Bekçiler Polis Olabilir mi?

Çarşı ve Mahalle Bekçileri, sürekli gece çalışırlar, çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların bunu göz önünde bulundurarak bu mesleği seçmeleri gerekir. Bir önemli sorun da şu, 2017 yılında tekrar bekçilik mesleğinin getirilmesiyle internet üzerinde çok asılsız ve rastgele yazılan haberler oldu. Bunlar genel olarak bekçilerin polis olabilecekleri yönündeydi. Bu konu ile ilgili yaptığım araştırmalar sonucu, normal koşullarda böyle bir şeyin olmadığı kanısına vardır.

Bu araştırmayı kendinizde yapabilirsiniz. Çünkü çarşı ve mahalle bekçileri, 772 sayılı kanuna tabidirler. Çarşı ve Mahalle Bekçilerini ilgilendiren bu kanuna göz atmak isterseniz linkini yazının aşağısına eklerim.

Bekçiler Polis Olabilir mi?

Hayır arkadaşlar malesef şuanda bekçilerin polis olması gibi bir şey yok. 3 yıl 5 yıl çalıştıktan sonra polis olabilir gibi hikayelere inanmayalım lütfen bunlar yalan. Henüz böyle bir açıklama veya çıkmış kanun falan yok.

Bekçiler Görevde Yükselme var mı?

Arkadaşlar bu soruya 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri kanununda geçen bir madde ile inceleyebiliriz. 772 Sayılı Kanununda bulunan 13. maddeye göre terfi ve derecelerden şu şekilde bahsedilmektedir:

Madde 13 – Tayin ve terfiler bu derecelere göre düzenlenmiş kadrolara yapılır. Bir üst dereceye terfi edebilmek için bulunduğu derecede Fiilen 3 (üç) yıl çalışmış ve olumlu sicil almış olmak, üst derecede açık kadro bulunmak şarttır.

Terfiye hak kazananların açık kadro sayısından fazla olması halinde yarışma sınavı yapılır.

Bekçilik sistemi yeni geldiği için bazı kanunlar ilerleyen zamanlarda günümüze uyarlanacaktır. Şuan ki Bekçilik kanunu eski bir kanundur ve günümüz şartlarını karşılamayabilir.

Bekçilerin polis olma gibi bir durumu olursa, sitemiz üzerinden sizlere gerekli paylaşımı yaparız. Bizi takip etmeye devam edin.

Bu makale ile alakalı toplam 111 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

111
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Muhammed
Ziyaretçi
Muhammed

Merhaba admin. Ön lisans mezunuyum. Bekçilik yaparken dışarıdan lisans bitirirsem maaş otomatik yükselir mi

Tepe34
Ziyaretçi
Tepe34

Bekçi olarak göreve basladiktan sonra kpss den uygun notu alip polislik icin basvirup gecebikirmiyim
Lisans mezunuyum

Emre35
Ziyaretçi
Emre35

Admin çenemde dikkatli bakinca belli olan bi dikiş izi var bekçilik elemelerinde sıkıntı olurmu

_bekçş
Ziyaretçi
_bekçş

Admin iki sene önlisans okuyan bir bekçi polis alımlarına başvurup kazanırsa polis olabiliyor dimi

Kübra
Ziyaretçi
Kübra

İyide kuzenim tem de çalışıyor ve onların oraya 5 bekcının geldıgını 5 yıl gorevden sonra polıs olacağını söyledi yalan olması imkansız

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhabalar,
Bahsini ettiginiz bekciler, egitim şartları tutuyorsa polislik sınavına girebilirler. Bu durumda meslek icinde yukselmis olurlar.
Ancak bekcilikten polislige geçiş, ya da belli görev süresi sonunda polislige gecis diye bir husus yoktur.

köroğlu
Ziyaretçi
köroğlu

merhaba admin bekçilik için ben de başvuru yapacam ama askerlik şartı istiyor ve bende askerlik yapmamışım fakat 24 aralık 2019 da bedeli yapacağım 16 gün sürecek benim askerliğim acaba ben başvurabilirmiyim polis akademisini aradım ama net bir cevba ulaşamadım…

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhabalar,
Askerlik yükümlülükleri devam edenler(terhis yahut muaf olmayanlar) başvuru yapamazlar. Bu bağlamda siz de terhis tarihinizden önce başvuru yapamazsınız.

Buğra
Ziyaretçi
Buğra

Bekçiliğe başvuru yapacam ama polislik alımı içinde başvuru yapmak istiyorum. Yani ikisi içinde başvuru yapabilir miyiz ikisinden biri engel olur mu?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhabalar,
İkisi icin de başvuru yapabilirsiniz.

Sinan
Ziyaretçi
Sinan

Admin askerlikten muafiyet alıp başvuru yapılabiliyor diyorlar lakin ilk para yatırılıyor tam detaylı olmadığı icin kilodan bile çürük alan askerden sonrasında düzelmiş olsa bu engel midir bekçiliğe çünkü para yatıracağız bilip bilmeden başvuru yapmayalım

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhabalar,
Askerlikten muaf olunup, muaf olmaya sebep olan hastalığın Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğince engel teşkil etmemesi ve adayın diger tüm şartları taşıyor olması halinde Emniyet Teşkilatı içinde görev alabileceği şeklinde sonuç çıkıyor tum aramalardan. Bu bilgi bizim yapmış olduğumuz yorumdur ve bu tur bilgilerde muhakkak adayın en net bilgi alabileceği adresi belirtiriz.
Siz de emin olmak ve net bir cevap almak için Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanlığı’na danısabilirsiniz.

mert
Ziyaretçi
mert

selamın aleyküm bekçi olarak görev yapan bir kimse polis özel harekat başvurusu açıklandığı taktirde başvuru yapabilirmi kazandığı zaman istifamı etmesi gerekiyor veya istifa edip mi başvuru ypması gerekiyor

Admin
Ziyaretçi
Admin

Başvuru yapabilir.

furkan
Ziyaretçi
furkan

Merhaba bekçiliğe başvuran birisi aynı sene içerisinde polislik içinde başvuru yapabilir mi ?

Yağmur
Ziyaretçi
Yağmur

Mwrhabalar karaciğerden kistin icindeki sıvıyı çektiler ordan ufak bir iz var bu yüzden elendi doktor raporu alıp tekrar başvurma şansı varmı ilk aşamadan elediler

Bekci adayı
Ziyaretçi
Bekci adayı

Merhaba, bekçi ataması ikamet ettiğimiz yere göremi oluyor?

Bahtiyar
Ziyaretçi
Bahtiyar

Çarşı ve mahalle bekçisi olarak görev yapıyorum. Kendi isteğim doğrultusunda başka ile tayin isteyebilirmiyim bu konu hakkında bilgi verirmisiniz. Yada eş durumundan dolayı tayin isteyebilirmiyim.

muharrem
Ziyaretçi
muharrem

2 gözümde 1,50 miyop var gözlük kullanıyorum sıkıntı olurmu

Bahtiyar
Ziyaretçi
Bahtiyar

Çarşı ve mahalle bekçisi olarak görev yapıyorum. Kendi isteğim doğrultusunda başka ile tayin isteyebilirmiyim bu konu hakkında bilgi verirmisiniz. Yada eş durumundan dolayı tayin isteyebilirmiyim