"Bekçi" Ünvanı Hakkında (ANKET)
bekçi anket

“Bekçi” Ünvanı Hakkında (ANKET)

Çarşı ve mahalle bekçileri 2016 ile birlikte sokaklarımıza geri döndü. Yeni bir şablon ve görev tanımlaması ile çalışan bekçiler, EGM bünyesinde görev yapıyorlar.

Kimlik sorma, GBT sorgulama, silah taşıma, olaylara müdahale etme gibi hemen hemen polis ile aynı yetki ve sorumlulukla görev yapan bekçiler, toplumumuzun zihninde yer etmiş olan “bekçi” intibası ve polislerden farklı bir forma giymenin getirdiği dezavantajları yaşıyorlar.

Halkımızın bekçi ifadesini ilk duyduğunda düşüncesi, bir noktayı ya da yapıyı bekleyen pasif görevliyi işaret ediyor. İnsanlar, bekçilerle karşılaştıklarında onların yetki ve görevlerini tam bilmedikleri için şaşırabiliyor, kimlik sorma ya da GBT işlemine karşı gelebiliyorlar. Bu da bekçilerle vatandaş arasında uyumsuz bir iletişime neden oluyor.

[democracy id=”2″]

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
46 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Burak
Burak

Bekçilik başvurusu ne zman

İbrahim
İbrahim

Mrhb Ankara’daki ikamet etmekteyim bekcılıge adayım ama yas kriterini uymuyorum ve bu yuzden yaşın esnetilmesını istiyorum bekçilik alım yaşı 35 olsun

İsmail
İsmail

Merhaba anket sonuçları bitiminde sonuçlar nereye gönderilecektir.

Burak
Burak

Jandarma personeliyim ben şuan başvurup kazanırsam fes edip girebiliyormuyum

Kerem altun
Kerem altun

Orta okul diploması yeterlimi

Burak
Burak
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Sözleşmeli askeri personelim bekçiliği kazanırsam sözleşmem bitmeden geçebiliyormym bekcilige

Mehmet Karadağ
Mehmet Karadağ

Merhabalar. Bende bekçi olmak istiyorum açık lise okuyorum. Yaşım 25 lise şartının kalkmasını istiyorum. Zaten sınavla alım olduğu için sınavdan geçemeyeni almayacaklar. Bu yüzden lise şartı kaldırılsın lütfen. Çoğu insan bu şarttan dolayı hayal ettiği mesleği yapamıyorlar. İNŞAALLAH yetkililer düzeltme yaparlar. İyi günler

Oktay
Oktay

Merhaba 10 Bin bekçi alımında eğitim öğretim düzeyi ilköğretim olacak mıdır.Sizden bu konuda bilgi alacaktım.

Muharrem
Muharrem

Bir sonraki alımlar ne zaman.
Orta okul mezunları girebilecekmi

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...