3D Secure Kapatma Halkbank – BekçiAlımı

3D Secure Kapatma Halkbank

Teknolojik gelişmelere paralel olarak gelişen bankacılık sistemleri ve güvenlik önlemleri konusu, günümüzde hem bireysel hem de kurumsal olarak en fazla öneme sahip konulardandır. Bankalar sürekli teknolojik yeniliklere dayanarak oluşturdukları çip ve 3D Secure gibi güvenlik önlemleri ile birlikte herhangi bir hırsızlık ya da dolandırıcılık vakasının önüne geçebilmeyi hedeflemektedir. Özellikle internet alışverişinin güvenli hale getirilmesini amaçlayan ve kart sahibi, işletme sahibi ve bankaya koruma sağlamayı amaçlayan üç boyutlu güvenlik sistemi 3D Secure sisteminin hayatımıza girmesinden sonra internet alışverişi güvenlikli bir alan haline gelmiştir. 3D Secure sistemi, internet alışverişi için zorunlu bir hale getirilmiştir. Dolayısıyla 3D Secure kapatma Halkbank işlemini yapabilmek için tek yol kartınızın internet alışverişi özelliğini kapatmak olacaktır.

3D Secure Nedir?

3D Secure en basit manasıyla üç boyutlu (kart sahibi, işletme sahibi ve banka) ve güvenli bir ödeme sistemidir. Çalışma mantığı şöyledir:

  • İnternetten satın almak istediğiniz ürünleri sepete koyarsınız.
  • Sepeti onaylarsınız ve kredi kartı bilgilerini girersiniz.
  • Kredi kartı bilgilerini ve adres bilgilerini onaylarsınız.
  • Bankaya giden mesaj sonrası cep telefonunuza bir kısa mesaj gelir.
  • Kısa mesajın içerisinde 180 saniye içinde kullanılması gereken bir tek kullanımlık şifre bulunur.
  • Bu şifreyi web sitenin yönlendirdiği sayfadaki kutucuğa girerek onay verirsiniz.
  • Şifre ile bankadaki bilgiler örtüşünce işlem onaylanmış olur.

Görüldüğü üzere 3D Secure sisteminin çalışma mantığı çok basittir. Ancak kullanıcıya sağladığı fayda çok büyüktür. İlk olarak herhangi bir çalıntı veya kayıp kart durumunda kartınızı ele geçiren kişilerin elinde telefonunuz yoksa internet alışverişi yapamazlar. Ayrıca internet alışverişi yapamadıkları gibi kendilerini de ele verirler. Ayrıca işletmecinin ve bankanın da olası kayıplarının önüne geçilmektedir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir