Bekçi Meslek İçi Eğitimlerinde Eleme Var mı? – BekçiAlımı

Bekçi Meslek İçi Eğitimlerinde Eleme Var mı?

1.dönem çarşı ve mahalle bekçisi olan aday memurların bekçilik meslek içi eğitimleri geçtiğimiz günlerde başladı. Mahalle bekçileri planlandıkları POMEM polis okulunda eğitim alıyorlar. Eğitimler Şubat ayı sonlarına kadar devam edecek. Bu süreçte bekçi adaylarının mesleki bilgileri, silah kullanımı ve meskun mahal eğitimleri gibi konularda donanımları geliştiriliyor. Sitemize yoğun şekilde gelen soruların başında bekçilerin eğitimleri sırasında elenme olup olmadığı hususu geliyor.

Bekçilerin meslek içi eğitimleri mesleki bilgilerini arttırmak için yapılıyor. Bu süreçte bekçiler öğrenci değil, aday memurlardır. Yani atamaları yapılıp aday memur statüsünü kazanmış durumdalar. Bu nedenle maaş alıyorlar. Normal bir bekçiden farkları yok. Bu sebeple, POMEM polis öğrencilerine ücretsiz olan barınma, yemek vb işleri bekçilere ücretlidir. Çünkü POMEM öğrencileri maaş almazlar. Öğrenci statüsündedirler ve tüm hizmetlerden ücretsiz faydalanırlar. Bekçiler ise aday memurlardır. Tüm hizmetlerin bedelini öderler.

Meslek içi eğitimleri süresince bekçiler yukarıda da ifade ettiğimiz gibi memuriyet kapsamında sürece dahil olurlar. Yani POMEM öğrencileri gibi değillerdir. Eğitim sırasında bekçilerin elenme durumları aday memurluk statüsünde değerlendirilir. Kısacası aday memurun meslekten atılmasına neden olabilecek bir davranış, tutum ya da koşullarda olursanız eğitimde ya da meslekte farketmez atılırsınız. Aday memurluk bittikten sonra da normal memur statüsünde de bu koşullar geçerlidir. Yani şınavı eksik çektin diye kimse sizi meslekten atmaz ama gidip terör suçu kapsamında bir davranışınız olursa tabiki meslekten atılırsınız. Ya da eğitimde gidip üstlerinize atarlanırsanız herhalde ceza alırsınız. Size verilen eğitimleri alamaz, başarısız olursanız da görevden uzaklaştırılabilirsiniz. Burada kıstas başarısızlık durumudur.

Özetlersem;

 • Bekçilerin adaylık dönemi içinde tabi tutuldukları temel eğitim, hazırlayıcı eğitim ve staj devrelerinde gösterecekleri başarısızlık hali, aday memurun görevine son verilmesini gerektirmektedir.  Temel eğitim, hazırlayıcı eğitim ve staj devrelerinin herhangi birinde başarısız olan bekçi adayın memurun görevine son verilir.
 • Adaylık döneminde hal ve hareketlerinde bekçilik ile bağdaşmayacak durumları belirlenen aday bekçilerin görevine son verilir. Ancak, burada göreve son vermeyi gerektireceği belirtilen hususa ilişkin ifade muğlak ve subjektif değerlendirmelere açık olduğundan, mağduriyete sebep olunmaması bakımından, “memuriyetle bağdaşmayacak durumlar”ın somut olay ve belgelere dayandırılması gerekecektir.
 • Adaylık döneminde göreve devamsızlıkları tespit edilen aday bekçilerin  memurların görevine son verilir. Ancak burada sözü edilen devamsızlığın, izinsiz ve kabul edilebilir bir mazerete dayanmama şeklinde olması gerekir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

40 Soru Cevaplandı

 1. Uzun lafın kısası şu saatten sonra yedek adaylar cagirilirim diye ümit etmesin doğrumudur?

 2. Eğitimdeki sınavlardan kalınca eleniyor musun admin

 3. Admin saglik raporuna halendaha cevap gelmedi napcaz normalmi

 4. Peki hiç yedeklerden çağırma oldumu 900 yüz asıl varsa bu 400 rapor hazırlananlar çağrılırmı istanbul311 yedek pek umudum yok ama kısmet

 5. Bekçi görevdeyken yapılan eğitim geç saatlere kadar sürüyor mu sabah 11 de gidip akşam 5 ten sonralara kalıyor mu

 6. Eşim erzincanda eğitim alıyo ve bi kaç dersin çok zor olduğunu söyledi sınavdan en az 60 alınması gerekiyomuş sonuçta kitap yok sadece not tutarak girilen bi sınava bu kadar katı kural koyup elerler mi merak ediyorum admin ?

 7. İstanbul 400 yedek

  Sayın admin,iki sorum olacak. Daha önceki alımlarda da elenen asillerin 2 – 3 kez itiraz etme hakkı var mıydı? İkinci sorum ise yedeklerin de tıpkı asiller gibi itiraz etme hakkı oluyor mu?

 8. 311 yedek peki yedekler asılların eğitimi bittikten sonrami çağrilacak

 9. eğitimdeki sınavlar formalite gibi galiba öylemi admin

 10. SİVAS BEKÇİLİK İÇİN ÇALIŞMA SAATLERİ BELLİ Mİ ? VE EĞİTİMDEN DÖNEN BEKÇİLERİN ÇALIŞMA SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK DİNLENME OLMAYACAKMI

  • Çalışma saatleri konusunda net bilgimiz yok.

  • dövmeyi gizledin bi şekilde ön sağlıkta vs vs… ve eğitime kadar geldin orda farkettiler eğitmenler vs vs seni atabilirler mi yoksa atmıyorlar mı böyle mesleğine geçen idrak ettiren varmı ?

  • Heyet raporunda detaylı incelemede sorun varsa elenirsin.

  • heyeti de geçtim varsayıyorum eğitimde elerler mi ? işte sen dövmelisin vs felan derler mi elenen varmı bu şekilde yada mesleğine başlayan ?

  • O aşamada elenmezsin

  • peki sence gerçekten bir şansı olabilir mi ön sağlıkta kapatıp gitse ? ve birde sakallı gitse sorun olur mu ?

  • Kardeşim ben kayma ameliyatı oldum sağlık raporu geçtim atandım 1 temmuzda eğitim var gözümde yine ufak tefek kaymalar var doktor sorun olmaz dedi beni bu durumda eğitimde elerlermi

  • Sorun olmaz

 11. dövmeyi gizledin bi şekilde ön sağlıkta vs vs… ve eğitime kadar geldin orda farkettiler eğitmenler vs vs seni atabilirler mi yoksa atmıyorlar mı böyle mesleğine geçen idrak ettiren varmı ?

 12. Admin asıl olarak kazandık sağlık kontrolü yapıldı belgeler Ankara’ya gitti sonuç ne zaman gelir tahminen 1 ay sürer mi ? Bir de eğitimden sonra bi mülakat daha olacak güvenlik soruşturması olacak deniyor doğru mu ? Kimisi de güvenlik soruşturması yapıldı kazananlar açıklanmadan önce diyorlar. Hangisi doğru ? Şimdiden cevap için teşekkürler

 13. Merhaba iyi günler admin… Bu eğitimle ilgili sorum olacak… Eğitim süresince yeme icmeyi kendi cebimizden mi karşılıyoruz ?? Yada başka neleri biz ödüyoruz? Kimi sitelerde masraflar adaylara aittir diye bir yazi okudum ama doğrumu acaba??

  • Atandığın an maaş başlıyor. Sonra eğitime gidiyorsun. Maaş aldığın için ücretle oluyor herseye.

 14. admin okulum bu yıl bitiyor tecirim 2023 te bitiyor bekçilik başvurusu yapabilirim değil mi

 15. Sayın admin sol gözümü kırpamıyorum eğitimde sorun olurmu acaba

 16. Eğitimde telefon yakalanmış android sıkıntı olur mu

 17. S.a ben 3 aydır bekçilik atamam gerceklesti ve göreve basladim eğitime henüz gidemedik size sorum şu ameliyat olup rapor alırsam ve raporlu olduğum sırada eğitim açıklanırsa raporum bitince eğitime alınır miyim herhangi bir problem yaşar mıyım bilgilendirirseniz çok mutlu olurum

 18. Ataması yapılmış bir bekciyim henüz eğitime gitmedik eğitime cagrilma durumunda raporluysam bittikten sonra eğitime katılabilir miyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir