Bekçi Alımında Psikiyatri-Depresyon-Psikolojik Durumlar

2019 yılında 8 bin mahalle bekçisi alınacak. 81 ilimizin tümüne alınacak olan bekçiler de en az lise ve üstü mezuniyet, bulundukları illerde en az bir yıl ikamet şartı aranıyor. 2019 1. dönem bekçi alımı konusunda Polis Akademisi yakında başvuru işlemlerini başlatacak. Bu süreçte, bekçi adaylarında bazı sağlık şartları aranmaktadır. Bu şartlardan bir kısmınıda psikiyatri, ruh sağlığı ve hastalıkları, psikolojik durum ve yazılan psikolojik ilaçlar oluşturmaktadır. Aşağıda hangi durumların bekçiliğe engel, hangilerin engel olmadığını açıkladık.

Bekçi adaylarında psikiyatrik olarak kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar  kabul edilmezler. Bekçi adayları ruhsal yönden sağlam olacaktır. Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır, bulunması durumunda aday elenir. Son iki yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir.  Ayrıca

 • onikofaji (tırnak yeme),
 • trikotilomani (saç, kirpik, kaş vb yolma) gibi durumların mevcudiyetinde daha ayrıntılı değerlendirilir.

Self mutilasyon (kendine zarar verme girişimi, yıkıcı davranım, dürtü kontrol ve davranım bozukluğu) bekçiliğe engeldir. Narsistik, obsesif kompulsif, histrionik, bağımlı ve çekingen) kişilik bozuklukları bekçiliğe engeldir. Geçirilmiş ruhsal bozukluklar:

 • a) Depresyon bozuklukları,
 • b) Anksiyete bozuklukları,
 • c) Obsesif kompulsif ve ilişkili bozukluklar,
 • ç) Travma ve stresör ile ilişkili bozukluklar,
 • d) Disosiyasyon bozuklukları, bedensel belirti ve ilişkili bozukluklar,
 • e) Uyum bozuklukları,
 • f) Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
 • g) Yeme bozuklukları, uyku bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları,
 • h) Hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları.
 • i) Kendine zarar verme girişimi bekçiliğe engeldir.

Psikotik bozukluklar (şizotipal bozukluk, sanrılı bozukluk, tek psikotik atak, kısa psikotik bozukluk, şizofreniform bozukluk, şizofreni, şizoafektif bozukluk, maddeye bağlı psikoz, tıbbi durumlara bağlı psikoz, başka türlü adlandırılamayan psikotik bozukluk, psikotik özellikli depresif bozukluklar, siklotimik bozukluk) bekçi olmaya engeldir.
Güncel tedavi algoritmalarına uygun şekilde, etkin doz ve yeterli süre tedavi edilmelerine rağmen iyileşememiş olan, silahlı görev yapabilecek iyilik haline ulaşamamış olan; madde bağımlılığı, kronik nitelik kazanmış alkol bağımlılığı bekçiliğe engeldir.
Psikoseksüel bozukluklar. (cinsiyet değişikliğinin tibbi ve adli sürecini tamamlamamış transseksualite, parafilik bozukluk)
Kronik nitelik kazanmış, kişinin sosyalliğini (iş ortamına uyumunu ve kişiler arası ilişkilerini) ve/veya işlevselliğini (çalışma gücü ve verimini) bozan;

 • a) Organik nedenlere bağlı kişilik bozuklukları,
 • b) Kronik organik ruhsal bozukluklar.

Kronik nitelik kazanmış, kişinin sosyalliğini (iş ortamına uyumunu ve kişiler arası ilişkilerini) ve/veya işlevselliğini (çalışma gücü ve verimini) bozmuş, güncel tedavi algoritmalarına uygun şekilde, etkin doz ve yeterli süre tedavi edilmelerine rağmen iyileşememiş olan, silahlı görev yapabilecek iyilik haline ulaşamamış olan kronik seyirli travma sonrası stres bozukluğu. İntihar girişimi, yıkıcı davranım, dürtü kontrol bozukluğu ve davranım bozukluğu ve bipolar bozukluk bekçiliğe engeldir.

Bekçi adaylarının bu durumları sınavlar sonrası alınacak olan heyet raporlarında uzmanlar tarafından değerlendirilir ve araştırılır. e-nabız sisteminde yer alan psikolojik ilaç geçmişi, DEPRESYON İLAÇLARI ve TEDAVİSİ, psikiyatri geçmişi ve doktor ziyaretlerinin tamamı değerlendirilir ve adaylar hakkında bireysel karar verilir.

Bu makale ile alakalı toplam 42 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

42
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Maho
Ziyaretçi
Maho

2016 ve 2017 yılında iki defa piskiyatriye gittim yaklaşık 3 yıl oldu bundan 1 ay öncede silahlı özel güvenliğe başvurdum ancak piskiyatri doktoru 2016-2017 piskiyatri reçeteli yazmış heyette kaldım elendim itiraz ettim ama bi sonuç alamadım hakem hastanenin heyet doktorları yanındaki sekreterler biz sonuç alınca sizi ararız dedi ama aramadilar simdi bekçiliğe basvursam sağlık raporu için aynı sorun ortaya çıkar mı lütfen yardımcı olun piskolojim alt üst olmuş durumda

berke
Ziyaretçi
berke

admin olanzapin kullanıyorum bipolar bozukluk tedavi görüyorum manik depresif tetiklemesi benimki sorun olurmu ?

Sezer
Ziyaretçi
Sezer

admin ben 27.07.2017 selectra yazdi doktor kullanmadim mulakatlarda heycanlaniyorum dedim son 2 yıla bakıyorlar benim için sıkıntı olur mu 2 yıl 3ay yaklaştı…

Rıdvan
Ziyaretçi
Rıdvan

admin ben 18.08.2017 selectra kullandım son 2 yıla bakıyorlar benim için sıkıntı olur mu 2 yıl 3aya yaklaştı…

İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim

Benimde üç ay kaldı 2 sene dolmasına ama bakacaz

Emre
Ziyaretçi
Emre

Merhabalar sorum şu olucak, ben 6 ay öncesi aile hekimine gitmiştim bana psiyatrik muayene diye tanı girdi ve atarax diye bi ilaç verdi kendisine sordum polislik ve bekçilikte bi sıkıntı yaratır mı diye sorun olmaz dedi sizce sorun olur mu?

Beytullah şimşek
Ziyaretçi
Beytullah şimşek

15.07.2018de psikiyatriye muayene oldum citoles yazdi almadim hic kullanmadim 1seneyi gecti saglik raporunda sikinti olur mu

Beytullah şimşek
Ziyaretçi
Beytullah şimşek

15.07.2018de psikiyatriye gittim bana citoles ilac yazdi ama almadim ilaci hic kullanmadim sorun olur mu

Ali
Ziyaretçi
Ali

Ben 10.11.2018 de psikiyatri bölümünden randevu aldım ama randevuya gitmedim, psikiyatrik bir ilaç falan da kullanmadim sadece gitmediğim bi randevu gözüküyor bi problem olur mu sizce ?

Mert
Ziyaretçi
Mert

Mrb psikolojik açıdan son iki yılın tedavisiz yaziyor.
2017 Mart’ta gitmiştim doktora, 2018 Mart bir yıl 2019 Mart iki yıl dolmuş mu oluyor yoksa direk yıl olarak mi bakılıyor ay olarak degil de yanı 2018 2017de gidilmiş mi deniliyor , yardımcı olur musunuz tesekkurler

can
Ziyaretçi
can

sağlık geçmişimde 1 yıl 3 ay öncesine kadar psikayatrik teşhis gözüyor. o zamandan bu yana herhangi bir tedavi ve ilaç vs gözükmüyor. onların çoğu askerliğe gitmeden önce psikiyatriden 1 yıl tecil ettirmiştim. sağlık kuruluna falan girmiştim onlarla ilgili. sizce bekçilikde bu sorun olur mu. şu an askerliiği bedelli olarak bitirdim. bir de sağlık bilgilendirme formunda psikaytrikle ilgili kısımda yoktur desem sorun olur mu.

Admin
Ziyaretçi
Admin

Normalde son 1 yıl baz alınır ama doktor daha oncesini de görebilir. Doktorun insiyatifine kalmış.

Emir
Ziyaretçi
Emir

Merhaba benim kolumda dovme var engel mi acaba özel güvenlik kartı aldım sıkıntı çıkarmadılar burda sıkıntı çıkarmı acaba

Admin
Ziyaretçi
Admin

Kesin elenme sebebidir. Kol,el,yuz vb görünen yerlerdeki dövmelere inisyatif kullanılmamaktadır.

Yağız
Ziyaretçi
Yağız

Merhabalar admin iki sorum olacaktı
1. Orta depresif tanısı ile tedavi gördüm yaklaşık 1 sene 2 aydirda kullanımı bıraktım?
2. Bel fıtığı tanım mevcut fizik tedavi gördüm şuan için sağlığımda şükür ki sorunum yok ama bu ilerleyen zamanlarda tekrarlayan bir hastalık olduğu için sizin fikrinizi danışmak istedim bekçilik kriterlerinde bu hastalıkların sizce sorun teşkil eder mi?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Fıtık ogrencilige engel olarak belirtilmiştir. Depresif durum için ilaç kullanımının yakın tarih olması sorun yaşatabilir.

Mert
Ziyaretçi
Mert

merhaba, geçmişte psikiyatri bölümüne gittiği için mülakatlardan elenen ve mahkemeye başvurup kazanıp mesleğe dönen kişiler mevcut en az iki yıl şartı var deniyordu bu ne derece doğru.

Mehmet metiner
Ziyaretçi
Mehmet metiner

Ben mersin’den başvuracağım,yazılı sınav ve sözlü mülakat başka şehirde mi oluyor?

fatih
Ziyaretçi
fatih

daha önce anksiyete bozukluğu tanısı ile antidepresan kullanıyordum.ilaçları bırakalı çok olmadı ve artık kullanmıyorum.doktordan daha öncede işle ilgili durum bildirir raporu almıştım.rapordaşöyle yazıyordu: ”hastada sıkıntı,huzursuzluk,tedirginlik,kaygı,sosyal fobi gibi belirtilerden dolayı ilaç tedavisi almaktadır fakat işine gitmesine ve işini yapmasına engel teşkil etmez” diye almıştım.sizden bu psikiyatrik durumla ilgili geçerli bir açıklama bekliyoruz sayın admin..çünkü sizin burdan paylaştığınız bilgi bekçiliğe başvuracak adaylar için çok önemlidir