Bekçilik Ağız ve Diş Şartları

Mahalle ve çarşı bekçisi adayı öğrencilerin sağlık raporu alma sürecinde, bilindiği üzere 2018 EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri uygulanmaktadır. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bekçilik ağız ve diş sağlığı koşulları bu yönetmelikte yazmaktadır. Bu yönetmeliğin Çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Mahalle bekçisi olmak isteyen kişiler, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Bekçi adaylarında bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunlar aday tarafından gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçilik Ağız ve Diş Şartları

Bekçi adaylarının ağız-diş ve buna bağlı sistemlere ait yapılarında

 • kronik hastalığı,
 • sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı,
 • organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı,
 • sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar

öğrenciliğe kabul edilmezler.

Nefes almayı veya konuşmayı güçleştiren, septum deviasyonları veya diğer burun ve boğaz patolojileri öğrenciliğe engeldir. Ancak başarılı cerrahi ile düzeltilmiş halleri sağlam kabul edilir.

 • Ön grup diş eksiklikleri öğrenciliğe engeldir.
 • Ön grup dışındaki 5 ve 5’ten fazla diş eksiklikleri öğrenciliğe engeldir.
 • Üçüncü büyük azı dişlerinin yokluğu eksiklik olarak değerlendirilmez.
 • Okluzyonda (kapanış) ve fonksiyonda olmayan gömülü dişler ile tedavi edilmemiş mevcut diş kökleri eksik diş kabul edilir.
 • Sabit protez yada dental implant uygulaması ile eksiklikleri giderilmiş olgular sağlam kabul edilir.
 • Alt ve üst dişler arası omm’den büyük olan alt çene gerilikleri (retrognati) öğrenciliğe engeldir.
 • Alt ve üst dişler arası 3mm’den büyük olan alt çene ilerilikleri (prognati) öğrenciliğe engeldir.
 • 6mm’den fazla olan open-bite vakaları öğrenciliğe engeldir.
 • Çene ekleminin hastalıkları, trismus-konstrüksiyon veya ankilozları, kemik iltihapları ve şekil bozuklukları öğrenciliğe engeldir.

Dolgu ve kanal tedavisi olan dişler eksik olarak kabul edilmezler. Yarıdan fazlası duran çürük dişler eksik olarak kabul edilmezler. Diş teli tedavisi bekçilik alımında problem oluşturmaz.

Soru: Dişlerimde dolgu var. Eksik sayılır mı?

Hayır sayılmaz.

Soru: Dişlerimde implant var eksik sayılır mı?

Hayır eksik sayılmaz.

Soru: Dişlerimde kanal tedavisi var eksik sayılır mı?

Hayır eksik sayılmaz.

Soru: Sadece diş kökü kalmış çürüklerim var. Eksik sayılır mı?

Evet eksik diş sayılır.

Konu hakkında merak ettiklerinizi soru sor ve yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Bu makale ile alakalı toplam 159 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

159 yorum

 1. Admin kolay gelsin toplamda 24 dişim var yanlız biri 20 lik diş yani normalde 32 diş oluyor 20likler hariç 28 kalıyo sorduğum kısım 20 likler eksik olarak kabul edilmiyor ama varlığı sayılıyor mu?

 2. Merhaba, eşimin on 1 dışı eksik ama çok belli değil biraz boşluk var. Küçükken kırılmış. Sorun olur mu ? Yada implant için tedavi sürecinde olursa sıkıntı olurmu ? T3sekkur ederim.

 3. Üstteki köpek dişin yanındaki küçük kesici diş küçükken düştü çıkmadı köpek dişide o boşluktan faydalanıp onun yerine kaymış bakıldığında köpek dişi eksik duruyor gibi ama filim çekince köpek dişinin kökü çaprazdan gelip kesici dişin yerine geçtiği belli oluyor sizce elenirmiyim elenmemek için yaptırmammı gerekir o dişleri

 4. admin kardesım benım on dislerim tam ama bitanesi damakta cıktı kucukken ve yerine oturmadı hafif geride duruyor sag kopek disimde ust taraftan cıktı digerlerinden biraz onde ve ustte acaba sorun teskil edermi

 5. Merhaba ön üst sag 4.disim kirilmisti sadece kökü duruyor biraz curukluk var . 4 .5 tane de dolgulu disim.var tedavi edilen sorun olurmu bosuna para yatirip elenceksem basvuru yapmayim birde sakalli gitsek mulakata sorun oluyormu. Birde bulundugum ile 100 kisi alinacak. Onceki yedek adaylardan secmeyeceklermi bu 100 kisiyi boşuna basvuru yapmis olmak ostemiyorum

 6. Selamun aleyküm hocam benim dolgu olan dişler kırıklar var engelmi ikinci sorum sağlam olan disim kırılma var yan tarafta ama genel olarak yüzde 80 sağlam o disim engel olurmu teşekkür ederim şimdiden

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*