Bekçi Alımında Psikiyatri-Depresyon-Psikolojik Durumlar – BekçiAlımı

Bekçi Alımında Psikiyatri-Depresyon-Psikolojik Durumlar

2019 yılında 8 bin mahalle bekçisi alınacak. 81 ilimizin tümüne alınacak olan bekçiler de en az lise ve üstü mezuniyet, bulundukları illerde en az bir yıl ikamet şartı aranıyor. 2019 1. dönem bekçi alımı konusunda Polis Akademisi yakında başvuru işlemlerini başlatacak. Bu süreçte, bekçi adaylarında bazı sağlık şartları aranmaktadır. Bu şartlardan bir kısmınıda psikiyatri, ruh sağlığı ve hastalıkları, psikolojik durum ve yazılan psikolojik ilaçlar oluşturmaktadır. Aşağıda hangi durumların bekçiliğe engel, hangilerin engel olmadığını açıkladık.

Bekçi adaylarında psikiyatrik olarak kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar  kabul edilmezler. Bekçi adayları ruhsal yönden sağlam olacaktır. Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır, bulunması durumunda aday elenir. Son iki yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir.  Ayrıca

 • onikofaji (tırnak yeme),
 • trikotilomani (saç, kirpik, kaş vb yolma) gibi durumların mevcudiyetinde daha ayrıntılı değerlendirilir.

Self mutilasyon (kendine zarar verme girişimi, yıkıcı davranım, dürtü kontrol ve davranım bozukluğu) bekçiliğe engeldir. Narsistik, obsesif kompulsif, histrionik, bağımlı ve çekingen) kişilik bozuklukları bekçiliğe engeldir. Geçirilmiş ruhsal bozukluklar:

 • a) Depresyon bozuklukları,
 • b) Anksiyete bozuklukları,
 • c) Obsesif kompulsif ve ilişkili bozukluklar,
 • ç) Travma ve stresör ile ilişkili bozukluklar,
 • d) Disosiyasyon bozuklukları, bedensel belirti ve ilişkili bozukluklar,
 • e) Uyum bozuklukları,
 • f) Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
 • g) Yeme bozuklukları, uyku bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları,
 • h) Hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları.
 • i) Kendine zarar verme girişimi bekçiliğe engeldir.

Psikotik bozukluklar (şizotipal bozukluk, sanrılı bozukluk, tek psikotik atak, kısa psikotik bozukluk, şizofreniform bozukluk, şizofreni, şizoafektif bozukluk, maddeye bağlı psikoz, tıbbi durumlara bağlı psikoz, başka türlü adlandırılamayan psikotik bozukluk, psikotik özellikli depresif bozukluklar, siklotimik bozukluk) bekçi olmaya engeldir.
Güncel tedavi algoritmalarına uygun şekilde, etkin doz ve yeterli süre tedavi edilmelerine rağmen iyileşememiş olan, silahlı görev yapabilecek iyilik haline ulaşamamış olan; madde bağımlılığı, kronik nitelik kazanmış alkol bağımlılığı bekçiliğe engeldir.
Psikoseksüel bozukluklar. (cinsiyet değişikliğinin tibbi ve adli sürecini tamamlamamış transseksualite, parafilik bozukluk)
Kronik nitelik kazanmış, kişinin sosyalliğini (iş ortamına uyumunu ve kişiler arası ilişkilerini) ve/veya işlevselliğini (çalışma gücü ve verimini) bozan;

 • a) Organik nedenlere bağlı kişilik bozuklukları,
 • b) Kronik organik ruhsal bozukluklar.

Kronik nitelik kazanmış, kişinin sosyalliğini (iş ortamına uyumunu ve kişiler arası ilişkilerini) ve/veya işlevselliğini (çalışma gücü ve verimini) bozmuş, güncel tedavi algoritmalarına uygun şekilde, etkin doz ve yeterli süre tedavi edilmelerine rağmen iyileşememiş olan, silahlı görev yapabilecek iyilik haline ulaşamamış olan kronik seyirli travma sonrası stres bozukluğu. İntihar girişimi, yıkıcı davranım, dürtü kontrol bozukluğu ve davranım bozukluğu ve bipolar bozukluk bekçiliğe engeldir.

Bekçi adaylarının bu durumları sınavlar sonrası alınacak olan heyet raporlarında uzmanlar tarafından değerlendirilir ve araştırılır. e-nabız sisteminde yer alan psikolojik ilaç geçmişi, DEPRESYON İLAÇLARI ve TEDAVİSİ, psikiyatri geçmişi ve doktor ziyaretlerinin tamamı değerlendirilir ve adaylar hakkında bireysel karar verilir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

57 Soru Cevaplandı

 1. Abicim tam olarak başvurular ne zaman başlıcak

 2. Admin bende obsesif rahatsızlık var fakat düşük seviyede ilaçlar kullanıyorum bu engel olur mu?

 3. E geç kalmadı mi ne zaman başlayacak bu alim söz verilen günden 4 gün geçti ses seda yok

 4. Sayin Admin bekcilikte sağlık la ilgili kullandığın tüm ilaç listesi isteniyormuş varmı böyle bir şey e-nabiz filan bı aydınlatır misin ?

