Bekçilik Genel Cerrahi Şartları

Çarşı ve mahalle bekçisi adayları,  EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümlerine göre değerlendirilir. İlgili yönetmeliğin çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının raporlanması kısmında, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Bekçilik adayları, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şarta uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan genel cerrahi hususlarını örneklerle anlatmaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçilik Genel Cerrahi Şartları

Genel cerrahiye ait sistemlerinde kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Karaciğer, dalak veya diğer organların içindeki hemanjiomlar, apseler, iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar, batin veya organ içi apseler, hidatik kistler öğrenciliğe engeldir.

İntra veya ekstra hepatik safra yolları ile safra kesesinde taş mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Tümör harici nedenlerle yapılmış kolesistektomi sağlam kabul edilir.

Organ ve sistem fonksiyonlarında bozukluk olmayan, organ eksikliği veya yokluğuna neden olmamış laparoskopik veya laparotomik girişimler sağlam kabul edilir.

Hemoroid, pilonidal sinüs, anal fistül, anal fissür, anal apse mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Bu patolojilerin, komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer bölge fitiklarının mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Jinekomasti mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Başarılı jinekomasti ameliyatı (hormonal nedenli veya başka bir hastalık nedenli ise ilgili bölümce ayrıca değerlendirilir), aksesuar meme ameliyatı sağlam kabul edilir.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum ve soru sor bölümünden iletebilirsiniz. Diğer sağlık şartlarını sitemizde arayarak bulabilirsiniz.

Bekçi adayları; Mart 2019'da yapılacak 8 BİN bekçi alımını kaçırmamak, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 336 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

336
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Fatih
Ziyaretçi
Fatih

10 yıl önce mide ameliyatı oldum şu an bi sorun yok sorun olur mu ameliyat izi çok belli

Boş
Ziyaretçi
Boş

Hiv hastaları elenirmi

Tayfun
Ziyaretçi
Tayfun

Selamlar 4 yıl önce bel fıtığı ameliyatı oldum sorun olur mu

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Omzumdan 9 yil önce Laporaskopik ameliyat oldum herhangi bir engelim hareket kisitliligim yok ve surekli kullandigim bir ilaç ta yok bekci olmama engel olurmu iki dikiş izi var omzumda

Emre
Ziyaretçi
Emre

5 yıl önce karaciğer kist ameliyatı oldum sorun olurmu

Emre
Ziyaretçi
Emre

Merhaba admin ben 2014 de astroskopi (girişimsel astroskopi) ameliyatı oldum bekçiliğe engel mi ? İz falan yok belki 2 dikişlik onu da belli olmuyor . Sadece hasar , zedelenme olduğu için temizleme amaçlı yapılan bir ameliyat sorun teşkil eder mi? Önceki alımda ön sağlık evrak tesliminde yazmıştım direk astroskopi diye eledi ama sonradan ögrendim girişimsel astroskopi imiş. Maddede tanısal astroskopi engel değil öğrenciliğe diyor. Ben ekipriz raporu aldım doktordan şimdi ön mülakat da göstereyim mi orada kayıtlı olur mu elendi diye onu merak ediyorum. Nasıl yapmalıyım ? Teşekkürler

Ugur
Ziyaretçi
Ugur

3 yerimden amelyat oldum simdi bi sorunyok ilac kullanmiyom ama izleri cookk belirgin sikinti olurmu

Adminn
Ziyaretçi
Adminn

Admin benim ayağımda bir ameliyat geçirdim platin takıldı eskisi gibi sağlam oldu koşuyorum yüksekten atlıyorum vs..ama ek-3-A da Bu formda tanımlanmamış başka bir hastalığınız veya ameliyatınız, sürekli kullandığınız ilacınız var mı diyor…Yok yapmalınıyım…teşekürler

Engin hak
Ziyaretçi
Engin hak

Merhaba ben sağ elimden ameliyat oldum herhangi bir hareket engelim yok ama elimin üstünde küçük dikiş izi var sorun olur mu ?

Necati
Ziyaretçi
Necati

Merhaba ben beyin kanamasi gecirdim kafamda ameliyat izi var yanliz saglik sorunum yok bir sorun olurmu

Umut
Ziyaretçi
Umut

Çocukken 1 ,15 yaşındayken toplamda 2 kere beyin ameliyatı geçirdim ve hidrosefali hastası olduğum için çocukken ve 15 yaşındayken toplamda 2 tane şant takıldı yanlız günlük hayatımda koşarken kısacası günlük hayatımda HIV güçlük çekmedim ve askerlikten muaf sizce engel teşkil eder mi

Umut
Ziyaretçi
Umut

Hidrosefali hastasıydım sanat takıldıktan sonra geç yanlız şantım hala aktif çalışıyor ve askerlikten muafım siz bu engel mi ?

Soner
Ziyaretçi
Soner

Kolumda kırıktan dolayı ameliyat izi yazlık üniformada belli oluyor sorun olur mu

Mücahit
Ziyaretçi
Mücahit

Merhaba anlimin sol ust tarafinda kucuklukten dolayi 3-4 cm boyutunda bi kirik izi var dikis izi gibi bu bekcilige engelmidir?

Ferdi
Ziyaretçi
Ferdi

7 yaşında iken karından amaliyat oldum herhanği bir ilaç veya takviye meteyal kullanmıyorum ama amaliyat izim belirgin sorun olurmu acaba bu bana başvurumuda yaptım