Astsubay Olma Şartları 2018 – BekçiAlımı

Astsubay Olma Şartları 2018

Askerlik mesleği son zamanlarda ülkemizde yüzlerce gencin vazgeçilmez bir hayali haline gelmiştir. Ortaokul veya lise çağlarında sık olarak sordukları sorular arasında nasıl astsubay olunur sorusu bulunmaktadır. Astsubay devlet tarafından sağlanan askeri okullarda almış olduğunuz eğitim sonucunda olmuş olduğunuz askeri bir rütbedir. Astsubay büyük ölçekli Nato üyesi olan bütün ülkelerin askeri ordusunda bulundurmuş oldukları personellerdir. 1945 yılından itibaren Türkiye’nin Nato’ya üye olmasının ardından askeri ordusunda Astsubay personelleri yetiştirmeye başlamıştır. Subaylıktan sonra gelen Astsubay rütbesini almak için çok aşamalı bir sınav sürecine tabi tutulmaktasınız. Deniz Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri, ve Hava kuvvetlerinde jandarma bünyesinde rütbe alabilmek için hangi kurumun Astsubay alımları bulunuyorsa o kurumun resmi internet adresi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.  Başvuru sırasında sizlerden istenilen belirli kurallar mevcuttur. Bu kuralları aşağıdaki yazımızda maddeler halinde sizlere yazacağız.

Astsubay Olma Şartları

  • Astsubayın genel şartları arasında bulunan hususlar kategorinde Kara Kuvvetleri Astsubay olacak olan adayların yönetmenlikte belirtilmiş olan dengi okullardan mezun olmaları gerekmektedir. Mezun oldukları okulların sürelerine göre başvuru yaş sınırları değişmektedir.
  • Yas sınırı en önemli şartlar arasında yer almaktadır. Lisans eğitimi alanlar ve yükseköğretim okullarını bitiren adaylar için yaş şartı 28 yaş olarak belirlenmektedir. Daha kısa süreli okullardan mezun olan kişiler için (lise ve yüksekokul) adayların yaş şartı 26 yaşında gün almamış olmaları gereklidir.
  • Başvuru yapacak olan Astsubay adayların sosyal durumları ahlak ve karakterler şartları subay için istenen ahlaki yükümlülüklerini taşımaları zorundadırlar. Kara kuvvetlerinde dış kaynaklardan Astsubay temini için yönetmenliği’nin 6’ncı maddesinde düzenlenmiş olan “Muvazzaf Astsubay Adaylarında Aranacak Nitelikleri” taşımaları gerekmektedir. Bu şartlar içinde 657 sayılı devlet memurları kanununun 48. Madde sinide kendi içerisinde barındırmaktadır.
  • Türk Silahlı Kuvvetlerin belirlemiş oldukları yaş, kilo ve boy sınırlarında olmanız gerekmektedir. Her sene Astsubay alımları için yayınlanan dosyasının içinde bu konulara dikkatli bir şekilde değinilmektedir. Bu şartları taşımayan kişiler ön başvuru forumunda elenmektedirler.
  • Astsubay ön başvuru formunu geçen adaylar askeri hastaneden başvurduğu sınıfa uygundur raporu almaları şarttır. Hastaneden olumsuz rapor aldıkları taktirde Astsubay olma hayalleri son bulmaktadır.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

8 Soru Cevaplandı

  1. Astsubay mülakatında ameliyat izi sıkıntı olur mu karın da bide organ eksikliği (dalak) sıkıntı olur mu sağlık açısından bir sıkıntı yok iz de karın bölgesinde olduğundan görülen bir yer değil

  2. Teşekkürler

  3. Ben süt ve ürünleri teknolojisi okuyacağım 2 sene sonra bitecek inşallah astsubay olabilirmiyim

  4. ben 31.12.1993 doğumluyum 2019 astsubay alımına başvurabilir miyim

  5. Ben lise mezunuyum 09.12.1996 dogumluyum astsubay olabilir miyim illa lisans gereklimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir