Bekçilik Genel Cerrahi Şartları

Çarşı ve mahalle bekçisi adayları,  EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümlerine göre değerlendirilir. İlgili yönetmeliğin çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının raporlanması kısmında, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Bekçilik adayları, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şarta uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan genel cerrahi hususlarını örneklerle anlatmaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçilik Genel Cerrahi Şartları

Genel cerrahiye ait sistemlerinde kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Karaciğer, dalak veya diğer organların içindeki hemanjiomlar, apseler, iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar, batin veya organ içi apseler, hidatik kistler öğrenciliğe engeldir.

İntra veya ekstra hepatik safra yolları ile safra kesesinde taş mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Tümör harici nedenlerle yapılmış kolesistektomi sağlam kabul edilir.

Organ ve sistem fonksiyonlarında bozukluk olmayan, organ eksikliği veya yokluğuna neden olmamış laparoskopik veya laparotomik girişimler sağlam kabul edilir.

Hemoroid, pilonidal sinüs, anal fistül, anal fissür, anal apse mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Bu patolojilerin, komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer bölge fitiklarının mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Jinekomasti mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Başarılı jinekomasti ameliyatı (hormonal nedenli veya başka bir hastalık nedenli ise ilgili bölümce ayrıca değerlendirilir), aksesuar meme ameliyatı sağlam kabul edilir.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum ve soru sor bölümünden iletebilirsiniz. Diğer sağlık şartlarını sitemizde arayarak bulabilirsiniz.

Bekçi adayları; 2019'da yapılacak 8 BİN bekçi alımında 250 bine yakın rakibinizi geçmek, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 558 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

558
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Ercab
Ziyaretçi
Ercab

Merhaba isaret parmagimdan ameliyat oldum cam kalmis ti icinde paramagimda sikinti yok sadece ameliyattan kalan ücgen bi cizik var sıkıtı olurmu

mehmet
Ziyaretçi
mehmet

merhaba kasık fırığı engelmi bekçiliğe

Erdi
Ziyaretçi
Erdi

Kolay gelsin . Ben on sagliktan gectim dun midemde agri var diye hastaneye gittim . Safra tas var dediler . Sizce ne yapmaliyim boyle kabul oluyormu . Yoksa ameliyat olmaliniyim

Hakan
Ziyaretçi
Hakan

Ön sağlıktan sonra apandist ameliyatı oldum bekçilik için engelmidir

Samet
Ziyaretçi
Samet

Merhaba.. Alnımda şakak keminde dikişli yara izi var sorun oluyor mu sadece iz sağlık acısından sıkıntı yok

oğuzhan
Ziyaretçi
oğuzhan

Yarın mülakata giricem kasıktan emeliyet oldum şuan bir sorunum yok ama orda ameliyat oldum için beni elerlermi ben önsağlık sağlık evrağından belirmedim ameliyat oldumu sizce ne yapmalıyım.

Ramazan
Ziyaretçi
Ramazan

3yıl önce diz kapağımda kırılma oldu. Küçük Tel ve vida var. O zamanlar dan %5 heyet raporu vardı. Koşmam ve futbol oynamam da da bir sıkıntı yok. Bu bana engel olur mu yardımcı olur musunuz?

engin
Ziyaretçi
engin

3 hafta önce varikosel ameliyat oldum saglık formunda yazmalımıyım bu sorun olur mu ?

Mustfa
Ziyaretçi
Mustfa

Kasik fitiginda laparoskopik ameliyat oldum su an hic bir sıkıntı
Yok saglik raporunda sikinti olur mu

onur karaman
Ziyaretçi
onur karaman

2 hafta önce apandisit ameliyatı oldum dikişlerin halen alınmadı 4 gün sonra alincak 3 gün sonrada on sağlık kontrolüm var engel olurmu?

Dogus
Ziyaretçi
Dogus

3 – 4 yil once apadisit ameliyati oldum bekcilikte on saglik kontrolunde sikinti olur mu ? On saglik formunda belirtmelimiyim ?

Volkan
Ziyaretçi
Volkan

Benim küçüklükten serçe parmağımı kaptırmıştım sorun olurmu alırlarmı beni

selcuk caliskan
Ziyaretçi
selcuk caliskan

Göğüsümde çocukluktan kalma yara izi yaklaşık 7 cm , tişört giyince gözükmüyor , sorun olur mu

mustafa göktaş
Ziyaretçi
mustafa göktaş

bundan bir buçuk sene önce askerde küçük bir göbk fıtığı ameliyatı geçirdim çok küçükken aldırdım bu bekçiliğe enelmidir sporumu da şuan gayet ıyı yapıyorum halı saha maçınada gidiyorum spor salonunda ağırlıkta kaldırıorum hiç bir sıkıntı yok bilgi veirseniz sevinirim

Huseyin
Ziyaretçi
Huseyin

Ensemde egzema var şu anda ilaç kullanıyorum düzenli olarak ilaç kullanıyorum kutucuğunu işaretlersem sorun olur mu … başka bi soru ensemde ki egzema onsaglik kontrolünü geçmeme engel olur mu