  • Evet e-nabız dan 2 senelik geçmişe bakılır.

  • E-nabiz üye olamıyorum admin Mernis kimlik bilgileri filan diyor anlamadım ne yapmam lazım teşekkürler

  • Senin kaydolmana lüzum yok, tüm hastane ve ilaç geçmişine bakılır.

  • 2011 deki tanıyı görebilir mi? E nabızda yok Sağlık Daire Başkanlığı 2011 deki tanımı e nabız uygulamasında tanı gözükmemesine rağmen görebilir mi?

 5. Askerden izine gelince düğünümüz olduğu için rapor almıştım 10 gün psikologdan sorun olur mu? 2015 yılında

 6. 16 yaşındayken, 236 gün hakaretten dolayı ceza aldım ve hükmün açıklanması geri bırakıldı. Bu ceza bekçi olmam için sence engel olur mu?

 7. daha önce anksiyete bozukluğu tanısı ile antidepresan kullanıyordum.ilaçları bırakalı çok olmadı ve artık kullanmıyorum.doktordan daha öncede işle ilgili durum bildirir raporu almıştım.rapordaşöyle yazıyordu: ”hastada sıkıntı,huzursuzluk,tedirginlik,kaygı,sosyal fobi gibi belirtilerden dolayı ilaç tedavisi almaktadır fakat işine gitmesine ve işini yapmasına engel teşkil etmez” diye almıştım.sizden bu psikiyatrik durumla ilgili geçerli bir açıklama bekliyoruz sayın admin..çünkü sizin burdan paylaştığınız bilgi bekçiliğe başvuracak adaylar için çok önemlidir

  • Başvurup şansınızı deneyeceksiniz. Yani doktor nasıl takdir eder bilemeyiz.

 8. Mehmet metiner

  Ben mersin’den başvuracağım,yazılı sınav ve sözlü mülakat başka şehirde mi oluyor?

 9. merhaba, geçmişte psikiyatri bölümüne gittiği için mülakatlardan elenen ve mahkemeye başvurup kazanıp mesleğe dönen kişiler mevcut en az iki yıl şartı var deniyordu bu ne derece doğru.

 10. Merhabalar admin iki sorum olacaktı
  1. Orta depresif tanısı ile tedavi gördüm yaklaşık 1 sene 2 aydirda kullanımı bıraktım?
  2. Bel fıtığı tanım mevcut fizik tedavi gördüm şuan için sağlığımda şükür ki sorunum yok ama bu ilerleyen zamanlarda tekrarlayan bir hastalık olduğu için sizin fikrinizi danışmak istedim bekçilik kriterlerinde bu hastalıkların sizce sorun teşkil eder mi?

  • Fıtık ogrencilige engel olarak belirtilmiştir. Depresif durum için ilaç kullanımının yakın tarih olması sorun yaşatabilir.

 11. Merhaba benim kolumda dovme var engel mi acaba özel güvenlik kartı aldım sıkıntı çıkarmadılar burda sıkıntı çıkarmı acaba

  • Kesin elenme sebebidir. Kol,el,yuz vb görünen yerlerdeki dövmelere inisyatif kullanılmamaktadır.

 12. sağlık geçmişimde 1 yıl 3 ay öncesine kadar psikayatrik teşhis gözüyor. o zamandan bu yana herhangi bir tedavi ve ilaç vs gözükmüyor. onların çoğu askerliğe gitmeden önce psikiyatriden 1 yıl tecil ettirmiştim. sağlık kuruluna falan girmiştim onlarla ilgili. sizce bekçilikde bu sorun olur mu. şu an askerliiği bedelli olarak bitirdim. bir de sağlık bilgilendirme formunda psikaytrikle ilgili kısımda yoktur desem sorun olur mu.

  • Normalde son 1 yıl baz alınır ama doktor daha oncesini de görebilir. Doktorun insiyatifine kalmış.

 13. Mrb psikolojik açıdan son iki yılın tedavisiz yaziyor.
  2017 Mart’ta gitmiştim doktora, 2018 Mart bir yıl 2019 Mart iki yıl dolmuş mu oluyor yoksa direk yıl olarak mi bakılıyor ay olarak degil de yanı 2018 2017de gidilmiş mi deniliyor , yardımcı olur musunuz tesekkurler

 14. Ben 10.11.2018 de psikiyatri bölümünden randevu aldım ama randevuya gitmedim, psikiyatrik bir ilaç falan da kullanmadim sadece gitmediğim bi randevu gözüküyor bi problem olur mu sizce ?

