Bekçi Maaşları Ne Kadar, Bekçi Nasıl Olunur? – BekçiAlımı
Bekçi Maaşları Ne Kadar, Bekçi Nasıl Olunur
Bekçi Maaşları Ne Kadar, Bekçi Nasıl Olunur

Bekçi Maaşları Ne Kadar, Bekçi Nasıl Olunur?

Bundan birkaç sene önce bekçi olmak biraz daha kolaydı. Fakat günümüzde aranan şartlar zorlaştı. Aynı zamanda yetkiler genişledi ve maaşlar arttı. Bekçiler, polis memurları ile yakın yetkilere sahiptir. Bu da mesleğin popülaritesini bir hayli artırdı. Peki, bekçi maaşları ne kadar, bekçi nasıl olunur? Şimdi hep birlikte ayrıntılara yakından bir göz atalım.

Her bekçinin kendisine tanımlanan bir sorumluluk alanı bulunur. Bu sorumluluk alanlarında huzur ve güvenliğin sağlanmasından sorumludur. Kısa bir tabirle bekçiliği tanımlasak da görev ve yetkileri çok daha geniştir.

Bekçi Nasıl Olunur?

2022 yılı itibarıyla bekçi olmak için adayların bazı şartları taşıyor olmaları gerekiyor. Aşağıda paylaşmış olduğumuz koşulları sağlayan kişilerin yazılı ve mülakat sınavlarını başarıyla tamamlamaları lazım. Bekçi olmak için genellikle lise mezunu şartı mevcuttur. Üniversite mezunlarının ise bu konuda daha avantajlı olduğu söylenebilir.

Bekçi Maaşları Ne Kadar, Bekçi Nasıl Olunur?
Bekçi Maaşları Ne Kadar, Bekçi Nasıl Olunur?

Bekçi olmak isteyenlerin izlemesi gereken başlıca adımlar şunlardır:

  • İçişleri Bakanlığı, özellikle valilik ve emniyet müdürlüklerinden gelen talepleri dikkate alarak, il bazında bekçi alımı ilanları ile hangi şartlarda hangi şehirde bekçi alımı olacağını duyurur.
  • Tüm şartları taşıyan kişiler e-devlet sistemi üzerinden ya da belirtilen kanallar aracılığı ile bekçi olmak için gerekli başvuruyu yaparlar.
  • Bekçilik için açılacak yazılı sınavların yanı sıra sözlü yani mülakat sınavlarına da katılım sağlayarak başarı elde edilmesi durumunda bekçi olarak bulundukları ilde görev almaya başlayabilirler.

Bekçi adaylarının gireceği test sınavında 100 soru bulunmaktadır. Bu sınavlarda yanlışlar doğruları götürmüyor. O nedenle adaylar, diğer sınavlara kıyasla çok daha avantajlı oluyorlar. Söz konusu sınavda minimum 50 puan alınması gerekmektedir. Elbette ne kadar yüksek puan alırsanız o kadar fazla şansınız oluyor.

Bekçi Maaşları Ne Kadar
Bekçi Maaşları Ne Kadar

Adaylar tarafından son zamanlarda bekçi maaşları ne kadar gibi sorular çok sık gelmeye başladı. Güncel verilere göre bekçi maaşları şu şekildedir:

  • İlkokul mezunu bekçi maaşı tahmini: 9.259,4415 TL
  • Lise mezunu bekçi maaşı: 9.588,1623 TL
  • Üniversite mezunu bekçi maaşı: 10.920 TL

Yukarıda paylaşmış olduğumuz maaş bilgileri resmi kaynaklardan edinilen bilgiler değildir. O nedenle bir miktar farlılık gösterebilir.

İlginizi Çekebilir: İŞKUR Bekçi Alımı Başvuru Şartları Nelerdir – 2022

Yazar: Berat Mert SÖNMEZOĞLU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir