Açık Öğretim Lisesi Okuyan-Mezun Nasıl Polis Olur?

Açık lisede okuyan, açık lise mezunu (AOL) mezunları nasıl polis olabilecekleri konusunda bizlere soru iletiyorlar. Açık öğretim lisesi son sınıf okuyanlar ve açık öğretim lisesinden mezun olmuş olanlar PMYO yani Polis Meslek Yüksekokulu sınavlarına girip polis olabilirler. PMYO sınavlarına girmeniz için AOL son sınıf olanlar o sene mezun olmalıdır ve mezun olanlar da dahil tüm PMYO adayları Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavına girip PMYO Baraj Puanı‘nı geçmeniz gerekir.

PMYO için TYT baraj puanı 2019 yılında 260 olacak diye düşünüyoruz. Açık lise mezunları 2019 TYT sınavına girip 260 ve üzeri alırlarsa ve diğer PMYO öğrenci alım şartlarını da sağlarlarsa polislik için sınavlara girebilirler. PMYO lar yüksek okul statüsünde olup 2 yıl yatılı eğitim verirler. Bu süre sonunda kesin olarak polis memuru olup atanırsınız.

Açık öğretim mezunları ön lisans ya da lisans tamamlayarak da POMEM yolunu deneyip polis olabilirler. POMEM ler 4-6 ay yatılı eğitim verirler ve sadece ön lisans ile lisans mezunlarını kabul ederler. Bunun için de KPSS puan şartı ararlar. Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.

MUTLAKA OKU
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
33 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Erdoğan Erkaslan
Erdoğan Erkaslan

Aölde lise mezunu olduktan sonra polis olabilir miyiz?

efe
efe
Cevaplandı:   Erdoğan Erkaslan

tabiki olabilirsin . aöl ztn orgun egitimle ayni sadece okul yok :) BENDE AÖL OKUYORUM VE POİS OLACAGIM

Ayşe
Ayşe
Cevaplandı:   efe

Inşallah bende olucam🤲🏻

Erdoğan Erkaslan
Erdoğan Erkaslan

Aolde lise mezunu olunca polis olabilir miyim?

Aysu
Aysu

Intihar etmek polislige engel mi

Gülsüm
Gülsüm

Yunus poliside olabilirmiyiz?

Sema
Sema

Admin bir öğrencim açık öğretim den devam ediyor ve bu sene tyt sınavına girip polisliğe başvurmak istiyor ancak pandemi sürecinden dolayı açıköğretim sınavlarını ertelediler bu yüzden öğrencimin 23 kredisi dolmuyor acaba mezun olabilirlik belgesi ile polisliğe başvurabiliyor mu onu ogrenmek istiyorum.

Atakan işnel
Atakan işnel

Selamın aleyküm sayın sözcüm benim bağzı aile sorunları ve sıkıntıları mevcut olduğu için liseyi dıştan bitirmem gerek ama ben polis olmak istiyordum ama dıştan bitirilen lise de polis olunurmu bilmiyorum bunun cevabını rica ediyorum teşekürler.

Emirhan
Emirhan

Abi herşeyi anladımda 2 sorum olacak, 1.si PYOM’mu daha uygun yoksa POMEM’mi hangisinde daha çabuk olunur. 2.si POMEMde 4 6 ay yatılı yazıyo ama diyoki kpss barajı fln ztn kpssye girebilmek için üniversite okuman gerekiyor e zaten POMEMde Bi okul, anlamadım tam olarak.

Meryem
Meryem

AOL den mezun olduk diyelim bi yaş sınırı var mı polis olmak için varsa yaş sınırı kaç?

Ruken
Ruken
Cevaplandı:   Meryem

26 yaşı da dolmadan olman gerekir yoksa olmuyor

Şule
Şule

Merhaba Bir sorum olacaktı ileriki senelerde pmyo alımı bitip kapanır mı çünkü açık lisem 3 sene sonrasında bitecek gibi görünüyor cevaplarsanız minnettar kalırım.🙏🏻

beyhan
beyhan

merhaba ben aöl den sonra nasıl polis olabilirim

Furkan
Furkan

Meslek lisesinden mezun olacağım allah nasip ederse, polis olabilirim dimi ?
(AÇIK ÖĞRETİM)

Kadir
Kadir

AÖL mezunu olduktan sonra pöh olabilir miyiz?

Kadir
Kadir

Sınıfta kalan birisi pöh olabilirmi

Ahmet
Ahmet

İngilizceyi tam bilmeyen pöh olabilirmi

Melek Turgut
Melek Turgut

Ben açık öğretim okuyorum kredi tamamliyorum ve az kaldı bu durumda olabilirmiyim bide yaş sınırı var mı

Başa dön tuşu

Cihazınızda internet yok...