17 Ağustos Cuma 2018
Ana Sayfa / Bekçi Haberleri / Bekçilik Mesleği Hakkında Merak Edilenler

Bekçilik Mesleği Hakkında Merak Edilenler

Türkiye çapında 10 bine yakın çarşı ve mahalle bekçisi görev yapıyor. Bunların hemen hemen hepsi son 1.5 yılda göreve başladılar. Öncesinde ise çok uzun bir süre bekçilik kavramı ülkemize yabancı olarak durdu. Mevcut 2018 1. dönem bekçi alımları ve daha sonrasında yapılacak 2018 2. dönem 10 bin bekçi alımı ile neredeyse 100 bini aşkın insanımız bu mesleğe adım atma umuduyla sınav süreçlerine dahil olacak. Tabi bu noktada bekçilik mesleği ile ilgili akıllara birçok soru geliyor. Eğitimleri, görevleri, yaptıkları… Bu makalemizde, Ankara-Keçiören’de aktif olarak bekçilik yapan bir arkadaşımıza bekçilik mesleği ile ilgili yönelttiğimiz soruları ve kendisinin cevaplarını bulabilirsiniz. Sizin de aklınıza takılan sorular ve konular olursa yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

1)Kaç aydır/yıldır çarşı ve mahalle bekçiliği görevi yapıyorsunuz?

Bekçilik eğitimini saymazsak 1.5 ay oldu göreve başlayalı.

2)Bu mesleği isteyerek mi seçtiniz, yani düşünüyor muydunuz hiç yoksa hayatın getirdiği bir yönelim mi oldu?

Bu mesleğe girmeden önce aslında uzmanlığı düşünüyordum. Uzmanlık için sınava girdim kazandım sağlık aşamalarına kadar herşeyi hallettim. Ama o sırada bekcilik alımı olduğunu gördüm ve biraz araştırdım. Tayin olmamasından dolayı kararımı bekçilikten yana kullandım.

3)Bekçilik eğitimi ne kadar sürdü? Nerede aldınız?

15 gün silah eğitimi 15 gün teori eğitimi aldık. Emniyetin belirlediği eğitim bölgelerinde oldu.

4)Silah eğitiminde neler gördünüz?

Silah tutuş şekillerini, hedef alma yöntemlerini, güvenlik tedbirlerini, seri-double atış şekillerini, silah sök tak, bakım yapmak, silahların teknik özellikleri vs uzmanlar rehberliğinde gördük.

Silahlar ise tabanca, mp5 ve keleşti.

5)Görev saatleriniz nedir? Haftada kaç gün çalışıyorsunuz? Silah var mı?

Görev saatimiz akşam 10 sabah 6. (ANKARA için) Silah var tabiki polisle tüm yetkiler aynı. Şuanda 6 gün çalışıp 1 gün izin yapıyoruz.

6)Özlük haklarınız nasıl? Polis ile aynı mı? Polsan üyeliği vs var mı? Polisevlerinden polisler gibi faydalanıyor musunuz?

Özlük hakları olarak polisler baz alınıyor. Bazı konularda polislerden biraz daha düşük haklar tanınıyor ama geneli aynı gibi. Polsan üyeliği var. Polis evlerini kullanabildiğimiz söyleniyor ama henüz böyle bir deneyimim olmadı..

7)Devriyeler nasıl oluyor? Tek mi takım mı? Yaya mı? Kışın ne yapacaksınız : )

2 kişi halinde yaya olarak geziyoruz. Yoruldukça oturuyoruz. Kışında aynı devam :Q

8)Tayin durumu var mı? Tayin istenebiliyor mu?

Tayin durumu yok. Eğer isterseniz ve valilik izin verirse becayiş sistemi var. Başka ilde görev yapan biriyle yerlerinizi değiştiriyorsunuz.

9)Ne kadarlık bir alanda dolaşıyorsunuz? Mahalle mahalle görev yeri mi var?

Bulunduğumuz karakolun mıntıkası dahilindeki alanlar paylaştırılıyor herkese. Bizim dolaştığımız yer baya büyük. Tamamını 1 kez turlamamız 3 saat sürüyor. Genel olarak karakoldaki herkesin böyle.

10)Mevcut silahınız nedir? Tercih hakkınız var mı? Ne kadar bedel ödediniz silaha? Diğer kılık-kıyafeti teşkilat mı veriyor?

Silahımız Kılınç 2000 mega Sarsılmaz. Tercih hakkı yok emniyet ne verirse o. Fiyat olarak 600 liraya yakın bir ücret ödüyoruz. Kalan ayakkabı, elbisele vs. ücretsiz olarak veriyorlar.

11)Polisliğe geçiş ile ilgili bir havada durum var sanırım. Tam sınırları belli mi?

O konuda sadece söylentiler var henüz net bir şey yok.

12)Bekçilik eğitimi yatılı mı oldu? Her gün servisle mi gittiniz? Günde kaç saatti?

Yatılı değildi. Her gün emniyetin servisleriyle eğitim alanına gittik akşam da aynı şekil döndük. Silah eğitimleri ortalama sabah 8 akşam 4 civarıydı. Teori eğitimleri daha kısa sürüyordu. Haftasonları tatildi.

13)Silah eğitimi dışındaki normal eğitimde hangi dersler vardı? 

Genel olarak anayasal dersler, kanunlar cezalar falan vardı.

14)Bekçilik yeni bir kavram. Halk, mahalleli nasıl karşıladı? Polisle çok karıştırmışlardır sizi… Ya da vay bekçiler geri mi döndü diye şaşıran vb oldu mu?

İlk başlarda herkes şaşırıyodu bizi görünce. Her geçen bize bakıyordu yaşlı amcalar genelde bizi görünce 80li yılları hatırlayıp mutlu oluyolar. O dönemki günleri, bekçileri anlatıyorlar. İlk kez gören insanlar da şaşırıyor yetkileri bilmiyolar. Devamlı meslekle ilgili sorular soruyolar meraklarını gideriyolardı. Şimdi herkes alıştı artık polisten bir farkı olmadığını anladılar. O meraklı bakışlar kalmadı.

15)Hep gece çalışmak zor değil mi? Alışabiliyor musunuz?

Biz 6+1 çalıştığımız için zor. Alışmak da baya zor. Evli özellikle de eşi çalışanlar için daha da zor. Neredeyse birbirlerini göremiyorlar. Bu çalışma saatlerinde biz düzenlenmeye gidilmesini bekliyoruz ki gidilecektir de. Yoksa bu şekilde ilerlemek imkansız olur.

16)Bekçilik eğitimi bitti. Sınav var mı? Nasıl bir sınav oluyor? Mülakat, test, yazılı?

Sınav var test olarak yapılıyor ama formalite gibi birşey. Kalan yok prosedür gereği yapılıyor.

17)Eğitimler sırasında sizin grupta elenen oldu mu?

Yok kimse elenmedi.

18)Sizce bir bekçide olması gereken en önemli özellikler neler?

Bence olaylara karşı mantıklı bir bakış açısıyla yaklaşması lazım ve gerektiğinde insiyatif alabilecek özelliği olması gerekiyor.

19)Sizce bekçilik mesleğinin en zor yönleri neler?

Gece çalışmak ve yaya olmak.

20)Sizin gibi bekçi olmak isteyen şu an süreçleri yaşayan 80 bine yakın insan var. Onlara öneri, tavsiye ya da öğüdünüz var mı?

Mesleğe başladıktan sonra beklediklerinden daha zor şartlarla karşılaşcaklardır bunları bilsinler. Kazanmak isteyenler de bulduğu her fırsatta ders çalışsın ve spor yapsın. Allah yardımcıları olsun.

21)Polislerle ilişkiniz nasıl? Onlar amir konumunda mı? Yani birlikte çalışıyor musunuz? Çalışırsanız nasıl bir emir-komuta oluyor?

Polisler emir komuta zincirinde bizim üstümüzde. Ama bizim emir aldığımız kişi polisler değil karakoldaki ekip amiri komiserler oluyor. Polisler bizle abi kardeş gibi takılıyor öyle bir emir komuıta olayı yok. Komiserler ne derse o.

Katkınız için sitemiz ve bekçi adayı arkadaşlar adına çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim.

Bekçilik mesleği hakkında en çok sorulan soruları sizler için aktif görev yapan bir mahalle bekçisi arkadaşımıza sorduk. Umarız faydası olmuştur. Sizlerin de merak ettiği konular varsa bize iletebilirsiniz.

Bekçi adayları; Mahalle Bekçisi olup olmayacağınızı belirleyecek olan yazılı ve sözlü sınava, hazır ve donanımlı olarak göğüs germek için aşağıdaki sınav ve test uygulamalarını mutlaka satın alın. Binlerce çözümlü test ve sözlü mülakat soru-cevabı ile yazılıya ve sözlüye hazırlanın.40-50 TL fiyatlarla satılan kitapların yerine sadece 22.99 TL. Bir kez ödeyin, sürekli güncel ve hızlı bir çalışma imkanına sahip olun. 2018'de alınacak 17 bin bekçi arasında siz de yer alın. Üstelik bu uygulama ile bekçilik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle yüz bine yaklaşan rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Bu uygulamalar bekcialimi.com sitemizin resmi ve desteklediği uygulamalardır.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 50 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

İlginizi Çekebilir!

