Bekçiler Polis Olabilir mi? – BekçiAlımı

Bekçiler Polis Olabilir mi?

Çarşı ve Mahalle Bekçileri, sürekli gece çalışırlar, çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların bunu göz önünde bulundurarak bu mesleği seçmeleri gerekir. Bir önemli sorun da şu, 2017 yılında tekrar bekçilik mesleğinin getirilmesiyle internet üzerinde çok asılsız ve rastgele yazılan haberler oldu. Bunlar genel olarak bekçilerin polis olabilecekleri yönündeydi. Bu konu ile ilgili yaptığım araştırmalar sonucu, normal koşullarda böyle bir şeyin olmadığı kanısına vardır.

Bu araştırmayı kendinizde yapabilirsiniz. Çünkü çarşı ve mahalle bekçileri, 772 sayılı kanuna tabidirler. Çarşı ve Mahalle Bekçilerini ilgilendiren bu kanuna göz atmak isterseniz linkini yazının aşağısına eklerim.

Bekçiler Polis Olabilir mi?

Hayır arkadaşlar malesef şuanda bekçilerin polis olması gibi bir şey yok. 3 yıl 5 yıl çalıştıktan sonra polis olabilir gibi hikayelere inanmayalım lütfen bunlar yalan. Henüz böyle bir açıklama veya çıkmış kanun falan yok.

Bekçiler Görevde Yükselme var mı?

Arkadaşlar bu soruya 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri kanununda geçen bir madde ile inceleyebiliriz. 772 Sayılı Kanununda bulunan 13. maddeye göre terfi ve derecelerden şu şekilde bahsedilmektedir:

Madde 13 – Tayin ve terfiler bu derecelere göre düzenlenmiş kadrolara yapılır. Bir üst dereceye terfi edebilmek için bulunduğu derecede Fiilen 3 (üç) yıl çalışmış ve olumlu sicil almış olmak, üst derecede açık kadro bulunmak şarttır.

Terfiye hak kazananların açık kadro sayısından fazla olması halinde yarışma sınavı yapılır.

Bekçilik sistemi yeni geldiği için bazı kanunlar ilerleyen zamanlarda günümüze uyarlanacaktır. Şuan ki Bekçilik kanunu eski bir kanundur ve günümüz şartlarını karşılamayabilir.

Bekçilerin polis olma gibi bir durumu olursa, sitemiz üzerinden sizlere gerekli paylaşımı yaparız. Bizi takip etmeye devam edin.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

115 Soru Cevaplandı

 1. 772 sayılı kanun 1966 yılına ait 2008 çıkan 5757 sayılı kanunla 772 bulunan birçok hüküm gecerliligini kaybetmiştir 5757 sayılı kanunu oku

 2. Yas 18 31 diyo admin 18 yaşındaki nasıl askerlik yapmis oluyo anlamadım

  • O yaştaki başvursun demiyor. En az o yaş olacak diyor. Şartları tek tek değil toplu değerlendirmelisiniz.

 3. öncelikle merhaba ben Ankara için alınacak olan çarşı ve mahalle bekçiliği için yedekteydim ve daha sonra sağlık raporu almak gataya sevk edildim ve sağlık heyetinden bekçi olur çıktı ama bundan sonra ki aşamalar nelerdir ve ne zaman beni çağırırlar. teşekkürler

  • Süreci beklemekten başka yapacağınız birşey yok. Duruma göre sizinle irtibata geçilecektir.

 4. Ankara için mahalle cadde ve çarşı bekçiliği için başvurular bitti mi acaba?

 5. İzmirde alım ne zaman olcak?

 6. Zonguldaga bekci alimi olucakmi?

 7. Benim amcam nasıl bekçiyken polis oldu o zaman?

 8. Eskişehir için bekçi alımı bekleniyormu acaba?

 9. Kurum değiştirmek mümkün mü belli bir yılı doldurduktan sonra

 10. Uzman çavuşum başvuru yapabiliyor muyum. Sınava girip kazansam bile beni alırlarmı

 11. Acik ogretim lisesinden mezun olmama 1 ay kaldi suan da 2 kredim kaldi bitmesi icin basvuru yapsam sorun olurmu diplomayi almam temmuzun sonunu bulur secim nedeniyle birisi artik bi cevap versin abicim

 12. Merhabalar ben normalde antepde ikametgah ediyordum son 4 yıl istanbul da ikametgah ettim askere gittim yeni geldim fakat antene yerleştim ikametgahimi yeni buraya aldım ben başvuru yapa bilirmiyim 1 yıl bulunduğunuz ilde ikametgah edilmeli diyor geçmişe yönelik burda ikametgah ettim olur mu bilgisi olan

 13. Mrb bekçilik görevini kazanıp atanan kişiler görevlerini sadece ikamet ettikleri yerde mi yapicaklar

 14. İkamet ettiğim şehirde çalışıp daha sonra tayin isteyip başka şehirlere gidebiliyor muyuz

 15. Şuan da kamu çalışanı olarak çalışmaktayım. Lise mezunuyum. Uzman erbaşlıktan açıktan atama hakkımı kullanarak memuriyete geçtim. Bekçilik sınavına girip kazandıktan sonra polisliğe geçme hakkımız var mı acaba?

 16. Bekcilik başvurumu yaptim ikametgahim ilçede görev ilçeyemi yoksa merkeze de olurmu yada diğer ilçelere olabilirmi .bu sorma sebebim il geneli 75 kişi alıncak ilçeye en fazla 4 tane düşer .

 17. Merabalar bekçilik alimi basvurulari basladimi birde başvuru yapmak için para yatırmak gerekiyor mu

 18. Bekçilik başvurusu için 31 yaşından 78 gün alan bir kişinin başvuru ihtimali varmıdır

 19. Kayıt ücretini yaptırıp kayıt olduktan sonra istenilen evrakları ne zaman nereye teslim etmemiz gerekiyor .lütfen acil cevap.

 20. Sevgilimin askerliğinin bitmesine 3 ay kaldı sorun olur mu

 21. Askerliğim eylülde bitiyor sorun olurmu bekçilik için

 22. Merhaba benim nişanlımin kaydını birlikte yaptık ama 19.02.1998 doğumlu kayıl yaptırırken uygun değilsiniz yazdı ama biz genede kayıt yaptırdık sorun çıkar demi yaştan dolayo

 23. ben ilçeden başvuru yaptım kazanırsak şayet bekçiliği bulunduğumuz ilçeye mi verecekler yoksa il de yada başka bir ilçede görev verebilirlermi bunu isteme hakkımız var mı yoksa kendileri nereye verirse ordamı olmamız gerekiyor . Bulunduğumuz ilçeye veriduse şayet onu ileriki zamanlarda başka bir yere alma gibi ile yada ilçeye gibisinden yer değiştitrenilirmiyiz

 24. Belirli Dövmeler Sorun Oluyor mu buda mı polisliğin şartlarını taşıyor ?

 25. Sayın admin bekçiler zabıta yad itfaiye eri olabilir mi geçiş yaparak

 26. Merhaba admin başvuru yaptıkdan sonra aynı ilçede adres değişikligi yapsak sorun olurmu

 27. Slm admin bekçiler normal memur prosedüründe biliyoruz ama haftada 1 iş günü izinli olabiliyorlarmış doğrumudur???

 28. Merhaba,

  Çalışma saatleri gece olduğunu biliyoruz. Ancak her gün mü çalışma oluyor yoksa 12 saat çalışıp 24 saat izin şeklinde mi oluyor? Teşekkürler.

  • Değişiyor, her il kendi kadrosuna göre ayarlıyor. Sabit bir plan yok, emniyet mensubu her an çalışır bunu hesap edip gelin. Mesai kavramını unutun.

 29. Bekçi olarak göreve başladığımızda polisliği kazandığımız zaman direk geçiş hakkı var mı ? , istifa mı ediliyor ? Yoksa direk mi geçiyoruz ? İstifa ediliyorsa tazminat ödeniyor mu ?

 30. Biz sağlık mülakatına gittiğimizde orada komisere ve birkaç polise sorduk. 3 yılın sonunda polisliğe geçiş hakkı oluyor zaten bu yönetmelikte var dediler. Kanunda da buna aykırı bir şey yazmıyor. Niye geçiş yok diyorsunuz

 31. Merhaba kolumda dövme var ve gözlerim 2.00 derece miyop bunlar bekçilik için bir sorun yaratır mı?

 32. Yeni başvurularda 31 yaşından gün almamış şartı devam edeceği belli ben 09.08.1988 doğumluyum yıl nasi gelmeden yeni başvuru açılırsa basvurabiliyomuyum

 33. 09 08 1988 doğumluyum yıl basi gelmeden başvuru açılırsa basvurabiliyomuyum yaşdan sıkıntı olur mu

 34. Kolumda faça var bu bekçi olmak için engelmidir?

 35. Bir çarşı ve mahalle bekçisi herhangi bir kurumda mememurluğa geçiş yapabilir mi

 36. İzmir de yeni alım olacak mı acaba? Olacaksa ne zaman olacak bilginiz var mıdır?

 37. ARKADASLAR.. NISAN AYINDA FIILEN BU GOREVE BASLADIM.. BU KONUDA SIZI BAZI KONULARDA BILGILENDIREBILIRIM.. POLISLIGE GECIS KONUSUNDA 3 YIL RIVAYET EDILIYOR YANI DILDEN DILE KONUSULUYOR ANCAK ADMININ DEDIGI GIBI KESIN BI GECIS SURE MADDESI YOK. BURDA GOREV YAPAN ESKI BEKCI AABILERIMIZLE DE ZAMNA ZAMN KONUSUYORUZ. DEVLET 1 YIL 2 YIL 3 YIL VS SONUNDA BEN BEKCILERI POLIS YAPACAGIM DIYEREK POLIS YAPABILIR. YADA BELIRLI BI SURE SONRA SINAV ACABILIR YADA BI KONTENJAN BELIRLETIP GONULLU OLARAK POLISLIGE GECIS SAGLAYABILIR BU KONU DEVLETIN O ANkI IHTIYACI SONUCU SEKILLENIR.. HA SUAN CIDDI BI POLIS ACIGI VAR TESKILATTA VE BU ALIM KESINE YAKIN GBI GORUNUYOR GECMISTE COKCA ORNEGI OLMUS BEKCILERI POLIS YAPMISLAR SINAAV ACARAK SICIL TEMIZ OLANLARDAN.. CALISMA SEKLI OLARAK MERSINDE HER BEKCI GECE CALISMIYOR. BULINDUGUM ILCEDE 110 BEKCIDEN 40A YAKINI EKIP ARACI SURUYOR EKIPLERDE CALISIYOR.. 12YE YAKINI KARAKOLDA POLISLE BIRLIKTE CALISIYOR GERI KALAN 48 CIVARI DA MAHALLELERDE CALISIYOR. MAHALLEDE GECE YAYA DEVRIYE OLANLAR 2GUN 9SAAT CALISIP 36SAAT DINLENIYOR.. KARAKOLDA KIMI 13SAAT CALISIP 36SAAT DINLENEN YANI 1+ 1 CALISANLAR VAR. BU SEHIRN VALISI TARAFNDAN YADA EMNIYET MUDURU TARAFNDAN BLIRLENIYOR.. MAAS OLARAK GAYET TATMIN EDIYOR.. IS ZORLUGU ANLAMINDA TABIKI ZOR YANLARI OLSA DA GENEL MANADA HERKES MEMNUN..

 38. Mrb ben bekçilik sınavına girdim yanlız başka bi kamu kurumunda çalışıyorum. Bekçiliği kazanırsam nasıl geçiş yaparım sıkıntı olur mu

  • Kesin kazanırsanız eğitimlere başlayacağınız zaman kurumdan ayrılırsınız.

 39. Şu anki bekçilik alımına başvurdum ön sağlık kontrollerini ve yazılı sınavını geçtim fakat ayni zamanda 23. Döneme lisans polis alımına başvurdum polisliği beklemek istiyorum bekçilik mülakatına gitmesem elenmis sayılır miyim polislik mülakatına katılma hakkım ölürmü..yardımcı olabilirseniz sevinirim iyi günler..

 40. Bekçilik görevindeyken uzman çavuşluga başvursam sıkıntı yaratırmı

 41. Merhaba ben bir trafik kazası yaptım ve bir yayaya çarptım ve yaya vefat etti .duruşmam devam ediyor henüz bir karar verirlmedi. Bu durum bekçi olmama engel olurmu ? . Kazada trafik kurallarına uygun hareket eden taraf benim bu arada.

 42. Merhaba admin benim nişanlım polis ben pomeme giremedim kpss barajına takıldım. bekçi olsam aynı yilde çalışma imkanımız olur mu ? yani eş durumundan yararlanabilir miyiz evlendiğimizde.

 43. Merhaba yeni bekci aliminda ilk okul mezunuyum yani liseden biraktim bas vuru yapa bilirmiyim

 44. Merhaba.
  Bekci ve polis alımına başvuru yaptım bekcilik yedek 190 pomemde sözlü mükalata girmek icin sonuçlarını bekliyorum. Görevdeki veya egitimde ki bir bekci pomem kazanması durumunda bekcilikten istifa edip polis egitimine katılabilir mi ?

 45. Çarşı ve mahalle bekçisi olarak görev yapıyorum. Kendi isteğim doğrultusunda başka ile tayin isteyebilirmiyim bu konu hakkında bilgi verirmisiniz. Yada eş durumundan dolayı tayin isteyebilirmiyim

 46. 2 gözümde 1,50 miyop var gözlük kullanıyorum sıkıntı olurmu

 47. Çarşı ve mahalle bekçisi olarak görev yapıyorum. Kendi isteğim doğrultusunda başka ile tayin isteyebilirmiyim bu konu hakkında bilgi verirmisiniz. Yada eş durumundan dolayı tayin isteyebilirmiyim.

 48. Merhaba, bekçi ataması ikamet ettiğimiz yere göremi oluyor?

 49. Mwrhabalar karaciğerden kistin icindeki sıvıyı çektiler ordan ufak bir iz var bu yüzden elendi doktor raporu alıp tekrar başvurma şansı varmı ilk aşamadan elediler

 50. Merhaba bekçiliğe başvuran birisi aynı sene içerisinde polislik içinde başvuru yapabilir mi ?

 51. selamın aleyküm bekçi olarak görev yapan bir kimse polis özel harekat başvurusu açıklandığı taktirde başvuru yapabilirmi kazandığı zaman istifamı etmesi gerekiyor veya istifa edip mi başvuru ypması gerekiyor

 52. Admin askerlikten muafiyet alıp başvuru yapılabiliyor diyorlar lakin ilk para yatırılıyor tam detaylı olmadığı icin kilodan bile çürük alan askerden sonrasında düzelmiş olsa bu engel midir bekçiliğe çünkü para yatıracağız bilip bilmeden başvuru yapmayalım

  • Merhabalar,
   Askerlikten muaf olunup, muaf olmaya sebep olan hastalığın Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğince engel teşkil etmemesi ve adayın diger tüm şartları taşıyor olması halinde Emniyet Teşkilatı içinde görev alabileceği şeklinde sonuç çıkıyor tum aramalardan. Bu bilgi bizim yapmış olduğumuz yorumdur ve bu tur bilgilerde muhakkak adayın en net bilgi alabileceği adresi belirtiriz.
   Siz de emin olmak ve net bir cevap almak için Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanlığı’na danısabilirsiniz.

 53. Bekçiliğe başvuru yapacam ama polislik alımı içinde başvuru yapmak istiyorum. Yani ikisi içinde başvuru yapabilir miyiz ikisinden biri engel olur mu?

 54. merhaba admin bekçilik için ben de başvuru yapacam ama askerlik şartı istiyor ve bende askerlik yapmamışım fakat 24 aralık 2019 da bedeli yapacağım 16 gün sürecek benim askerliğim acaba ben başvurabilirmiyim polis akademisini aradım ama net bir cevba ulaşamadım…

  • Merhabalar,
   Askerlik yükümlülükleri devam edenler(terhis yahut muaf olmayanlar) başvuru yapamazlar. Bu bağlamda siz de terhis tarihinizden önce başvuru yapamazsınız.

 55. İyide kuzenim tem de çalışıyor ve onların oraya 5 bekcının geldıgını 5 yıl gorevden sonra polıs olacağını söyledi yalan olması imkansız

  • Merhabalar,
   Bahsini ettiginiz bekciler, egitim şartları tutuyorsa polislik sınavına girebilirler. Bu durumda meslek icinde yukselmis olurlar.
   Ancak bekcilikten polislige geçiş, ya da belli görev süresi sonunda polislige gecis diye bir husus yoktur.

 56. Admin iki sene önlisans okuyan bir bekçi polis alımlarına başvurup kazanırsa polis olabiliyor dimi

 57. Admin çenemde dikkatli bakinca belli olan bi dikiş izi var bekçilik elemelerinde sıkıntı olurmu

 58. Bekçi olarak göreve basladiktan sonra kpss den uygun notu alip polislik icin basvirup gecebikirmiyim
  Lisans mezunuyum

 59. Merhaba admin. Ön lisans mezunuyum. Bekçilik yaparken dışarıdan lisans bitirirsem maaş otomatik yükselir mi

 60. Admin merhaba ben biran önce erkenden başlamak için askere bedelli olarak gideceğim bu 21 gün bittikten sonra askere geldikten sonra bekçiliğe başvuru yapabilirmiyim sonuçta askerlikle bir ilişkim kalmıyor detaylı açıklarsam çok sevinirim 6 ay sonra gelip bekçilik yapacağıma 21 gün bekler gelir Allahın izniyle görevini yaparım teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir