Bekçilik Genel Cerrahi Şartları

Çarşı ve mahalle bekçisi adayları,  EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümlerine göre değerlendirilir. İlgili yönetmeliğin çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının raporlanması kısmında, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Bekçilik adayları, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şarta uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan genel cerrahi hususlarını örneklerle anlatmaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçilik Genel Cerrahi Şartları

Genel cerrahiye ait sistemlerinde kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Karaciğer, dalak veya diğer organların içindeki hemanjiomlar, apseler, iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar, batin veya organ içi apseler, hidatik kistler öğrenciliğe engeldir.

İntra veya ekstra hepatik safra yolları ile safra kesesinde taş mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Tümör harici nedenlerle yapılmış kolesistektomi sağlam kabul edilir.

Organ ve sistem fonksiyonlarında bozukluk olmayan, organ eksikliği veya yokluğuna neden olmamış laparoskopik veya laparotomik girişimler sağlam kabul edilir.

Hemoroid, pilonidal sinüs, anal fistül, anal fissür, anal apse mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Bu patolojilerin, komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer bölge fitiklarının mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Jinekomasti mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Başarılı jinekomasti ameliyatı (hormonal nedenli veya başka bir hastalık nedenli ise ilgili bölümce ayrıca değerlendirilir), aksesuar meme ameliyatı sağlam kabul edilir.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum ve soru sor bölümünden iletebilirsiniz. Diğer sağlık şartlarını sitemizde arayarak bulabilirsiniz.

Bu makale ile alakalı toplam 167 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

167
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Ramazan
Ziyaretçi
Ramazan

Merhaba ben klavikula köprücük kemiği ameliyatı oldum 5 sene önce platin var aldırcaktım doktor sıkıntı yapmaz dedi evet sıkıntı yapmıyor askere gittim geldim proplem yok ben sağlık şartlarından geçe bilirmiyim

Emrecan
Ziyaretçi
Emrecan

Merhaba admin ben 1nci dönem bekçi alımında ön mülakat sağlıkta elendim dizimden astroskopi ameliyatı oldum 1 veya 2 dikişlik açık ameliyat değil . Sadece zedelenme ve hasar olduğu için temizlendi menisküs yırtılma falan yok . Ben orda bunu yazmış söylemiş bulundum hemen bu bekçiliğe engel denip elendim . Şimdi tekrar başvursam elenirmiyim orda kayıtlımıdır yani elenenler listesi ? Şansım olabilir mi keşke belirtmeseydim diyorum daha sonra da kayıtlı çıkar mı heyet sağlık bilmiyorum yazmış bulundum keşke yazmasaydım . Şansım olur mu tekrar başvurma da ?

Faruk
Ziyaretçi
Faruk

Mide delinmesi ameliyati oldum birseyim yok hastane olur dedi ankara tekrar sevk yapti ne olur acaba raporlarimda var hic engelim yok

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Merhaba bende safra kesesinde polip çıktı heyet bekçi olamaz dedi itiraz dilekçesi yazdım . Simdi safra kesemi aldırıp dilekceme eklesem organ eksikliği diye geçer mi yoksa kabul edilme durumum olur mu ?

mehmet görmüş
Ziyaretçi
mehmet görmüş

benım karacıgerde konsraslanmayan lezyon var yazıyor parantez ıcınde (kist?) yazıyo genel cerrah rapora basit kist yazdı ve hayırlı olsun bundan sıkıntı olmaz dedı. kuruldan gectım ama ankarada sorun cıkar elenırım dıye korkuyorum acıkcası. yonetmelıkte hıdatık kıst engel dıyor sonuc ne olur sızce ankarada elele olurmu

Hakan
Ziyaretçi
Hakan

Bel fitigi ameliyati oldum sorun olurmu bekcilik icin

serhat
Ziyaretçi
serhat

merhaba kaza sonrası Dalak kaybı yaşadım bu durum bekçiliğe engel midir?
askerlik için elverişsiz raporu verdiler

İsmail
Ziyaretçi
İsmail

merhanba 2derece meniskus yırtığı var engel olurmu

Figen
Ziyaretçi
Figen

Eşim bekçiliği kazandıktan sonra sağlık raporundan geçti ama daha eğitime başlamadan apantisit ameliyatı olmasi gerekiyo sorun olur mu

İsmail
Ziyaretçi
İsmail

Merhaba. Ben kasık fıtığı ve apandisit ameliyatı oldum engelmi?

Sa..ns
Ziyaretçi
Sa..ns

Merhaba ben apantist ameliyatı oldum apantistim yok bu engelmi

Nurdan
Ziyaretçi
Nurdan

Eşimin bobreginde 2mmlik taş çıktı bekcilige engel mi

Ankara
Ziyaretçi
Ankara

Bel fıtığı ameliyatı oldum bekcilige engelmi söylemesek daha mı iyi fark ederler mi

Ksm6445
Ziyaretçi
Ksm6445

Safra kesemde 7mm taş çıktı heyet olumsuz verdi.itiraz dilekçesi verip laparoskopik kolesistektomi ile safra kesem alındı .sağlık kurulu raporu için başka bi hastaneye sevkim olur mu ve tekrar safra kesesi sorunu yaşar miyim

Ali
Ziyaretçi
Ali

Selamünaleyküm benim sorum bekçilik le ilgili benim sağ el yüzük parmağımın ucu yarım santim kadar kesik tırnagım var calısmasında hiç Bi dezavantaj yok bekcilik için bir sorun var mı acaba