Açık Öğretim Lisesi Okuyan-Mezun Nasıl Polis Olur? – BekçiAlımı

Açık Öğretim Lisesi Okuyan-Mezun Nasıl Polis Olur?

Açık lisede okuyan, açık lise mezunu (AOL) mezunları nasıl polis olabilecekleri konusunda bizlere soru iletiyorlar. Açık öğretim lisesi son sınıf okuyanlar ve açık öğretim lisesinden mezun olmuş olanlar PMYO yani Polis Meslek Yüksekokulu sınavlarına girip polis olabilirler. PMYO sınavlarına girmeniz için AOL son sınıf olanlar o sene mezun olmalıdır ve mezun olanlar da dahil tüm PMYO adayları Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavına girip PMYO Baraj Puanı‘nı geçmeniz gerekir.

PMYO için TYT baraj puanı 2019 yılında 260 olacak diye düşünüyoruz. Açık lise mezunları 2019 TYT sınavına girip 260 ve üzeri alırlarsa ve diğer PMYO öğrenci alım şartlarını da sağlarlarsa polislik için sınavlara girebilirler. PMYO lar yüksek okul statüsünde olup 2 yıl yatılı eğitim verirler. Bu süre sonunda kesin olarak polis memuru olup atanırsınız.

Açık öğretim mezunları ön lisans ya da lisans tamamlayarak da POMEM yolunu deneyip polis olabilirler. POMEM ler 4-6 ay yatılı eğitim verirler ve sadece ön lisans ile lisans mezunlarını kabul ederler. Bunun için de KPSS puan şartı ararlar. Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

49 Soru Cevaplandı

 1. Erdoğan Erkaslan

  Aölde lise mezunu olduktan sonra polis olabilir miyiz?

 2. Erdoğan Erkaslan

  Aolde lise mezunu olunca polis olabilir miyim?

 3. Intihar etmek polislige engel mi

 4. Yunus poliside olabilirmiyiz?

 5. Admin bir öğrencim açık öğretim den devam ediyor ve bu sene tyt sınavına girip polisliğe başvurmak istiyor ancak pandemi sürecinden dolayı açıköğretim sınavlarını ertelediler bu yüzden öğrencimin 23 kredisi dolmuyor acaba mezun olabilirlik belgesi ile polisliğe başvurabiliyor mu onu ogrenmek istiyorum.

  • Sınava girebilir. Bu sene PMYO süreci de sarkacağından evrak teslimine kredisini tamamlar diye düşünüyorum.

  • Düz lise okuyanlar polis olabirmi Yaş sınırı varmı acaba bide nerden başvuru yapıyoruz

 6. Selamın aleyküm sayın sözcüm benim bağzı aile sorunları ve sıkıntıları mevcut olduğu için liseyi dıştan bitirmem gerek ama ben polis olmak istiyordum ama dıştan bitirilen lise de polis olunurmu bilmiyorum bunun cevabını rica ediyorum teşekürler.

 7. Abi herşeyi anladımda 2 sorum olacak, 1.si PYOM’mu daha uygun yoksa POMEM’mi hangisinde daha çabuk olunur. 2.si POMEMde 4 6 ay yatılı yazıyo ama diyoki kpss barajı fln ztn kpssye girebilmek için üniversite okuman gerekiyor e zaten POMEMde Bi okul, anlamadım tam olarak.

 8. AOL den mezun olduk diyelim bi yaş sınırı var mı polis olmak için varsa yaş sınırı kaç?

 9. Merhaba Bir sorum olacaktı ileriki senelerde pmyo alımı bitip kapanır mı çünkü açık lisem 3 sene sonrasında bitecek gibi görünüyor cevaplarsanız minnettar kalırım.🙏🏻

 10. merhaba ben aöl den sonra nasıl polis olabilirim

 11. Meslek lisesinden mezun olacağım allah nasip ederse, polis olabilirim dimi ?
  (AÇIK ÖĞRETİM)

 12. AÖL mezunu olduktan sonra pöh olabilir miyiz?

 13. Sınıfta kalan birisi pöh olabilirmi

  • Tabiki olabilir.

  • Ben açık öğretim lisesi bitirdim ama nasıl polis olabilirim birde iki çocuk annesiyim çalıştığım bir iş yerinde iki parmagim hafif ucundan kesildi fakat dikiş izleri kaldı olabilir miyim polis

  • TYT girmeniz gerekiyor

 14. İngilizceyi tam bilmeyen pöh olabilirmi

 15. Ben açık öğretim okuyorum kredi tamamliyorum ve az kaldı bu durumda olabilirmiyim bide yaş sınırı var mı

 16. Ben polis olmak istiyorum tarih1. Sınıf öğrencisiyim şimdi olabilir miyim

 17. Örgün eğitim de önlisans bitirdim DGS ile açıköğretime geçip lisansa tamamlayıp polisliğe gidebilirmiyim

 18. Medine ışıktan

  aöl de 4 yil okumak mecburu yok kirediden dolayi ben yeni okuyorum 170 kiredi ikibuçuk üc sende filan liseden mezun olabiliyoruz pmyo sinavina girebilirmiyim TYT filan

 19. aöl de 4 sene okumak şart degil yani kiredisi var mezun olma sartlarini tamamladikmi ikibuçuk üç senede mezun oluyosun TYT sinavina ve PMYO ye girebilirmiyiz bi sorun olurmu 4 sene okumadik diye

 20. 29 yaşındayım açık öğretim lise öğrencisi yim 59 kredim kaldı polis olmam mümkün mü

 21. Merhaba ben mal mezunum PÖH olmak istiyorum neler yapmak gerek yardımcı olursanız sevinirim hocam 🇹🇷💙

 22. YKS ye girebilir miyiz polis olmak için

 23. Şuanda kuaförde çalışıyorum çıraklık okulundayım çıraklık okulundan mezun olunup polis olunabilir mi veya bekçi ya da okulu bırakıp açık liseye mi geçmem gerekir.

 24. Mehmet Ali Erdoğan

  Merhaba açık öğretim lisesi bitti diplomamı aldım polis olmak istiyorum nasıl olabilirim? Daha doğrusu olabilir miyim tereddüt içindeyim eleme falan kpss tyt kafanı vb. karıştırdı .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir