hüseyin
4 Şubat 2020 09:04

Bekçi olduktan sonra istediğimiz ilde ilçede görev yapabiliyor muyuz?

Cihazınızda internet yok...