ATM’den Döviz Alma
ATMden Doviz Alma

ATM’den Döviz Alma

Dolar ya da Euro bozdurmak istediğimizde eğer para banka hesabında yani dijital ortamda değilse ilk olarak aklımıza döviz büroları gelir. Ancak bu büroların dezavantajı bizim için, turistik yerlerde olmaları ve seyrek olarak bulundukları yerlerde makası bizim aleyhimize fazla açık tutmalarıdır. Bu yüzden bu bürolara alternatif olarak ATM’den döviz almaişlemini kullanırız. Diğer bir neden de güvenliktir ATM kullanmak için parayı üzerimizde taşımak banka hesabında bırakmaktan çok daha risklidir. Bu yüzden bankalar artık Türkiye’nin dört bir yanında ATM’lere döviz özelliğini eklemiştir.

ATM’den Döviz Alma Nasıl Yapılır?

ATM’den döviz alma işlemi her bankada aynı şekilde değildir. Bazıları sadece çekmeye izin verirken bazıları ise yatırma ve döviz bozdurma işlemlerini de yapmanıza izin verirler. Bu işlemleri yapıp yapamayacağınızı önceden internet üzerinden araştırabilirsiniz. İlk dönemlerde bu özellikler neredeyse hiçbir bankada yokken, artık çok fazla yaygınlaşmıştır. Bu yüzden fazla aramanıza gerek kalmadan işleminizi yapabilirsiniz, ama tabi ki bu işleminize de bağlıdır. Genelde ATM ile döviz alma işleminin gerçekleşmesi hakkında sorular vardır, ancak ATM’den döviz alınamaz.

ATM Döviz İşlemleri

ATM ile birçok işlem yapılabilir, bunlar döviz bozdurma, döviz yatırma ve döviz çekmedir. ATM’den döviz alma işlemi ise gerçekleştirilemez. ATM üzerinden işlem yaptığınızda Euro ve dolar ile işlem yapabilirsiniz. Diğer döviz cinsleri ile işlem yapamazsınız. ATM’ye gittikten sonra kartsız işlemleri seçmeli ve daha sonra burada döviz işlemlerini seçmelisiniz. Döviz işlemlerinde hangi bankayı kullandığınıza göre işlem seçenekleri farklılık gösterir. İşlemlerde yapmak istediğiniz döviz yatırma, döviz bozdurma, döviz çekme işlemlerinden birini seçmelisiniz. Ancak işlem yaparken metal para koymamalısınız.

Kullanıcılar Bunları da Sordu

ATM aracılığıyla hangi döviz türlerinde işlem yapabilirim?

ATM’den döviz işlemleri yapmak istediğinizde bu sadece iki döviz için yapılabilir. Onlar da euro ve dolar, bunun dışında bir tür için işlem yapma şansınız yoktur.

ATM’den döviz satın alabilir miyim?

Maalesef, ATM ile döviz çekme, yatırma ve döviz bozdurma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz ama döviz satın alma gibi bir işlem yapmazsınız. Bahsedilen diğer işlemler de bankalara göre farklılık gösterir.

Yazar: Musa GENÇ

Elektrik-elektronik mezunuyum. Uygun zamanlarda ilgilendiğim alanlarda içerik üretiyorum. Makalelerimi yazarken dil bilgisine, imla kurallarına ve doğru verilere ulaşmaya özen gösteriyorum. En güncel yazılarım ve makalelerimle sizlere bilgiler sunuyorum.
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...