Bekçilik Genel Cerrahi Şartları

Çarşı ve mahalle bekçisi adayları,  EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümlerine göre değerlendirilir. İlgili yönetmeliğin çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının raporlanması kısmında, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Bekçilik adayları, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şarta uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan genel cerrahi hususlarını örneklerle anlatmaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçilik Genel Cerrahi Şartları

Genel cerrahiye ait sistemlerinde kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

ÖNEMLİ:   Bekçilik Sınavları Uygulaması Hakkında

Karaciğer, dalak veya diğer organların içindeki hemanjiomlar, apseler, iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar, batin veya organ içi apseler, hidatik kistler öğrenciliğe engeldir.

İntra veya ekstra hepatik safra yolları ile safra kesesinde taş mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Tümör harici nedenlerle yapılmış kolesistektomi sağlam kabul edilir.

Organ ve sistem fonksiyonlarında bozukluk olmayan, organ eksikliği veya yokluğuna neden olmamış laparoskopik veya laparotomik girişimler sağlam kabul edilir.

Hemoroid, pilonidal sinüs, anal fistül, anal fissür, anal apse mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Bu patolojilerin, komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer bölge fitiklarının mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Jinekomasti mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Başarılı jinekomasti ameliyatı (hormonal nedenli veya başka bir hastalık nedenli ise ilgili bölümce ayrıca değerlendirilir), aksesuar meme ameliyatı sağlam kabul edilir.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum ve soru sor bölümünden iletebilirsiniz. Diğer sağlık şartlarını sitemizde arayarak bulabilirsiniz.

0 0 vote
Yazıyı Oyla
TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
658 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hasan
Hasan
19 Mayıs 2020 23:45

Hocam Karaciğerimde 4 cm boyutunda Ölü kist mevcuttur ve Tip 4 olarak teşhis konuldu hiçbir sağlık sorunu olmadığını ve ameliyat veya ilaç dahi Gerektirmediğini doktor söyledi asil olarak kazandım ikinci heyet hastanesinde yine elerlermi??

Kazım
Kazım
2 Mayıs 2020 14:55

Selamın aleyküm. 12 yıl önce kolum kırıldı ve ameliyat oldum. 7cm lik ameliyat izim var. Yakından bakınca belli olmayacak kadar kapalı. Uzaktan bakıncada belli olmuyor. Doktor muayenesinde doktor bilgileri yazdı ve heyet sağlam verdi. Ankaraya gönderdik, eksık bilgi var diye geri yolladılar. İzin neden olduğunu yazdık ve tekrardan geri yolladık ankaraya incelemeye. Heyet sağlam vermişti ama bu sefer sizce ne gibi bir dönüş olur ankaradan.

Osman
Osman
19 Nisan 2020 01:15

Kolay gelsin hocam kaza sonucu bileğimde 3 dört santimlik 3 tane ayrı kesik izi var uzaktan bakınca çok belli olmuyor yakından bakınca belli oluyor sorun olurmu

RESUL
RESUL
20 Mart 2020 19:37

Saglık dosyalarım ankaraya hersey saglam olarak gitti fakat 4 yıl önce oldugum bagırsak düğümlenmesi ameliyat nın ameliyat bilglierini istediler onu yolladm bu durum sıkıntı olur mu
Ankaraya bütün saglık dosyam saglam gitti
Sadece ameliyat oldugum hastanede ameliyat bilglermi istedler bagırsak da kesilme eksilme yok bagırsak temizdir diyede rapora yazılmış bu durum sıkıntı yaratır mı

Rıdvan
Rıdvan
19 Mart 2020 02:41

Bir yıl önce açık kalp ameliyatı oldum kalbimde delik vardı başarılı bir şekilde kapatıldı herhangi bir hareket kısıtlaması yok askerlikten muaf verdiler. Spor yapabiliyorum herhangi bir engel teşkil etmiyor. Bekçilik sınavına girebilirmiyim?

Barış
Barış
17 Mart 2020 21:20

Trafik kazasında dalağın alındı engel olur mu bekçiliği

Bilal
Bilal
14 Mart 2020 00:54

İki sene önce başkasına karaciğerden parça verdim şuan karaciğerde sıkıntı yok bekçiliği engel mi

İlyas
İlyas
27 Şubat 2020 14:18

El bilegimde 7-8 santik dikis izi var bekci veya polis olma sansim varmidir

Şeyda
Şeyda
20 Şubat 2020 00:39

Hocam eşimin karacigeri normalden büyük 83 ml ama boy 1.90 doktor normal dedi saglam heyet raporunda cıktı şuan saglık dairesi tekrar hastaneye sevk etmiş bi sıkıntı cıkarmı büyüklük engelmi

Orhan Özdemir
Orhan Özdemir
17 Şubat 2020 00:29

kolumda 12 santimlik dikiş izi var bekcilikte sıkıntı olurmu

İbrahim
İbrahim
12 Şubat 2020 16:43

12 yıl önce apandist ameliyatı oldum bekçiliğe engel mi

volkan
volkan
10 Şubat 2020 00:53

selaminaleykum sol el serce parmak eksikligi bekci olmaya engelmi

volkan
volkan
Cevaplandı:   admin
17 Şubat 2020 03:36

engelli kadrosundanda yararlanamiyoz engel durumum 19 budurumda biz negibi bi yol izlemeliyiz

Ramazan
Ramazan
7 Şubat 2020 12:52

merhabar ben sol el yüzük ve orta parmaklarımı orta eklemin üstünden irtibaren makineye kaptırdım vücudumdan et ile kemik alınıp eklendi görüntü bozuklulugu var birde üst eklem yerine düz bir kemik var ama hiç bir işime engel degil allaha sükür bir sorun teşkil edermi sizce

Murat
Murat
6 Şubat 2020 19:37

2yıl önce apantis amalyatı oldum ama iz baya beli sıkıntı yaşarmıyım kurulda

osman
osman
3 Şubat 2020 23:13

Fıtık ameliyatı oldum bunun izi bekçiliğe engelmidir

Cihazınızda internet yok...

658
0
Hemen Destek İstex
()
x