Abonelik İptali Dijital Olarak Yapılabilecek – BekçiAlımı

Abonelik İptali Dijital Olarak Yapılabilecek

Türkiye’de hizmet almak için abonelik yapan kullanıcıların en büyük sorunlarının başında abonelik sonlandırma işlemleri geliyor. Birçok büyük-küçük firma abonelik sonlandırma için müşterilerden aşağıdaki işlemleri istiyor:

  1. İmzalı evrakın faks ile iletilmesi
  2. Merkezi bir şubeye gelinmesi
  3. Kağıda ıslak imza atılması

Yukarıdaki üç işlemde kişilerin abonelik sonlandırma taleplerinin uzun sürelere yayılmasına neden oluyor. Bu şekilde müşterilerin mevcut aboneliğini sonlandırmasında en zorlanılan şirketler şunlar:

  • beIN CONNECT yani digiturk abonelik sonlandırması – genelde fax isteniyor.
  • Türk telekom – ana merkeze gelinmesi ve dilekçeler isteniyor.
  • İnternet ve mobil hizmet şirketleri

Yukarıdaki firmalarda abonelik sonlandırma kişilere eziyet haline dönüşebiliyor. fax gönderilmesi ya da şube ziyareti ve bekletme gibi süreçler vatandaşları zorluyor. Artık bu işlemler yazılı olmak zorunda değil! Resmi gazetede yayınlanan değişiklik bu sorunu çözüyor. 5809 sayılı Kanunun 50’nci maddesinin birinci fıkrasına birinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümleler eklenmiş ve dördüncü fıkrasının üçüncü cümlesinde yer alan “yazılı olarak” ibaresi “taleplerini” şeklinde değiştirilmiştir.” Kanunun önceki halinde söz konusu cümle şu şekildeydi: “Aboneler yazılı olarak bildirmek kaydıyla aboneliklerini her zaman sona erdirebilir.”

Yeni düzenlemeyle birlikte söz konusu cümle şöyle oldu: “Aboneler taleplerini bildirmek kaydıyla aboneliklerini her zaman sona erdirebilir.”

Digiturk -bein connect- ya da Türk Telekom gibi firmalar artık abonelik iptali için dijital çözüm sunacaklar. Böylece zaman ve imkan tasarrufu olacaktır. Abonelik iptal işlemleri e-devlet platformuna da taşınabilir. Bunları zaman gösterecek.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir