Astım Bekçiliğe Engel mi? – BekçiAlımı

Astım Bekçiliğe Engel mi?

2019/1 Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alım sürecine girilmesiyle meslek hakkında yoğun araştırma yapılıyor.  Bekçi adayları merak ettikleri konularda tarafımıza yöneltiyor. Ziyaretçilerimizin en çok yönelttiği sorulardan biri de; ” Astım Bekçiliğe Engel mi?” konusu. Aşağıda astım ve türevleri konusunda bekçi adaylarının sağlık şartları yönetmeliğine uygun olup olmadıklarını anlamaları için açıklama yapacağız:

Bekçilerimiz de, aynı polislerimiz gibi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen esaslar dahilinde değerlendirilip mesleğe alınırlar. Şimdi sizlere kafanızı karıştırmadan sadece sizi ilgilendiren astım ile ilgili kısımlarını aşağıda belirtip, en sonda da bu maddeleri değerlendireceğiz;

  1. Yönetmeliğin Göğüs Hastalıkları kısmının A bölümünün 2 maddesinin “ç” bendi; ASTIM BEKÇİLİĞE ENGELDİR.
  2. Yönetmeliğin Göğüs Hastalıkları kısmının B bölümünün 3 maddesinin “a” bendi: ASTIM (HAFIF INTERMITYAN ASTIM, HAFIF PERSITAN ASTIM) BEKÇİLİĞE ENGELDİR.
  3. Yönetmeliğin Göğüs Hastalıkları kısmının C bölümünün 3 maddesinin “a” bendi: ASTIM (ORTA PERSISTAN ASTIM) BEKÇİ ADAYLIĞINA ENGELDİR.

Yukarıdaki yönetmelik maddeleri gereğince astımın engel olduğu anlaşılmaktadır.  Bunun yanı sıra; BRONSAL ASTIM, ALERJIK ASTIM,KRONIK BRONŞIT ve KOAH hastalıklarının da öğrenciliğe engel teşkil ettiği görülmektedir. Hafif düzey astım olanlar dilerlerse başvuru yapıp şanslarını deneyebilirler.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

7 Soru Cevaplandı

  1. Lazer göz ameliyatı bekçiliğe engelmidir lazerden sonra göz numaraları uygun haline geliyor sorun olur mu acaba.Teşekkürler

  2. Merhaba bekçilik için göz numaraları kaç olmalı? Teşekkürler

  3. GERÇEKTEN ENGELMİ ADMİN YA HİÇ İLAÇ BİLE KULLANMIYORUM AMA ALERJİK RİNİTİM VAR ENGELMİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir