Bekçiler Polis Olabilir mi?

Çarşı ve Mahalle Bekçileri, sürekli gece çalışırlar, çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların bunu göz önünde bulundurarak bu mesleği seçmeleri gerekir. Bir önemli sorun da şu, 2017 yılında tekrar bekçilik mesleğinin getirilmesiyle internet üzerinde çok asılsız ve rastgele yazılan haberler oldu. Bunlar genel olarak bekçilerin polis olabilecekleri yönündeydi. Bu konu ile ilgili yaptığım araştırmalar sonucu, normal koşullarda böyle bir şeyin olmadığı kanısına vardır.

Bu araştırmayı kendinizde yapabilirsiniz. Çünkü çarşı ve mahalle bekçileri, 772 sayılı kanuna tabidirler. Çarşı ve Mahalle Bekçilerini ilgilendiren bu kanuna göz atmak isterseniz linkini yazının aşağısına eklerim.

Bekçiler Polis Olabilir mi?

Hayır arkadaşlar malesef şuanda bekçilerin polis olması gibi bir şey yok. 3 yıl 5 yıl çalıştıktan sonra polis olabilir gibi hikayelere inanmayalım lütfen bunlar yalan. Henüz böyle bir açıklama veya çıkmış kanun falan yok.

Bekçiler Görevde Yükselme var mı?

Arkadaşlar bu soruya 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri kanununda geçen bir madde ile inceleyebiliriz. 772 Sayılı Kanununda bulunan 13. maddeye göre terfi ve derecelerden şu şekilde bahsedilmektedir:

Madde 13 – Tayin ve terfiler bu derecelere göre düzenlenmiş kadrolara yapılır. Bir üst dereceye terfi edebilmek için bulunduğu derecede Fiilen 3 (üç) yıl çalışmış ve olumlu sicil almış olmak, üst derecede açık kadro bulunmak şarttır.

Terfiye hak kazananların açık kadro sayısından fazla olması halinde yarışma sınavı yapılır.

Bekçilik sistemi yeni geldiği için bazı kanunlar ilerleyen zamanlarda günümüze uyarlanacaktır. Şuan ki Bekçilik kanunu eski bir kanundur ve günümüz şartlarını karşılamayabilir.

Bekçilerin polis olma gibi bir durumu olursa, sitemiz üzerinden sizlere gerekli paylaşımı yaparız. Bizi takip etmeye devam edin.

Bekçi adayları; 2019'da yapılacak 10 bin bekçi alımını kaçırmamak, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Bu sayede on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 92 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

92
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Yağmur
Ziyaretçi
Yağmur

Mwrhabalar karaciğerden kistin icindeki sıvıyı çektiler ordan ufak bir iz var bu yüzden elendi doktor raporu alıp tekrar başvurma şansı varmı ilk aşamadan elediler

Bekci adayı
Ziyaretçi
Bekci adayı

Merhaba, bekçi ataması ikamet ettiğimiz yere göremi oluyor?

Bahtiyar
Ziyaretçi
Bahtiyar

Çarşı ve mahalle bekçisi olarak görev yapıyorum. Kendi isteğim doğrultusunda başka ile tayin isteyebilirmiyim bu konu hakkında bilgi verirmisiniz. Yada eş durumundan dolayı tayin isteyebilirmiyim.

muharrem
Ziyaretçi
muharrem

2 gözümde 1,50 miyop var gözlük kullanıyorum sıkıntı olurmu

Bahtiyar
Ziyaretçi
Bahtiyar

Çarşı ve mahalle bekçisi olarak görev yapıyorum. Kendi isteğim doğrultusunda başka ile tayin isteyebilirmiyim bu konu hakkında bilgi verirmisiniz. Yada eş durumundan dolayı tayin isteyebilirmiyim

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Merhaba.
Bekci ve polis alımına başvuru yaptım bekcilik yedek 190 pomemde sözlü mükalata girmek icin sonuçlarını bekliyorum. Görevdeki veya egitimde ki bir bekci pomem kazanması durumunda bekcilikten istifa edip polis egitimine katılabilir mi ?

