Bekçiler Ek İş Yapabilir mi? – BekçiAlımı
Bekçiler Ek İş Yapabilir mi?
Bekçiler Ek İş Yapabilir mi?

Bekçiler Ek İş Yapabilir mi?

Bekçiler ek iş yapabilir mi? Bekçilik mesleği ile ilgili bu sorunun sorulmasının ana nedeni, bekçilerin genellikle gece çalışıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Gece mesaisi yapan bir çalışan gündüz evde kalacağı için geçim sıkıntısı durumunda işleri düzene sokabilmek için geçici olsa da ek iş yapma ihtiyacı hissedebilir.

Gece çalışmanın zorluğunun yanı sıra gündüzün de size kalıyor olması bazı sektörlerde çalışanlar için gündüz çalışmayı da gerektirebilir. Ancak söz konusu bekçilik mesleği olduğunda bu durum biraz daha farklıdır.

Bekçiler Ne Kadar Çalışır?

Bekçiler ek iş yapabilir mi? Sorusunun yanıtını bulabilmek için öncelikli olarak bekçilerin çalışma sürelerine bakmak gerekir. Normal standartlarda bekçiler 12/24 esasına göre çalışmaktadır. Yani 12 saatlik bir süreyle çalışan bekçi 24 saat dinlenme zamanına sahiptir.  Bekçiler 12 saat boyunca durmadan çalıştıkları ve zamanlarının büyük bir bölümünün de gezerek geçtiğini göz önünde bulundurduğumuzda mental olarak çalışabilmesi de söz konusu olmayacaktır.

Bekçiler Ek İş Yapabilir mi?
Bekçiler Ek İş Yapabilir mi?

Bekçilerin İkinci Bir İşte Çalışması

Bekçiler ek iş yapabilir mi? Yukarıda da belirttiğimiz gibi bekçilerin ikinci bir işte çalışabilmesi için boş zamanı yoktur, boş zamanlarında dinlenmekle geçtiği için çalışmak içinde zaman bulamayacaklardır. Burası işin bir başka yönü ancak bir diğer yönünde ise bekçilerin aldıkları maaşları vardır. Ülke standartları açısından baktığımızda bekçilerin almış oldukları maaş bir evin geçinebilmesi noktasında yeterlidir. Bunun içinde bekçiler henüz yaşlarının da genç olmasından dolayı ek işe ihtiyaç duymazlar.

Yasal Olarak Bekçi İkinci İşte Çalışabilir mi?

Yasal olarak baktığımızda bekçilerin ikinci bir işte çalışması kanunen mümkün değildir. 657 devlet memurları yasası çerçevesinde düşündüğümüzde bir devlet memuru hangi görevi yaparsa yapsın ikinci bir işte çalışamaz. Nedeni ise memurun görev yerindeki performansının düşecek olmasıdır.

Memurların ek işte çalışma yasağı sadece başka birinin yanında değil aynı zamanda ticarette de aynıdır. Yani herhangi bir devlet memuru kendi işini kuramaz ve ticaret yapamaz.

[wp-faq-schema]

Yazar: İhsan Arslan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir