Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır

2019 yılı için alınacak 8 bin bekçi süreci Mart ayı ile başladı. Polis Akademisi 2019 yılında 81 ilin tamamına bekçi alımı yapılacağını duyurdu. Adayların en az lise mezunu ve dengi mezuniyeti olmalı ve en az bir yıldır başvuracakları ilde ikamet etmeleri gerekiyor. Yaş ve askerlik konusu ise 2019 1. dönem bekçi alımı kılavuzu ile belli olacak. Bu süreçte sitemize iletilen sorulardan biri de bekçilik başvurusu nasıl yapılacağı, başvuruların nasıl olması gerektiği hususudur.

ÖNEMLİ NOT: İLAN GELDİ. 2019 bekçi alım ön başvuru tarihleri 18 Mart 1 Nisan 2019 tarihleri arasında olacaktır. Başvurular e-devlet bilgileri ile Polis Akademisi sitesi üzerinden yapılacaktır. Önce giriş ücreti yatırılacak daha sonra başvuru yapılacaktır. TIKLA

Bekçilik Başvurusu

Bekçilik başvurusu yapılması için öncelikle Polis Akademisi tarafından alım duyurusunun yapılması gerekmektedir. Alım duyurusu yapıldıktan sonra sırasıyla aşağıdaki işlemler yapılır

MUTLAKA OKU
  1. Başvuru ücreti Halkbank’a yatırılır.
  2. Polis Akademisi sitesinden ön internet başvurusu yapılır. Bunun için edevlet bilgisi kullanılır.
  3. Polis Akademisi şartları tutan adayları ön başvuru, ön sağlık taraması ve evrak teslimi için polis okullarına çağırır.
  4. Sınav aşamaları olur ve kazanan adaylar açıklanır.

Tüm bu işlemler sırayla gerçekleşir ve tahmini olarak 6 ay gibi bir zamana yayılır. Bazen bir seneyi de geçer.  Tüm bu süreçlerin işleyişinde internet duyuruları ile bekçi adayları bilgilendirilir. Biz de sitemiz üzerinden haberler ile sizlere yardımcı olmaya devam edeceğiz.

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
72 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
mahmut
mahmut

admin bakan acıkladı sürec diğerlerine göre hızlı işleyecek ve haziranda göreve baslanılacak dedi

Ömer
Ömer

Hâlâ aciklanmadimi admin basvuru

Baranalp topgüloğlu
Baranalp topgüloğlu

Ne zaman başlıyor bekcilik basvurulari nereden yapicaz bide

Admin
Admin
Cevaplandı:   Baranalp topgüloğlu

Birkaç güne başlar. Polis Akademisi sitesinden başvuru yapılacak

Kobra
Kobra

Para yatirma aciklandimi

Admin
Admin
Cevaplandı:   Kobra

Hayir

Ozan
Ozan

Adminim selamlar basvuru parasini ne zaman yatiricaz ?

Admin
Admin
Cevaplandı:   Ozan

Başvurular başladığında başvuru yapmadan evvel

Tyr.
Tyr.

Admin merhabalar.benim Denetim serbeslik var. sicilde bir sey yok ama Sorun olurmu? 2.side açıktan lise okuyorum kabul görürmü ?

Admin
Admin
Cevaplandı:   Tyr.

Lise mezunu olmayanlar basvuru yapamazlar. Dava sonucu önemlidir. Kendi başına denetimli serbetligin bir onemi yoktur. Dava sonucunda alacağınız ceza 6 aydan fazla olmamış olmalıdır.

esra
esra
Cevaplandı:   Admin

başvuru ne zaman olacak ve kaç para yatiriliyor

Admin
Admin
Cevaplandı:   esra

Birkac gun icerisinde başlar. 100 liraydı önceden bu sefer 125 olmasını bekliyoruz.

Furkan
Furkan

Merhabalar , lise mezunuyum ve ayni zamanda atatürk üniversitesi açıköğretim aktif öğrenci olarak görünüyorum. 1. Sorum suan onlisan öğrencisi olmam benim icin bir engel teşkil ediyor mu ? 2. Sorum ise sağ bilegimde 3*3 cm boyunda ufak bir dövmem bulunmakta bi sorun yasarmiyim .

Admin
Admin
Cevaplandı:   Furkan

Liseden mezun olmanız yeterli. Üniversite öğrencisi olmanız hic birşey ifade etmez. Ancak mezun olursanız göreve başladığınızda maaşınız lise mezunu olanlardan daha yuksek olur. Dovmeniz ise sorun olur.

Ümit
Ümit

Merhabalar admin bey şartlarda anayasanın b fıkrasına göre en az orta okulu bitirmiş diyo yani orta okul mezunu olanlar başvuru yapamazlarmı şimdi

Admin
Admin
Cevaplandı:   Ümit

O sartlar alımı yapacak kurumu bağlıyor. Yani kurum en az orada belirtilen seviyede aday alabilir, ancak isterse uzerinde de seviye belirleyebilir.
Adayları baglayan şartlar Polis Akademisi tarafından ilan edilen sartlardır. Ve lise mezunu alım olacağı resmi olarak ilan edilmiştir.

Mhmet
Mhmet

Merhaba.. bekcilik basvurusunda bulunacam sol elimden orta ve yuzuk parmagim eklem yerinden kopuk bu sekilde askerlik yaptim sorun olmadi bekcilikde herhangi bi sorun olurmu? Tesekkur ederim…

Admin
Admin
Cevaplandı:   Mhmet

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre belirttiginiz husus engel olarak belirtilmistir.

emrah
emrah
Cevaplandı:   Admin

karnımda dikiş izi var bekçi olmaya engelmi hiçbir sağlık sorunum yok..

Admin
Admin
Cevaplandı:   emrah

Bu dikiş izleri bağlı bulunduğu sebebe göre sorun olabilmekte. Bir ameliyat sebebiyse bu ameliyat kendi başına sorun olabilir. Ancak kendi başına dikiş izi bulunduğu bölge itibariyle sorun değildir.

Sadi Dinem
Sadi Dinem

Sayın admin bir arkadaşım çalıştığı yerden maaş almak için bank asya hesabı actirmis sonra kapatmış ve bekcilige başvurmuş güvenlik soruşturmasında bank Asya hesabından elenmiş böyle bir şey var mı teşekürler

Admin
Admin
Cevaplandı:   Sadi Dinem

Kisilerin sorusturma dosyaları sorutsurmayı yuruten sube harici baska subelerce bile bilenemez. Haliyle 3. Kisiler bu sorusturma hakkındaki bulguları kisinin hayatının gizliliği kapsamında bilemez.
İsmini verdiginiz banka ve ilgili terör örgütü ile alakalı konular farklı olarak degerlendirilir. Olagan üstü hal kapsamında yetkilendirilmis özel yetkili komisyonlar karar verir. Bu konularda onlar ile Allah arasındadır. Keza buna emniyet icinden bile cevap alamayacağınız gibi bizden de elle tutulur bir cevap almanız mümkün degildir. Malum örgüt ile adı gecenler dahi yaptırıma tabii tutulabilirler.
Sadece söyleyebileceğimiz, böyle bir durum ile karşılaşırsa itiraz etme hakkı vardır. Konuyu bize izah ettiginiz gibi itiraz makamına iletilirse bu makam yapacağı inceleme sonrasında genellikle itirazlara olumlu dönmektedir.

Resul
Resul

admin başvuru bittimi

yusuf
yusuf

Merhaba 6 ay sonra bedelli askerliğim var bekçiliğe suan başvurabilirmiyim bi problem olur mu eger olursa her sene böyle bi imkan var mı

Admin
Admin
Cevaplandı:   yusuf

Askerliğini tamamlamamıs olanların başvurusu reddedilir.

Çiğdem
Çiğdem

sadece erkekler mi başvuru yapabiliyor? kadınlar da yapabiliyor mu ?

Admin
Admin
Cevaplandı:   Çiğdem

Bu alımda sadece erkek adaylara kontenjan ayrılmış olup bayan alım yoktur. Ilerleyen tarihte olup olmayacağı bildirilmemistir.

Fahrettin
Fahrettin

Nasıl olacak e devletten başburular.

Admin
Admin
Cevaplandı:   Fahrettin

Basvurular başladığında polis akademisinin http://www.pa.edu.tr adresinde basvuru ekranı olacak. Bu ekrana tc numaranız ve e devlet sifrenizi yazarak giris yapacaksınız. Karşınıza çıkan formu doldurup kaydet dediginizde basvurunuz gerceklesmis olacak.

Fahrettin
Fahrettin
Cevaplandı:   Admin

Lise terk olurmu acaba bende tastikname var

Admin
Admin
Cevaplandı:   Fahrettin

Mezuniyet şart

Özcan
Özcan

İlköğretim mezunlarının katılması iyi olur yaş sınrı biradaha uzatılsın iyi olur çünki çok isteyen adaylar var işsiz

Admin
Admin
Cevaplandı:   Özcan

O zaman da 4-5 milyon başvuru olur. 1 sene bu alımlar ile uğraşılır 1,5 sene atamalar zaman alır.

Özcan
Özcan
Cevaplandı:   Admin

Alımların sayılı sınırda olacağı için sorun olmaz seçilecek nasıl olsa adaylar

Admin
Admin
Cevaplandı:   Özcan

Sorun olmaz tabi ki yapılabilir. Ama zaman uzar. Süreç uzar. Örneğin ıstanbul’da 1000 kisilik alım olacak. Başvuru sayısı tahminen su sartlar ile 8.000-9.000 kisi olacak. Bu kişilerin hepsi aynı gune planlanmıyor, günlere bölünüyor. Mesela asıl başvuru ve evrak teslimi icin adaylar 5-6 güne bölünüyor. Bu halde bile böyle. Ancak dediginiz sartlarda alım yapılmak ıstenirse ıstanbul da 1000 kisilik kontenjan için 8-9 bin kisi degil 1.5-2 milyon kisi başvurur. Haliyle sadece evrak teslimi ve asıl başvuru aşaması 2-3 aya uzar. Yazılı sınavı vs derken bu milyonlarca aday eritilip kontenjana girecek kisi belirlenene kadar uzun zaman gecer. Polis Akademisi’nin bekçilik dışında bir cok is takvimi var. Mesela yogunluktan dolayı başvuruların başlamadı bile gecikti görüyorsunuz. Bir de siz ülke genelinde 60-70 bin başvuru beklenen bu alıma 3-4 milyon kisinin başvurduğunu farz edin.

Özcan
Özcan
Cevaplandı:   Admin

Birçok madur aile nin güveni olur rahatlarlar biraz maddi yönden

Başa dön tuşu

Cihazınızda internet yok...