Bekçi Meslek İçi Eğitimlerinde Eleme Var mı?

1.dönem çarşı ve mahalle bekçisi olan aday memurların bekçilik meslek içi eğitimleri geçtiğimiz günlerde başladı. Mahalle bekçileri planlandıkları POMEM polis okulunda eğitim alıyorlar. Eğitimler Şubat ayı sonlarına kadar devam edecek. Bu süreçte bekçi adaylarının mesleki bilgileri, silah kullanımı ve meskun mahal eğitimleri gibi konularda donanımları geliştiriliyor. Sitemize yoğun şekilde gelen soruların başında bekçilerin eğitimleri sırasında elenme olup olmadığı hususu geliyor.

Bekçilerin meslek içi eğitimleri mesleki bilgilerini arttırmak için yapılıyor. Bu süreçte bekçiler öğrenci değil, aday memurlardır. Yani atamaları yapılıp aday memur statüsünü kazanmış durumdalar. Bu nedenle maaş alıyorlar. Normal bir bekçiden farkları yok. Bu sebeple, POMEM polis öğrencilerine ücretsiz olan barınma, yemek vb işleri bekçilere ücretlidir. Çünkü POMEM öğrencileri maaş almazlar. Öğrenci statüsündedirler ve tüm hizmetlerden ücretsiz faydalanırlar. Bekçiler ise aday memurlardır. Tüm hizmetlerin bedelini öderler.

Meslek içi eğitimleri süresince bekçiler yukarıda da ifade ettiğimiz gibi memuriyet kapsamında sürece dahil olurlar. Yani POMEM öğrencileri gibi değillerdir. Eğitim sırasında bekçilerin elenme durumları aday memurluk statüsünde değerlendirilir. Kısacası aday memurun meslekten atılmasına neden olabilecek bir davranış, tutum ya da koşullarda olursanız eğitimde ya da meslekte farketmez atılırsınız. Aday memurluk bittikten sonra da normal memur statüsünde de bu koşullar geçerlidir. Yani şınavı eksik çektin diye kimse sizi meslekten atmaz ama gidip terör suçu kapsamında bir davranışınız olursa tabiki meslekten atılırsınız. Ya da eğitimde gidip üstlerinize atarlanırsanız herhalde ceza alırsınız. Size verilen eğitimleri alamaz, başarısız olursanız da görevden uzaklaştırılabilirsiniz. Burada kıstas başarısızlık durumudur.

Özetlersem;

  • Bekçilerin adaylık dönemi içinde tabi tutuldukları temel eğitim, hazırlayıcı eğitim ve staj devrelerinde gösterecekleri başarısızlık hali, aday memurun görevine son verilmesini gerektirmektedir.  Temel eğitim, hazırlayıcı eğitim ve staj devrelerinin herhangi birinde başarısız olan bekçi adayın memurun görevine son verilir.
  • Adaylık döneminde hal ve hareketlerinde bekçilik ile bağdaşmayacak durumları belirlenen aday bekçilerin görevine son verilir. Ancak, burada göreve son vermeyi gerektireceği belirtilen hususa ilişkin ifade muğlak ve subjektif değerlendirmelere açık olduğundan, mağduriyete sebep olunmaması bakımından, “memuriyetle bağdaşmayacak durumlar”ın somut olay ve belgelere dayandırılması gerekecektir.
  • Adaylık döneminde göreve devamsızlıkları tespit edilen aday bekçilerin  memurların görevine son verilir. Ancak burada sözü edilen devamsızlığın, izinsiz ve kabul edilebilir bir mazerete dayanmama şeklinde olması gerekir.
Bu makale ile alakalı toplam 25 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

25
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
sensensen
Ziyaretçi
sensensen

dövmeyi gizledin bi şekilde ön sağlıkta vs vs… ve eğitime kadar geldin orda farkettiler eğitmenler vs vs seni atabilirler mi yoksa atmıyorlar mı böyle mesleğine geçen idrak ettiren varmı ?

SILA
Ziyaretçi
SILA

SİVAS BEKÇİLİK İÇİN ÇALIŞMA SAATLERİ BELLİ Mİ ? VE EĞİTİMDEN DÖNEN BEKÇİLERİN ÇALIŞMA SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK DİNLENME OLMAYACAKMI

ibrahim
Ziyaretçi
ibrahim

eğitimdeki sınavlar formalite gibi galiba öylemi admin

Yedek bekçi
Ziyaretçi
Yedek bekçi

311 yedek peki yedekler asılların eğitimi bittikten sonrami çağrilacak

İstanbul 400 yedek
Ziyaretçi
İstanbul 400 yedek

Sayın admin,iki sorum olacak. Daha önceki alımlarda da elenen asillerin 2 – 3 kez itiraz etme hakkı var mıydı? İkinci sorum ise yedeklerin de tıpkı asiller gibi itiraz etme hakkı oluyor mu?

Burcu
Ziyaretçi
Burcu

Eşim erzincanda eğitim alıyo ve bi kaç dersin çok zor olduğunu söyledi sınavdan en az 60 alınması gerekiyomuş sonuçta kitap yok sadece not tutarak girilen bi sınava bu kadar katı kural koyup elerler mi merak ediyorum admin ?

Ela
Ziyaretçi
Ela

Bekçi görevdeyken yapılan eğitim geç saatlere kadar sürüyor mu sabah 11 de gidip akşam 5 ten sonralara kalıyor mu

Yedek bekçi
Ziyaretçi
Yedek bekçi

Peki hiç yedeklerden çağırma oldumu 900 yüz asıl varsa bu 400 rapor hazırlananlar çağrılırmı istanbul311 yedek pek umudum yok ama kısmet

Yedek bekçi
Ziyaretçi
Yedek bekçi

istanbul yedeklerden çağrılan oldumu

Hasan
Ziyaretçi
Hasan

Admin saglik raporuna halendaha cevap gelmedi napcaz normalmi

Bekçi34
Ziyaretçi
Bekçi34

Eğitimdeki sınavlardan kalınca eleniyor musun admin

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Uzun lafın kısası şu saatten sonra yedek adaylar cagirilirim diye ümit etmesin doğrumudur?