Bekçiler Polis Olabilir mi?

Çarşı ve Mahalle Bekçileri, sürekli gece çalışırlar, çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların bunu göz önünde bulundurarak bu mesleği seçmeleri gerekir. Bir önemli sorun da şu, 2017 yılında tekrar bekçilik mesleğinin getirilmesiyle internet üzerinde çok asılsız ve rastgele yazılan haberler oldu. Bunlar genel olarak bekçilerin polis olabilecekleri yönündeydi. Bu konu ile ilgili yaptığım araştırmalar sonucu, normal koşullarda böyle bir şeyin olmadığı kanısına vardır.

Bu araştırmayı kendinizde yapabilirsiniz. Çünkü çarşı ve mahalle bekçileri, 772 sayılı kanuna tabidirler. Çarşı ve Mahalle Bekçilerini ilgilendiren bu kanuna göz atmak isterseniz linkini yazının aşağısına eklerim.

Bekçiler Polis Olabilir mi?

Hayır arkadaşlar malesef şuanda bekçilerin polis olması gibi bir şey yok. 3 yıl 5 yıl çalıştıktan sonra polis olabilir gibi hikayelere inanmayalım lütfen bunlar yalan. Henüz böyle bir açıklama veya çıkmış kanun falan yok.

Bekçiler Görevde Yükselme var mı?

Arkadaşlar bu soruya 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri kanununda geçen bir madde ile inceleyebiliriz. 772 Sayılı Kanununda bulunan 13. maddeye göre terfi ve derecelerden şu şekilde bahsedilmektedir:

Madde 13 – Tayin ve terfiler bu derecelere göre düzenlenmiş kadrolara yapılır. Bir üst dereceye terfi edebilmek için bulunduğu derecede Fiilen 3 (üç) yıl çalışmış ve olumlu sicil almış olmak, üst derecede açık kadro bulunmak şarttır.

Terfiye hak kazananların açık kadro sayısından fazla olması halinde yarışma sınavı yapılır.

Bekçilik sistemi yeni geldiği için bazı kanunlar ilerleyen zamanlarda günümüze uyarlanacaktır. Şuan ki Bekçilik kanunu eski bir kanundur ve günümüz şartlarını karşılamayabilir.

Bekçilerin polis olma gibi bir durumu olursa, sitemiz üzerinden sizlere gerekli paylaşımı yaparız. Bizi takip etmeye devam edin.

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
115 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mesut
Mesut

772 sayılı kanun 1966 yılına ait 2008 çıkan 5757 sayılı kanunla 772 bulunan birçok hüküm gecerliligini kaybetmiştir 5757 sayılı kanunu oku

Cüneyt
Cüneyt

Yas 18 31 diyo admin 18 yaşındaki nasıl askerlik yapmis oluyo anlamadım

kay
kay

öncelikle merhaba ben Ankara için alınacak olan çarşı ve mahalle bekçiliği için yedekteydim ve daha sonra sağlık raporu almak gataya sevk edildim ve sağlık heyetinden bekçi olur çıktı ama bundan sonra ki aşamalar nelerdir ve ne zaman beni çağırırlar. teşekkürler

Mert
Mert

Ankara için mahalle cadde ve çarşı bekçiliği için başvurular bitti mi acaba?

Hasan
Hasan

İzmirde alım ne zaman olcak?

Melih
Melih

Zonguldaga bekci alimi olucakmi?

Zafer
Zafer

Benim amcam nasıl bekçiyken polis oldu o zaman?

Halit
Halit

Eskişehir için bekçi alımı bekleniyormu acaba?

Fays
Fays

Kurum değiştirmek mümkün mü belli bir yılı doldurduktan sonra

Mustafa
Mustafa

Uzman çavuşum başvuru yapabiliyor muyum. Sınava girip kazansam bile beni alırlarmı

Şenol
Şenol

Acik ogretim lisesinden mezun olmama 1 ay kaldi suan da 2 kredim kaldi bitmesi icin basvuru yapsam sorun olurmu diplomayi almam temmuzun sonunu bulur secim nedeniyle birisi artik bi cevap versin abicim

burak
burak

Merhabalar ben normalde antepde ikametgah ediyordum son 4 yıl istanbul da ikametgah ettim askere gittim yeni geldim fakat antene yerleştim ikametgahimi yeni buraya aldım ben başvuru yapa bilirmiyim 1 yıl bulunduğunuz ilde ikametgah edilmeli diyor geçmişe yönelik burda ikametgah ettim olur mu bilgisi olan

Gnn10
Gnn10

Mrb bekçilik görevini kazanıp atanan kişiler görevlerini sadece ikamet ettikleri yerde mi yapicaklar

Alperen
Alperen

İkamet ettiğim şehirde çalışıp daha sonra tayin isteyip başka şehirlere gidebiliyor muyuz

samet
samet

Şuan da kamu çalışanı olarak çalışmaktayım. Lise mezunuyum. Uzman erbaşlıktan açıktan atama hakkımı kullanarak memuriyete geçtim. Bekçilik sınavına girip kazandıktan sonra polisliğe geçme hakkımız var mı acaba?

Başa dön tuşu

Cihazınızda internet yok...