3D Secure Kapatma TEB – BekçiAlımı

3D Secure Kapatma TEB

3D Secure kapatma TEB işlemleri için sırasıyla

  • TEB Çağrı Merkezi müşteri temsilcilerini arayın

veya

  • En yakın TEB şubesine gidin
  • Kredi veya banka kartınıza tanımlı 3D Secure özelliğini kapatmak istediğinizi belirtin
  • Yetkililer tarafından verilen direktifleri uygulayın
  • Başınıza gelebilecek herhangi bir olumsuz duruma karşı bilinçli bir şekilde bu talepte bulunduğunuzu belirten dilekçeyi yazın (Bazı bankalarda bu işlem yoktur)

Bu adımları sırasıyla takip ettiğinizde 3D Secure özelliği kapanacaktır. Ancak son zamanlarda bankalar tarafından izlenen politikalar gereği güvenlik gerekçesiyle 3D Secure özelliği kapalıyken internet alışverişi yapılması engellenmektedir.

3D Secure Kapatma TEB ve Güvenlik Riskleri

3D Secure güvenlik sistemi kullanılmadığı zamanlarda birçok güvenlik riski ortaya çıkmaktadır. Bu risklerden en büyüğü kart bilgilerinin çalınmasıdır. Bilgilerinizi çalan kişiler çalınan bilgiler aracılığıyla onay almadan internet alışverişi yapabilmektedir. Ayrıca 3D Secure kullanmadığınız zaman işletmeyi ve bankayı da riske atmış oluyorsunuz. Çünkü bankanın eşleşme bilgileri kullanılmıyor ve banka bir güvenlik açığı olduğunu hemen kavrayamıyor. Aynı durum işletmeler için de geçerlidir. Bunun önüne geçmek için 3D Secure güvenlik sistemini kullanmanız şiddetle önerilmektedir. 3D Secure kullanmayan kartlarınızı internet harcamaları ve mail direktiflerine kapalı hale getirebilirsiniz.

3D Secure Çalışma Mantığı

3D Secure çalışma mantığı çok basit ancak bir o kadar da etkili bir sisteme dayanmaktadır. İnternetten alışveriş yaptığınız esnada ödeme butonuna basarsanız yeni bir ödeme ekranı açılmaktadır. Bu ödeme ekranında alışverişinize ait bilgiler ve ‘‘Kişisel Güvence Mesajı’’ bulunmaktadır. Bu sırada TEB sistemine kayıtlı cep telefonunuza tek kullanımlık kısa mesaj gelmektedir. Kısa mesajın içeriğinde tek kullanımlık şifre ve şifreye bağlı işlem numarası yer almaktadır. Bu şifreyi gerekli kutucuğa yazarak sisteme kendinizi tanıtırsınız. Böylece işlem onaylanmış olur. 3D Secure sistemi için telefonunuza gönderilen kodu 3 dakika içerisinde kullanmanız gerekmektedir. Aksi taktirde kodunuz geçersiz olur. Bir alışveriş işlemi için sadece 3 adet kod isteyebilirsiniz. 2. kod için verilen süre genellikle 5 dakikadır. 3 kodu da yanlış yazarsanız işleminiz iptal olur. 3D Secure sistemini etkin bir biçimde kullanmak için telefon bilgilerinizi hep güncel tutunuz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir