Bekçilik Genel Cerrahi Şartları

Çarşı ve mahalle bekçisi adayları,  EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümlerine göre değerlendirilir. İlgili yönetmeliğin çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının raporlanması kısmında, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Bekçilik adayları, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şarta uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan genel cerrahi hususlarını örneklerle anlatmaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçilik Genel Cerrahi Şartları

Genel cerrahiye ait sistemlerinde kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Karaciğer, dalak veya diğer organların içindeki hemanjiomlar, apseler, iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar, batin veya organ içi apseler, hidatik kistler öğrenciliğe engeldir.

İntra veya ekstra hepatik safra yolları ile safra kesesinde taş mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Tümör harici nedenlerle yapılmış kolesistektomi sağlam kabul edilir.

Organ ve sistem fonksiyonlarında bozukluk olmayan, organ eksikliği veya yokluğuna neden olmamış laparoskopik veya laparotomik girişimler sağlam kabul edilir.

Hemoroid, pilonidal sinüs, anal fistül, anal fissür, anal apse mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Bu patolojilerin, komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer bölge fitiklarının mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Jinekomasti mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Başarılı jinekomasti ameliyatı (hormonal nedenli veya başka bir hastalık nedenli ise ilgili bölümce ayrıca değerlendirilir), aksesuar meme ameliyatı sağlam kabul edilir.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum ve soru sor bölümünden iletebilirsiniz. Diğer sağlık şartlarını sitemizde arayarak bulabilirsiniz.

Bu makale ile alakalı toplam 601 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

601
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Emir
Ziyaretçi
Emir

29.09.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan yönetmelikle safra kesesi taşları 1cm dahil ve küçük olanlar bekçiliğe engel olmuyor bu doğrumudur admin kardeş yardımcı olurmusun bu konuda?

İsa
Ziyaretçi
İsa

Merhaba kolay gelsin safra kesesinde 3 mm polip olduğunu öğrendim yeni bekçilik için sağlık yönetmeliğinde polipin 1 cm altında olması sıkıntı olmayacağını öğrendim tam doğru bilgi nedir acaba

Burak
Ziyaretçi
Burak

Merhabalar 2017 yılında karaciğerden kist hitadik ameliyatı oldum açık iyi huylu dediler yani olmasam da olurmuş ameliyatı sağlık şuan hiç bir sıkıntım yok sağlık raporunda bir sorun teşkil eder mi tesekkurler simdiden

Serkan
Ziyaretçi
Serkan

Merhaba apandis ameliyatı oldum aldılar apandisimi ameliyatla şimdi dikiş izi var ameliyat olalı en azından 6 yıl olmuştur bi sorun olur mu

ugurbek
Ziyaretçi
ugurbek

Merhaba.5 Ay önce temmuzda trafik kazası yaptım
Motordan düştüm alnıma dikiş attılar krem kullandım
Cerrahi doktora gittim geçer bu iz dedi ama
Böyle yaranın olduğu yerde kırmızılık var tabi
Fondoten sürünce hiç belli olmuyor .
Cerrah doktoruna gittim .
O da geçer hatta hiç iz kalmasın istiyorsan küçük bi operasyonla halledilir dedi ama
Şu mülakat sonucunu bekliyorum.
Fondötenle gitsek sağlığa eğer geçersek çok detaylı bakıyorlar mı ?

Merih solak
Ziyaretçi
Merih solak

Merhaba! Kolda deri altında oluşan 5 cm lik yağ bezesi bekçi olmaya engel midir.

Erkan
Ziyaretçi
Erkan

Merhaba bekçilik mülakatında Son aşama olan sözlü mülakata girdik kazanırsam bekçi olur raporu için hastane Gideceğiz fakat söyle bir problem var sağ kolumda 3 adet yağ bezesi vardı bunun için ameliyat oldum her kesik yaklaşık 3-4 santim.Yara iğleşti fakat az da olsa iz var bu sorun olur mu sizce.

Bayram
Ziyaretçi
Bayram

Hayırlı akşamlar;
Ben menisküs (asroskopik) ameliyatı oldum. İyileştim eski yaşantıma geri döndüm. Dizimle ilgili herhangi bir hareket kısıtlamam yok hareketlerime engel teşkil etmiyo. Bu geçirdiğim ameliyat bekçi veya polis olmama engel teşkil edermi.

ramazan
Ziyaretçi
ramazan

merhaba ben 6 aylıkken ameliyat olmuşum karnmda dikiş izi var belli oluyo sorun olurmu apandis yada bağrsak düğümlenmesinden diyo ailem tamda hatrlamıyolar

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Bel fidigim var ama çok rahatım hiç hissetmiyorum ağrım felan yok vucud heraketlerim çok iyi hiç bı sıkıntı yok bekçilik için sorun olurmu acaba

Bosnalı
Ziyaretçi
Bosnalı

Abi sorumu tek seferde soramadığim icin özur dilerim , ameliyat öykusu diyor daha yeni ulastim o bilgiye organ eksikligi yok ama açık ameliyat olduğu icin biraz tedirgin oldum diger sorumda ameliyat yazdım ama açık oldugunu yazmayi unuttum

bosnalı
Ziyaretçi
bosnalı

merhaba şuan 25 yaşındayım orta okul 6.sınıfa giderken Köpek kılı yüzünden dalağımda kist vardı ve dalağımın belli bi bölümünü aldılar dalak yenilenen bi organ olduğu için eski haline kavuştu sadece bi karıştan 3 4 cm fazla ameliyat izim var bekçi olmama engel mi sizde

ömer bey
Ziyaretçi
ömer bey

ayağımdan ameliyat oldum bir sorun teşkil edermi ?

Emre
Ziyaretçi
Emre

Safra kesemde 5 mm büyüklüğünde bir çok polip var acaba bekçiliğe engel midir?

yakup
Ziyaretçi
yakup

selamimaleykum karacigerden kist hidatik kapalı ameliyat oldum bekcilige engel midir teşekkürler