 15. Beytullah şimşek

  15.07.2018de psikiyatriye gittim bana citoles ilac yazdi ama almadim ilaci hic kullanmadim sorun olur mu

 16. Beytullah şimşek

  15.07.2018de psikiyatriye muayene oldum citoles yazdi almadim hic kullanmadim 1seneyi gecti saglik raporunda sikinti olur mu

 17. Merhabalar sorum şu olucak, ben 6 ay öncesi aile hekimine gitmiştim bana psiyatrik muayene diye tanı girdi ve atarax diye bi ilaç verdi kendisine sordum polislik ve bekçilikte bi sıkıntı yaratır mı diye sorun olmaz dedi sizce sorun olur mu?

 18. admin ben 18.08.2017 selectra kullandım son 2 yıla bakıyorlar benim için sıkıntı olur mu 2 yıl 3aya yaklaştı…

 19. admin ben 27.07.2017 selectra yazdi doktor kullanmadim mulakatlarda heycanlaniyorum dedim son 2 yıla bakıyorlar benim için sıkıntı olur mu 2 yıl 3ay yaklaştı…

 20. admin olanzapin kullanıyorum bipolar bozukluk tedavi görüyorum manik depresif tetiklemesi benimki sorun olurmu ?

 21. 2016 ve 2017 yılında iki defa piskiyatriye gittim yaklaşık 3 yıl oldu bundan 1 ay öncede silahlı özel güvenliğe başvurdum ancak piskiyatri doktoru 2016-2017 piskiyatri reçeteli yazmış heyette kaldım elendim itiraz ettim ama bi sonuç alamadım hakem hastanenin heyet doktorları yanındaki sekreterler biz sonuç alınca sizi ararız dedi ama aramadilar simdi bekçiliğe basvursam sağlık raporu için aynı sorun ortaya çıkar mı lütfen yardımcı olun piskolojim alt üst olmuş durumda

 22. Merhaba adımın öncelik le kolay gelsin size iki sorum.olacak ben daha önce kilo almak için pskatriye gittim doktor bana anskiyete tanısı koymuş şimdi yönetmenliğe ikiyi semtomsuz tedavisiz geçirilmesi sağlam olarak kabul ediliyor yankiz bu madde ansikiyete tanısı için geçerlimi ve epikiriz rapuru hangi durumlarda isteniyor

 23. Merhaba Sayın admin. 2011 yılında ergenlik döneminde 3 kez orta depresif nöbet 1 kez depresif davranış bozukluğu tanısı girilmiş. bu durum polis olmama engel midir?
  Bilindiği üzere E nabız sistemi 2015 ve sonrasını gösteriyor sağlık daire başkanlığı polis adayı olacak kişinin tüm kişisel sağlık verilerine erişebilir mi?
  2011 yılındaki psikiyatri verisine erişebilir mi sağlık daire yoksa psikiyatri doktoru intibak eğitiminde polis adayına sağlam yazdı sağlık dairede sağlam yazar mı?

 24. merhaba admin ben uzun süre psikolojik ilaç kullandım ve tanı anksiyete bozukluğu ilaç geçmişimi gizledim bekçiliğe başvursam sağlık aşamasında psikiyatri doktoru ilaç geçmişini görmediği için soru olur mu?

 25. Merhaba admin 2015 senesinde psikiyatri muayene tanısı konuldu Concerta ve Risperdal kullanmıştım 2015 senesinden itibaren ilaç kullanmıyorum bu tanıları temize çıkarmak için sağlam raporu nasıl alabilirim. Polislikte ve Askerlikte elenirmiyim

 26. 16.01.2018 de psikatri muanesi oldum ilaç kullanmadım. 2019-1 bekçilik sağlık kurulundan olumsuz aldım itiraz dilekçesi yazdım hakem hastanesi sevk edildim ve olumlu raporu aldım. Bu süreçte tekrar sevk edilirmiyim atanır mıyım?

 27. Merhaba admin ben 2016 yılında askerdeyken psikiyatriden 1 ay hava degisimi aldim prosödür geregi ilac yazmam gerek dedi ve bu ilaclar recetesiz dahi alinabilirmis yani 20 miligram anti depresan hava degisimi verirken raporda özellikle şunlari belirtti silah kullanabilir mermili görevler de bulunabilir nöbet tutabilir 5 senedir psikiyatri tedavim yok seneye bekciliğe basvurcam yani 6 sene olucak sence sorun olur mu sonucta son 2 seneye bakiyorlar cevap verirsem cok mutlu olurum

 28. Admin
  Benin son 2 yıl geçmişinde psikiyatri muaynem ve ilaç geçmişim yok
  B ve c grubunda da deilim sıkıntı olurmu elenme durumu olurmu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir