Afrodizyak Etkisi Olan Besinler – BekçiAlımı

Afrodizyak Etkisi Olan Besinler

Afrodizyak, cinsel arzuyu yoğunlaştıran veya uyaran bir bileşendir. İsmini Yunan aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’ten alır. Tarih boyunca cinsel işlevi veya doğurganlığı artırdığı düşünülen birçok yiyeceğe, afrodizyak ismi verilmiştir. Afrodizyak gıdalar, cinsel isteği artırmanın yanında, genel sağlığa da katkı sağlıyor. Nedeni ise bu gıdaların vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından zengin oluşu diyebiliriz. Peki, afrodizyak etkisi olan besinler hangileridir? Bu özel besinlere hep birlikte göz atalım.

Muz

Bir afrodizyak olarak muzun cazibesi, oldukça fazladır. Potasyum açısından zengin olan muz, C vitamini, folat ve kolin içerdiği için etkileyici faydalara sahip. Muz tüketimi, erkeklerin cinsel sağlığını iyileştirdiği söylenen bromelain isimli enzim içerir.

Kuşkonmaz

Afrodizyak etkisi olan besinler arasında bir diğeri de kuşkonmaz. Bu uzun ve ince sebze, folat ve K vitamini bakımından zengin olduğu gibi lif ve antioksidan deposudur. Kuşkonmaz, düşük kalorili olduğu için diyet döneminde olanların en sevdiği yiyeceklerden biridir.

Bal

Balın afrodizyak olarak uzun bir geçmişi vardır. Eski zamanlarda şifacılar tarafından balayındaki yeni evlilere reçete edilirdi. Beslenme açısından bakıldığında bal, bazı önemli bileşenlerle doludur. Hızlı şekilde enerji sunan bu tatlı besin, hastalıklara karşı koruma gücüne de sahip.

Avokado

Avokado da afrodizyak etkisi olan besinler arasında yer alıyor. Vitamin, mineral ve tekli doymamış yağlar bakımından zengin olan avokado, özellikle prostat kanserine karşı koruma sağlar.

Çikolata

Olağanüstü lezzetine ek olarak çikolata, kan akışını hızlandırma konusunda oldukça başarılıdır. Sağlıklı kan damarlarını destekleyen antioksidanlar bakımından zengin oluşu, genel vücut sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Cinsel isteği artırması ise çikolatanın bir diğer özelliğidir.

Çilek

Romalı aşk tanrıçası Venüs ile ilişkilendirilen bu meyve, afrodizyak etkisi olan besinler listesinde yer alır. Düşük glisemik indeksi göz önüne alındığında, kesinlikle sağlıklı yiyeceklerden biridir. C vitamini, magnezyum ve folat açısından da yüksektir.

İncir

Faydalı besin maddeleriyle yüklü olan incir, cinsel yaşam üzerinde olumlu etkiler bırakır. Antioksidan bakımından yüksek oluşu, kan akışını artırma konusunda destek sunar. Hücre hasarını en aza indirmesi, cinsel isteği artırması, cilt sağlığına iyi gelmesi de incirin faydaları arasındadır.

 

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir