Bekçilik Göğüs Hastalıkları Şartları

Çarşı ve mahalle bekçisi adayı öğrenci alımında, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri uygulanmaktadır. İlgili yönetmeliğin çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi maddesinde, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Bekçilik adayları, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şarta uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında adaylarda aranılan göğüs bölgesi, göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi hususlarını örneklerle anlatmaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçi adaylarında aranılan göğüs hastalıkları, göğüs cerrahisi ve bölgesi şartları

Göğüs bölgesi ve bu bölümde bulunan sistemlere ait ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

İleri tetkiklerle solunum ve dolaşım fonksiyonlarını bozmadığı saptanan ve eşkal belirleyici olmayan minimal pektus ekskavatus, pektus karinatus ve göğüs kafesinde diğer minimal şekil bozukluğu olanlar sağlam kabul edilir.

Akciğer içindeki veya göğüs kafesi içindeki iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar, hemanjiomlar, hidatik kistler, yabancı cisimler, apseler ve diğer yer kaplayan lezyonlar ve bütün bu nedenlerle yapılmış cerrahi girişimler öğrenciliğe engeldir. Göğüs kafesinin açıldığı tüm operasyonlar ve astım bekçiliğe engeldir.

Bu makale ile alakalı toplam 34 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

34
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Bayram
Ziyaretçi
Bayram

Slm admin bana bir ara astim denilmişti ve ozaman lar 2020 ye kadar rapor varmış bende onu şimdi e nabizdan öğrendim benim şimdi hicbir sıkıntım yok bu bana bir sıkıntı çıkarır ma ve çikartmamasi için ne yapabilirim

Salih
Ziyaretçi
Salih

Hafif Astım Bronşitim var ama Allahü Teâlâ’ya çok şükür yıllardır ilaç kullanmıyorum iyiyim bir sıkıntı olur mu sağlıkta acaba ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Söylemeyin. Kendileri baksınlar. Eger teshis edilirse elenirsiniz. Öğrenciliğe engeldir.

Salih
Ziyaretçi
Salih

Söyledim de derecesini falan sordu sorun olmadı geçirdi hekim.

murat
Ziyaretçi
murat

Göğüste boşluk olanlar için herhangi bir sıkıntı varmı gece bekciliginde ?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhabalar,
Biraz araştırdım güvenilir kaynak bulamadım. Yönetmelikte de gecen hastalıklardan sizin sorununuzla hangisinin örtüştüğününden emin olamadığım için bir yorumda bulunmak istemedim.
Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na danışabilirsiniz.

Volkan yavuz
Ziyaretçi
Volkan yavuz

Selam admin, yaklaşık 9-10 yıl önce nefes alamama gibi bir durumum oldu acilde kronik astım olduğumu söylediler ve sprey verdiler… Bir daha böyle bir kriz geçirmesini askerlikte muayenesinde bunu belirttim ilacı yanında taşı kriz geçirince kullan dedi ama bir daha böyle birşey olmadı… Sence soru. Olur mu?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Doktorlar takdir eder şansınızı deneyin.

Gökay
Ziyaretçi
Gökay

Merhaba admin göğüs kafesimde 2cm derinliğinde çöküklük var ama nefes alış veris testi felan yaptırdım yakın zamanda herhangi bir sorun çıkmadı bekçilik için sorun olurmu?

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Astım hastasıyım ilaç kullanıyorum ama günde 1 defa oda tıkanırsam futbol maçı felan oynayabiliyorum sıkıntı olurmu

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Merhaba, akciğer filminde sağ kds künt yazması yönetmeliğe göre sorun teşkil ediyormu?

Kara
Ziyaretçi
Kara

Merhaba admin, doktor akciğer grafisi için sağ ksd künt yazdı sorun olurmu

Metin
Ziyaretçi
Metin

Solunum kontrolunde normal nefes alis verisinde sikinti cikmadi hizli alis veriste tam yapamadimm sikinti olurmu

kenan
Ziyaretçi
kenan

gögüs hastalıklarında b3a astım drnildi engelmi

Yasin
Ziyaretçi
Yasin

röntgen cektirdim sonuc kağıdını aldığımda bilateral bronkovasküler görünümünde hafif belirginleşme izlendi yazıyo bu nedir anlayamadım benim için sıkıntı olurmu

Serdar
Ziyaretçi
Serdar

Sağlık raporunda gögüs hastalıkları doktoru Hafif astım yazdı rapora bekçi olmaya engelmi

emrah
Ziyaretçi
emrah

göğüs kafesi ameliyatı geçirdim ama göğsümü yarmadılar koltuk altımda bes cm amelyat yara izi var ıkı tarafta bekçiğe engelmi

Onur
Ziyaretçi
Onur

Emrah kardes bendede aynı sorun var gectinmi form a yazdinmi ne yaptin bilgi verirmisin 3 gun sonrada ben gireceğim lutfen cevaplayabilirmiisn cok onemli ?

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

2011 yılında tüberküloz (verem) ve tedaviden sonra 2012 yılında Akciğer zar yapışmasından ameliyat geçirdim şuanlık hiç bir sıkıntım bekçilik için bir sıkıntı olur mu sağlık dilekçesine yok yazsak sıkıntı olur mu

Cengiz
Ziyaretçi
Cengiz

Gögüs kafesinde boşluk var bu engel olur mu