Bekçi Alımında Psikiyatri-Depresyon-Psikolojik Durumlar
bekcilik depresyon psikiyatri psikoloji

Bekçi Alımında Psikiyatri-Depresyon-Psikolojik Durumlar

2019 yılında 8 bin mahalle bekçisi alınacak. 81 ilimizin tümüne alınacak olan bekçiler de en az lise ve üstü mezuniyet, bulundukları illerde en az bir yıl ikamet şartı aranıyor. 2019 1. dönem bekçi alımı konusunda Polis Akademisi yakında başvuru işlemlerini başlatacak. Bu süreçte, bekçi adaylarında bazı sağlık şartları aranmaktadır. Bu şartlardan bir kısmınıda psikiyatri, ruh sağlığı ve hastalıkları, psikolojik durum ve yazılan psikolojik ilaçlar oluşturmaktadır. Aşağıda hangi durumların bekçiliğe engel, hangilerin engel olmadığını açıkladık.

Bekçi adaylarında psikiyatrik olarak kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar  kabul edilmezler. Bekçi adayları ruhsal yönden sağlam olacaktır. Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır, bulunması durumunda aday elenir. Son iki yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir.  Ayrıca

 • onikofaji (tırnak yeme),
 • trikotilomani (saç, kirpik, kaş vb yolma) gibi durumların mevcudiyetinde daha ayrıntılı değerlendirilir.

Self mutilasyon (kendine zarar verme girişimi, yıkıcı davranım, dürtü kontrol ve davranım bozukluğu) bekçiliğe engeldir. Narsistik, obsesif kompulsif, histrionik, bağımlı ve çekingen) kişilik bozuklukları bekçiliğe engeldir. Geçirilmiş ruhsal bozukluklar:

 • a) Depresyon bozuklukları,
 • b) Anksiyete bozuklukları,
 • c) Obsesif kompulsif ve ilişkili bozukluklar,
 • ç) Travma ve stresör ile ilişkili bozukluklar,
 • d) Disosiyasyon bozuklukları, bedensel belirti ve ilişkili bozukluklar,
 • e) Uyum bozuklukları,
 • f) Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
 • g) Yeme bozuklukları, uyku bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları,
 • h) Hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları.
 • i) Kendine zarar verme girişimi bekçiliğe engeldir.

Psikotik bozukluklar (şizotipal bozukluk, sanrılı bozukluk, tek psikotik atak, kısa psikotik bozukluk, şizofreniform bozukluk, şizofreni, şizoafektif bozukluk, maddeye bağlı psikoz, tıbbi durumlara bağlı psikoz, başka türlü adlandırılamayan psikotik bozukluk, psikotik özellikli depresif bozukluklar, siklotimik bozukluk) bekçi olmaya engeldir.
Güncel tedavi algoritmalarına uygun şekilde, etkin doz ve yeterli süre tedavi edilmelerine rağmen iyileşememiş olan, silahlı görev yapabilecek iyilik haline ulaşamamış olan; madde bağımlılığı, kronik nitelik kazanmış alkol bağımlılığı bekçiliğe engeldir.
Psikoseksüel bozukluklar. (cinsiyet değişikliğinin tibbi ve adli sürecini tamamlamamış transseksualite, parafilik bozukluk)
Kronik nitelik kazanmış, kişinin sosyalliğini (iş ortamına uyumunu ve kişiler arası ilişkilerini) ve/veya işlevselliğini (çalışma gücü ve verimini) bozan;

 • a) Organik nedenlere bağlı kişilik bozuklukları,
 • b) Kronik organik ruhsal bozukluklar.

Kronik nitelik kazanmış, kişinin sosyalliğini (iş ortamına uyumunu ve kişiler arası ilişkilerini) ve/veya işlevselliğini (çalışma gücü ve verimini) bozmuş, güncel tedavi algoritmalarına uygun şekilde, etkin doz ve yeterli süre tedavi edilmelerine rağmen iyileşememiş olan, silahlı görev yapabilecek iyilik haline ulaşamamış olan kronik seyirli travma sonrası stres bozukluğu. İntihar girişimi, yıkıcı davranım, dürtü kontrol bozukluğu ve davranım bozukluğu ve bipolar bozukluk bekçiliğe engeldir.

Bekçi adaylarının bu durumları sınavlar sonrası alınacak olan heyet raporlarında uzmanlar tarafından değerlendirilir ve araştırılır. e-nabız sisteminde yer alan psikolojik ilaç geçmişi, DEPRESYON İLAÇLARI ve TEDAVİSİ, psikiyatri geçmişi ve doktor ziyaretlerinin tamamı değerlendirilir ve adaylar hakkında bireysel karar verilir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
57 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Serkan duru
Serkan duru

Abicim tam olarak başvurular ne zaman başlıcak

Sencer
Sencer

Admin bende obsesif rahatsızlık var fakat düşük seviyede ilaçlar kullanıyorum bu engel olur mu?

Harun
Harun

E geç kalmadı mi ne zaman başlayacak bu alim söz verilen günden 4 gün geçti ses seda yok

Burak Dincer
Burak Dincer

Sayin Admin bekcilikte sağlık la ilgili kullandığın tüm ilaç listesi isteniyormuş varmı böyle bir şey e-nabiz filan bı aydınlatır misin ?

Burak Dincer
Burak Dincer
Cevaplandı:   Utku DEMİR

E-nabiz üye olamıyorum admin Mernis kimlik bilgileri filan diyor anlamadım ne yapmam lazım teşekkürler

Cumali Nuri
Cumali Nuri
Cevaplandı:   Utku DEMİR

2011 deki tanıyı görebilir mi? E nabızda yok Sağlık Daire Başkanlığı 2011 deki tanımı e nabız uygulamasında tanı gözükmemesine rağmen görebilir mi?

bulentt
bulentt

Askerden izine gelince düğünümüz olduğu için rapor almıştım 10 gün psikologdan sorun olur mu? 2015 yılında

Ercan
Ercan

16 yaşındayken, 236 gün hakaretten dolayı ceza aldım ve hükmün açıklanması geri bırakıldı. Bu ceza bekçi olmam için sence engel olur mu?

fatih
fatih

daha önce anksiyete bozukluğu tanısı ile antidepresan kullanıyordum.ilaçları bırakalı çok olmadı ve artık kullanmıyorum.doktordan daha öncede işle ilgili durum bildirir raporu almıştım.rapordaşöyle yazıyordu: ”hastada sıkıntı,huzursuzluk,tedirginlik,kaygı,sosyal fobi gibi belirtilerden dolayı ilaç tedavisi almaktadır fakat işine gitmesine ve işini yapmasına engel teşkil etmez” diye almıştım.sizden bu psikiyatrik durumla ilgili geçerli bir açıklama bekliyoruz sayın admin..çünkü sizin burdan paylaştığınız bilgi bekçiliğe başvuracak adaylar için çok önemlidir

Mehmet metiner
Mehmet metiner

Ben mersin’den başvuracağım,yazılı sınav ve sözlü mülakat başka şehirde mi oluyor?

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...