Bekçilik Ağız ve Diş Şartları

Mahalle ve çarşı bekçisi adayı öğrencilerin sağlık raporu alma sürecinde, bilindiği üzere 2018 EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri uygulanmaktadır. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bekçilik ağız ve diş sağlığı koşulları bu yönetmelikte yazmaktadır. Bu yönetmeliğin Çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Mahalle bekçisi olmak isteyen kişiler, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Bekçi adaylarında bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunlar aday tarafından gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçilik Ağız ve Diş Şartları

Bekçi adaylarının ağız-diş ve buna bağlı sistemlere ait yapılarında

 • kronik hastalığı,
 • sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı,
 • organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı,
 • sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar

öğrenciliğe kabul edilmezler.

Nefes almayı veya konuşmayı güçleştiren, septum deviasyonları veya diğer burun ve boğaz patolojileri öğrenciliğe engeldir. Ancak başarılı cerrahi ile düzeltilmiş halleri sağlam kabul edilir.

 • Ön grup diş eksiklikleri öğrenciliğe engeldir.
 • Ön grup dışındaki 5 ve 5’ten fazla diş eksiklikleri öğrenciliğe engeldir.
 • Üçüncü büyük azı dişlerinin yokluğu eksiklik olarak değerlendirilmez.
 • Okluzyonda (kapanış) ve fonksiyonda olmayan gömülü dişler ile tedavi edilmemiş mevcut diş kökleri eksik diş kabul edilir.
 • Sabit protez yada dental implant uygulaması ile eksiklikleri giderilmiş olgular sağlam kabul edilir.
 • Alt ve üst dişler arası omm’den büyük olan alt çene gerilikleri (retrognati) öğrenciliğe engeldir.
 • Alt ve üst dişler arası 3mm’den büyük olan alt çene ilerilikleri (prognati) öğrenciliğe engeldir.
 • 6mm’den fazla olan open-bite vakaları öğrenciliğe engeldir.
 • Çene ekleminin hastalıkları, trismus-konstrüksiyon veya ankilozları, kemik iltihapları ve şekil bozuklukları öğrenciliğe engeldir.

Dolgu ve kanal tedavisi olan dişler eksik olarak kabul edilmezler. Yarıdan fazlası duran çürük dişler eksik olarak kabul edilmezler. Diş teli tedavisi bekçilik alımında problem oluşturmaz.

Soru: Dişlerimde dolgu var. Eksik sayılır mı?

Hayır sayılmaz.

Soru: Dişlerimde implant var eksik sayılır mı?

Hayır eksik sayılmaz.

Soru: Dişlerimde kanal tedavisi var eksik sayılır mı?

Hayır eksik sayılmaz.

Soru: Sadece diş kökü kalmış çürüklerim var. Eksik sayılır mı?

Evet eksik diş sayılır.

Konu hakkında merak ettiklerinizi soru sor ve yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Bekçi adayları; 2019'da yapılacak bekçi alımında YÜZ BİNLERCE rakibinizi geçmek için SÖZLÜ MÜLAKATTA yüksek almalısınız! Çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 452 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.
Utku DEMİR
Utku DEMİR hakkında 598 makale
Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

452
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Aday1
Ziyaretçi
Aday1

Merhaba. Benim küçük azı dişlerimin hiçbiri dogustan çıkmadı fakat diger dişler yerlerini kapadı o alanda bosluk yok sıkıntı olur mu

Mehmet ali
Ziyaretçi
Mehmet ali

Damakta diş var sorun olur mu

cetin
Ziyaretçi
cetin

diş teli bekçi olmama engel mi?

Adil
Ziyaretçi
Adil

Merhaba admin 4 20lik dişimi de çektirdim birde arka dişimi çektirdim sorun olurmu

BERKE
Ziyaretçi
BERKE

ALT ÇENE KISMINDA ÇIKARILABİLİR 5 ADET DİŞ ŞEKLİNDE PROTEZ VAR SORUN OLURMU

Ben
Ziyaretçi
Ben

Ön dişlerimde çarpıklık var saglık dan geçmem için tel taktırsam fayda olur mu

Özen güngör
Ziyaretçi
Özen güngör

Meraba ust taraftan ondeki kenardaki beşinci dişim eksik eleme sebebi olur mu acaba

Halil
Ziyaretçi
Halil

Selamin aleykum ben dis teli tedavisi goruyorum dislerimde tel var ve alt ust ceneden ameliyat olmam gerekiyor ama daha ameliyata 7 ay var su an yaziliyi gectim spor ve sozlu mulakatta veya genel saglik sorusturmasinda beni ameliyat olmam gerektigi icin elenir miyim ?ameliyati daha once olma gibi bi ihtimalde yok bu konu hakkinda bilgi alabilirmiyim

Serkan
Ziyaretçi
Serkan

Selamun aleyküm ben yazılıyı geçtim şuan parkura hazırlanıyorum 2 gün önce bu yazıyı gördüm ön grup dişlerden bir tane eksik olunca eliyolarmış benim bir tane sağ da üst de bir tane köpek dişim yok ilerde parkuru ve mülakatı geçtikden sonra genel detaylı sağlıkda elerlermi beni bir köpek dişim yüzünden köpek dişleri ön gruba mı bağlı mı?

Uğur
Ziyaretçi
Uğur

Admin 2 tane üst çene ve 2 tane alt çenede toplam 4 tane küçük azı dişlerim çekildi benim diş teli için sorun teşkil eder mi.Diş Telinden sıkıntı olmaz değil mi

Ahmet01
Ziyaretçi
Ahmet01

Merhaba admin toplam 24 tane dışım var sağ altta 3 eksik sol altta 3 eksik üst sağda 1 ust solda bir (hepsi arka) bunlara diş yaptırsam sorun olurmu

Levent
Ziyaretçi
Levent

Merhaba admin. Sağ üst azı dişim çürük sorun olur mu ve kaç dişe kadar sorun olmuyor

Admin
Ziyaretçi
Admin

Sorun yaşamazsınız.

Bekci adayi
Ziyaretçi
Bekci adayi

Admin bekcilikte bize verilen silah harici kendimize sahsi silah alsak gorevli olmadigimizda devletin bize verdigi silahi tasima zorunlulugumuz varya sahsi silahimizida yanimizda bulundursak sorun olurmu

Serkan
Ziyaretçi
Serkan

Selam Adminim yardımcı olurmusun bir sorum olacaktı.
Benim hicbir ne eksik ne çürük ne dolgu bugüne kadar dişlerime hiçbirşey yapmadım hepsi sapasağlam duruyor ama çenemi kapatırken on dişler birbirine değmiyor bu sorun olur mu bana genel sağlıkta.
Arkadakiler değiyor birbirine ama on dişler birbirine değmiyor daha iyi anlaman için sana fotoğraf ta atabilirim mail adresi verirsen.
Yardımcı olurmusun bana kafam çok karışık

Serkan
Ziyaretçi
Serkan

On grup dışındaki toplam 5 ve üstündeki diş eksikliği derken diş teli tedavisi gereği dişlerim çekildi ve tedavi ile düzgün bir hale geldi boş diş yeri yok on gruptan cekilen yok kopek dişleri arkasindaki 4 diş çekildi.fakat suan 24 adet dişim var. Bu bir engelmi?