Bekçilik Genel Cerrahi Şartları

Çarşı ve mahalle bekçisi adayları,  EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümlerine göre değerlendirilir. İlgili yönetmeliğin çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının raporlanması kısmında, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Bekçilik adayları, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şarta uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan genel cerrahi hususlarını örneklerle anlatmaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçilik Genel Cerrahi Şartları

Genel cerrahiye ait sistemlerinde kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Karaciğer, dalak veya diğer organların içindeki hemanjiomlar, apseler, iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar, batin veya organ içi apseler, hidatik kistler öğrenciliğe engeldir.

İntra veya ekstra hepatik safra yolları ile safra kesesinde taş mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Tümör harici nedenlerle yapılmış kolesistektomi sağlam kabul edilir.

Organ ve sistem fonksiyonlarında bozukluk olmayan, organ eksikliği veya yokluğuna neden olmamış laparoskopik veya laparotomik girişimler sağlam kabul edilir.

Hemoroid, pilonidal sinüs, anal fistül, anal fissür, anal apse mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Bu patolojilerin, komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer bölge fitiklarının mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Jinekomasti mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Başarılı jinekomasti ameliyatı (hormonal nedenli veya başka bir hastalık nedenli ise ilgili bölümce ayrıca değerlendirilir), aksesuar meme ameliyatı sağlam kabul edilir.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum ve soru sor bölümünden iletebilirsiniz. Diğer sağlık şartlarını sitemizde arayarak bulabilirsiniz.

Bu makale ile alakalı toplam 588 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

588
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
ramazan
Ziyaretçi
ramazan

merhaba ben 6 aylıkken ameliyat olmuşum karnmda dikiş izi var belli oluyo sorun olurmu apandis yada bağrsak düğümlenmesinden diyo ailem tamda hatrlamıyolar

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Bel fidigim var ama çok rahatım hiç hissetmiyorum ağrım felan yok vucud heraketlerim çok iyi hiç bı sıkıntı yok bekçilik için sorun olurmu acaba

Bosnalı
Ziyaretçi
Bosnalı

Abi sorumu tek seferde soramadığim icin özur dilerim , ameliyat öykusu diyor daha yeni ulastim o bilgiye organ eksikligi yok ama açık ameliyat olduğu icin biraz tedirgin oldum diger sorumda ameliyat yazdım ama açık oldugunu yazmayi unuttum

bosnalı
Ziyaretçi
bosnalı

merhaba şuan 25 yaşındayım orta okul 6.sınıfa giderken Köpek kılı yüzünden dalağımda kist vardı ve dalağımın belli bi bölümünü aldılar dalak yenilenen bi organ olduğu için eski haline kavuştu sadece bi karıştan 3 4 cm fazla ameliyat izim var bekçi olmama engel mi sizde

ömer bey
Ziyaretçi
ömer bey

ayağımdan ameliyat oldum bir sorun teşkil edermi ?

Emre
Ziyaretçi
Emre

Safra kesemde 5 mm büyüklüğünde bir çok polip var acaba bekçiliğe engel midir?

yakup
Ziyaretçi
yakup

selamimaleykum karacigerden kist hidatik kapalı ameliyat oldum bekcilige engel midir teşekkürler

semih
Ziyaretçi
semih

ben doktara gittim mr oldum sonuç götürdüm doktor küçük fıtık var dedi ilaç yazıp gönderdi sordum engel olurmu polislige falan yok dedi yinede kafamı kurcalıyo..

Sedat
Ziyaretçi
Sedat

Apandist ameliyatı bekçiliğe engelmi bekçilik suretindeyim

Anılcan
Ziyaretçi
Anılcan

2017 yilinda gecirdigim tirafik kazasindan omuriligimde platin var yonergede tam bisey goremedim kosmamda veya herhangi bi hareketimde bi sorun yok dikis izimde gorunur degil bi sorun yaratirmi

Murat arslan
Ziyaretçi
Murat arslan

Sağ kol bileğim de platin var kemiğe kaynadı sorun olur mu ? Bir de mr a ve ameliyat geçmişine bakılıyor mu 🙂

Kılıç
Ziyaretçi
Kılıç

Hocam sağ testiste kist çıktı on sağlığı geçtikten sonra oldu ameliyat olsam sorun olurmu

Tayfun
Ziyaretçi
Tayfun

Ön çapraz bağ ameliyatı oldum sıkıntı olurmu

Ridvan
Ziyaretçi
Ridvan

Iyi günler kolay gelsin bademcik ameliyati olursam bekcilik suretindeyim şuan sorun olurmu

Ercab
Ziyaretçi
Ercab

Merhaba isaret parmagimdan ameliyat oldum cam kalmis ti icinde paramagimda sikinti yok sadece ameliyattan kalan ücgen bi cizik var sıkıtı olurmu