Bekçilik Ağız ve Diş Şartları

Mahalle ve çarşı bekçisi adayı öğrencilerin sağlık raporu alma sürecinde, bilindiği üzere 2018 EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri uygulanmaktadır. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bekçilik ağız ve diş sağlığı koşulları bu yönetmelikte yazmaktadır. Bu yönetmeliğin Çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Mahalle bekçisi olmak isteyen kişiler, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Bekçi adaylarında bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunlar aday tarafından gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçilik Ağız ve Diş Şartları

Bekçi adaylarının ağız-diş ve buna bağlı sistemlere ait yapılarında

 • kronik hastalığı,
 • sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı,
 • organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı,
 • sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar

öğrenciliğe kabul edilmezler.

Nefes almayı veya konuşmayı güçleştiren, septum deviasyonları veya diğer burun ve boğaz patolojileri öğrenciliğe engeldir. Ancak başarılı cerrahi ile düzeltilmiş halleri sağlam kabul edilir.

 • Ön grup diş eksiklikleri öğrenciliğe engeldir.
 • Ön grup dışındaki 5 ve 5’ten fazla diş eksiklikleri öğrenciliğe engeldir.
 • Üçüncü büyük azı dişlerinin yokluğu eksiklik olarak değerlendirilmez.
 • Okluzyonda (kapanış) ve fonksiyonda olmayan gömülü dişler ile tedavi edilmemiş mevcut diş kökleri eksik diş kabul edilir.
 • Sabit protez yada dental implant uygulaması ile eksiklikleri giderilmiş olgular sağlam kabul edilir.
 • Alt ve üst dişler arası omm’den büyük olan alt çene gerilikleri (retrognati) öğrenciliğe engeldir.
 • Alt ve üst dişler arası 3mm’den büyük olan alt çene ilerilikleri (prognati) öğrenciliğe engeldir.
 • 6mm’den fazla olan open-bite vakaları öğrenciliğe engeldir.
 • Çene ekleminin hastalıkları, trismus-konstrüksiyon veya ankilozları, kemik iltihapları ve şekil bozuklukları öğrenciliğe engeldir.

Dolgu ve kanal tedavisi olan dişler eksik olarak kabul edilmezler. Yarıdan fazlası duran çürük dişler eksik olarak kabul edilmezler. Diş teli tedavisi bekçilik alımında problem oluşturmaz.

Soru: Dişlerimde dolgu var. Eksik sayılır mı?

Hayır sayılmaz.

Soru: Dişlerimde implant var eksik sayılır mı?

Hayır eksik sayılmaz.

Soru: Dişlerimde kanal tedavisi var eksik sayılır mı?

Hayır eksik sayılmaz.

Soru: Sadece diş kökü kalmış çürüklerim var. Eksik sayılır mı?

Evet eksik diş sayılır.

Konu hakkında merak ettiklerinizi soru sor ve yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Bu makale ile alakalı toplam 504 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

504
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Burak
Ziyaretçi
Burak

Admin kardeş bir sıkıntı yaşarmıyım ? Bekçi olan ve daha önce sağlık raporu almaya giden arkadaşlar bir sorum olacak. Ağzımda sağlam 24 diş (1 sağlam 20’lik diş onunla toplam 25 diş) var. 3 çekilen, 1 kırık normal diş (dolgusunun yarısı düşmüş) ve 1 kırık 20’lik diş var. Rapor alırken bir problem yaşarmıyım. Yönetmelikte 20’liklerin eksikliği değerlendirilmiyor yazıyor. Yani toplam 28 diş üzerindenmi değerlendiriliyor. Ve ön dişlerim sağlam herhangi bir problem yok.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Bekçilik için soruyorum
Köpek dişlerinin yan taraflarında alt üst tarafta toplam 4 diş yok boşlukta var tel tedavisi için çekilmişti ama daha tel takılı değil bekicilikten elenirmiyim nolur cevap verirsen sevinirim bir an once

Burak
Ziyaretçi
Burak

Bekçi olan ve daha önce sağlık raporu almaya giden arkadaşlar bir sorum olacak. Ağzımda sağlam 24 diş (1 sağlam 20’lik diş onunla toplam 25 diş) var. 3 çekilen, 1 kırık normal diş (dolgusunun yarısı düşmüş) ve 1 kırık 20’lik diş var. Rapor alırken bir problem yaşarmıyım. Yönetmelikte 20’liklerin eksikliği değerlendirilmiyor yazıyor. Yani toplam 28 diş üzerindenmi değerlendiriliyor. Ve ön dişlerim sağlam herhangi bir problem yok.

Deli kurt
Ziyaretçi
Deli kurt

Merhaba admin önden 3. Dişim yani köpek dişinin yanındaki diş engel oluyormu saygılar

Birol
Ziyaretçi
Birol

Üst damağımdaki köpek dişleri 2 adet olan damağın üstğnden çıktı şekil bozukluğu var sağlık heyetinde sorun teşkil edermi?

YasinB
Ziyaretçi
YasinB

Kardeşim toplam 26 dişim var(1 tane 20’lik diş dahil). 3 tane 20’lik dişim yok. Ayrıca 3 dişimi çektirmiştim. Heyet raporu alırken bir problem yaşarmıyım ? 20’likler değerlendirilmiyor sanırım.

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Merhaba admin benim üst on dişim 1 tanesi sabit protez kabul edilir mi

hasan
Ziyaretçi
hasan

Admin mrb bekçilik için hastaneden heyet raporu alırken ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorum olacak benim üsten 5 inci dişim ve alttan 5 dişim yok çektirmiştim, 2 dişim yok… Azı dişlerim (20 lik dişlerimide çektirmiştim alttan ve üstten ) 20 lik dişler değerlendirilmiyor değil mi.? üst ön dişim biraz eğri ? toplamda 26 tane dişim var yardımcı olursanız sevinirim

Abdullah06
Ziyaretçi
Abdullah06

Üst azı dişım eksik sorun olur.mu

Birol
Ziyaretçi
Birol

Üst köpek dişlerim damağım üstünden diğer dişlere aynı hizada değil sağ ve sol olarak damağın üstünden çıktı sorun olurmu?

ahmet
Ziyaretçi
ahmet

en az kaç dişin olması gerekiyor 27 yeterlimi

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Merhaba benim ön dişlerimde hafif carpıklık var cok da belli değil aslında yanlız üst ve alt köpek dişlerim uzun ve sivri olduğundan ön alt ve üst dişlerim 2 cm veya 1 cm boşluk kalıyo birbirine değmiyolar bjnunla ilgli olarak yapabileceğim birşey varmı veya engelmidir

Kamil canbaz
Ziyaretçi
Kamil canbaz

Ön dişlerimden birisinin kökle bir bağlantısı yok fakat damak tutuyor ve hafif sallanmakta görüntü bakımında bir eksiklik bulunmamakla birlikte görüntü açısından bir sorun teşkil etmiyor ön dişin sallanıyor olması problem teşkil eder mi ? Ön dişi diğer dişlere sabitlemek gerekir mi acaba

Emin
Ziyaretçi
Emin

Diş Yamuklugu sorun yaratır mı?

murat
Ziyaretçi
murat

20 lik dişim var bu dişimi aldırdığım takdirdemi eksik sayılır aldırmassam mı eksik sayılır teşekkürler