Bekçi Olmak için Gerekli Şartlar – BekçiAlımı

Bekçi Olmak için Gerekli Şartlar

Bir zamanlar yürürlükte olan Bekçilik mesleği, günümüz de tekrardan uygulamaya geçiriliyor. Alımların bu kadar az olduğu bir zamanda atama bekleyenler için belki de ilaç gibi gelecektir. Fakat Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alımları için bazı şartlar bulunmakta. Bu şartlar düşünüldüğünde, Bekçiliğe başvuru yapabilenlerin atama şanslarını yükseltiyor. Bazıları için atama şanslarını yükseltse de bazılarının başvurmasını bile engelliyor.

Öncelikle şunu belirteyim size, bu yazımızda Çarşı ve Mahalle Bekçiliği başvuru şartlarını maddeler halinde vermeyeceğim. Maddeler halinde bakmak istiyorsanız Bekçi Alımları kategorimizden ulaşabilirsiniz. Elimizden geldiğince sizlere bekçi olmak için hangi şartlar gerekiyor açıklayacağız.

İlk şart, Türkiye vatandaşı ve erkek olmak.

ikinci şart, en az lise ve dengi okul mezunu olmak, yani lise mezunları, önlisans mezunları ve lisans mezunlarını kapsıyor.

Üçüncü şart, askerlik görevini yapmış ve 30 yaşını geçmemiş olmanız gerekiyor. Burada 30 yaşını geçmemiş olmak demek, 31 yaşından gün almamış olmakla aynı şey oluyor. Örnek vermek gerekirse, 30 yıl 1 gün yaşındaysanız bile kabul edilmiyor.

Dördüncü şart, Bekçilik görevini yerine getirmenize engel teşkil edebilecek hastalık veya başka bir sağlık probleminizin bulunmadığını tam teşekküllü bir hastaneden aldığınız raporla belgelemeniz gerekiyor. Bu raporu asil listeye girdiğinizde yani Bekçilik sınavlarının tüm aşamaları bittiğinde almanız isteniyor.

Beşinci şart, Ağır hapis cezası almamış olmanız, altı aydan fazla hapis cezası almamış olmanız veya yüz kızartıcı suçlardan hükümlü olmamanız gerekiyor.

Altıncı şart, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’nci maddesindeki şartları taşımanız gerekiyor. 657 Sayılı kanun için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Yedinci şart, Türk toplumunun anlayışına göre, kötü bir unvan sahibi olmamak veya kötü bir şeyle tanınır olmamak.

Sekinci şart, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası bulunmamak, bu şart 657 sayılı kanunun 48. maddesinde de geçmektedir.

Dokuzuncu şart, başvuracağınız il sınırlarının içerisinde en az son bir yıldır ikamet ediyor olmak.

Onuncu şart, boy uzunluğunuz en az 167 cm veya daha fazla olabilir. Boy kilo endeksine göre istenilen aralıkta olmak şartıyla.

Onbirinci şart, boy kilo endeksinizin en az 18 ve en fazla 27 olmak şartıyla 18 ile 27 aralığında olması gerekiyor. Boy kilo endeksiniz 27,1 dahi çıksa kabul edilmez veya 17,9 da çıksa kabul edilmez.

Yazıda geçen ve faydalı olabilecek bağlantılar:

657 Sayılı Kanun,

Bekçi İlanları,

Yaş Hesaplama,

Boy Kilo Endeksi Hesaplama

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

2 Soru Cevaplandı

  1. Benim bi kavgadan dolayi kesilecek bi cezam var henuz ne kadar oldugunu bilmiyorum yalniz erteleme olacak yani ayni sucu tekrar islersem onaylanacak sabika kaydinada yansimayacak bu bekci olmama engel mi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir