Ayak Boyu Kısa Olmak Bekçi Olmaya Engel mi? – BekçiAlımı
Ayak Boyu Kısa Olmak Bekçi Olmaya Engel mi ?
Ayak Boyu Kısa Olmak Bekçi Olmaya Engel mi ?

Ayak Boyu Kısa Olmak Bekçi Olmaya Engel mi?

Ayak boyu kısa olmak bekçi olmaya engel olan bir durum mu? Bu makalemizde konuya ilişkin açıklama yapalım istedik. Bekçi olmak için ön şartların başında fiziki yeterliliğe sahip olmak vardır. Dolayısıyla KPSS’de başarılı olmuş olsanız bile bekçi olmak için gerekli yeterliliğe sahip değilseniz o zaman bekçi olmanız söz konusu değildir.

Bekçi olabilmek için başvuru şartları arasında en önemlisi sağlık raporudur. Sağlık raporu fiziki ve ruhsal olarak bu mesleği icra edip edemeyeceğinizi göstermektedir. Sağlık raporunuzda herhangi bir sorun tespit edilmez ise bu durumda bekçi olmak için diğer şartların da yerine getirilmiş olması gerekiyor.

Bekçi olmak için birkaç aşamadan geçmeniz gerekiyor. Ayak boyu kısa olmak bekçi olmaya engel mi? Sorusu da tamamen bu noktada ortaya çıkıyor. Çünkü ilk aşamada boyunuz, kilonuz ve yaşınız gibi ayrıntılara dikkat ediliyor. Fiziki yetersizlik dışarıdan bakıldığında ilk dikkat çeken şey olduğundan dolayı bekçi olmaya engel teşkil etmektedir.

Ayak Boyu Kısa Olmak Bekçi Olmaya Engel mi ?
Ayak Boyu Kısa Olmak Bekçi Olmaya Engel mi ?

Bekçilik İçin Boy Kaç Olmalıdır?

Bekçi olmak için en alt boy sınırı 1,67 olarak belirlenmiştir. Buna göre sizin ayak boyunuz kısa olsa da boyunuz 1,67 üzerindeyse bekçi olmanız için herhangi bir sıkıntı yoktur. Ayak boyu kısalığı genellikle cücelik olarak bilinir ve bu tip insanların boyları da 1,67’lere kadar gelmeyecektir.

Bekçilik mesleğine başlamak isteyenlerin almak zorunda olduğu sağlık raporu 18 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler alanında uzman olan doktorlar tarafından muayene edilir. Aşağıda Ayak Boyu Kısa Olmak Bekçi Olmaya Engel mi? Sorusunun yanıtı olarak yönetmelik yer almıştır.

NOT: Yönetmeliğe göre polis ve bekçi asıl sağlık raporu aşamasında, A dilimi içerisinde yer alan rahatsızlıklarınız aday olmanıza engel teşkil etmez iken, B,C,D,E dilimindeki rahatsızlıklar aday olmanıza engel teşkil eder. Bu sebepten dolayı rahatsızlığınızın hangi dilimde olduğuna azami önem göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Yazar: İhsan Arslan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir