Altın Faize Yatırılabilir Mi? – BekçiAlımı

Altın Faize Yatırılabilir Mi?

Değerli madenler arasında ilk günden bu yana altının önemi hep farklı olmuştur. Oldukça sınırlı sayıda olmasından ve güvenli maden özelliğinden dolayı herkesin sıkıntılı durumlarda ilk başvurduğu adrestir. Çıkabilecek krizlerde dahi altına yatırım yapmak insanları zarardan kurtarmakta. 2020 yılında altın ons değeri olarak da buna bağlı şekilde TL fiyatı olarak da oldukça arttı. Ayrıca yabancı paralarda olduğu gibi değerli madenlerde de alt sat yapmak son dönemde popüler. Hal böyleyken altın birikimi yapanları da eklediğimizde çok büyük bir topluluğun özellikle son zamanlarda ilgilendiğini söylemeliyiz. Uzun vadeli altın yatırımı düşünenler geleneksel yastık altı saklama yönteminden ziyade bankaları da tercih edebiliyor. Bankadan altın hesabı açmak işlemleri kolaylaştırırken çoğu zaman kazanç da getiriyor. Örneğin kağıt paralardaki gibi altından faiz kazanmak mümkün. Birçok kişinin merak ettiği altın faize yatırılabilir mi konusunu detaylandırıyoruz.

Çevremizde en azından bir banka hesabına sahip olmayanımız yoktur. Çünkü bir işe girdiğimizde dahi hesap açmamız isteniyor. Çeşitli işlerimizi kısa yoldan halledebilmek için de mobil banka uygulamaları sayesinde hemen sonuç alabiliyoruz. Altın sahibi kişiler de elinde tutmak yerine bankaya yatırmayı tercih ediyor. Kaldı ki direkt bankadan altın almak şimdilerde moda. Altın alındığında herhangi bir harekette bulunmazsanız Türk Lirası karşılığına göre değeri değişir. Ancak bankaların sunduğu imkanlar çerçevesinde altından faiz almak artık yapılabiliyor. Çünkü günlük kur değişimlerinden yatırımınız değer kazanırken ekstradan bankadan da kazanç sağlanırsınız. Bunun için vadeli altın hesabı açmak gerekiyor. Mevduata benzer biçimde belirlediğiniz tarihler aralığında altınlarınız çalışır ve vade sonunda kazancınız hesabınıza yansır.

Vadeli Altın Hesabı Açmak ve Altın Faiz Kazancı

İlk dönemlerde bankalar altın için faiz seçeneğini barındırmıyordu. Yastık altı saklamak yerine hırsızlık gibi olaylardan korunmak adına yatırılıyordu sadece. Zamanla güncellenen işleyişler sonrasında vadesiz altın hesabı faiz getirisi herkese cazip geldi. Direkt bankadan altın almak gibi bir harekette bulunacaksanız yapacaklarınız çok kolay. Satın alma işleminden sonra vadesiz altın hesabı yanına vadeli hesabı da açarak altınlarınızı aktarabilir, devamında vadenin tamamlanmasını beklemelisiniz. Fakat halihazırda elinizde fiziksel altın varsa şubeye gidip görüşmeniz gerekiyor. Belirtmemiz gereken bir nokta var ki elinizdeki altınların değeri ölçülerek gram altın karşılığı banka hesabınıza yansıtılmaktadır. Bu yüzden sonradan fikir değiştirirseniz verdiğiniz çeşitte altın alamayacağınızı bilmelisiniz.

Altın Faiz Çeşitleri

Vadeli altın hesapları arasında anapara korumalı fon özelliği pek çok kişinin işine gelmekte. Örneğin anapara korumasız fonda vade sonunda altının değeri düşmüşse zarar edeceksiniz lakin anapara korumalı fon ise altının değeri düştüğünde zarar etmemenizi sadece altın yükseldiğinde kar etmenizi sağlamaktadır.

Vadeli Altın Hesabı İstenildiği Zaman Kapatılır Mı?

Bankaların izlediği prosedürler kendi işleyişlerine göre değişmektedir. Bu sebeple hangi bankayla çalışıyorsanız vadeli şartlarına bakmalısınız. Önemli olan soru ise vadeyi bozdurduğunuzda size gelecek karşılığın altın cinsenden mi yoksa Türk Lirası cinsinden mi olduğudur. Bazı bankalar aynı normal paralardakine benzer biçimde gecelik altın faizi dahi yapabilmektedir. Eğer böyle bir tercihte bulunrsanız istediğiniz zaman altınlarınızı alalabilir, istediğiniz zaman tekrardan yatırabilirsiniz.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Adem Kaya

"Webmaster olarak başladığım web sektörü içerisinde 2014 yılından bu yana içerik üreticiliği yapmaktayım. İlgilendiğim alanlar arasında finans, ekonomi ve teknoloji bulunmaktadır. Bu alanlarda düzenli araştırmalar, okumalar yaparken çeşitli içerikler de hazırlamaktayım."

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir