Astım Polisliğe(POMEM-PMYO-PÖH) Engel mi? – BekçiAlımı

Astım Polisliğe(POMEM-PMYO-PÖH) Engel mi?

2019 yılında 15 bin yeni polis alınacak. Bu alımlar POMEM, PMYO ve PÖH şeklinde olacak. 24. dönem POMEM in gündeme gelmesi ile birlikte polislik hakkında yoğun araştırma yapılıyor. Ziyaretçilerimiz merak ettikleri konularda tarafımıza en çok yönelttiği sorulardan biri de; ” Astım polisliğe engel mi?” konusu. Aşağıda astım ve türevleri konusunda polis adaylarının sağlık şartları yönetmeliğine uygun olup olmadıklarını anlamaları için açıklama yapacağız:

Polis adayları, polis okul türü farketmeksizin  Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen esaslar dahilinde değerlendirilip mesleğe alınırlar. Şimdi sizlere kafanızı karıştırmadan sadece sizi ilgilendiren astım ile ilgili kısımlarını aşağıda belirtip, en sonda da bu maddeleri değerlendireceğiz;

  1. Yönetmeliğin Göğüs Hastalıkları kısmının A bölümünün 2 maddesinin “ç” bendi; ASTIM POLİS ÖĞRENCİLİĞİNE ENGELDİR.
  2. Yönetmeliğin Göğüs Hastalıkları kısmının B bölümünün 3 maddesinin “a” bendi: ASTIM (HAFIF INTERMITYAN ASTIM, HAFIF PERSITAN ASTIM) POLİS ÖĞRENCİLİĞİNE ENGELDİR.
  3. Yönetmeliğin Göğüs Hastalıkları kısmının C bölümünün 3 maddesinin “a” bendi: ASTIM (ORTA PERSISTAN ASTIM) POLİS ÖĞRENCİLİĞİNE ENGELDİR.

Yukarıdaki yönetmelik maddeleri gereğince astımın polis alımlarına başvuruda engel olduğu anlaşılmaktadır.  Bunun yanı sıra;

  • BRONSAL ASTIM,
  • ALERJIK ASTIM,
  • KRONIK BRONŞIT
  • KOAH

hastalıklarının da öğrenciliğe engel teşkil ettiği görülmektedir. Hafif düzey astım olanlar dilerlerse başvuru yapıp şanslarını deneyebilirler.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir