20 Temmuz Cuma 2018
Ana Sayfa / Bekçi Haberleri / Bekçiler Polis Olabilir mi?

Bekçiler Polis Olabilir mi?

Çarşı ve Mahalle Bekçileri, sürekli gece çalışırlar, çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların bunu göz önünde bulundurarak bu mesleği seçmeleri gerekir. Bir önemli sorun da şu, 2017 yılında tekrar bekçilik mesleğinin getirilmesiyle internet üzerinde çok asılsız ve rastgele yazılan haberler oldu. Bunlar genel olarak bekçilerin polis olabilecekleri yönündeydi. Bu konu ile ilgili yaptığım araştırmalar sonucu, normal koşullarda böyle bir şeyin olmadığı kanısına vardır.

Bu araştırmayı kendinizde yapabilirsiniz. Çünkü çarşı ve mahalle bekçileri, 772 sayılı kanuna tabidirler. Çarşı ve Mahalle Bekçilerini ilgilendiren bu kanuna göz atmak isterseniz linkini yazının aşağısına eklerim.

Bekçiler Polis Olabilir mi?

Hayır arkadaşlar malesef şuanda bekçilerin polis olması gibi bir şey yok. 3 yıl 5 yıl çalıştıktan sonra polis olabilir gibi hikayelere inanmayalım lütfen bunlar yalan. Henüz böyle bir açıklama veya çıkmış kanun falan yok.

Bekçiler Görevde Yükselme var mı?

Arkadaşlar bu soruya 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri kanununda geçen bir madde ile inceleyebiliriz. 772 Sayılı Kanununda bulunan 13. maddeye göre terfi ve derecelerden şu şekilde bahsedilmektedir:

Madde 13 – Tayin ve terfiler bu derecelere göre düzenlenmiş kadrolara yapılır. Bir üst dereceye terfi edebilmek için bulunduğu derecede Fiilen 3 (üç) yıl çalışmış ve olumlu sicil almış olmak, üst derecede açık kadro bulunmak şarttır.

Terfiye hak kazananların açık kadro sayısından fazla olması halinde yarışma sınavı yapılır.

Bekçilik sistemi yeni geldiği için bazı kanunlar ilerleyen zamanlarda günümüze uyarlanacaktır. Şuan ki Bekçilik kanunu eski bir kanundur ve günümüz şartlarını karşılamayabilir.

Bekçilerin polis olma gibi bir durumu olursa, sitemiz üzerinden sizlere gerekli paylaşımı yaparız. Bizi takip etmeye devam edin.

Bekçi adayları; Mahalle Bekçisi olup olmayacağınızı belirleyecek olan yazılı ve sözlü sınava, hazır ve donanımlı olarak göğüs germek için aşağıdaki sınav ve test uygulamalarını mutlaka satın alın. Binlerce çözümlü test ve sözlü mülakat soru-cevabı ile yazılıya ve sözlüye hazırlanın.40-50 TL fiyatlarla satılan kitapların yerine sadece 22.99 TL. Bir kez ödeyin, sürekli güncel ve hızlı bir çalışma imkanına sahip olun. 2018'de alınacak 17 bin bekçi arasında siz de yer alın. Üstelik bu uygulama ile bekçilik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle yüz bine yaklaşan rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Bu uygulamalar bekcialimi.com sitemizin resmi ve desteklediği uygulamalardır.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 56 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

İlginizi Çekebilir!

POMEM Müdüründen Bekçi ve Polis Adaylarına Önmeli Tavsiyeler

Kayseri Polis Meslek Eğitim Merkezi(POMEM) Müdürü Sayın Metin Tanrıver, 21. dönem POMEM polis öğrencilerinin mezuniyet töreninde …

56 Soru Cevaplandı

 1. Bekçi olarak göreve başladığımızda polisliği kazandığımız zaman direk geçiş hakkı var mı ? , istifa mı ediliyor ? Yoksa direk mi geçiyoruz ? İstifa ediliyorsa tazminat ödeniyor mu ?

 2. Merhaba,

  Çalışma saatleri gece olduğunu biliyoruz. Ancak her gün mü çalışma oluyor yoksa 12 saat çalışıp 24 saat izin şeklinde mi oluyor? Teşekkürler.

  • admin

   Değişiyor, her il kendi kadrosuna göre ayarlıyor. Sabit bir plan yok, emniyet mensubu her an çalışır bunu hesap edip gelin. Mesai kavramını unutun.

 3. Slm admin bekçiler normal memur prosedüründe biliyoruz ama haftada 1 iş günü izinli olabiliyorlarmış doğrumudur???

 4. Merhaba admin başvuru yaptıkdan sonra aynı ilçede adres değişikligi yapsak sorun olurmu

 5. Sayın admin bekçiler zabıta yad itfaiye eri olabilir mi geçiş yaparak

 6. Belirli Dövmeler Sorun Oluyor mu buda mı polisliğin şartlarını taşıyor ?

 7. ben ilçeden başvuru yaptım kazanırsak şayet bekçiliği bulunduğumuz ilçeye mi verecekler yoksa il de yada başka bir ilçede görev verebilirlermi bunu isteme hakkımız var mı yoksa kendileri nereye verirse ordamı olmamız gerekiyor . Bulunduğumuz ilçeye veriduse şayet onu ileriki zamanlarda başka bir yere alma gibi ile yada ilçeye gibisinden yer değiştitrenilirmiyiz

 8. Merhaba benim nişanlımin kaydını birlikte yaptık ama 19.02.1998 doğumlu kayıl yaptırırken uygun değilsiniz yazdı ama biz genede kayıt yaptırdık sorun çıkar demi yaştan dolayo

 9. Askerliğim eylülde bitiyor sorun olurmu bekçilik için

 10. Sevgilimin askerliğinin bitmesine 3 ay kaldı sorun olur mu

 11. Kayıt ücretini yaptırıp kayıt olduktan sonra istenilen evrakları ne zaman nereye teslim etmemiz gerekiyor .lütfen acil cevap.

 12. Bekçilik başvurusu için 31 yaşından 78 gün alan bir kişinin başvuru ihtimali varmıdır

 13. Merabalar bekçilik alimi basvurulari basladimi birde başvuru yapmak için para yatırmak gerekiyor mu

 14. Bekcilik başvurumu yaptim ikametgahim ilçede görev ilçeyemi yoksa merkeze de olurmu yada diğer ilçelere olabilirmi .bu sorma sebebim il geneli 75 kişi alıncak ilçeye en fazla 4 tane düşer .

 15. Şuan da kamu çalışanı olarak çalışmaktayım. Lise mezunuyum. Uzman erbaşlıktan açıktan atama hakkımı kullanarak memuriyete geçtim. Bekçilik sınavına girip kazandıktan sonra polisliğe geçme hakkımız var mı acaba?

 16. İkamet ettiğim şehirde çalışıp daha sonra tayin isteyip başka şehirlere gidebiliyor muyuz

 17. Mrb bekçilik görevini kazanıp atanan kişiler görevlerini sadece ikamet ettikleri yerde mi yapicaklar

 18. Merhabalar ben normalde antepde ikametgah ediyordum son 4 yıl istanbul da ikametgah ettim askere gittim yeni geldim fakat antene yerleştim ikametgahimi yeni buraya aldım ben başvuru yapa bilirmiyim 1 yıl bulunduğunuz ilde ikametgah edilmeli diyor geçmişe yönelik burda ikametgah ettim olur mu bilgisi olan

 19. Acik ogretim lisesinden mezun olmama 1 ay kaldi suan da 2 kredim kaldi bitmesi icin basvuru yapsam sorun olurmu diplomayi almam temmuzun sonunu bulur secim nedeniyle birisi artik bi cevap versin abicim

 20. Uzman çavuşum başvuru yapabiliyor muyum. Sınava girip kazansam bile beni alırlarmı

 21. Kurum değiştirmek mümkün mü belli bir yılı doldurduktan sonra

 22. Eskişehir için bekçi alımı bekleniyormu acaba?

 23. Benim amcam nasıl bekçiyken polis oldu o zaman?

 24. Zonguldaga bekci alimi olucakmi?

 25. İzmirde alım ne zaman olcak?

 26. Ankara için mahalle cadde ve çarşı bekçiliği için başvurular bitti mi acaba?

 27. öncelikle merhaba ben Ankara için alınacak olan çarşı ve mahalle bekçiliği için yedekteydim ve daha sonra sağlık raporu almak gataya sevk edildim ve sağlık heyetinden bekçi olur çıktı ama bundan sonra ki aşamalar nelerdir ve ne zaman beni çağırırlar. teşekkürler

 28. Yas 18 31 diyo admin 18 yaşındaki nasıl askerlik yapmis oluyo anlamadım

 29. 772 sayılı kanun 1966 yılına ait 2008 çıkan 5757 sayılı kanunla 772 bulunan birçok hüküm gecerliligini kaybetmiştir 5757 sayılı kanunu oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir