Bekçiliğe Başvuru Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Devletimizin uzun bir aradan sonra tekrardan  geçmek istediği bekçilik sistemi için ilk ilk bekçi alımları 2017 yılının ocak aylarında olmuştu. Daha sonra alınan bekçiler göreve başladı. Sanırım bekçilerin faydalı olacağını düşünmeye başlayan resmi kurumlar artık diğer iller içinde birer birer ilana çıkmaya başladılar. Bizde bu yazımızda sizlere çarşı ve mahalle bekçiliği başvurusu nasıl yapılır, bekçilik başvurusu nasıl yapılır ve bekçi olmak için gerekli şartlar nelerdir onlardan bahsedeceğiz.

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Şartları Nelerdir??

Öncelikle bekçilik sınavına başvuru yapmak için ilanda belirtilen şartları sağlamanız gerekmekte. Bunun için başvuru yapmak istediğiniz il yada ilçenin çıkarmış olduğu ilanda belirtilen şartları iyice incelemeniz gerekiyor. Şartlar genelde tüm bekçi ilanlarında aynı şekilde sunulmuş. Şartları maddeler halinde yazacak olursak.

1) Erkek ve Türk Vatandaşı olmak.
2) En az lise veya dengi okul mezunu olmanız gerekli.
3) Askerliğini yapmış olmanız ve 30 yaşından büyük olmamanız gerekiyor.
4) Görevini yerine getirmesine engel olabilecek hastalık veya başka bir engelin bulunmadığını sağlık kurulu tarafından verilen raporla belgelemek.
5) Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veya yüz kızartıcı suçlardan hükümlü bulunmamak.
6) 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’nci maddesindeki şartları taşımak.
7) Türk toplum anlayışına göre kötü şöhret sahibi olmamak.
8) Kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası bulunmamak.
9) Başvuru yapacağınız ilde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak.
10) Boyunuzun en az 167cm olması.
11) Vücut kitle indexinizin 18 ile 27 arasında olması gerekli. (Formül: {ağırlık(kg)/[boy(m)]2})

 

Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Başvuru Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği ilanlarına başvurmak isteyen adayların öncelikle yukarıdaki şartları sağlıyor olmaları gerekiyor. Bu Şartları sağlayan adaylar ilanda belirtilen evrakları kurumlardan ıslak imzalı bir şekilde alarak başvuru yapmak istedikleri ilçe emniyet müdürlüklerine müracaat etmeleri yeterli olacaktır.

Peki Bekçilik İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

1- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,

2- Okul Diploma veya Tasdiknamesi,

3- Askerlik Durum Belgesi,

4- 4,5×6 cm Ölçülerinde 6 adet Fotoğraf,

5- Adli Sicil Belgesi,

6- Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ettiğini belirtir belge,

7- Hazırlık Okumuş ise Belgesi.

 

 

Bekçi adayları; Mahalle Bekçisi olup olmayacağınızı belirleyecek olan yazılı ve sözlü sınava, hazır ve donanımlı olarak göğüs germek için aşağıdaki sınav ve test uygulamalarını mutlaka satın alın. Binlerce çözümlü test ve sözlü mülakat soru-cevabı ile yazılıya ve sözlüye hazırlanın.40-50 TL fiyatlarla satılan kitapların yerine sadece 22.99 TL. Bir kez ödeyin, sürekli güncel ve hızlı bir çalışma imkanına sahip olun. Sürekli güncellenen içeriklerle yüz bine yaklaşan rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Bu uygulamalar bekcialimi.com sitemizin resmi ve desteklediği uygulamalardır.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*