Metehan
Ziyaretçi
Metehan

Merhaba yeni bekci aliminda ilk okul mezunuyum yani liseden biraktim bas vuru yapa bilirmiyim

ferhat
Ziyaretçi
ferhat

Merhaba admin benim nişanlım polis ben pomeme giremedim kpss barajına takıldım. bekçi olsam aynı yilde çalışma imkanımız olur mu ? yani eş durumundan yararlanabilir miyiz evlendiğimizde.

Tekin
Ziyaretçi
Tekin

Merhaba ben bir trafik kazası yaptım ve bir yayaya çarptım ve yaya vefat etti .duruşmam devam ediyor henüz bir karar verirlmedi. Bu durum bekçi olmama engel olurmu ? . Kazada trafik kurallarına uygun hareket eden taraf benim bu arada.

Btuuzman
Ziyaretçi
Btuuzman

Bekçilik görevindeyken uzman çavuşluga başvursam sıkıntı yaratırmı

Esat ulu
Ziyaretçi
Esat ulu

Şu anki bekçilik alımına başvurdum ön sağlık kontrollerini ve yazılı sınavını geçtim fakat ayni zamanda 23. Döneme lisans polis alımına başvurdum polisliği beklemek istiyorum bekçilik mülakatına gitmesem elenmis sayılır miyim polislik mülakatına katılma hakkım ölürmü..yardımcı olabilirseniz sevinirim iyi günler..

Metin
Ziyaretçi
Metin

Mrb ben bekçilik sınavına girdim yanlız başka bi kamu kurumunda çalışıyorum. Bekçiliği kazanırsam nasıl geçiş yaparım sıkıntı olur mu

Josue
Ziyaretçi
Josue

ARKADASLAR.. NISAN AYINDA FIILEN BU GOREVE BASLADIM.. BU KONUDA SIZI BAZI KONULARDA BILGILENDIREBILIRIM.. POLISLIGE GECIS KONUSUNDA 3 YIL RIVAYET EDILIYOR YANI DILDEN DILE KONUSULUYOR ANCAK ADMININ DEDIGI GIBI KESIN BI GECIS SURE MADDESI YOK. BURDA GOREV YAPAN ESKI BEKCI AABILERIMIZLE DE ZAMNA ZAMN KONUSUYORUZ. DEVLET 1 YIL 2 YIL 3 YIL VS SONUNDA BEN BEKCILERI POLIS YAPACAGIM DIYEREK POLIS YAPABILIR. YADA BELIRLI BI SURE SONRA SINAV ACABILIR YADA BI KONTENJAN BELIRLETIP GONULLU OLARAK POLISLIGE GECIS SAGLAYABILIR BU KONU DEVLETIN O ANkI IHTIYACI SONUCU SEKILLENIR.. HA SUAN CIDDI BI POLIS ACIGI VAR TESKILATTA VE BU ALIM KESINE YAKIN GBI GORUNUYOR GECMISTE COKCA ORNEGI OLMUS BEKCILERI POLIS YAPMISLAR SINAAV ACARAK SICIL TEMIZ OLANLARDAN.. CALISMA SEKLI OLARAK MERSINDE HER BEKCI GECE CALISMIYOR. BULINDUGUM ILCEDE 110 BEKCIDEN 40A YAKINI EKIP ARACI SURUYOR EKIPLERDE CALISIYOR.. 12YE YAKINI KARAKOLDA POLISLE BIRLIKTE CALISIYOR GERI KALAN 48 CIVARI DA MAHALLELERDE CALISIYOR. MAHALLEDE GECE YAYA DEVRIYE OLANLAR 2GUN 9SAAT CALISIP 36SAAT DINLENIYOR.. KARAKOLDA KIMI 13SAAT CALISIP 36SAAT DINLENEN YANI 1+ 1 CALISANLAR VAR. BU SEHIRN VALISI TARAFNDAN YADA EMNIYET MUDURU TARAFNDAN BLIRLENIYOR.. MAAS OLARAK GAYET TATMIN EDIYOR.. IS ZORLUGU ANLAMINDA TABIKI ZOR YANLARI OLSA DA GENEL MANADA HERKES MEMNUN..

Burak
Ziyaretçi
Burak

İzmir de yeni alım olacak mı acaba? Olacaksa ne zaman olacak bilginiz var mıdır?

Ercan
Ziyaretçi
Ercan

Bir çarşı ve mahalle bekçisi herhangi bir kurumda mememurluğa geçiş yapabilir mi