3D Secure Kapatmak – BekçiAlımı

3D Secure Kapatmak

Bankaların bireysel ve kurumsal müşterilerine verdikleri banka ve kredi kartları ülkemizde en fazla kullanılan finansal araçların başında geliyor. Kredi kartı ya da banka kartı farketmeksizin tüm kartlar en son güvenlik önlemi ile güvenlik altına alınıyorlar. Kartların para işlerinde aktif kullanılması nedeniyle bankalar tarafından öncelikle kart şifreleri hayata geçirildi. İnternet alışveriş işlemlerinin yaygınlaşması ile de 3D secure güvenlik sistemi birçok yerde uygulanmaya başlandı. Bazı kişiler 3d secure kapatmak nasıl olur ve konu hakkındaki tüm detaylar nedir merak ediyor. Bu makalemizde açıklayacağız.

3D Secure Ne Demektir?

3D Secure, bankalar tarafından kart verilerinin ve finansal işlerin korunması amacıyla oluşturulmuş bir doğrulama sistemidir. Birey, kart bilgilerini bir alışveriş sistemine girdiği anda, kartına bağlı telefon numarasına kişi ile banka arasında oluşturulan özel ve şifreli bir hat ile doğrulama basamağı istenir. Bu işlem hattına ve 3d sms doğrulama sistemine 3d secure denir. Kişi telefonuna gelen SMS kodunu sisteme doğru olarak belli bir zaman aralığında girerse, banka alışveriş sistemindeki para işlemini onaylar ve ticaret gerçekleşir.

3D Secure İptal Etme

3D secure, bankalar tarafından alışveriş sitelerinden talep edilen bir güvenlik sistemidir.  Firmalar yasal olarak elini güçlendirmek ve alışveriş akdini hukuksal olarak kesinleştirmek için para işlerinde 3D sms doğrulama sistemi uyguluyorlar. 3d secure sistemi olan bir alışveriş sitesinde eğer SMS doğrulamanız kapalı ise alışveriş yapamazsınız.

3D Secure Nasıl Açılır?

3D Secure sms doğrulama sistemi tüm bankalarda aktiftir. Eğer bir alışveriş sitesi sizde 3d sms doğrulama istemiyorsa bu kartınızda bu özellik yok demek değildir. Çünkü 3d doğrulama sistemi kapatılacak bir sistem değildir. Alışveriş siteleri dilerse bu sistemi talep etmeyebilir fakat bu sefer tüm para anlaşmazlıklarında kullanıcı 3 doğrulama yapmadığı için yasal olarak haklı olacaktır.

3D Secure Olmayan Siteler

Eğer siz de 3d secure sms doğrulama olmayan siteleri merak ediyorsanız belli başlıcaları şunlardır.

  • Aliexpress: Düşük miktarlı alışverişlerde 3d sms doğrulaması istemez.
  • Yurt dışı oyunlar -Metin2, Minecraft, Knight Online vb.-: Yurt dışı kaynaklı ve server dışarıda olan hemen hemen tüm oyunlar sms doğrulama istemez.
  • Trendyol: Bazı kategori ve alışverişlerce cvv kodu istememektedir.
  • Amazon: Bazı alışveriş ve kategorilerde 3d kodu istemez.
[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

 

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir Soru

  1. Salam men 3 d securedeki nomreni deyismek isteyirem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir