Bekçilik Genel Cerrahi Şartları

Çarşı ve mahalle bekçisi adayları,  EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümlerine göre değerlendirilir. İlgili yönetmeliğin çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının raporlanması kısmında, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Bekçilik adayları, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şarta uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan genel cerrahi hususlarını örneklerle anlatmaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçilik Genel Cerrahi Şartları

Genel cerrahiye ait sistemlerinde kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Karaciğer, dalak veya diğer organların içindeki hemanjiomlar, apseler, iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar, batin veya organ içi apseler, hidatik kistler öğrenciliğe engeldir.

İntra veya ekstra hepatik safra yolları ile safra kesesinde taş mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Tümör harici nedenlerle yapılmış kolesistektomi sağlam kabul edilir.

Organ ve sistem fonksiyonlarında bozukluk olmayan, organ eksikliği veya yokluğuna neden olmamış laparoskopik veya laparotomik girişimler sağlam kabul edilir.

Hemoroid, pilonidal sinüs, anal fistül, anal fissür, anal apse mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Bu patolojilerin, komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer bölge fitiklarının mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Jinekomasti mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Başarılı jinekomasti ameliyatı (hormonal nedenli veya başka bir hastalık nedenli ise ilgili bölümce ayrıca değerlendirilir), aksesuar meme ameliyatı sağlam kabul edilir.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum ve soru sor bölümünden iletebilirsiniz. Diğer sağlık şartlarını sitemizde arayarak bulabilirsiniz.

55 yorum

 1. Hocam kolay gelsin.. Butun psikolojik ilaclar bekcilige engel midir.. Ben 4 ay kadar prozac denilen 20 mg ilac kulandım.. Kirmizi ve yesil recete kapsaminda degil.. Ne derece sorun olur.. Su anda iyiyim

 2. Calceniua ameliyati. Ayak taban kemiğinin kırılması sonucu bel kısıminda bulunan yedek kemiğin tabana nakil edilmesk. fiziki anlamda herhangi bir problem teşkil etmeyen bir operasyon engel misir mesleğe ?

 3. Hocam kolay gelsin, ben 2005 yılında iki kere calcenius ameliyati yani ayak yaban kemiği kırığı vardı. Insan vucudunda bulunan yedek kemikler sayesinde Türkiyedeki en başarılı operasyonu geçirdim. fiziki bir engel teşkil eden durumum yok. Bu operasyon sizce engel teşkil edermi ? sağlık yönetmeliğinde bu durum ile ilgili birşey bulamadim. Şimdiden teşekkürler.

 4. Selamın aleyküm ustam kendim 2011 senesinden beri osel guvenlik gorevlisiyin liseyi acijtan okuyorum bekcilige basvura bilme durumum varmi birde guvenlik kartim silahsiz bu konuda beni bilgilendirirmisin

 5. Merhabalar ben sadece kulaklarım kepçe diye elendim.Bu sizce mantıklı adaletli bir eleme mi oldu sizce.Polislikte elendigini biliyorum ama alt tarafı mahalle bekçisi bunun bekçiye ne gibi zararı olabilir.Ben anlam veremedim bana mantıklı açıklaması olabilen yapabilecek olan var mı. Hayırlı aksamlar herkese başarılar dilerim şimdiden.

 6. Yaklaşık 20 yıl olacak apandis ameliyatı geçirdim hiçbir rahatsızlık vermiyor sadece karın bölgesin de izi kaldı sorun olur mu ameliyat kısmına yazmasam olur mu

 7. Askerlik esnasında Tonsilit(bademcik) ameliyatı oldum.Terhis belgesinde ”filan tarihte KBB servisinde yattı,cerrahi müdahale yapılmıştır” şeklinde kayıt var.Buna rağmen sağlık bigi formunda ayrıca belirtmek gerekir mi?

 8. Hocam kulak ameliyatı oldum
  Kulak zarı
  Geçirdiğiniz ameliyat kısmına yazmali miyim ?
  Yazmasam iz yok bişey yok
  Yazarsan beni elerler mi ?
  Herhangi sıkıntı yok duyuyorum da

 9. Admin benim sinav komisyon yerim diyarbakirda ayin 18 de ve ben istanbulda calisiyorum bi kac gunlugune izin alip ön sagliga katilacam ve sonra geri dönmek zorundayim sence ön sagliktan sonara yazili sinav ne zaman olur bi bilgin yada tahminin var mi.hemen sagliktan sonra olacagini bilsem geri donmiycem.saygilar

 10. “Hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer bölge fitiklarının mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.”
  Yaklaşık iki ay önce reflü ameliyatı (mide fıtığı) oldum. Operasyon laporaskopik yani kapalı ameliyat oldum.
  Şu an durumum çok iyi bütün şikayetlerim geçti. Yukarıdaki yazıda “tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir” diyor. Bu durum Ön sağlık için bir sorun teşkil eder mi?

 11. Geçenlerde kontrol amaçlı yaptırdığım ultrasonda bugüne kadar hiç bilmediğim karaciğerde hemonjiom olduğunu öğrendim öğrenciliğe engel yazıyor yönetmelikte.tedaviye gerek olmayan bir durum nasıl engel teşkil ediyor.şimdi ben hiçbir aşamaya girmemelimiyim sizce

 12. Bende akciğer zar yapışmasından ameliyat oldum 2011 de ama bir sıkıntım yok bu bekçiliğe sıkıntı olur mu birde sağlık muayenesi sınavlardan önce mi yoksa sonra mı yapılacak cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

 13. 3 sene önce rahmetli babama canlı karaciger donürü oldum ve karaciger nakli yapıldı karın bölgemde 50 dikişlik ameliyat izi var ama bende herhangi bi problem yok ve karacigerim eski büyükügünde bu bi sorun olurmu… ?

 14. merhabalar ben 21 yaşındayım beyin ameliyatı ve ardından kemoterapi gördüm 2 seneye yakındır almıyorum atlattım bekçi olmama engelmi ? şuan herşey yolunda bi kaybım yok sadece 6 ayda bir emar çektirip doktora götürüp dosyaya eklettiriyorum kontrol amaçlı

 15. Pnomotoraks ameliyatı oldum akciğerden zar yırtıldı şuan herhangi bir sorunum yok yaklaşık 3 sene den fazla oldu sağ koltuk altımda yaklaşık 10 cm ameliyat izi var problem olurmu

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*