Bekçiliği Kazanıp Ataması Yapılmayan ve Yedeklerin Durumu
hataybekcileri 49447756 2166816950298587 5684403468092073850 n

Bekçiliği Kazanıp Ataması Yapılmayan ve Yedeklerin Durumu

1.dönem çarşı ve mahalle bekçiliği süreci sancılı şekilde işlemeye devam ediyor. Yaklaşık 10 aydır süren sürecin son aşamaları yapılıyor. Kazanıp tüm aşamalardan sorunsuz geçen bekçilerin eğitimi önümüzdeki hafta başlayacak. Bu süreçte, kazanmasına rağmen sağlık raporunda sorun çıkanlar, güvenlik soruşturmasında takılanlar ve 10 bin civarındaki yedek kazananların ise belirsiz bekleyişi sürüyor. Polis Akademisi, dün yaptığı duyuru ile sınav aşamasında kazanıp asil listede olanlardan rapor ve arşiv araştırması sorunsuz olanların eğitim yerlerini açıkladı. Raporu Ankara’dan olumsuz dönen, hakem hastaneye yönlendirilen, tekrar tetkik istenilenler ile güvenlik soruşturması olumsuz çıkıp itiraz edenler ve  yedek olup rapor aldırılanlar ise beklemeye devam ediyor.Sitemize gelen soruların büyük bölümünü yukarıda saydığımız bekleyen ziyaretçilerimiz soruyorlar. Bundan sonra ne olacağını merak ediyorlar. Bu yazımızda açıklamlar yapmaya çalışacağız.

Öncelikle kaç kişinin eğitime alındığı konusunda herhangi bir sayı olmadığını belirtelim. İşlemler il bazında yürütüldüğü için hangi ilde kaç kişi atanıp eğitime alındı, yedek atandı mı, kaç kişi elendi vb. tarzı soruların cevabını ancak il emniyet müdürlüğünüzden o il ile sınırlı şekilde öğrenebilirsiniz ya da  ilin açtığı whatssapp bilgi grubundan öğrenebilirsiniz.

Diğer bekçi alımlarından farklı olarak 1. dönem sürecini Polis Akademisi işlettiği için süreç aynen polis alımlarındaki gibi bir işleyiş izlenecek. Asil kazanan adaylardan raporu Ankara’dan dönen heyet hastanesine yönlendirilenler eğer raporları sorunsuz geçer ve Ankara onaylarsa öncelikli olarak asil oldukları için bu kişilerin ataması yapılacak ve eğitime çağrılacaklar. Asil olup raporu her şartta olumsuz olup elenenler, güvenlik araştırmasından olumsuz alıp elenenler, hakkından feragat edip eğitime katılmayanlar ve bir şekilde asil kazanıp elenenler yerine ise yedeklerden kazananlar sırayla çağrılacaklar.  Bu kişilerin atamaları ivedi yapılıp eğitim için bilgilendirileceklerdir. Her ilde yedek sıralaması ve kontenjanı farklı olduğu için tüm bu yedek çağrılması ve eğitime alınması toplu olarak Polis Akademisi duyurusu ile yapılacaktır. Yedeklere haber verilip eğitime gönderilmesi il bazında olası gözükmüyor.

Bu hafta içinde Polis Akademisi tarafından tekrar bir duyuru yapılmasını bekliyoruz. Bu şekilde tüm kontenjanlar dolana kadar yedek kazanalar açıklanacak ve eğitim alıp bekçi olarak göreve başlayacalardır. Eğitime geç çağrılmanız herhangi bir sorun oluşturmaz. Polis Akademisi 6. hatta 7. defa yedek bile çağırma duyurusu yapmaktadır. Geç gittim eğitimim aksadı vb. gibi endişeleri taşımanıza lüzum yok.

Önemli Not: Bu açıklamanın 2019 yılında yapılması planlanan ve yeni başvuru ile başlayacak bekçi alım ilanı ile herhangi bir alakası yoktur. Yeni bekçi alımı ile ilgili haberimiz için tıklayınız.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
118 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Resul Demiray
Resul Demiray

Eğitime geç gidenler erken gidenlerle berabermi mezun olucak admin yoksa eğitimi tam gün mü yapacaklar

ferhat
ferhat
Cevaplandı:   Utku DEMİR

İYİ GÜNLER ADMİN SİVAS’TAN 2018 BEKÇİ ALİMİNA BAŞVURDUM YEDEKTEN 35. SİRADAYİM GELİR Mİ BIRDE SİVASTA ALIMDA YEDEKTEN ILK 50 KISIYE SAGLIK TESTİ VE EMNİYET ARAŞTIRMASI YAPILDI BIZIM DURUMUMUZ NE OLUR

Oğuz
Oğuz

Yedeklerde kaçıncı yedeğe kadar alim oldu

sebahattin
sebahattin

kayır başvuru için nerelere başvurmam gerekiyor

Zekeriya gun
Zekeriya gun

Admin devlet hastanesinden anakraya olumsuz gideblerin itirazi kesin kabul edileiyomu kesin tekrar sevk eduliyomu itiraz hakkiniz var deniyo ama nasil oluyo acikalayabilrmisin

Kirqin
Kirqin

Yedeklerini ne zaman cagirmaya basliyacaklar ..

Hasan ali
Hasan ali

Peki ankaradan sağlıktan direk elenenler nasıl bi yol izlemeli

Mahmut
Mahmut

Ben herşeyden geçtim doktor yazısı okunmadığı için Evrak geri geldi sonra düzeltilip tekrar ankaraya gitti sorunsuz bir şekilde ama eğitime yetişmedi evrağım. Bu konuda ne olur?

Ebru
Ebru

Admin benim nisanl bursadan 163yedekti toplamda 270 kisi alicakti egmnin kurdugu whatsap grubundan 11ocaga kadar cagirdilar tebliğ tebellug evragi imzalattilar egitimi. Nerde nezaman olucagi tarihleri falan yaziyomus ama şimdi sistemimizde boyle bir sınav sonucu kaydo bulunamadi yaziyo olumlumu olumsuzmu cagirirlarmi sence

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...