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınav Hakkında Bilgi ve Öneri

Çarşı ve mahalle bekçiliği başvurusunda bulunacak adaylar belli sınav aşamalarına tabii tutulurlar. 2018 yılında 17 …

50 Soru Cevaplandı

 1. Yaş sınırı nedir ve alım ne zaman olacak

 2. Selam ben ilk okul terk ama bu meslegı yapmak ıstıyorum nasıl yaparım bana yardımcı olurmusunuz yas sınırı varmı pekı

 3. Google olay uygulamayı satın almıştım silindi telefon da ve geri nasıl alabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 4. Abi ben sınavdan korkuyorum ya hadi kalırsam diye

 5. Admin 10 bin alimda ortaokul mezunlarına şans varmı bu konuda bilgi verir misiniz?

 6. 10 bin bekçi alım başvurusu ne zaman olacak acaba bilginiz var mı

 7. Slm lar ben uygulamanızı satın aldım. Telefonu drğiştitdiğim için uygulama silindi yeni telefon android değil ios işleyim sistemlidir haliyle tekrar ücret istiyor yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin

   iOS android ayrı sistem. Değiştiriyorsanız almanız gerekiyor. Android cihazınız varsa onda kullanmaya devam edebilirsiniz.

 8. Mrb admin sizin uygulamadan kitapcigi satin almaya kalktim ve 3 4 kez denedim 2tl islem parasi kesti ve uygulamayida satin alamadim.Hata veriyor j7 samsung telefonum

 9. Bekcilere verilen silahları sivildede taşımakta sıkıntı olurmu . Mesala sabah işten çıktın çarşıda sivil kıyafetlerle geziyorsun o zmnada silahını tasiyabilirmiyiz istdigimiz yere götürebilir mıyız

 10. Bekcilere verilen silahları sivildede taşımakta sıkıntı olurmu . Mesala sabah işten çıktın çarşıda sivil kıyafetlerle geziyorsun o zmnada silahını tasiyabilirmiyiz istdigimiz yere götürebilir mıyız

 11. Neden bu kadar zorlaştirmıslar pomem degilde normal kaymakamlıklar.baksa daha güzel.olacaktı eskiden ne güzeldi ama simdi baya secilme.sansimiz düşmüş pomem bize yakın yok ben kalkıpta şırnaktan ankaraya mı gidiyim

 12. Ben Manisa dan yazıyorum. Bekcilikte görev yerimizi tercih edebiliyor muyuz ilçe olarak yoksa kura usulü mü gönderiyorlar…

 13. Manisa dan yazıyorum. Bekcilikte görev yerini tercih edebiliyor muyuz yoksa kura usulü mü gönderiyorlar…

 14. On mülakati geçtim yazılı sinav ne kadar sonra oluyor ?

 15. Askerliği yapma şartı varmı ?

 16. Merhaba resmi gazetede en az ilköğretim mezunu olmak diyor 10 bin bekçi alımında ortaokul mezunlarda başvuru yapabilecekmi aklıma bu soru.Bu konuda sizden bilgi almak istiyorum.İyi günler..

 17. Selamun aleyküm ben k.maraş tan yazıyorum orta okul mezunları da 2018 kasım aralık ayındaki alımlarda başvuru yapabilecek mi her ilden olacakmı alım lar.

  • admin

   10 bin alım ilanını görmek lazım.

   • Selamunaleykum emre koci
    Ben telefonuma uygulamanizi indirmistim. Sorunlar oldugu icin silip tekrar yuklemek istedim. Sildim ama uygulamanizi tekrar dan play store den bulamiyorum bana yardimci olabilirmisiniz tesekkrler.

    • admin

     Uygulamamız Google tarafından askıya alındı, çözmek için ilgililerle konuşuyoruz. Çarşambaya kadar uygulamanın tekrar geri geleceğini düşünüyorum. Eğer geri gelmezse, sipariş numaranız ile tekrar yorum atın çözüm sunacağım.

 18. Bi arkadaş vardı 1 gün çalışıp 2 gün dinleniyorsun diyordu demek ki sallamis 🤔

 19. sağlıktan geçtikten sonraki aşama yazılı sınav mı yoksa sözlü (mülakat) mı olucak ??

 20. admin bilgileriniz için çok teşekkürler peki en düşük bekçi maaşı ne kadar ?

 21. Merhaba lar sağlık kurulu raporunu polis eşliğindemi alacağız ..

 22. Kafamdaki çoğu soruya cevap aldım teşekkür ederiz yararlı paylaşım.

 23. Egitim surecinde maas veiliyormu ?

 24. Merhaba size düzceden yazıyorum bende bir bekçi adayıyım adım ali arslan paylaştıklarınız çok iyi ama bu sınav hakında en çok sorular neler cıkıcak nelerden gelecek yazılı sınav bunları çok merak esıyoeu ve calısıyoruz nerelerden soru gelecek hıc bir fikrimiz yok

 25. Merhaba ben ön sağlığı geçtim ama bende kekemelik var ama çok değil o yüzden merak ediyorum sorun olur mu acaba diye?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir