ATM’den Döviz Alma – BekçiAlımı

ATM’den Döviz Alma

Dolar ya da Euro bozdurmak istediğimizde eğer para banka hesabında yani dijital ortamda değilse ilk olarak aklımıza döviz büroları gelir. Ancak bu büroların dezavantajı bizim için, turistik yerlerde olmaları ve seyrek olarak bulundukları yerlerde makası bizim aleyhimize fazla açık tutmalarıdır. Bu yüzden bu bürolara alternatif olarak ATM’den döviz almaişlemini kullanırız. Diğer bir neden de güvenliktir ATM kullanmak için parayı üzerimizde taşımak banka hesabında bırakmaktan çok daha risklidir. Bu yüzden bankalar artık Türkiye’nin dört bir yanında ATM’lere döviz özelliğini eklemiştir.

ATM’den Döviz Alma Nasıl Yapılır?

ATM’den döviz alma işlemi her bankada aynı şekilde değildir. Bazıları sadece çekmeye izin verirken bazıları ise yatırma ve döviz bozdurma işlemlerini de yapmanıza izin verirler. Bu işlemleri yapıp yapamayacağınızı önceden internet üzerinden araştırabilirsiniz. İlk dönemlerde bu özellikler neredeyse hiçbir bankada yokken, artık çok fazla yaygınlaşmıştır. Bu yüzden fazla aramanıza gerek kalmadan işleminizi yapabilirsiniz, ama tabi ki bu işleminize de bağlıdır. Genelde ATM ile döviz alma işleminin gerçekleşmesi hakkında sorular vardır, ancak ATM’den döviz alınamaz.

ATM Döviz İşlemleri

ATM ile birçok işlem yapılabilir, bunlar döviz bozdurma, döviz yatırma ve döviz çekmedir. ATM’den döviz alma işlemi ise gerçekleştirilemez. ATM üzerinden işlem yaptığınızda Euro ve dolar ile işlem yapabilirsiniz. Diğer döviz cinsleri ile işlem yapamazsınız. ATM’ye gittikten sonra kartsız işlemleri seçmeli ve daha sonra burada döviz işlemlerini seçmelisiniz. Döviz işlemlerinde hangi bankayı kullandığınıza göre işlem seçenekleri farklılık gösterir. İşlemlerde yapmak istediğiniz döviz yatırma, döviz bozdurma, döviz çekme işlemlerinden birini seçmelisiniz. Ancak işlem yaparken metal para koymamalısınız.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Musa GENÇ

Elektrik-elektronik mezunuyum. Uygun zamanlarda ilgilendiğim alanlarda içerik üretiyorum. Makalelerimi yazarken dil bilgisine, imla kurallarına ve doğru verilere ulaşmaya özen gösteriyorum. En güncel yazılarım ve makalelerimle sizlere bilgiler sunuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir