Bekçi Meslek İçi Eğitimlerinde Eleme Var mı?
egitimde elenme bekci

Bekçi Meslek İçi Eğitimlerinde Eleme Var mı?

1.dönem çarşı ve mahalle bekçisi olan aday memurların bekçilik meslek içi eğitimleri geçtiğimiz günlerde başladı. Mahalle bekçileri planlandıkları POMEM polis okulunda eğitim alıyorlar. Eğitimler Şubat ayı sonlarına kadar devam edecek. Bu süreçte bekçi adaylarının mesleki bilgileri, silah kullanımı ve meskun mahal eğitimleri gibi konularda donanımları geliştiriliyor. Sitemize yoğun şekilde gelen soruların başında bekçilerin eğitimleri sırasında elenme olup olmadığı hususu geliyor.

Bekçilerin meslek içi eğitimleri mesleki bilgilerini arttırmak için yapılıyor. Bu süreçte bekçiler öğrenci değil, aday memurlardır. Yani atamaları yapılıp aday memur statüsünü kazanmış durumdalar. Bu nedenle maaş alıyorlar. Normal bir bekçiden farkları yok. Bu sebeple, POMEM polis öğrencilerine ücretsiz olan barınma, yemek vb işleri bekçilere ücretlidir. Çünkü POMEM öğrencileri maaş almazlar. Öğrenci statüsündedirler ve tüm hizmetlerden ücretsiz faydalanırlar. Bekçiler ise aday memurlardır. Tüm hizmetlerin bedelini öderler.

Meslek içi eğitimleri süresince bekçiler yukarıda da ifade ettiğimiz gibi memuriyet kapsamında sürece dahil olurlar. Yani POMEM öğrencileri gibi değillerdir. Eğitim sırasında bekçilerin elenme durumları aday memurluk statüsünde değerlendirilir. Kısacası aday memurun meslekten atılmasına neden olabilecek bir davranış, tutum ya da koşullarda olursanız eğitimde ya da meslekte farketmez atılırsınız. Aday memurluk bittikten sonra da normal memur statüsünde de bu koşullar geçerlidir. Yani şınavı eksik çektin diye kimse sizi meslekten atmaz ama gidip terör suçu kapsamında bir davranışınız olursa tabiki meslekten atılırsınız. Ya da eğitimde gidip üstlerinize atarlanırsanız herhalde ceza alırsınız. Size verilen eğitimleri alamaz, başarısız olursanız da görevden uzaklaştırılabilirsiniz. Burada kıstas başarısızlık durumudur.

Özetlersem;

  • Bekçilerin adaylık dönemi içinde tabi tutuldukları temel eğitim, hazırlayıcı eğitim ve staj devrelerinde gösterecekleri başarısızlık hali, aday memurun görevine son verilmesini gerektirmektedir.  Temel eğitim, hazırlayıcı eğitim ve staj devrelerinin herhangi birinde başarısız olan bekçi adayın memurun görevine son verilir.
  • Adaylık döneminde hal ve hareketlerinde bekçilik ile bağdaşmayacak durumları belirlenen aday bekçilerin görevine son verilir. Ancak, burada göreve son vermeyi gerektireceği belirtilen hususa ilişkin ifade muğlak ve subjektif değerlendirmelere açık olduğundan, mağduriyete sebep olunmaması bakımından, “memuriyetle bağdaşmayacak durumlar”ın somut olay ve belgelere dayandırılması gerekecektir.
  • Adaylık döneminde göreve devamsızlıkları tespit edilen aday bekçilerin  memurların görevine son verilir. Ancak burada sözü edilen devamsızlığın, izinsiz ve kabul edilebilir bir mazerete dayanmama şeklinde olması gerekir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
40 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet
Ahmet

Uzun lafın kısası şu saatten sonra yedek adaylar cagirilirim diye ümit etmesin doğrumudur?

Bekçi34
Bekçi34

Eğitimdeki sınavlardan kalınca eleniyor musun admin

Hasan
Hasan

Admin saglik raporuna halendaha cevap gelmedi napcaz normalmi

Yedek bekçi
Yedek bekçi

Peki hiç yedeklerden çağırma oldumu 900 yüz asıl varsa bu 400 rapor hazırlananlar çağrılırmı istanbul311 yedek pek umudum yok ama kısmet

Yedek bekçi
Yedek bekçi
Cevaplandı:   Yedek bekçi

istanbul yedeklerden çağrılan oldumu

Ela
Ela

Bekçi görevdeyken yapılan eğitim geç saatlere kadar sürüyor mu sabah 11 de gidip akşam 5 ten sonralara kalıyor mu

Burcu
Burcu

Eşim erzincanda eğitim alıyo ve bi kaç dersin çok zor olduğunu söyledi sınavdan en az 60 alınması gerekiyomuş sonuçta kitap yok sadece not tutarak girilen bi sınava bu kadar katı kural koyup elerler mi merak ediyorum admin ?

İstanbul 400 yedek
İstanbul 400 yedek

Sayın admin,iki sorum olacak. Daha önceki alımlarda da elenen asillerin 2 – 3 kez itiraz etme hakkı var mıydı? İkinci sorum ise yedeklerin de tıpkı asiller gibi itiraz etme hakkı oluyor mu?

Yedek bekçi
Yedek bekçi

311 yedek peki yedekler asılların eğitimi bittikten sonrami çağrilacak

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...