Bekçi ve Polis Arasındaki Fark Nedir? – BekçiAlımı
Bekçi ve Polis Arasındaki Fark Nedir?
Bekçi ve Polis Arasındaki Fark Nedir?

Bekçi ve Polis Arasındaki Fark Nedir?

Bekçi ve polis arasındaki fark nedir? İçişleri Bakanlığı, bekçi ile polis arasındaki karşılaştırmayı anlatan bir tablo yayınladı. Bu tablodan yola çıkılarak iki kolluk kuvvetinin arasında ne gibi farklılıklar olduğu ve yetki konusunda ne gibi bir durumun söz konusu olduğu anlaşılabilir.

Bekçilerin görevleri içerisinde halkın istirahatını, sağlık ve selametini sağlamak vardır.  Ancak bekçilerin denetim yapma, istihbarat, toplama, araçla izleme ve suça el koyma, ifade alma, olay yeri incelemesi yapabilme, gözaltına alabilme ve yer gösterme yaptırma gibi yetkileri yoktur.

HALKIN İSTİRAHATINI SAĞLAYACAK

Bekçi ve polis arasındaki fark nedir? Bekçilerin asli görevi kendi mülki sınırları içerisinde halkın istirahat, sağlık ve selametini sağlamak var. Yani yolda hastalanan, düşüp kalan, genel olarak yardıma muhtaç olanlara yardım etmekle görevlidir. Bunun dışında ise şiddet mağduru veya şiddete, istismara uğrama riski taşıyan kadın ve çocukları, kimsesizleri, engellileri ve acizleri en yakın genel kolluk birimlerine teslim edecek.

Bekçiler asli görevleri doğrultusunda halkın düzenini korumaktan ziyade yardımcı olması ön planda tutulmuştur. Bunun için bekçiler doğum, ölüm, hastalık, kaza, yangın veya afet gibi önemli, acele haller sebebiyle, yapılacak yardım isteklerinden gücü dahilinde yerine getirmesi gerekir. Büyük olaylarda ise derhal yetkili olan kolluk güçlerini hemen uyarmalı ve bilgi vermesi gerekir.

Bekçi ve Polis Arasındaki Fark Nedir?
Bekçi ve Polis Arasındaki Fark Nedir?

DEVRİYE HİZMETİ YÜRÜTECEK

Bekçi ve polis arasındaki fark nedir? Bekçiler hizmetlerini yürütürken araç kullanmaktan ziyade, devriye yürüyüşü atmaları gerekir. Görev alanları içerisinde insanların mallarının korunmasını sağlamak bekçilerin görev niteliği içerisinde yer alır. Bekçiler büyük olaylara doğrudan müdahale etmek değil güvenlik güçlerini harekete geçirecek olan bildirimi yapması gerekir.

Çarşı ve mahalle bekçileri, görev yerlerinde sınırlı çalışma saatleri süresinde bulunmak zorundadır. Çalışma saatleri içerisinde polislere yardımcı olmakla görevlendirilmişlerdir.

[wp-faq-schema]

Yazar: İhsan Arslan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir