Bekçiler Sivilde Silah Taşıyabilir mi? – BekçiAlımı
Bekçiler Sivilde Silah Taşıyabilir mi?
Bekçiler Sivilde Silah Taşıyabilir mi?

Bekçiler Sivilde Silah Taşıyabilir mi?

Bekçiler sivilde silah taşıyabilir mi? Bekçilik mesleği tekrardan 2017 yılında hayatımıza girdi. Vatandaşlar tarafından oldukça ilgi ile karşılanan bu meslekle ilgili pek çok soru işareti merak ediliyor. Yukarıdaki başlığımızdan da anlaşılacağı gibi merak edilenlerden biri de bekçilerin silah taşımasıyla ilgili.

Bekçilerin özlük hakları içerisinde silah taşıma yetkisi de geliyor. Dolayısıyla bekçiler sivilde silah taşıyabilir mi? Sorusu da burada devreye giriyor.

Türkiye’de devlet memuru olarak hizmet veren her çalışanın görev ve yetki sınırları yasalarla sınırlandırılmıştır. Bunlar içerisinde bekçilerin silah kullanma yetkisi de vardır.

Bekçilerin silah taşıma yetkisi var mı?

Bekçilerle ilgili olarak sunulmuş olan yönetmelikte şu ifadelere yer verilmektedir. “Bekçi adayları ve bekçilere ihtiyaç ve lüzuma göre düdük, cop, palaska kemeri, tabanca, tabanca kılıfı, en az 14 adet fişek, 2 adet şarjör demirbaş şeklinde verilir” Bu maddeden de açıkça belirtilmiş olduğu gibi bekçilerin iş hayatlarında da sivil hayatlarında da silah taşıma ile ilgili yetkileri bulunmaktadır. Dolayısıyla bir bekçi sivilde silahla dolaşabilir ve bunun karşılığında da taşıdığı silahın sorumluluğuyla hareket etmek durumundadır. Bekçi kendisine verilmiş olan bu hakkı mutlaka layığı ile kullanmak zorundadır. Bekçi eğer ki bu hakkı doğru kullanamazsa bu durumda sorumluluğun neticesinde verilecek olan cezaya razı olmak durumundadır.

Bekçiler Sivilde Silah Taşıyabilir mi?
Bekçiler Sivilde Silah Taşıyabilir mi?

Yukarıda bekçiler sivilde silah taşıyabilir mi? sorusuna açıklık getirilmiştir. buna göre her bekçi bu hak doğrultusunda silah taşıma hakkına sahiptir.

Bekçilerin Silah Taşıması

Bekçiler her zaman güvenliği sağlamakla sorumludur. Gece ve gündüz vatandaşların hak ve hürriyetlerinin korunmasına yardımcı olan bekçilerin ağır sorumluluğu vardır. Her bekçi kendisine verilen haklar doğrultusunda vatandaşlara bu güveni sağlamakla sorumludur.

[wp-faq-schema]

Yazar: İhsan Arslan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir