Bekçilik Göğüs Hastalıkları Şartları

Çarşı ve mahalle bekçisi adayı öğrenci alımında, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri uygulanmaktadır. İlgili yönetmeliğin çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi maddesinde, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Bekçilik adayları, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şarta uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında adaylarda aranılan göğüs bölgesi, göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi hususlarını örneklerle anlatmaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçi adaylarında aranılan göğüs hastalıkları, göğüs cerrahisi ve bölgesi şartları

Göğüs bölgesi ve bu bölümde bulunan sistemlere ait ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

İleri tetkiklerle solunum ve dolaşım fonksiyonlarını bozmadığı saptanan ve eşkal belirleyici olmayan minimal pektus ekskavatus, pektus karinatus ve göğüs kafesinde diğer minimal şekil bozukluğu olanlar sağlam kabul edilir.

Akciğer içindeki veya göğüs kafesi içindeki iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar, hemanjiomlar, hidatik kistler, yabancı cisimler, apseler ve diğer yer kaplayan lezyonlar ve bütün bu nedenlerle yapılmış cerrahi girişimler öğrenciliğe engeldir. Göğüs kafesinin açıldığı tüm operasyonlar ve astım bekçiliğe engeldir.

ÖNEMLİ:   Bekçi Alımlarında KPSS Şartı Var Mı?
0 0 vote
Yazıyı Oyla
TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
36 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
fatih
fatih
16 Ocak 2020 15:07

admin doktor ral ve rönkün yazdı sıkıntı olur mu

Bayram
Bayram
20 Nisan 2019 18:30

Slm admin bana bir ara astim denilmişti ve ozaman lar 2020 ye kadar rapor varmış bende onu şimdi e nabizdan öğrendim benim şimdi hicbir sıkıntım yok bu bana bir sıkıntı çıkarır ma ve çikartmamasi için ne yapabilirim

Salih
Salih
19 Mart 2019 02:30

Hafif Astım Bronşitim var ama Allahü Teâlâ’ya çok şükür yıllardır ilaç kullanmıyorum iyiyim bir sıkıntı olur mu sağlıkta acaba ?

Admin
Admin
Cevaplandı:   Salih
19 Mart 2019 08:22

Söylemeyin. Kendileri baksınlar. Eger teshis edilirse elenirsiniz. Öğrenciliğe engeldir.

Salih
Salih
Cevaplandı:   Admin
2 Mayıs 2019 12:37

Söyledim de derecesini falan sordu sorun olmadı geçirdi hekim.

murat
murat
2 Mart 2019 23:41

Göğüste boşluk olanlar için herhangi bir sıkıntı varmı gece bekciliginde ?

Admin
Admin
Cevaplandı:   murat
3 Mart 2019 01:05

Merhabalar,
Biraz araştırdım güvenilir kaynak bulamadım. Yönetmelikte de gecen hastalıklardan sizin sorununuzla hangisinin örtüştüğününden emin olamadığım için bir yorumda bulunmak istemedim.
Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na danışabilirsiniz.

Volkan yavuz
Volkan yavuz
20 Şubat 2019 17:01

Selam admin, yaklaşık 9-10 yıl önce nefes alamama gibi bir durumum oldu acilde kronik astım olduğumu söylediler ve sprey verdiler… Bir daha böyle bir kriz geçirmesini askerlikte muayenesinde bunu belirttim ilacı yanında taşı kriz geçirince kullan dedi ama bir daha böyle birşey olmadı… Sence soru. Olur mu?

Admin
Admin
Cevaplandı:   Volkan yavuz
21 Şubat 2019 10:49

Doktorlar takdir eder şansınızı deneyin.

Gökay
Gökay
19 Ocak 2019 13:25

Merhaba admin göğüs kafesimde 2cm derinliğinde çöküklük var ama nefes alış veris testi felan yaptırdım yakın zamanda herhangi bir sorun çıkmadı bekçilik için sorun olurmu?

Ahmet
Ahmet
7 Ocak 2019 19:53

Astım hastasıyım ilaç kullanıyorum ama günde 1 defa oda tıkanırsam futbol maçı felan oynayabiliyorum sıkıntı olurmu

Mehmet
Mehmet
19 Aralık 2018 10:27

Merhaba, akciğer filminde sağ kds künt yazması yönetmeliğe göre sorun teşkil ediyormu?

Kara
Kara
17 Aralık 2018 22:58

Merhaba admin, doktor akciğer grafisi için sağ ksd künt yazdı sorun olurmu

Metin
Metin
11 Aralık 2018 12:43

Solunum kontrolunde normal nefes alis verisinde sikinti cikmadi hizli alis veriste tam yapamadimm sikinti olurmu

kenan
kenan
11 Aralık 2018 11:07

gögüs hastalıklarında b3a astım drnildi engelmi

Yasin
Yasin
8 Aralık 2018 08:56

röntgen cektirdim sonuc kağıdını aldığımda bilateral bronkovasküler görünümünde hafif belirginleşme izlendi yazıyo bu nedir anlayamadım benim için sıkıntı olurmu

Serdar
Serdar
5 Aralık 2018 19:28

Sağlık raporunda gögüs hastalıkları doktoru Hafif astım yazdı rapora bekçi olmaya engelmi

Muhammet yildirim
Muhammet yildirim
Cevaplandı:   admin
29 Aralık 2018 00:23

Abi bna hafif astim yazdilar bekci olunmmaz yazmislar rapora bnde astim olmadigina dair rapor cikardim elenirmiyim

emrah
emrah
15 Temmuz 2018 00:59

göğüs kafesi ameliyatı geçirdim ama göğsümü yarmadılar koltuk altımda bes cm amelyat yara izi var ıkı tarafta bekçiğe engelmi

Onur
Onur
Cevaplandı:   emrah
23 Nisan 2019 11:05

Emrah kardes bendede aynı sorun var gectinmi form a yazdinmi ne yaptin bilgi verirmisin 3 gun sonrada ben gireceğim lutfen cevaplayabilirmiisn cok onemli ?

Ahmet
Ahmet
14 Temmuz 2018 00:24

2011 yılında tüberküloz (verem) ve tedaviden sonra 2012 yılında Akciğer zar yapışmasından ameliyat geçirdim şuanlık hiç bir sıkıntım bekçilik için bir sıkıntı olur mu sağlık dilekçesine yok yazsak sıkıntı olur mu

Cihazınızda internet yok...

36
0
Hemen Destek İstex
()
x