3D Secure Olmayan Siteler – BekçiAlımı

3D Secure Olmayan Siteler

3D Secure, internet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapılması durumunda, kartın güvenliği için kart sahibine ait olan telefon numarasına kod gönderilme sistemidir. Gönderilen kod sitelerin banka yönlendirme sayfasına girilir ve alışveriş tamamlanmış olur. Yani bu kod girişi aslında bir izindir. Dolayısıyla 3D Secure kullanılmaması güvenlik bakımından zafiyete yol açabilir. Ancak güvenli ödeme yapmak istesek de telefonumuzun yanımızda olmadığı anlar olabilir. Böyle anlarda 3D Secure olmayan siteler kategorisinden alışverişimizi sorunsuz bir şekilde yapabilmekteyiz. Bu sitelerin hangisi olduğunu bildiğiniz durumlarda dilediğiniz gibi 3D Secure kullanmadan alışveriş yapabilirsiniz.

Korumasız Siteler Hakkında

İnternetten bir şey satın almak için 3D Secure koduna ihtiyacınız yok. Bazı siteler bu güvenlik önlemini kullanmadan ticarete izin vermektedir. Bu metod güvenlik önlemlerinden sadece biridir. 3D Secure olmayan siteler kullanıcıyı tamamen savunmasız bırakmaz. Birçoğunun kendine ait ödeme metodları vardır ve illegal yollarla yapılan ödemeleri iyi bir şekilde gözlemlerler. Ancak yine de böyle sitelerden alışveriş yaparken dikkatli olmanız önerilmektedir.

Herhangi bir çalıntı kart vakasının öznesi haline gelmemeniz için mümkün olduğunca 3D Secure kullanmalısınız. Buna rağmen bahsedilen sitelerden yapılan alışverişler aynı zamanda banka hesabınızda gözükmektedir. Dolayısıyla herhangi bir çalıntı kart olayında, kartınızın çalındığını çok rahat bir biçimde kanıtlayabilirsiniz.

3D Secure Olmayan Siteler Üzerine

Aşağıda tanıtılan sitelerde 3D Secure kullanılmamaktadır. Bu siteler güvenilir sitelerdir ve e-ticaret sektöründe yıllarca kaliteli hizmet göstermişlerdir.

  • Steam 3D Secure kullanmamaktadır. Steam, Valve Corporation tarafından 2003 yılında geliştirilen ve kısa sürede dünyaya yayılan dijital oyun dağıtım platformudur. Steam ile istediğiniz oyunu kredi kartınız veya banka kartınız aracılığıyla satın alabilirsiniz.
  • Amazon 3D Secure kullanmamaktadır. Amazon, kitap satarak ticarete atılan ve kısa zamanda tüm dünyada dönen ticari faaliyetlerin internetteki merkezlerinden olan bir şirkettir. DVD’den bilgisayara, kitaptan e-kitaba, ev eşyalarından kişisel ürünlere kadar her şeyi Amazon aracılığıyla satın alabilirsiniz.
  • Trendyol 3D Secure kullanmamaktadır. Kadın, erkek, çocuk, ev&yaşam, süpermarket, kozmetik, ayakkabı, çanta, saat&aksesuar ve elektronik kategorilerinde on binlerce ürün bulabileceğiniz Trendyol, internetten alışverişin en güvenli adreslerindendir.
[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir